Dan slovenske vojske 2023

Požgano mesto angelov, uradni portret, leteča drevesa v prestolnici ...

19. 01. 2025 06.00

Minuli teden je odjeknila novica, da se v Gazi končno obeta premirje. V Los Angelesu so se še borili s požari, predsednik ZDA pa je dobil svoj uradni portret. Prestolnica je začela sečnjo dreves na grajskem griču, pri čemer je sodeloval celo helikopter.

Koliko požarov je že zajelo kraško območje?

18. 07. 2024 13.27

Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj pogoltnil že na tisoče hektarjev površin. Tudi doslej najhujši tovrsten požar je leta 2023 prizadel prav to območje, znova pa je zagorelo danes. Sledi kronologija večjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih.

Pirc Musarjeva ponosna na naše vojake: Varnost je temelj našega obstoja

14. 05. 2024 19.23

Predsednica republike in vrhovna poveljnica obrambnih sil Nataša Pirc Musar je na slovesnosti ob dnevu Slovenske vojske v Mariboru izpostavila, da je varnost temelj našega obstoja. Prebivalci, odločevalci in politiki moramo zaupati SV ter celotnemu nacionalnovarnostnemu sistemu in jima zagotavljati podporo za njihovo delo, je dejala.

Domnove stopničke v ozadju Petrovega slovesa: Tako je lahko iti na dopust

24. 03. 2024 18.00

Že vnaprej je bilo jasno, da se bo zadnji dan sezone smučarskih skokov v Planici vse vrtelo okoli poslavljajočega se Petra Prevca. Ta je pod velikanko privabil 20 tisoč navijačev, ki jih je z drugim mestom dodatno osrečil njegov brat Domen. "S takšnim rezultatom je zelo lahko iti na dopust," se je smejalo 24-letniku, ki je razkril, zakaj se je med slovesnostjo v čast brata Petra spominjal na domačo peč.

Pozivi k odprtju poti za dostavo pomoči: 'Nujno je, da orožje utihne'

14. 03. 2024 18.18

V Gazi je nujno potrebno, da orožje utihne, da bo mogoče organizirati dobavo humanitarne pomoči in jo razdeliti vsem, ki jo potrebujejo, je v Bruslju povedal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Izrael je pozval k odprtju dodatnih kopenskih poti, ki so ključne za dostavo pomoči. Evropski parlament je Izrael pozval, naj nemudoma dovoli in omogoči polno dostavo pomoči na območje Gaze prek vseh obstoječih mejnih prehodov. Poslanci so v sprejeti resoluciji izrazili globoko zaskrbljenost zaradi katastrofalnih humanitarnih razmer v palestinski enklavi, vključno z nevarnostjo lakote.

Obeležujemo dan samostojnosti in enotnosti

26. 12. 2023 07.14

Dan samostojnosti in enotnosti praznujemo v spomin na razglasitev rezultatov plebiscita, na katerem se je 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev pred 33 leti odločilo za samostojno državo Slovenijo. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob državnem prazniku v predsedniški palači nagovorila obiskovalce. Besedi enotnost je dodala še solidarnost: "Če bomo solidarni in enotni, kar znamo biti, bo zagotovo lahko še bolje, kot sicer že je."

'Slovenci smo nevtralni, ne bremeni nas preteklost na tem delu Balkana'

23. 12. 2023 17.53

Kosovo. (Geo)strateško ozemlje z bogato zgodovino, zaznamovano s križanjem različnih kultur, narodov in krvavimi konflikti. Po koncu zadnjega, ki se je končal leta 1999, so nadzor nad njim prevzele sile KFOR pod vodstvom zveze Nato. Nekdanja južna srbska pokrajina je po dolgih letih prizadevanj albanske večine februarja 2008 razglasila samostojnost, razmere v Republiki Kosovo pa se še vedno niso povsem umirile. Sile KFOR so še vedno odgovorne za zagotavljanje miru in stabilnosti, pri tem pa zelo pomembno vlogo igrajo pripadniki Slovenske vojske. Ob izpolnjevanju nalog bo leto 2024 tam dočakal že 48. slovenski kontingent in njegov 101 pripadnik.

