Chagall

Kako si je Buffon v boju z depresijo pomagal z umetnostjo

19. 11. 2024 17.53

Italijanska nogometna legenda Gianluigi Buffon je v času, ko je igral pri Juventusu iz Torina, trpel za depresijo. Iz hude krize mu je pomagala tudi umetnost, je 46-letnik povedal za italijanski časnik Corriere della Sera. Njegova psihoterapevtka mu je svetovala, naj se osredotoči na druge stvari v življenju kot le na nogomet.

Ukradena Chagallova slika na dražbi v New Yorku

10. 10. 2022 15.27

Slika belorusko-francoskega slikarja Marca Chagalla z naslovom Oče, ki je bila med 15 deli v času nacizma ukradena in jih je Francija nazadnje vrnila dedičem oškodovanih družin, bo naslednji mesec na prodaj na dražbi v New Yorku, je sporočila avkcijska hiša Phillips. Olje na platnu iz leta 1911 bo na dražbi 15. novembra.

Kdo je družina Boljkovac, ki je Narodnemu muzeju posodila domnevne ponaredke?

10. 06. 2022 06.11

Ena največjih afer v slovenski kulturi je odnesla direktorja Narodnega muzeja Slovenije. Pavel Car je še v sredo trdil, da je 160 del vrhunskih svetovnih umetnikov avtentičnih, dan kasneje pa, da je ob burnem odzivu strokovne in medijske javnosti spoznal, da je bil naiven in je vodenje projekta zaupal napačni osebi. Toda kdo sploh je družina Boljkovac, ki je muzeju posodila umetniška dela? In kako je mogoče, da slovenski slikarski krogi ne zanjo ne za njeno domnevno dragoceno umetniško imetje še do afere niso vedeli?

Pavel Car odstopil z mesta direktorja Narodnega muzeja

09. 06. 2022 12.16

Po tem, ko so v javnosti odmevale kritike glede razstave v Narodnem muzeju Slovenije Metelkova, češ da so umetnine ponaredki, je Pavel Car odstopil z mesta direktorja ustanove. "Kot direktor muzeja sem objektivno odgovoren za napako, zaradi katere se je zamajal ugled največje muzejske ustanove pri nas, kar iskreno obžalujem," je dejal v izjavi za medije. Sporna umetniška dela je sicer pod drobnogled vzela tudi Policija.

Sporna razstava v Narodnem muzeju: direktor verjame v avtentičnost slik

08. 06. 2022 14.14

V Narodnem muzeju Slovenije Metelkova bi morali v sredo odpreti razstavo 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac. Kot so oglaševali, gre za dela priznanih slikarjev 19. in 20. stoletja, med katerimi naj bi bile tudi slike Pabla Picassa, Paula Cezanna, Henrija Matisse, Joana Miroja in drugih. A v resnici naj bi šlo za v nebo vpijoče ponaredke, pravijo likovni kritiki. Narodni muzej je po obtožbah o ponaredkih razstavo odpovedal. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu pojasnila, da strokovna komisija razstave ni uvrstila v letni načrt muzeja. Bila je predlagana, a so jo zavrnili.

FOTO: Ponarejene umetnine Picassa, Klimta, Moneta ... so nameravali prodati za 72 milijonov evrov

07. 11. 2016 08.13

Kriminalna združba s člani iz Slovenije in Avstrije je poskušala prodati več deset slik znanih avtorjev, kot so Picasso, Klimt, Monet, Kandinski. Obetali so si 72 milijonov evrov dobička, vendar so jim načrte prekrižali policisti. Grozi jim do deset let zapora.

FOTO: Picasso plakat za film Bitka na Neretvi naredil za 15 steklenic jugoslovanskega vina

12. 01. 2016 16.10

V podhodu Ajdovščina v Ljubljani je vse do konca marca na ogled razstava Picassovih grafik, keramike in plakatov, med njimi tudi tistega, ki ga je ustvaril za film Bitka na Neretvi.

FOTO: Moški, ki uradno ni obstajal, v stanovanju skrival za milijardo evrov slik

05. 11. 2013 15.44

V skriti zbirki so 70 let izgubljena dela velikih mojstrov, kot so Picasso, Renoir, Matisse … pa tudi nepoznana slika s Chagallovim podpisom. Klobčič se je začel odvijati pred leti, ko so lastnika stanovanja ujeli z 9000 evri gotovine in ugotovili, da uradno sploh ne obstaja.

