ChatGPT

Bricabarberica je raper, pa tudi najboljši med brivci
15. 03. 2025 11.00Pretežno trapersko gore-dole.

Zagotovite si doživljenjsko licenco za Microsoft Office že od 15 € in Windows 11 od 10 €
12. 03. 2025 10.01Microsoft 365 vam omogoča dostop do najnovejših različic priljubljenih Microsoftovih aplikacij, vendar so naročnine lahko precej drage.

Kitajci predstavili Manus: 'pametnejši' in zmogljivejši kot DeepSeek in ChatGPT
11. 03. 2025 11.10Na področju umetne inteligence je pozornost pritegnilo še eno novo orodje, ki ga je tako kot januarja predstavljeni DeepSeek razvil razmeroma neznan kitajski startup. Manus, ki je v trenutni fazi na voljo samo povabljenim uporabnikom, naj bi predstavljal nadgradnjo klepetalnih robotov in bil s tem še zmogljivejši.

Posodobite računalnik in povečajte produktivnost z Windows 11 Pro in MS Office 2021 – že od 11 evrov
27. 02. 2025 00.15Prav zato je paket aplikacij, ki jih ponuja Microsoft Office 2021 Professional Plus, postal eden najbolj uporabljenih na svetu – saj uporabnikom ponuja intuitiven vmesnik in orodja za produktivnost, ki poenostavijo naloge.

ChatGPT februarja s 400 milijoni aktivnih tedenskih uporabnikov
23. 02. 2025 14.56Eno izmed vodilnih podjetij na področju umetne inteligence OpenAI, ki razvija orodje ChatGPT, je februarja zabeležilo 400 milijonov aktivnih tedenskih uporabnikov. To je 33 odstotkov več kot decembra, je v četrtkovem intervjuju za ameriški poslovni medij CNBC razkril glavni operativni direktor OpenAI Brad Lightcap.

Muskov klepetalni robot Grok v boj proti ChatGPT in DeepSeek
18. 02. 2025 12.17Podjetje xAI je predstavilo zadnjo različico svojega klepetalnega robota Grok. Ustanovitelj in podjetnik Elon Musk upa, da bo Grok 3 našel svoje mesto v zelo konkurenčnem sektorju in se bo lahko ob rob postavil robotoma ChatGPT podjetja OpenAI in DeepSeek istoimenskega kitajskega zagonskega podjetja.

Zakaj toliko govora o DeepSeeku?
15. 02. 2025 12.33Predstavljajte si, da zgradite umetno inteligenco, ki tekmuje s ChatGPT, in to vam uspe z manj kot enim odstotkov njegovih stroškov. Se sliši nemogoče? Točno to je storil DeepSeek. Njegova zgodba se ne nanaša le na tehnologijo: gre za inovacije pod omejitvami, kontroverzne prakse na področju zasebnosti in opozorilo za zahodne tehnološke velikane.

Musk želi kupiti OpenAI, od koder mu odgovarjajo: Podjetje ni naprodaj
11. 02. 2025 08.03Vodja urada za vladno učinkovitost v vladi Donalda Trumpa Elon Musk vodi skupino vlagateljev, ki namerava za ceno skoraj 100 milijard evrov prevzeti vodilno podjetje na področju umetne inteligence OpenAI, je poročal Wall Street Journal. Musk je že leta v sporu z direktorjem OpenAI Samom Altmanom. A podjetje OpenAI je sporočilo, da niso naprodaj.

EU bo za umetno inteligenco namenila 150 milijard
10. 02. 2025 17.34Več kot 60 znanih evropskih podjetij je združilo moči v pobudi za pospeševanje razvoja in uporabe umetne inteligence. Namen partnerstva, ki so ga predstavili danes na akcijskem vrhu o umetni inteligenci v Parizu, je okrepiti položaj Evrope na tem področju. V naslednjih petih letih bo na voljo 150 milijard evrov.

'Vojna' umetne inteligence: Se moramo kitajske bati bolj kot ameriške?
10. 02. 2025 06.08Presenečenje leta, ki je zatreslo. Kitajski DeepSeek. Poceni klepetalni robot, ki pa prinaša nekaj dobrih izboljšav, ocenjuje strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco Marko Grobelnik. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako hitro se dogaja spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko ter zakaj Evropa zaostaja. Kot meni, sta glavna krivca, zakaj ne pridemo v prvo ligo, evropejska investicijska konservativnost in razvajenost. Kaj pa varnost kitajske umetne inteligence? Nas ogroža bolj od tiste, ki nastaja v ZDA?

Deepseek izzivalci Bitcoina. Nove priložnosti za 10x trende?
03. 02. 2025 00.15ChatGpt je bil nedvomen kralj umetne inteligence. Do pred nekaj dnevi, ko se je kot strela z jasnega pojavila umetna inteligenca DeepSeek. Ne le, da po zmogljivosti konkurira ChatGpt ampak je bil razvit za 1.300x manj denarja in v le pol leta! Pretres je bil silovit.