Veličasten razgled iz 'najlepše pisarne na svetu'

25. 11. 2023 15.17

Od mature, preko fakultete za strojništvo, naporne selekcije, šole za častnike in skozi Letalsko šolo Slovenske vojske do "najlepše pisarne na svetu". To je pot, ki jo v šestih letih opravi vsak slovenski vojaški pilot. Letalska šola, ki deluje v sestavi 15. polka vojaškega letalstva, v tem trenutku usposablja več kot 40 motiviranih kandidatov. Gre za delo na dolgi rok, ki se obrestuje, pravi poveljnik Janez Gaube. Ne samo finančno. Letalstvo in vojska sta okolje nenehnega tehnološkega razvoja – od računalnikov, dronov, satelitov ter tudi vesolja in novih sistemov, poudarjajo v Cerkljah ob Krki.

Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, objekt vojašnice še bližje roba prepada

07. 11. 2023 08.33

Eno od ogroženih poslopij vojašnice Boštjana Kekca je dan po zemeljskem plazu na Bohinjski Beli še bližje roba pobočja. Plaz ostaja aktiven in lahko še naprej spodjeda vojaška skladiščna objekta. Vendar kaže, da zaledne vode počasi upadajo. Velik del zemljine, ki je zgrmel v Savo Bohinjko, je reka odnesla, zato vsaj zaenkrat večje nevarnosti za njeno zajezitev ni. Na Gorenjskem medtem voda iz jezera Ledine v Ratečah še naprej ogroža sedem hiš, eno od hiš še vedno zaliva podtalnica, medtem pa reka Ribnica še naprej spodjeda brežino ob domu starejših občanov v Bohinju, a prebivalci doma po besedah Šmida trenutno niso ogroženi.

Neprijazno nebo, spomin na duše, ki so odšle, in čarovnice, ki so prišle

05. 11. 2023 16.58

Nov teden, znani prizori, bi lahko dejali. Naši fotografi so namreč tudi v tem tednu v svoje objektive ujeli prizore, ki jih je prineslo novo besnenje narave. Veter je med drugim na Goriškem odkril tudi streho hiše, v kateri živi družina s petimi otroki. Teden so sicer zaznamovali tudi šolske počitnice, noč čarovnic in prazniki. Med obiskom grobov smo se spominjali tistih, ki jih ni več z nami. Še več solza pa je prelitih v Gazi, kjer se nadaljuje kopenska ofenziva izraelske vojske, ki za seboj pušča številne žrtve.

Pri Dravogradu zdrs po pobočju usoden za eno osebo, v Bohinju umrla 22-letna planinka

05. 11. 2023 11.33

Na Goriškem vrhu v občini Dravograd je v soboto popoldne nekaj po 15. uri oseba zdrsnila po pobočju 300 metrov v globino. Gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Dravograd so jo oživljali do prihoda reševalcev, vendar neuspešno, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje. Znanih je tudi več podobnosti gorske nesreče na območju Komarče v Bohinju, v kateri je umrla 22-letna planinka.

V Tolminu in gorenjskih občinah priprave na padavine: 'Umaknite se pravočasno'

02. 11. 2023 10.50

Ob napovedanih obilnih padavinah na severozahodu države tolminski župan občane poziva, naj noč preživijo na varnih lokacijah. Domove je do popoldneva zapustilo najmanj sedem prebivalcev, po vsej verjetnosti pa že več, je za medije dejal poveljnik občinske civilne zaščite Miha Vencelj. Na obilne padavine z močnimi nalivi se pripravljajo tudi v gorenjskih občinah, v občini Tržič in v naselju Koroška Bela, kjer nevarnost predstavljajo plazovi. V občinah Solčava, Luče, Ljubno in Mozirje čistijo vodotoke in utrjujejo ceste. Zaradi napovedanega naraščanja reke Drave so v Dravogradu že stekle preventivne aktivnosti.

