Curk

'Živali lahko pridobijo veliko, ljudje pa ne bomo izgubili nič'
11. 02. 2025 16.15Zveza nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije pozdravlja osnutek novele zakona o zaščiti živali, ki je od ponedeljka v javni obravnavi. Poudarjajo, da živali lahko s predlaganimi spremembami veliko pridobijo, medtem ko ljudje ne bomo izgubili praktično nič. Predlog ukinitve baterijske reje pozdravlja tudi društvo AETP.

Lastnik kokošje farme: Posnetki so zmontirani, inšpektorji večjih neskladij niso ugotovili
14. 01. 2025 16.17Po objavi skritih posnetkov z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, ki prikazuje nehigienične razmere na farmi, na kmetiji obtožbe zavračajo in trdijo, da so posnetki zmontirani. Društvo AETP, ki se zavzema za opustitev baterijske reje, medtem zagotavlja, da gre za avtentične posnetke. Postopek uradnega nadzora na kmetiji še poteka.

Na pomurski kmetiji inšpektorji, lastnika: 'Posnetki so zmontirani'
10. 01. 2025 08.19Po objavi skritih posnetkov, ki razkrivajo grozljive razmere v baterijski reji kokoši na eni izmed slovenskih kmetij, so inšpektorji tam opravili izredni nadzor. Po besedah direktorice uprave za varno hrano naj bi v prihodnjih dneh hlev popolnoma izpraznili. Pred našo kamero sta medtem stopila lastnika kmetije, ki trdita, da sta nameravala jato zamenjati, posnetki pa da so "zmontirani" in "računalniško obdelani".

Zlati red za zasluge sta prejela Anica Mikuš Kos in Sandi Curk
17. 12. 2024 16.09Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na posebni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela pediatrinja, psihiatrinja in humanitarka Anica Mikuš Kos ter poveljnik štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Že z delčkom svojega osvojil srca mnogih drugih
21. 09. 2024 11.00Songi o sreči, o ljubezni in še zlasti o sreči v ljubezni.

Zaradi požara na Krasu moten tudi promet, več cest zaprtih
18. 07. 2024 14.32Požar, ki je dopoldne izbruhnil na območju Škrbine proti hribu Trstelj na Krasu, povzroča veliko težav tudi v prometu. Ta je na nekaterih odsekih zelo moten, določene lokalne ceste so na območju Renč, Dornberka in Komna tudi zaprte. Na cestah je tudi večje število interventnih vozil, ki naj jim vozniki omogočijo prednost.

Pretresljivi posnetki nove skrite preiskave prašičereje v Sloveniji
03. 06. 2024 19.16Kletke, le malenkost večje od teles svinj, da se v njih ne morejo niti obrniti. Ležijo tam, kjer tudi iztrebljajo in urinirajo, tla pa so mrzla in delno rešetkasta. To so sveži prizori iz slovenskih prasilišč, kjer so svinje ukleščene v košare oziroma kletke. S posnetki, ki marsikoga pretresejo, v Društvu AETP opozarjajo, da je čas, da ministrstvo sprejme zakonodajo, ki takšne prakse ne bo dovoljevala. V Nacionalnem centru za dobrobit živali bolj kot prepoved podpirajo le omejitev takšne reje. Zakaj?

Društvo z novo kampanjo za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah
06. 05. 2024 11.54Društvo AETP je zagnalo novo kampanjo Slovenija proti kletkam, s katero se zavzema za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah. Del kampanje je peticija, ki od vlade zahteva prepoved kletk na zakonodajni ravni. Ankete javnega mnenja po navedbah društva potrjujejo, da je večina Slovencev proti uporabi kletk v živinoreji.

Moški, ki so ga našli v jami, ni umrl nasilne smrti
05. 05. 2024 19.34Identiteta moškega, ki sta ga poljska jamarja v petek našla v Golokratni jami pri Orleku v občini Sežana, še ni znana. Policisti okoliščine vzroka smrti še ugotavljajo, so pa zaenkrat izključili možnost, da bi lahko moški umrl nasilne smrti.

