DLR

'Obvoz' mimo Rusije: Kitajska se veseli, Evropa trpi, plačajo potniki

10. 12. 2024 08.32

"Vojna sankcij" med Rusijo in Zahodom je močno obremenila evropske letalske prevoznike na eni in osrečila kitajske na drugi strani. Medtem ko morajo prvi iskati daljše in dražje poti mimo Rusije, ki je zanje zaprla zračni prostor ter zato ukinjajo vse več povezav, drugi ne izgubljajo časa in sproti zapolnijo nastalo praznino.

Ruske mučilnice v Izjumu: 'Kruto in sadistično'

18. 07. 2023 16.50

Nova preiskava v Ukrajini je pokazala, da so vojaške enote, ki so lani med zasedbo ukrajinskega mesta Izjum kršile človekove pravice, pod ruskim poveljstvom. Odkrili so kar tri mučilnice, kjer so na sprevržene načine mučili tako ukrajinske civiliste kot vojake.

Pipistrelovo hibridno-električno letalo uspešno zaključilo prvo fazo testiranja

01. 11. 2021 13.33

Konzorcij MAHEPA je uspešno zaključil prvo fazo testne kampanje s hibridno-električno različico letala Pipistrel Panthera, so ponosno naznanili na Pipistrelu. Z uspešnim vzletom so še korak bližje bolj trajnostnemu in zelenemu letalstvu.

Lenarčič in Močnik uspešna na misiji JATAC 2021

04. 10. 2021 12.44

Na mednarodni okoljski raziskovalni misiji na Zelenortskih otokih Jatac 2021 je sodelovala tudi slovenska Univerza v Novi Gorici. Vodja Centra za raziskave atmosfere Griša Močnik je z Matevžem Lenarčičem opravil enajst raziskovalnih poletov, med katerimi sta zajemala podatke v spodnjem sloju atmosfere do višine približno treh kilometrov.

Uspešno poletelo prvo štirisedežno hibridno električno letalo s pogonom na vodik

13. 12. 2020 15.19

Prvi polet je uspešno prestalo prvo štirisedežno hibridno električno letalo s pogonom na vodik, so sporočili iz podjetja Pipistrel Vertical Solutions kot vodje konzorcija projekta MAHEPA. Letalo je novembra uspešno poletelo z mariborskega letališča in postavilo mejnik tako za projekt MAHEPA kot za prihodnost brezogljičnega letenja, so navedli.

Bomo že čez nekaj mesecev izvedeli resnico o Marsu? 

01. 05. 2018 16.54

Marca 2016 je proti rdečemu planetu poletela evropsko-ruska sonda ExoMars Trace Gas Orbiter, ki bo skušala razvozlati skrivnost metana, ki so ga zaznali na površju in atmosferi. Vprašanje je, ali je ta metan posledica geoloških ali bioloških procesov, torej, da so metan proizvedla živa bitja?

Letos nas čakajo lunin mrk, SpaceXov Falcon Heavy, pristanek na Marsu …

01. 01. 2018 06.30

Leto, ki je za nami, je prineslo tudi nekatere navdihujoče zgodbe o raziskovanju vesolja, prebojih v medicini, za nekaj spektakularnih predstav je poskrbela tudi sama narava. Kaj pa s področja astronomskih dogodkov in tehnološkega napredka lahko pričakujemo letos?

Pipistrel organizira ustvarjalni maraton. Nagrada za najboljše je zelo vabljiva

19. 07. 2017 10.37

Ajdovski Pipistrel želi s projektom Hackathon spodbuditi študente, da raziščejo in predlagajo inovativne rešitve pri načrtovanju novih letal s hibridno-električnimi pogoni. Med prijavljenimi študenti iz 11 držav je bilo izbranih zgolj 20 najboljših, med njimi pa so tudi slovenski kandidati.

Izjemen uspeh Pipistrela: za Uber bo razvijal električni letalnik

25. 04. 2017 17.05

"Ponosen in navdušen sem, da je Uber prepoznal naše znanje, izkušnje in vodilni položaj na področju električnega letalstva. To partnerstvo označuje začetek zanimive poti proti popolnoma novim načinom potovanja, ki uporabnikom ne bodo prihranili samo časa, temveč bodo predvsem prijaznejši do okolja," je ob sklenitvi partnerstva z Uberjem dejal direktor Pipistrela Ivo Boscarol.

Pipistrel postavil še en mejnik: štirisedežno hibridno letalo z odliko prestalo testni polet

29. 09. 2016 12.52

Še en dosežek za ajdovsko podjetje Pipistrel in Iva Boscarola. Njegovo hibridno letalo, ki ga poganja tehnologija vodikovih celic in lahko naenkrat prepelje štiri potnike, je uspešno opravilo testni polet nad stuttgartskim letališčem.

VIDEO: Philae si verjetno ne bo več opomogel

12. 02. 2016 15.22

Številni so spremljali zgodbo sonde Rosetta in laboratorija Philae. Zdaj je očitno vsaj zgodbe slednjega konec. Ostaja namreč le malo upanja, da bi iz laboratorija dobili še kakšen signal.

Bližje kot smo, bolj je nenavaden: na Ceresu poleg svetlečih peg tudi 'piramida'

23. 06. 2015 16.35

Že mesece znanstvenike begajo svetleče pege na pritlikavem planetu Ceres. Menijo, da bi jih lahko povzročal ali led ali sol, a možnosti puščajo odprte. Novi posnetki planeta pa razkrivajo tudi visoko strukturo v obliki piramide.

