Dan slovenske vojske 2024

Pogubljen ameriški bombnik v objemu slovenskih gora

24. 11. 2024 09.53

Suh sneg je škripal pod nogami, na lase in brado so se lepili beli kristali, ko je začela četica pohodnikov v mrzlem novembrskem jutru gaziti proti dolini Tamarja. "Tisti dan so bili tam gor prav taki pogoji," eden izmed rateških gorskih reševalcev pokaže visoko pod mogočen dvatisočak. Pod Kotovim sedlom pod Jalovcem je pred natanko 80 leti strmoglavil ameriški vojaški bombnik B-24G Liberator. Nosil je devet članov posadke zavezniških letalcev, za nekatere izmed njih pa je bil polet nad slovenskimi gorami tudi njihov zadnji.

Dan Rudolfa Maistra: 'Njegova zapuščina je danes še pomembnejša'

23. 11. 2024 07.24

Praznujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra, v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. "Z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države je s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda," je ob tem zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. Premier Golob pa: "V današnjem svetu negotovosti in konfliktov je njegova zapuščina še toliko pomembnejša, saj se Maistrove vrednote ne zdijo več tako samoumevne."

33 let po umiku JLA: 'Slovenska vojska je in bo temelj naše državnosti'

25. 10. 2024 08.57

Obeležili smo dan suverenosti, 25. oktober, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki sta jo pripravila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih društev Sever, je bila v Šempetru pri Gorici. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem poudaril pomen slovenske vojske, ki "je in bo ključni temelj slovenske državnosti".

Slovenija v Beli hiši, strel, ki je naznanil start, Trump serviral burgerje

27. 10. 2024 15.55

Medtem ko se je slovenski premier mudil na obisku Bele hiše, kjer sta se z ameriškim predsednikom pogovarjala tudi o reševanju grozljive situacije na Bližnjem vzhodu, je našo podalpsko deželo obiskal ameriški astronavt slovenskega rodu. Znanost in tehnologija sta zagotovo pomembna dejavnika za razvoj in napredek, a nista edina, ki lahko lajšata tegobe človeštva. Zdravi tudi šport in prav minuli teden je bil močno športno obarvan. V prestolnici je potekal 28. ljubljanski maraton, v Laškem Svetovno prvenstvo PingPongParkinson 2024, v dolini reke Soče so bili malce bolj adrenalinski, spremljali pa smo lahko tudi spopade v bolj klasičnih športih. In kaj se je dogajalo po svetu?

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki

16. 09. 2024 14.30

Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Požar pod Poreznom je pod nadzorom, Air Tractorji zajemajo vodo iz Bohinjskega jezera

01. 09. 2024 11.38

V soboto popoldne je zopet zagorelo na težko dostopnem terenu pod Poreznom na območju Tolmina. Gasilci so požar obdržali pod nadzorom, danes pa so se jim pridružili še trije Air Tractorji in helikopterja Slovenske vojske. Požar bo po besedah generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje, Leona Behina, aktiven še nekaj dni, a ni nevarnosti za naselja in za infrastrukturo.

Vojni zločini Cipi Livni? Želijo umik vabila in uvedbo kazenskega postopka

28. 08. 2024 12.23

Bo na Blejskem strateškem forumu septembra nastopila tudi nekdanja podpredsednica izraelske vlade, zunanja ministrica in članica izraelskega vojnega kabineta? Med gosti je namreč navedena tudi Cipi Livni, zaradi česar so organizatorji prejeli več kritik. Pozivu, naj vabilo govornic umaknejo, je sledil še poziv tožilstvu in Policiji, naj zaradi vojnih hudodelstev zoper Izraelko uvedeta kazenski postopek. Zunanje ministrstvo medtem pravi: "Namen foruma je spodbujanje dialoga in razumevanja med različnimi akterji, tudi v najbolj zahtevnih in konfliktnih okoliščinah."

Podtalni gozdni požar na Komarči se je ponovno razvil

25. 08. 2024 19.33

Zjutraj so gorski reševalci Gorske reševalne službe Bohinj z dronom pregledali pobočje Komarče in ugotovili, da se je podtalni gozdni požar ponovno razvil. Požar je po besedah namestnika poveljnika Prostovoljnega gasilskega društva Bohinjska Bistrica Stanka Medje trenutno pod nadzorom.

Požar na Komarči pogasili

22. 08. 2024 09.38

Bohinjski gasilci in gorski reševalci so ob pomoči helikopterja Slovenske vojske in dveh air tractorjev uspeli pogasiti požar, ki je izbruhnil na nedostopnem terenu na območju Komarče. Zjutraj so teren preverili s termovizijsko kamero, ki je pokazala, da gašenje ni več potrebno, je povedal poveljnik štaba CZ Dušan Pfeifer.

