Cevc

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel

04. 03. 2025 12.48

Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti

21. 01. 2025 18.40

V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres

26. 10. 2023 14.24

Ob svetovnem dnevu možganske kapi, ki ga obeležujemo 29. oktobra, so v Društvu za zdravje srca in ožilja in Združenju bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo poudarili pomen obvladovanja dejavnikov tveganja za bolezen, učinkovitega prepoznavanja njenih znakov in hitrega ukrepanja. Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres.

Vedno večja ponudba prehranskih dopolnil, a previdnost je na mestu

04. 04. 2023 13.39

Prodaja prehranskih dopolnil je vse bolj razširjena, a strokovnjaki opozarjajo, da je ta trg nenadzorovan, veliko je zavajajočega oglaševanja in pogosto lahko uživanje teh snovi vodi celo k poslabšanju zdravja. Odločevalce pozivajo k sistemski ureditvi področja, javnost pa k previdnosti pri uporabi teh snovi. Niti športniki jih ne potrebujejo.

Žile niso le cevi, preko katerih se pretaka kri

15. 03. 2023 07.24

Obeležujemo evropski dan žil, ki so eden največjih organov v človeškem telesu. Na ta dan tudi pri nas v Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije še bolj ozaveščajo prebivalstvo o skrbi za zdravje žil in preprečevanju žilnih bolezni. Letos so med drugim izpostavili, da je pomembno z gibanjem in zdravo prehrano za žile skrbeti že od otroštva.

Ob svetovnem dnevu debelosti opozorila o porastu te bolezni

04. 03. 2023 07.17

Obeležujemo svetovni dan debelosti. Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da je debelost kronična bolezen, ki je v porastu, in je tesno povezana z nevarnostjo srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni in povišanega krvnega tlaka. Predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije Matija Cevc meni, da je treba narediti vse, da bo debelosti čim manj.

Svetovni dan srca: Otrokom moramo omogočiti več športne aktivnosti

27. 09. 2022 15.24

V Društvu za zdravje srca in ožilja so pred svetovnim dnevom srca opozorili na zmanjšano športno aktivnost otrok v času epidemije covida-19, ki ima lahko dolgotrajne posledice za njihovo zdravje. Ob tem so opozorili tudi na posledice prevelike uporabe družbenih omrežij, kar pušča posledice na duševnem zdravju otrok.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?

01. 03. 2022 16.50

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'

05. 12. 2021 19.29

Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.

Možgansko kap utrpi ena od štirih odraslih oseb po svetu

18. 10. 2021 12.58

Možganska kap je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni, a s poznavanjem in zdravljenjem lahko preprečimo več kot 80 odstotkov možganske kapi, pri večini bolnikov pa lahko predvsem s hitrim prepoznavanjem in ukrepanjem omilimo njene posledice.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati

08. 05. 2021 15.56

V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

Ogier po nesreči in preobratu do zmage na Hrvaškem

25. 04. 2021 10.33

Francoz Sebastien Ogier (Toyota) je zmagovalec tretjega relija svetovnega prvenstva 2021. Na reliju po Hrvaški je na koncu le za šest desetink ugnal moštvenega sotekmovalca Valižana Elfyna Evansa in prevzel tudi vodstvo v skupnem seštevku.

Ogier prevzel vodstvo na hrvaškem reliju

24. 04. 2021 13.42

Francoz Sebastien Ogier (Toyota) vodi po drugem dnevu na hrvaškem reliju za svetovno prvenstvo v okolici Zagreba in Karlovca. Po sobotnih osmih hitrostnih preizkušnjah ima sedem sekund naskoka pred moštvenim sotekmovalcem, Valižanom Elfynom Evansom. Reli se bo končal v nedeljo z zadnjimi štirimi hitrostnimi preizkušnjami.

Fantje do ploha!