Vprašanje, ki bega znanstvenike: kaj je ta svetla točka na Cereri?

27. 02. 2015 07.25

Nasina sonda Dawn je posnela nove fotografije Cerere in na njih so znanstveniki opazili svetlečo piko. Potem ko so prejeli še boljše posnetke, so opazili, da sta piki pravzaprav dve. Ne vedo pa še, kaj jih je povzročilo.

FOTO: Kaj se skriva na površju Cerere?

20. 01. 2015 10.14

Nasina sonda Dawn se je že močno približala Cereri. V naslednjih tednih znanstveniki računajo še na boljše fotografije, višje resolucije, v orbito se bo Dawn sicer usidrala marca. Nove fotografije kažejo površje, posuto s kraterji.

V kraterju je bila nekoč voda: Mars je bil tak kot Zemlja

09. 12. 2014 07.47

Rover Curiosity je našel nove dokaze, da je bil Mars nekoč takšen kot Zemlja. Ugotovili so, da je bila v kraterju nekoč voda in da je gora Sharp sestavljena iz usedlin.

Philae na kometu odkril led in organske molekule

18. 11. 2014 16.56

Čeprav trenutno "spi" in bo tako najverjetneje vse do pomladi, na kometu "parkiran" laboratorij Philae še vedno navdušuje. Analiza podatkov, ki jih je poslal na Zemljo, se je šele začela, pa so že odkrili organske molekule.

Da bi preprečili scenarij Gravitacije, nad vesoljske smeti tudi z laserjem

08. 03. 2014 06.30

Dejstvo je, da smo ljudje ogromno smeti pustili tudi v vesolju. Te, ki krožijo okoli našega planeta, predstavljajo vse večji problem, saj prihaja do trčenj in nekateri kosi bi lahko resno poškodovali delujoče satelite. Zdaj odpirajo nov center, ki se bo boril s smetmi tudi z laserji.

Bo satelit trčil v odpadli tank za gorivo?

23. 05. 2013 13.18

Ekvador, ki je lansko leto v vesolje izstrelil svoj prvi satelit Pegasus, zdaj trepeta za njegovo usodo. Na satelitovi poti naj bi se danes znašel ostanek sovjetske rakete iz leta 1985, če bosta trčila, bi to lahko pomenilo trajno poškodbo satelita.

Rosat v orbito vstopil nad Bengalskim zalivom

25. 10. 2011 12.16

Satelit, ki je od leta 1990 krožil na Zemljo, je pred dnevi v orbito vstopil nad Bengalskim zalivom. Večina naj bi ga sicer zgorela v ozračju, če je kak kos padel tudi na površje, pa ni znano.

Kam je padel nemški satelit?

23. 10. 2011 09.18

Večina kosov satelita naj bi se samosežgala ob vstopu v atmosfero, kakšnih 30 kosov s težo 1,87 tone pa bi lahko padlo na Zemljo s hitrostjo do okoli 28.000 kilometrov na uro. Največji kos bo verjetno teleskopsko ogledalo, ki je zelo odporno proti vročini.

Kam bo padel ROSAT?

22. 10. 2011 16.58

Nemški satelit bo v Zemljino atmosfero vstopil predvidoma v nedeljo, znanstveniki pa ne vedo niti kdaj niti kje bo 1,7-tonska razbitina padla na površje.

Po ameriškem zdaj Zemlji grozi še odslužen nemški satelit

19. 10. 2011 20.02

Potem ko je nekaj panike med Zemljani povzročilo opozorilo Nase, da bo na naš planet padel kot avtobus velik del odsluženega satelita, zdaj podobno opozorilo prihaja iz nemškega vesoljskega centra.

Vohunski sateliti Nemcev in Američanov?

03. 01. 2011 19.54

Nemčija in ZDA naj bi pod krinko komercialnega programa razvijali tajne vohunske satelite. Tako trdi WikiLeaks, vladi omenjenih držav pa te informacije nista komentirali. Je pa vesoljski center, ki sodeluje pri projektu, vse skupaj zanikal.

Na Marsu zamrznjena voda

23. 01. 2004 00.00

Sonda Mars Express je odkrila, da je na Marsu zamrznjena voda. Z Marsa se je spet oglasil robot Spirit, medtem ko skoraj ni več možnosti stika z Beaglom 2.

Nad Evropo odkrili manjšo ozonsko luknjo

07. 04. 1998 12.04

Nad Evropo so ponovno odkrili manjšo ozonsko luknjo. Kot je sinoči sporočil Nemški center za letalske in vesoljske polete DLR, je ozonska luknja nastala nad zahodnim Atlantikom in se v zadnjih dneh marca preko severne Francije in britanskega otočja pomaknila nad srednjo in južno Evropo, vendar pa zaradi nizke lege sonca stopnja ultravijoličnega sevanja ne dosega zdravju nevarnih kritičnih vrednosti. Kot so sporočili z DLR, gre za cikličen pojav, ki nastaja zaradi globalne dinamike atmosfere in ga je bilo mogoče zadnjič opazovati marca lani. Podatke o ozonski luknji so v okviru globalnega poizkusa opazovanja ozona (Global Ozone Monitoring Experiment - GOME) zbrali z evropskim satelitom ERS-2 in obdelali v centru DLR v nemškem Oberpfaffenhofnu.