Državni vrh položil venec k spomeniku žrtvam vseh vojn v Ljubljani

01. 11. 2023 07.10

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob dnevu spomina na mrtve v spremstvu državne delegacije položila venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam ob ljubljanskem Kongresnem trgu. Polaganje venca so pospremile salve garde Slovenske vojske, zvok trobil policijskega orkestra in kvartet pevcev. Po državI se je sicer na današnji praznik zvrstilo več komemoracij in polaganj vencev.

Z dnevom suverenosti se spominjamo odhoda zadnjega vojaka JLA

25. 10. 2023 07.25

V spomin na enega izmed ključnih osamosvojitvenih dogodkov, odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije pred 32 leti, praznujemo dan suverenosti. Osrednja prireditev, ki jo organizirata Zveza policijskih veteranskih društev Sever in Zveza veteranov vojne za Slovenijo, bo na Ptuju, nagovor bo imel minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar.

Invazija na Gazo čez 24 do 48 ur? Ameriška flota v podporo Izraelu

08. 10. 2023 06.59

Dan po napadu Hamasa je izraelski varnostni kabinet v državi še uradno razglasil vojno stanje. Na območju Izraela se spopadi nadaljujejo, protinapadi v Gazi so usmerjeni v poveljniške točke Hamasa. Cilj izraelske vojske je "prevzeti nadzor nad celotnim območjem Gaze in pobiti vse teroriste," je sporočil tiskovni predstavnik vojske Richard Hecht. Kot je dodal, je smrtnih žrtev veliko, število strmo narašča, borci Hamasa pa so ugrabili številne ljudi, tako vojake kot civiliste, vključno z otroki. Ameriška flota se medtem premika proti vzhodnemu Sredozemlju v znak podpore Izraelu.

Zdravili prek telefona, izvedli porod na domu, z gasilci vlomili v lekarno

07. 10. 2023 07.30

Nadčloveške napore je tiste prve dni po poplavah v odrezani Črni na Koroškem in okoliških zaselkih opravljalo tudi medicinsko osebje. Kljub prekinjenim komunikacijam, upadu elektrike in pomanjkanju zdravil so skrbeli za tam ujete prebivalce. S pomočjo gasilcev so med drugim vlomili v lekarno, da so prišli do potrebnih zdravil, medicinsko opremo in zdravila pa so do odrezanih prebivalcev s pomočjo prostovoljcev prevažali s štirikolesniki, če to ni bilo mogoče pa tudi s helikopterjem. Ob tem so zaradi razmer morali en porod opraviti doma, drugo porodnico so uspeli prepeljati v Avstrijo, tretjo pa z oklepnikom Slovenske vojske v dolino.

Aplikacija Poplave 2023 bo delovala le še do 30. septembra

19. 09. 2023 18.19

Še do 30. septembra bo delovala aplikacija Poplave 2023, prek katere civilna zaščita napoti zainteresirane prostovoljce na v ujmi prizadeta območja. V septembru je bilo doslej po besedah Sandija Curka iz civilne zaščite več kot 4000 napotitev. Pomoč prostovoljcev še naprej organizirajo tudi drugi, med drugim Slovenska filantropija.

V Pivki je spet hrumelo, brnelo in pokalo

18. 09. 2023 15.51

V Parku vojaške zgodovine je minuli konec tedna kar brbotalo od pestrega muzejskega dogajanja. Ekipa Parka je v sodelovanju s partnerji pripravila ZgodoVikend, večdnevni muzejski dogodek, namenjen intenzivnemu spoznavanju in doživljanju zgodovine. Letošnjega dogodka se je udeležilo več kot 4000 obiskovalcev.