22. 04. 2021 10.00

Največji mojstri volana prihajajo v našo neposredno bližino. Hrvaški organizatorji so letos namreč dobili organizacijo dirke za svetovno prvenstvo v rallyju, ki se bo začela v petek. Rally Croatia bo potekal v okolici Zagreba, nekatere hitrostne preizkušnje pa potekajo le streljaj od naše meje. Dirkaških asov najvišjega kova še nikdar nismo imeli priložnost videti tako blizu in številni slovenski ljubitelji dirk so zato pred prihajajočim adrenalinskim vikendom že hudo nestrpni. Na Croatia rallyju bodo v pestri mednarodni konkurenci dirkačev in dirkalnikov nastopile tudi štiri slovenske posadke.

Zrinski in Vidmar izpuščata reli Hrvaška zaradi poškodbe dirkalnika pri testiranju

21. 04. 2021 21.29

V Zagrebu se bo v četrtek začel tretji reli letošnjega svetovnega prvenstva. Tudi s slovensko udeležbo, in sicer s štirimi posadkami. Vse posadke čaka 20 hitrostnih preizkušenj v skupni dolžini 300 kilometrov. Na reliju bo sodelovalo tudi več sto športnih funkcionarjev in sodnikov iz Slovenije.

Pet posadk iz Slovenije na zgodovinsko prvem reliju za SP na Hrvaškem

08. 04. 2021 18.40

Hrvaška bo od 22. do 25. aprila prvič gostila reli za svetovno prvenstvo, ta pa bo potekal tudi v neposredni slovenski bližini. Na tretji preizkušnji letošnje sezone bo sicer sodelovalo tudi pet posadk iz Slovenije. Najvišjo štartno številko imata lanska državna podprvaka Aleš Zrinski in Roka Vidmar (ford fiesta R5).

'Pustimo, da gredo ljudje v hribe. Sprehodi žal niso dovolj'

15. 11. 2020 17.03

V teh težkih časih epidemije bolezni covid-19 "pojdimo ven, v naravo" in spodbujajmo gibanje, pozivajo v Društvu za zdravje srca. V času, ko mnogi delajo in se šolajo od doma in ko smo v dodatnem stresu, je še bolj kot sicer pomembna tudi telesna aktivnost. Za odrasle je priporočljivo, da se gibajo od pol ure do eno uro petkrat tedensko, otroci pa za razvoj potrebujejo še več in bolj intenzivno gibanje kot odrasli.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran

10. 05. 2020 15.00

Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.

Neupravičena izplačila zdravnikom: rekorder decembra zbral 300 nadur

25. 03. 2019 19.38

Kot kažejo podatki ministrstva za javno upravo, so decembra nekateri zdravniki poleg rednega dela opravili še od 130 do 300 nadur. Če bi res delali toliko, bi morali povprečno delati skoraj 24 ur vsak delovni dan. Najvišja bruto plača v UKC Ljubljana: zdravnik je decembra dobil dobrih 17.000 evrov.

Ali je vodenje slovenske vojske združljivo z vplivnim malteškim redom?

08. 01. 2019 12.57

Presenetil je podatek, da je nova načelnica Generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc tudi prostovoljka v enem od vplivnih redov katoliške cerkve – v Suverenem malteškem viteškem redu. Predsednik slovenske asociacije Andrej Šter je nad njeno dobrodelno noto navdušen, zdi se mu, da je "kot signal imenitno, da nekdo, ki ima zagotovo več kot dovolj velikih in pomembnih obveznosti, vseeno najde čas in energijo za tiste, ki imajo najmanj".

V prvih letih bolezni izgubljamo kilometre, da lahko na koncu lovimo pomembne milimetre

14. 11. 2018 06.00

V Sloveniji je imelo lani okoli 131.000 oseb ugotovljeno sladkorno bolezen, število vseh, tudi tistih z neugotovljeno boleznijo, pa bi lahko znašalo od 154.000 do 175.000. Zdravila za zniževanje glukoze v krvi je prejemalo 111.400 oseb, izdatki za zdravila, ki se predpisujejo na recept, pa so leta 2016 znašali več kot 30 milijonov evrov.

Zdravniki se počutijo necenjene. Se obeta nov stavkovni val?