V zraku ponovno air tractorja in helikopter SV, tokrat zagorelo na Komarči

21. 08. 2024 15.22

Na Komarči je prišlo do požara v naravi, ki ga zaradi nedostopnega terena gasijo iz zraka. Gasilci naprošajo obiskovalce Bohinjskega jezera, da reševalnim službam omogočijo zajemanje vode za gašenje. Dim naj bi že včeraj opazili naključni pohodniki. Velikost požarišča je približno 100 kvadratnih metrov, gašenje se bo zavleklo v jutranje ure.

Pariz 2024 iz slovenske perspektive

12. 08. 2024 06.00

Slovenska olimpijska odprava se iz Pariza sto let po prvem olimpioniku s sončne strani Alp Leonom Štukljem vrača s tremi kolajnami, od teh sta dve zlati. S tem je odprava, v kateri so nekateri presegli pričakovanja, nekateri pa jih vendarle niso dosegli, nadaljevala tradicijo osvajanja kolajn na vseh poletnih igrah od leta 1991.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Slovenski jadralec je na otvoritveni slovesnosti zaprosil svojo drago

26. 07. 2024 21.50

"Žan Luka Zelko je na barki zaprosil svojo drago, naj ljubezen traja," so o prekrasnem dogodku tik pred olimpijskimi igrami na svojem družbenem omrežju zapisali pri Olimpijskem komiteju Slovenije. Na ladjici na Seni na poti na otvoritev iger v Parizu je namreč jadralec Žan Luka Zelko za roko zaprosil atletinjo Anito Horvat.

Slovenski posadki v Severni Makedoniji iz ognjenega obroča rešili sedem ljudi

20. 07. 2024 17.32

Zadnje štiri dni sta posadki Policije in Slovenske vojske s helikopterji pomagali pri obvladovanju obsežnih požarov v Severni Makedoniji. Posadki sta v Severni Makedoniji s helikopterjema opravljali naloge gašenja, evakuacije ljudi z ogroženih območij in dostave vode prebivalcem. Svoje znanje in pogum so še posebej dokazali v zahtevni evakuaciji skupine ljudi, ki jih je obkrožil ogenj. "Že na pogled so bili omamljeni od dima in kakor smo bili pozneje seznanjeni, so bili vsi hospitalizirani," je pojasnil major Primož Pintar.

Air tractorja sta požarišče zalila s skoraj 170.000 litri vode

19. 07. 2024 20.07

"Dobra šola, imeli pa smo tudi malo sreče," tako na vprašanje, kako jim je uspelo preprečiti ponovitev katastrofe iz leta 2022, odgovarjajo na Upravi za zaščito in reševanje. Ob tokratnem požaru je bilo jasno videti, kako poučna je bila predlanska ognjena stihija, pravijo. Odzvali so se hitreje, gasilci, ki so na Kras prišli iz domala vse države, so bili izjemno dobro organizirani. Ključna pa je bila pomoč iz zraka.

Požar na Krasu povsem pod nadzorom, pomoč iz zraka ni potrebna

19. 07. 2024 06.18

Po besedah vodje intervencije Simona Verdamina je požar na Krasu omejen in pod nadzorom. Na požarišču bo tudi preko noči ostalo približno 350 gasilcev, ki bodo nadaljevali s čiščenjem in zalivanjem požarne linije. Pomoč iz zraka pa več ni potrebna. Znova pa je priključen tudi mednarodni daljnovod. Požar je sicer zajel okoli 150 hektarjev, na delu pa so tudi gozdarji zaposleni pri družbi Slovenski državni gozdovi in Zavodu RS za gozdove, ki so začeli z opravljanjem nalog, kot je obsekavanje gozdnih cest.

Požar na Krasu še ni pogašen, je pa stanje stabilno

18. 07. 2024 10.20

Požar na Krasu po več kot 12 urah še vedno ni pogašen, je pa delno pod nadorom. Na terenu ostaja 420 gasilcev, vse do teme sta gasilcem na tleh ogenj iz zraka ob policijskem pomagala gasiti tudi dva vojaška helikopterja, pa tudi nova air tractorja, ki sta v celem dnevu poletela vsak okoli 25-krat in nad gorečo kraško pokrajino odvrgla 150 tisoč litrov vode.

Koliko požarov je že zajelo kraško območje?

18. 07. 2024 13.27

Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj pogoltnil že na tisoče hektarjev površin. Tudi doslej najhujši tovrsten požar je leta 2023 prizadel prav to območje, znova pa je zagorelo danes. Sledi kronologija večjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'

13. 07. 2024 07.00

Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Prvi tak posel: Črna gora nabavila šest slovenskih brezpilotnikov belin-V

02. 07. 2024 19.32

Obrambna ministra Slovenije in Črne gore Marjan Šarec in Dragan Krapović sta na vojaškem letališču Knjaz Danilo v Golubovcih opravila uradno primopredajo šestih brezpilotnih letal belin-V, slovenskega proizvajalca C-Astral iz Ajdovščine, in sistema protiletalske obrambe BANS.