Jurišnik Soko J-22 Orel spet sije kot včasih

15. 09. 2023 14.35

Jugoslovansko-romunsko jurišno letalo Soko J-22 Orel oz. IAR-93 Vultur je nastalo zaradi potreb po zamenjavi zastarelih jurišnikov F-84 Thunderjet in SOKO J-1 Jastreb. Danes ga aktivno uporablja le še srbska vojska, in sicer modificirano različico. Slovenija je od Romunije letalo pridobila leta 2014. Letalo je nato načel zob časa, zato ga je bilo treba restavrirati. Obnova se je zavlekla, a po 250 delovnih urah je restavratorjem uspelo.

Polka, potica, slivovka in kontrolirana strmoglavljenja na letalonosilki

15. 09. 2023 07.00

Stari turbopropelerji rezko kot kosilnica na steroidih z ropotom režejo zrak ljubljanskega letališča. Rampa zadka je kakšnega pol metra dvignjena od asfalta piste in s fotografom Mirom Majcnom namenoma vstopiva med zadnjimi. Legendarno mornariško transportno letalo C2 Greyhound ima štiriindvajset sedežev in pri repu le dve majhni okenski lini, vsem ostalim med poletom ostane le pogled na hudo izrabljeno notranjost. Obloge visijo s stene, sedeži so raztrgani, izolacija razpada. Eno najstarejših letal nas bo odpeljalo na najnovejšo, največjo in najboljšo letalonosilko. Greyhound, drugače eno najbolj varnih mornariških letal zadnjih 60 let, zapre repno rampo, ko se potniška kabina začne hitro polniti z gostim dimom.

Koroški župani Šeficu izpostavili problematiko naplavljenega mulja

09. 09. 2023 15.44

Po sestanku z državnim sekretarjem Boštjanom Šeficem koroški župani še nimajo odgovora na vprašanje, kam z naplavljenim muljem, dobili naj bi ga prihodnji teden. S pogovori so sicer bili zadovoljni, nadalje pričakujejo rešitve za razseljene po ujmi in pospešeno urejanje vodotokov. Na poizvedbo direkcije za vode se je javilo 74 izvajalcev.

Foto tedna: 'Noro' vreme in ena najtežje pričakovanih zabav

09. 09. 2023 10.41

Nov teden, novi vremenski pretresi. Medtem ko si Slovenija še vedno liže rane po strahoviti avgustovski ujmi, se podoben scenarij zdaj odvija v Grčiji, Turčiji, Bolgariji in Španiji. V pregovorno hladni Angliji medtem preživljajo nov vročinski val in ohladitev iščejo v gneči teles na plaži. Zadnji trije meseci so bili najtoplejši v človeški zgodovini. Sicer pa smo te dni znova stiskali pesti za slovenske športnike, naša medijska hiša pa je pripravila težko pričakovano POP promenado.

Slovenska vojska se odpoveduje 215 milijonom evrov zaradi poplav

06. 09. 2023 18.06

Poleg 600 napotenih aktivnih pripadnic in pripadnikov, ki so pristopili na pomoč pri sanaciji razmer na prizadetih območjih, je Slovenska vojska na območju poplav zagotavljala še helikoptersko pomoč, težko mehanizacijo, postavljala mostove ter evakuirala prebivalce. No, zdaj pa se bodo skupno za sanacijo države po naših informacijah iz svojega proračuna odpovedali še 215 milijonom evrom, a hkrati zadržali projekte, ki so jih označili kot ključne za modernizacijo.