OpenAI: Kitajci uporabili našo tehnologijo za razvoj klepetalnega robota
29. 01. 2025 18.13OpeanAI, ki je razvil ChatGPT, trdi, da Kitajci uporabljajo njegovo tehnologijo za hiter napredek pri razvoju lastnih orodij na področju umetne inteligence. Kot trdijo, so namreč našli dokaze, da so ustvarjalci kitajskega konkurenta DeepSeek uporabili modele ameriškega podjetja za razvoj svojega klepetalnega robota. Ob tem so nakazali na morebitno kršitev intelektualne lastnine.

Kitajski DeepSeek zatresel ameriško borzo, sledil obsežen kibernetski napad
28. 01. 2025 08.18Kdo bo povedel na področju umetne inteligence? V ponedeljek se je bitka še dodatno razplamtela, ko se je na trgu predstavil kitajski klepetalni robot z umetno inteligenco DeepSeek. Kitajsko podjetje je že prvi dan konkretno premešalo karte; tehnološke delnice v ZDA in Evropi so namreč zabeležile strm padec za kar bilijon dolarjev (nekaj več kot 958 milijard evrov). Cenovno ugodnejši kitajski model pa ob tem poraja tudi vprašanja o konkurenčnosti ameriških podjetij.

Ali bo evropska regulacija umetne inteligence delovala?
23. 11. 2024 07.00V nasprotju s splošnim prepričanjem je AI oziroma umetna inteligenca izjemno široko področje znanosti. Ste vedeli, da njene korenine segajo v petdeseta leta prejšnjega stoletja? Zakaj je trajalo skoraj 70 let, da smo dobili ChatGPT? In zakaj ga poskušamo regulirati šele zdaj?

'Proti medijem se lahko borimo tako, da prostor preplavimo s sranjem'
26. 10. 2024 08.00"Da se pokoplje resnica, je potrebnih veliko lopat," pravi nemški pregovor. Pa vendar se zdi, da živimo v času, ko je laž v razcvetu, kraljica na prestolu, s katerega je ne more vreči niti resnica. Pa četudi resnica prihaja od priznanega, verodostojnega vira. Da se lažne novice in dezinformacije tako hitro širijo v javni sferi, je zagotovo omogočil tudi razvoj tehnologije in umetne inteligence. A nikakor se ne smemo slepiti, da so lažne novice nekaj novega, prav tako ne način komuniciranja, kot ga v javnosti uporablja nekdanji ameriški predsednik. S strokovnjakoma na področju medijev in politike smo se v luži prihajajočih ameriških volitev pogovarjali o lažnih novicah, dezinformacijah in njihovem vplivu na demokracijo in družbo.

Umetna inteligenca z dolenjskim naglasom
25. 10. 2024 16.53Umetna inteligenca. Tista pametna reč, ki se uči hitreje kot večina nas, ampak še vedno ne zna skuhati kave. In umetna inteligenca je zdaj dobila slovenskega nečaka, ki govori z dolenjskim naglasom. Aleksandra Pozveka je takoj zanimalo, ali gre za grosupeljsko dolenjščino, ki je dobro poznana na političnem parketu. No, je pa v pogovoru umetna inteligenca ugotovila, da je cviček kisel, kar pa vsaj Dolenjcem samo dokazuje, da ji še vedno ne moremo povsem zaupati.

Najdražja politična funkcija na svetu: kdo so megadonatorji rekordno drage kampanje?
24. 10. 2024 10.20Volilna kampanja za novega ameriškega predsednika je v polnem razmahu in najverjetneje ni druge politične funkcije na svetu, ki bi za zmago zahtevala tako globok žep. Zadnje ocene že kažejo, da bo tokratni volilni cikel stal vsaj 15,9 milijarde dolarjev (14.73 milijarde evrov) in s tem presegel prejšnji rekord iz leta 2020. Pomemben vir denarja in s tem tudi vpliva so individualni donatorji. Gre za najbogatejše Američane, ki strankam in kandidatom namenijo milijone. Na prvem mestu najradodarnejših je v javnosti redko viden poslovnež, ki je doniral več kot 100 milijonov, na drugem pa Miriam Adelson, nova večinska lastnica franšize Dallas Mavericks.