Jamarji izvlekli truplo, ki sta ga v Golokratni jami našla Poljaka
04. 05. 2024 08.22V petek malo po 20. uri sta poljska državljana, ki sta se spustila v Golokratno jamo pri Sežani, pod seboj zagledala truplo, ki je ležalo na približno 100 metrih globine. Obvestila sta pristojno policijsko postajo, v jamo sta se nato spustila jamarja iz Sežane in našla truplo moškega srednjih let. Zaradi slabega vremena in spolzkega terena so se jamarji odločili, da bodo truplo izvlekli danes. Intervencija je bila končana okoli poldneva, nadaljnje postopke pa je prevzela Policija.

'Dogodke, kot so se zgodili v Postojni, je treba preprečiti, ne le reševati'
26. 02. 2024 19.54Veliko onesnaženje vodotokov z gnojevko v Studencih pri Postojni k sreči ni povzročilo hujše ekološke katastrofe v Postojnski jami. Madež, ki bi bil lahko usoden za enega izmed simbolov Slovenije – človeško ribico – je jamo dosegel v petek in skozi njo zaradi obilnega deževja in posledično visokega vodostaja Pivke stekel precej hitro. Črn scenarij se tako ni uresničil, v Postojni pa vseeno bijejo plat zvona. Takšne nesreče je, kot poudarjajo, treba preprečevati, ne pa le reševati.

Madež gnojevke že prišel do vstopa v Postojnsko jamo
23. 02. 2024 20.37Po izlivu gnojevke na kmetiji v okolici Postojne, se je zgodilo onesnaženje vodotokov na območju. Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da je madež že vstopil v Postojnsko jamo. Na območju izvajajo redne kontrole pitne vode, ki ni ogrožena.

Družina Žgajnar zavrača očitke glede izliva gnojevke
23. 02. 2024 15.04Družina Žgajnar, na čigar kmetiji v bližini Postojne se je v nedeljo zgodil izliv večjih količin gnojevke, je zavrnila nekatere očitke na njihov račun v povezavi z dogodkom, ki je privedel do onesnaženja vodotokov na območju. Kot so navedli, vzrok za nesrečo še ni bil ugotovljen, izpostavili pa so tudi ukrepe, ki so jih izvedli po izlitju.

Fekalni madež vse bližje Postojnski jami: 'To je posledica človeške neumnosti'
22. 02. 2024 14.08Postojnčani se spopadajo z ekološko katastrofo. Približno 1800 kubikov gnojevke se je razlilo v lokalne vodostaje. V potoku Koretan so fekalije pobile vse ribe in rastline, onesnažena voda pa je dosegla tudi reko Nanoščico, od koder se pomika proti Postojnski jami. Ali to pomeni, da je ogroženo tudi življenje človeške ribice? Kakšne so posledice?

15 ukrajinskih otrok se bo verjetno moralo vrniti nazaj v domovino
21. 02. 2024 12.47Usoda 15 ukrajinskih otrok sirot, ki so maja 2022 iz luganške sirotišnice prišli v Slovenijo in so nastanjeni v Slavini pri Postojni, ostaja nejasna. Ukrajinske oblasti želijo, da se otroci vrnejo, medtem ko mnogi pri nas menijo, da bi bilo bolje, da ostanejo, vsaj dokler ne bodo posvojeni. Za zdaj se zdi bolj verjeten njihov odhod.

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami
20. 02. 2024 15.31V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Na Studencu pri Postojni v okolje iztekla večja količina gnojnice
19. 02. 2024 11.45Na Studencu pri Postojni je v okolje iztekla večja količina gnojnice. Kljub takojšnjemu ukrepanju se je precejšen del prelil na nižje ležeče območje in se premika proti Nanoščici. Vode iz vrtin na območju nesreče iz preventivnih razlogov začasno ne bodo uporabljali, a vodooskrba prebivalstva ni prizadeta.