Dobrodelnež poklical župana in za prevaljske gasilce doniral 122 tisoč evrov

31. 08. 2023 10.59

Na Prevaljah so se razveselili napovedane donacije za gasilce. "Za rešitev težav z nakupi opreme za gasilce je včeraj na moj telefon prišel klic izjemnega človeka z donacijo v višini 122.000 evrov," je sporočil župan občine Prevalje Matic Tasič. Medtem se iz smeri Mežice proti Prevaljam nadaljuje gradnja vodovoda, ki bo po ujmi zagotovil pitno vodo za več kot 10.000 občanov Prevalj in Raven na Koroškem. Zaradi gradnje bo po napovedih do sobote večji del dneva zaprta cesta od odcepa za Šentanel do Petrola na Prevaljah.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto

29. 08. 2023 06.00

Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Odšteva dneve do ženinega poroda, a vseeno nesebično pomaga v Sloveniji

20. 08. 2023 07.04

Voda se je umaknila, v zraku pa še naprej ostaja vonj po blatu. Odmetavanje mulja, ki so ga pred dvema tednoma nanosile besneče vode, se nadaljuje. Za kopico mulja ostajajo le vlažne, smrdljive stene, notranjost hiš je oguljena do "kože". V Črni čisti tudi slovenski vojak, ki mu je voda vdrla tudi v lastno hišo na Ljubnem ob Savinji. Tam pa ni sam, ob njem so kolegi iz Slovenske vojske in tudi pripadniki vojske Severne Makedonije. "Delajo za drug narod, pa so res požrtvovalni. Kar poglejte jih, kako so mokri," na prepotene Makedonce pokaže nadporočnica Jasmina Štingl. Na Koroško je prišel tudi vojaški zdravnik Brane Zafirovski, ki je ob nedavni delovni nesreči odhitel pomagat tistim, ki so se zastrupili z ogljikovim monoksidom, doma pa ga čaka visoko noseča žena.

Prekmurci obeležujejo dan združitve z matičnim narodom

17. 08. 2023 07.04

Prekmurci obeležujejo dan združitve z matičnim narodom. Osrednja regijska slovesnost se je odvila v Hotizi, slavnostni govornik pa je bil minister za obrambo Marjan Šarec. Dan združitve prekmurskih Slovencev kot državni praznik, ki ni dela prost dan, v Sloveniji obeležujemo od leta 2006.

Vojaki, ki so se zastrupili z monoksidom, odpuščeni iz bolnišnic

17. 08. 2023 13.05

Vojaki, ki so se v Črni na Koroškem zastrupili z ogljikovim monoksidom, so bili odpuščeni iz bolnišnic. Čeprav so sprva na zdravljenje odpeljali osem oseb, od tega enega gasilca in pripadnike vojske, so pozno zvečer v bolnišnico na opazovanje odpeljali še dva pripadnika. Skupaj je bilo sicer monoksidu izpostavljenih 32 oseb.

Vojaški helikopter iz rečne struge dvignil v poplavah uničen avtomobil

15. 08. 2023 14.55

Čeprav si je marsikdo po 11 dneh neutrudnega dela danes le vzel dan premora za počitek, številne ekipe na terenu še vedno vztrajno sanirajo uničenje po poplavah. Na več lokacijah so prisotne tudi ekipe mednarodne pomoči. Helikopterske posadke slovenske, španske, srbske in nemške vojske tako združeno nadaljujejo s prevozom tovora ter sodelujejo pri čiščenju rečnih strug. Slovenska vojska je z uporabniki na spletu delila posnetek helikopterja, ki iz reke dviguje uničen avtomobil.

33 palet s hrano, orodjem in razvlažilci prispelo na Brnik

14. 08. 2023 19.54

V Slovenijo še vedno prihaja izdatna humanitarna pomoč. Poljska Karitas je z letalom na Brnik dostavila 33 palet s hrano, higienskimi pripomočki, orodjem in razvlažilci. Ob tem so napovedali, da bo za odpravljanje posledic poplav v Sloveniji v celoti namenjena jutrišnja praznična nabirka po poljskih cerkvah, pripravljali pa naj bi se tudi na postavitev nekaj začasnih mostov. Ob Karitasu so zelo aktivne tudi druge mednarodne in domače humanitarne organizacije. Pomagajo s hrano, opremo in prostovoljci.