Odnesli umetnini

24. 12. 2005 15.57

Tatovi so iz umetnostne galerije odnesli litografijo in linorez, ki sta ju izdelala slavna umetnika.

Ruski eksperiment - grafika na poti do avantgarde

10. 10. 1999 18.19

Razstava ''Chagall, Kandinski in ...'' je do 21. novembra na ogled v Zgodovinskem muzeju na Dunaju. Moskovski muzej Puškin gostuje z grafikami iz obdobja 1900-1930. Iskanje novih form je dalo ruski umetnosti prvih treh desetletij oznako ruski eksperiment. Močno se čutijo zahodnoevropski vplivi od Cezanna do kubizma, kljub temu pa se je razvili prepoznaven in edinstven slog, kot sta ruska veja konstruktivizma - suprematizem - in neoprimitivizem. V 20. letih je avantgardo zaustavila država in jo leta 1932 prepovedala ''v dobro'' socialistični umetnosti. Številni ruski umetniki so zato odšli v tujino. Na Dunaju se predstavlja približno 100 del 41 umetnikov; večina je prvič na ogled v avstrijski prestolnici. Poleg znanih imen, kot so Marc Chagall, Vasilij Kandinski in Kazimir Malevič, bodo predstavili tudi manj znane umetnike.

Velik obisk Guggenheimovega muzeja

05. 07. 1999 15.30

Ultra moderni Guggenheimov muzej v Bilbau je minuli konec tedna presegel znamko dveh milijonov obiskovalcev. Nedvomno gre za enega najbolj priljubljenih španskih muzejev, kljub dejstvu, da so ga odprli šele pred manj kot dvema letoma. Muzej, futuristična stavba iz titana, ki leži ob reki Nervion, dnevno sprejme povprečno 3000 obiskovalcev. Zadnji statistični podatki kažejo, da je muzej za madridskim Pradom na drugem mestu na lestvici najbolje obiskanih španskih muzejev. Delež tujih obiskovalcev je kar 46-odstoten. V muzeju pripravljajo razstave sodobne umetnosti, ogledati pa si je mogoče tudi dela mojstrov, kot so Marc Chagall, Vasilij Kandinski in Jean-Michel Basquiat.

V Švici naprodaj 40 Chagallovih del

11. 01. 1999 10.19

V Soleureju na vzhodu Švice bo od 17. januarja do 25. aprila naprodaj štirideset izvirnih olj Marca Chagalla. Vsako delo bo naprodaj po fiksni ceni prvemu kupcu, je sporočila galerija Schaer in Wildbolz. Originali bodo prodani po zanimivi ceni, ker jih bo galerija predala neposredno v roke kupcev, je še povedal eden izmed lastnikov galerije, Kurt Schaer. Cene del, naslikanih med leti 1948 in 1982, se gibljejo med 130.000 in milijonom švicarskih frankov. Marc Chagall je bil rojen v židovski družini v Belorusiji leta 1887, od leta 1923 dalje pa je živel v Franciji, kjer je leta 1985 tudi umrl.

Guggenheimov muzej v Bilbau rekordno v prvem letu

30. 10. 1998 11.12

Leto dni po odprtju se lahko Guggenheimov muzej v španskem Bilbau pohvali z odličnimi dosežki. V dvanajstih mesecih je muzej, ki je že postal nekakšen zaščitni znak Baskije, obiskalo kar 1,36 milijona ljudi ali trikrat več, kot so pričakovali. Načrtovani enoletni obisk so izpolnili v pičlih štirih mesecih. Guggenheimov muzej, stvaritev ameriškega arhitekta Franka O. Gehryja, je tako za Pradom in Madridom najpriljubljenejša turistična destinacija v Španiji. Kar 84 odstotkov obiskovalcev muzeja je prišlo v Bilbao samo zato, da bi obiskalo ta umetniški hram, v katerem so na ogled dela umetnikov, kot so Marc Chagall, Vasilij Kandinski in Jean-Michel Basquiat.