Žled, ki je ohromil naša življenja: mineva 10 let
02. 02. 2024 19.45Žledolom, ki je vztrajal od 31. januarja do 12. februarja 2014, je največ škode povzročil našim gozdovom, prej gozdnata pokrajina je ponekod spominjala na apokalipso. Popolnoma je bilo treba obnoviti okoli 30.000 hektarjev gozda. Ujma je ohromila življenje, marsikje so bile zaprte šole in podjetja, številni so ostali brez elektrike. Toliko kot nam je ujma vzela, pa nam je tudi prinesla. Naučili smo se povezanosti, kmetje so se okrepili z boljšo mehanizacijo, tudi v marsikateri hiši danes stoji agregat.

Jamarski reševalci iz Križne jame rešili ujeto peterico, fizičnih in psihičnih težav nimajo
08. 01. 2024 06.22Vodna gladina v Križni jami je čez noč upadla in potapljači so se prebili do petih ljudi, ki so zaradi visokega vodostaja vse od sobote popoldne ujeti v jamskem rovu. Vseh pet ujetih je že na varnem, reševalci so jih spravili iz Križne jame. Vsi se počutijo dobro. "Danes je dan sreče, dan življenja in dan zahvale vsem reševalcem," je ob tem dejal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Križna jama: 'Evakuacije pri teh razmerah vsaj do jutri ne bo'
07. 01. 2024 08.34Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je povedal, da evakuacije iz jame pri teh razmerah, tudi če voda začne upadati, vsaj do jutri ne bo. Počakali bodo namreč, da bo evakuacija lahko stekla na varen in zdrav način. Čeprav je voda tekom dne nekoliko upadla, je nato zaradi dežja ponovno nekoliko narasla. Je pa Curk dodal še, da so ujetim v jami dodatno prinesli večje količine hrane, toplih oblačil ter energente za svetlobo in gretje.

Naravni ali umetni pojav? V Rakovem Škocjanu pena prekrila gladino
25. 11. 2023 15.04Na področju Rakovega Škocjana se je pojavila bela gosta pena. Zaskrbljen občan, ki se je takrat s sinom nahajal na reki, je pojav opazil in ga posnel ter o tem obvestil odgovorne. Kot nam je pojasnil poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk, gre za biološki proces, pena pa ni zdravju škodljiva.

Aplikacija Poplave 2023 se zapira
10. 10. 2023 18.44Aplikacija Poplave 2023, ki jo je vlada zagnala po uničujoči avgustovski ujmi, se zapira. Od 8. avgusta, ko je bila aktivirana, je prek nje pomoč ponudilo približno 35.000 državljank in državljanov. "S pomočjo aplikacije smo uspeli doseči cilj," je glede uspešnosti projekta že konec septembra izpostavil poveljnik civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Aplikacija Poplave 2023 bo delovala le še do 30. septembra
19. 09. 2023 18.19Še do 30. septembra bo delovala aplikacija Poplave 2023, prek katere civilna zaščita napoti zainteresirane prostovoljce na v ujmi prizadeta območja. V septembru je bilo doslej po besedah Sandija Curka iz civilne zaščite več kot 4000 napotitev. Pomoč prostovoljcev še naprej organizirajo tudi drugi, med drugim Slovenska filantropija.

Žrtvam poplav lahko pomagate tudi s poslanim sporočilom POMAGAM5 na 1919
04. 09. 2023 19.50Tisti, ki so ljudem prvi priskočili na pomoč v ujmi, ki je Slovenija ne pomni, so civilna zaščita, gasilci in vojaki. Opoldne so jim podarili 1600 vstopnic za dobrodelno nogometno tekmo za žrtve poplav, ki bo 15. septembra na stadionu v Stožicah, kjer bodo pred razprodano dvorano nastopila nekatera največja imena svetovnega nogometa. Z enim samim namenom: pomagati žrtvam letošnjih katastrofalnih poplav v Sloveniji. Pomagate pa lahko tudi, če ne boste šli na tekmo. In sicer s poslanim SMS-sporočilom POMAGAM5 na 1919.