Slovenija praznuje 33 let samostojnosti, Golob: Praznujmo ponosno

25. 06. 2024 07.21

Slovenija praznuje dan državnosti in s tem obeležuje 33 let od osamosvojitve, ko je takratna skupščina sprejela ključne osamosvojitvene dokumente. Večina slovesnosti in osrednja državna proslava so potekale že v ponedeljek, svoja vrata pa je odprla tudi predsedniška palača, kjer je obiskovalce pozdravila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Da smo na doseženo gotovo lahko ponosni, sta ob tem ocenila nekdanja predsednika Danilo Türk in Borut Pahor. Predsednik vlade Robert Golob pa je ob tem dnevu sporočil, naj ga Slovenija praznuje ponosno.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Začetek sojenja materi otroka, ki je umrl v razgretem vozilu

20. 05. 2024 15.10

Na Okrožnem sodišču v Celju se je z branjem obtožnice začelo sojenje materi še ne dveletnega dečka, ki je lani umrl v razgretem vozilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu, in njenemu partnerju. Zaradi varovanja zasebnosti oškodovancev je sodišče pri zagovorih obtoženih javnost izključilo. Zato se ne ve, ali sta podala zagovora in kaj sta povedala.

Udobna trenirka in ljubezen v uniformi

19. 05. 2024 20.56

"Ta trenirka je zelo udobna, kar se tiče vojaške opreme, bi pa vseeno morda prej izbral smučarsko," se posmeji Žan Kranjec, ko ga prestrežemo ob prihodu pred dvorano Tabor. Naš najboljši alpski smučar je že nekaj let zaposlen v Slovenski vojski, ki je ta teden praznovala svoj rojstni dan, je del športne enote.

Dogodki, ujeti v objektiv: kaj je zaznamovalo iztekajoči se teden?

18. 05. 2024 07.00

Evropa je sredi tedna zastala v šoku. Na Slovaškem so krogle pokosile premierja, na srečo bo preživel. Slovaki dogodek jemljejo kot opomnik, kam lahko privede boleča razklanost družbe. Nadaljuje se vojna v Gazi in čeprav so se nekateri močno trudili, je niso mogli spregledati niti na evropski paradi kiča, imenovani Evrovizija. Slabšajo se razmere v Ukrajini. Ob slabih, pretresljivih novicah, moramo zato pregled dogodkov začeti z nečim lepim.

Pirc Musarjeva ponosna na naše vojake: Varnost je temelj našega obstoja

14. 05. 2024 19.23

Predsednica republike in vrhovna poveljnica obrambnih sil Nataša Pirc Musar je na slovesnosti ob dnevu Slovenske vojske v Mariboru izpostavila, da je varnost temelj našega obstoja. Prebivalci, odločevalci in politiki moramo zaupati SV ter celotnemu nacionalnovarnostnemu sistemu in jima zagotavljati podporo za njihovo delo, je dejala.

Letalstvo slovenske vojske se je preoblikovalo v brigado

09. 05. 2024 14.43

V Vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki je potekala slovesnost ob ustanovitvi 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe ter 9. bataljona zračne obrambe. Obrambni minister Marjan Šarec je v nagovoru poudaril nujnost nadaljnjega razvoja Slovenske vojske. Brigada vojaškega letalstva in zračne obrambe je nastala s preoblikovanjem 15. polka vojaškega letalstva ter vzpostavitvijo in vključitvijo 9. bataljona zračne obrambe v njeno strukturo.

Severovzhod Slovenije da največ vojakov, poklon Mariboru

07. 05. 2024 18.39

Da je klasične odtenke zelene, tradicionalne barve Slovenske vojske, v zadnjih tednih popestrila vijolična, ni naključje. Mariboru so se želeli pokloniti tudi z marketinško kampanjo. Tja namreč na celodnevno in tudi večerno praznovanje svojega rojstnega dne skupaj z ljudstvom prihaja letošnja vojaška karavana. Dan Slovenske vojske je lani napolnil ljubljanske Stožice, letos enako računajo v mariborski dvorani Tabor.

Življenje v uniformi

25. 04. 2024 10.29

Umirjeno in milo dekle je postalo samozavestna in odločna ženska. On je sledil očetovim stopinjam in tudi sam postal pilot. Kaj vse jima je dala vojaška uniforma? "Vidiš, da je celotno usposabljanje namenjeno temu, da spoštuješ človeka levo in desno od sebe, ne glede na to, od kod prihaja in kakšen socialni status ima," sta se pripadnika Slovenske vojske (SV) v našem POPkastu razgovorila o njunem življenju, ki ga je zaznamovala olivnozelena barva.

Mati umrlega otroka pri Preboldu se o krivdi ni želela izjasniti

23. 04. 2024 15.16

Na predobravnavnem naroku na celjskem okrožnem sodišču se mati dečka, ki je umrl junija lani v razgretem vozilu pri Preboldu, ni želela izjasniti o krivdi. Njen partner pa je na naroku marca izjavil, da krivde ne priznava. Glavna obravnava naj bi se začela 20. maja oz. junija, je napovedala predsednica sodnega senata Maja Manček Šporin.