17. 07. 2018 15.33

Ker politika ni uredila zdravstva, obstaja možnost, da bo nova vlada, kadarkoli jo bomo že dobili, mandat začela z novim stavkovnim valom. Ne more tujec v tednu zaslužiti več kot 20 tisoč evrov, slovenski zdravnik pa v celem mesecu tisočaka ali dva, je jasen zdravnik Matija Cevc, sicer tudi izvršilni sekretar Slovenskega zdravniškega društva.

'Izmišljeni Božiček nas še dodatno peha v potrošniški fundamentalizem, ki pomeni: kupujem in trošim, torej sem'

25. 12. 2017 18.17

Direktorica, tviterašica, gozdarka, športna navdušenka in redovnica uršulinka Marjeta Pija Cevc meni, da bi bilo brez praznikov naše življenje prazno. "Seveda pa je druga zgodba, kaj je njihova vsebina in kako jih praznujemo. V nas se je vsilila nujna dolžnost do nakupovanja: Več kupujem in obdarujem, več veljam in pomenim."

Mladi zdravniki po novici, da Kenda ostaja na Pediatrični kliniki: Nedopustno in sramotno!

26. 09. 2017 08.57

Bizarno. Nesprejemljivo. Sramotno. S temi besedami mladi zdravniki, medicinske sestre in ostali zdravstveni delavci opisujejo odločitev vodstva UKC Ljubljana, da Rajko Kenda kot svetovalec ostaja na Pediatrični kliniki. In se sprašujejo: kako je mogoče, da nekdo, ki naj bi bil objektivno odgovoren za katastrofalno komunikacijo med zaposlenimi na kliniki, danes svetuje o varnosti in kakovosti.

Tobačnega centa in prepovedi kajenja v avtomobilih ne bo

27. 01. 2017 13.19

Zaradi kajenja v Sloveniji vsak dan umre 10 ljudi, je povedala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc in dodala, da bo naredila vse, da se predlagani tobačni zakon sprejme v celoti in da čim prej zaživi v praksi. Kljub temu pa v vladi niso uspeli zagotoviti podpore za prepoved kajenja v avtomobilih in uvedbo tobačnega centa.

Humar peti državni naslov osvojil kar v Poreču: 'Uf, kakšna dirka, prava vožnja iz pekla do nebes'

01. 10. 2016 20.05

Aleks Humar in njegov Jaka Cevc sta na reliju Croatia v Poreču, predzadnji preizkušnji državnega prvenstva, potrdila naslov državnega prvaka v skupni razvrstitvi. Kljub nesreči pred startom je njuna ekipa usposobila dirkalnik, Humar pa je na koncu zasedel drugo mesto v slovenski konkurenci in si predčasno privouzil peti državni naslov.

Kakšni so nasveti ribičev, kako kupovati ribe v ribarnici ali trgovini?

13. 08. 2016 20.17

Običajno imamo poleti na jedilniku pogosteje ribe. Prav več rib namesto manj zdrave hrane - kot je predelano meso - je eno od priporočil strokovnjakov. Ribe namreč vsebujejo veliko koristnih sestavin - od beljakovin, vitaminov in zelo koristnih maščobnih kislin omega 3. Ribe jejmo dvakrat na teden, razen velikih rib - te naj bodo na jedilniku zgolj enkrat na teden.

Aleks Humar zmagal v Železnikih in povečal prednost v DP

02. 07. 2016 20.05

Aleks Humar in njegov sovoznik Jaka Cevc sta z renault cliom R3T v Železnikih dobila drugi reli državnega prvenstva zaporedoma in povečala prednost v skupnem seštevku državnega prvenstva.

Prvi sindikalist v UKC o Baričiču: Vsi so marsikaj obljubljali, naredilo pa se je malo

10. 08. 2015 12.24

Dosedanji v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec je predal posle svojemu nasledniku Andreju Baričiču. Ta je med drugim dejal, da namerava ustvariti možnosti za nagrajevanje zaposlenih, s čimer bodo bolj motivirani za kakovostno delo.