Dobrodelna tekma bo potekala pred nabito polnimi Stožicami
01. 09. 2023 19.31Nekatera največja imena svetovnega nogometa bodo 15. septembra pred polnim stadionom nastopila za žrtve letošnjih katastrofalnih poplav v Sloveniji. Na tekmi pa bodo tudi mladi nogometaši. Nogometna zveza je namreč kupila vstopnice za okoli 300 otrok iz 28 nogometnih klubov, ki so jim poplave uničile stadione. 1600 vstopnic pa si bodo razdelili gasilci, vojaki in civilna zaščita, torej tisti, ki so v ujmi prvi nesebično priskočili na pomoč.

Prvič se je sestal svet za vode: v iskanju začasnih in dolgoročnih rešitev
21. 08. 2023 13.48Pri oblikovanju ukrepov za boljšo poplavno varnost bo sodeloval tudi svet za vode, ki se je prvič sestal na ministrstvu za naravne vire in prostor. "Najprej je treba iskati začasne, potem pa dolgoročne rešitve, da bomo imeli v končni fazi večjo poplavno varnost, kot jo imamo danes," je po srečanju poudaril hidrolog Rok Fazarinc.

Novost: v aplikaciji Poplave 2023 lahko označite, kdaj bi pomagali
18. 08. 2023 10.36Aplikacija Poplave 2023 je dopolnjena. Po novem prostovoljcem, ki želijo nuditi pomoč po poplavah, omogoča tudi označitev dni, ko bi lahko prišli pomagat. Za to so se po besedah Sandija Curka iz Civilne zaščite odločili, ker se zavedajo, da imajo tudi prostovoljci svoje načrte in potrebe in na pomoč ne morejo vedno priskočiti takoj.

Za nekatere prvi dan počitka, lažje do zdravil in medicinskih pripomočkov
15. 08. 2023 08.45Od uničujočih poplav je že 12 dni in od takrat še ni minil dan, ko prizadeti prebivalci, gasilci, vojaki, reševalci in drugi prostovoljci na terenu ne bi trdo garali in odpravljali posledic katastrofalne ujme. "Ker bo odpravljanje posledic hudih poplav v Lučah trajalo še nekaj časa, je nujno, da si za trenutek oddahnemo in si naberemo novih moči," je sporočila Občina Luče. Na terenu je bilo ob tem tudi okoli 3000 prostovoljcev. Zdaj pa je znana tudi količina zbranih sredstev za žrtve poplav, ki so jih ob dnevu solidarnosti zbrali v soteski Vintgar. Sredstva pa so zbirali tudi drugod.

Okužena ekipa civilne zaščite, prepoved obiska na nekaterih oddelkih bolnišnic
15. 08. 2023 15.44Medtem ko je po poročanju Svetovne zdravstvene organizacije število covidnih bolnikov po svetu v zadnjem mesecu naraslo za 80 odstotkov, Nacionalni inštitut za javno zdravje ne beleži intenzivnega širjenja koronavirusnih okužb. V Sloveniji je za zdaj malo zaznanih primerov okužbe, saj je tudi obseg testiranja zelo omejen. A Splošna bolnišnica Celje je zaradi vdora okužb prepovedala obiske pri pacientih, ki se zdravijo na kardiološkem oddelku. Za enak ukrep se je na Centru za geriatrično medicino v Bolnišnici dr. Petra Držaja odločil tudi UKC Ljubljana.

Težave na terenu: skupine se organizirajo mimo sistema
12. 08. 2023 09.13Število ljudi, ki želijo na terenu pomagati pri odpravljanju posledic poplav, je izredno veliko. Pomembno je, da pomoč na teren prihaja organizirano in po dogovoru s predstavniki Civilne zaščite in občin, zato naj se posamezniki vpišejo v aplikacijo Poplave 2023. Prostovoljce, ki so se sami dogovorili za pomoč, pa štab Civilne zaščite Notranjske poziva, naj jim pošljejo pisno potrditev organizacije, s katero so dogovorjeni, kontaktne številke ter datum in uro. Po preverjanju podatkov bo civilna zaščita v najkrajšem mogočem času dodelila delovne naloge. S terena namreč prihajajo informacije, da se ljudje na lastno pest dogovorijo s prijatelji, društvi, krajevnimi skupnostmi in organizirajo skupine mimo sistema.