Umetniki nad nelicenčno rabo njihovih del s pomočjo umetne inteligence
24. 10. 2024 08.54Več tisoč glasbenikov, igralcev in avtorjev se je že podpisalo pod odprto pismo, v katerem nasprotujejo rabi ustvarjalnih del za treniranje modelov generativne umetne inteligence. Med podpisniki so pevec skupine The Cure Robert Smith, član švedske skupine Abba Björn Ulvaeus, z oskarjem nagrajena igralka Julianne Moore in Nobelovec Kazuo Ishiguro.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence
21. 10. 2024 12.05Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

V boj proti finančnim prevaram z umetno inteligenco?
20. 10. 2024 19.23Umetna inteligenca v našem vsakdanu olajša marsikatero opravilo. Ob prodoru v javnost pa je med nami odprla tudi veliko novih vprašanj in tveganj. Ameriški organi pregona pa so se odločili umetno inteligenco izkoristiti za pomoč pri boju proti finančnim prevaram. V letošnjem letu so s strojnim učenjem umetne inteligence tako uspeli preprečili, da bi prevaranti davkoplačevalce v goljufijah s čeki pretentali za skupno skoraj milijardo evrov.

Pripravljeni, da se spet zaljubite?
27. 08. 2024 00.15Morda prvi pogled res ne razkriva obsega in pomembnosti vseh izboljšav in sprememb, toda prenovljena Octavia četrte generacije je zdaj povsem fit za svoje novo življenjsko obdobje.

Kitajska cenzura umetne inteligence, ki bo morala deliti socialistične vrednote
22. 07. 2024 19.48Ob vse hitrejšem razvoju umetne inteligence kitajska vlada pri tej novi tehnologiji zateguje ročno zavoro. Po poročanju medijev bo uradni Peking od kitajskih tehnoloških podjetij zahteval, da jim modele umetne inteligence predložijo v pregled.

Menjava generacij
01. 07. 2024 00.15Nova generacija modela Kodiaq je nasledila priljubljenega Škodinega velikega medveda, ki si je od leta 2016 prislužil več kot štirideset mednarodnih nagrad, zgovorne pa so tudi rekordne prodajne številke. Bo najnovejša generacija presegla staro?

Finančni komentar: Umetna ali vesoljska inteligenca
25. 06. 2024 07.00Umetne inteligence v vsakdanjem življenju in gospodarstvu morda še ne opazimo, vendar bo z leti močno spremenila svet. Delniški trgi so v evforiji, ker vse, kar je povezano z umetno inteligenco, raste, medtem pa ji znani akademiki pravijo kar vesoljska inteligenca.

Tehnološki velikan Nvidia je najvrednejše podjetje na svetu
19. 06. 2024 12.13Proizvajalec čipov Nvidia je postal najvrednejše podjetje na svetu, potem ko se je cena njegove delnice povzpela na rekordno vrednost in s tem s prvega mesta izpodrinilo tehnološkega velikana Microsoft. Vzpon kalifornijskega podjetja je spodbudila prevlada na področju, ki ga analitiki imenujejo "novo zlato ali nafta v tehnološkem sektorju".

Finančni komentar: Konec 'petrodolarja' in lažne novice
18. 06. 2024 08.41Po spletu kroži, da je Savdska Arabija 9. junija po 50 letih prekinila dogovor z ZDA, ki je narekoval prodajo surove nafte na mednarodnih trgih izključno v ameriški valuti. Zgodba o 'petrodolarju' je precej drugačna od teorij zarote, ki napovedujejo zlom svetovne rezervne valute.

Kdo bo plačal (okoljski) davek? AI nenasitna elektrike in vode
15. 06. 2024 18.04Umetna inteligenca je lahko nevarna. Toda glavno tveganje morda ni tisto, pred katerim svari Hollywood – zlonamerna superinteligenca, ki želi uničiti človeštvo. Namesto tega bi lahko bila usodna njena nenasitna potreba po energiji in naraščajoč ogljični odtis, kar bi vplivalo na vse več požarov v naravi, poplav in vseh drugih ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

Vroči AI čipi in zvezdniški direktor, ki se ženskam podpisuje na telesa
07. 06. 2024 17.45Nvidia je v zadnjem času zgled tistega, kar navdušuje vlagatelje v umetno inteligenco, segment, ki je doživel razcvet z izdajo ChatGPT družbe OpenAI konec leta 2022. Vrednost delnice družbe je letos zrasla za več kot 140 odstotkov in za 200 odstotkov zadnjih 12 mesecih. Delnice Nvidie so v zadnjih petih letih pridobile več kot 3300 odstotkov. V teh istih obdobjih je Nasdaq pridobil skromnejših 14, 29 oziroma 126 odstotkov. Zato ni presenetljivo, da je šef družbe Jensen Huang postal prava zvezda.

Je novi Superb res boljši od starega?
03. 06. 2024 00.15Škoda je na ceste poslala četrto generacijo Superba.

ASUS – prvi proizvajalec prenosnih računalnikov predstavlja računalnik Copilot+ PC!
21. 05. 2024 10.40Kupci, ki čakajo, da bodo izkusili funkcije umetne inteligence v Microsoft Windows, lahko od 18. junija naprej izberejo najnovejši prenosnik ASUS Vivobook S 15 (S5507) – prvi Copilot+ PC z Windows 11 funkcijami. Prednaročilo je možno od 21. maja.