Centri za socialno delo

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke

03. 04. 2025 15.38

Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Zaman prosi za osebno asistenco: odzvalo se je pristojno ministrstvo

21. 03. 2025 19.21

Mnogi v Sloveniji so ostali zgroženi in odprtih ust zaradi primera Mariborčana Branka Štelcerja, ki je ostal brez obeh nog in po mnenju pristojnih ni upravičen do osebne asistence. Še huje pa je to, da obrazloženega odgovora, zakaj je zavrnjen, ne dobi, niti ne Centri za socialno delo, ki na podlagi mnenj Inštituta za socialno varstvo izdajajo odločbe. Vendar se je odzvalo pristojno ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Kaj pravijo?

Čeprav je brez nog, zaman prosi za osebno asistenco

20. 03. 2025 19.01

Kako je mogoče, da človeku brez obeh nog po mnenju sistema ne pripada osebna asistenca? Branko Štelcer si nikakor ne želi življenja v postelji in potrebuje pomoč. A je ne dobi. Jasne obrazložitve, zakaj, pa prosilci ne dobijo. Niti je ne dobijo centri za socialno delo, ki na osnovi mnenja komisije Inštituta za socialno varstvo izdajajo odločbe. Zato je njihova usoda tako rekoč brez obrazložitev zapečatena. In ministrstvo Luke Mesca za to ve. In zdaj?

Neobiskovanje osnovne šole bodo lahko obravnavali kot zanemarjanje otroka

18. 03. 2025 18.17

Minister za delo in socialne zadeve Luka Mesec je v Novem mestu predstavil paket ukrepov za reševanje romskih vprašanj. V izjavi za medijev je izpostavil, da bo center za socialno delo primer otroka, ki ga starši ne bodo poslali v šolo, lahko obravnaval kot zanemarjanje otroka. To pa ima lahko resne pravne posledice, je dejal. Predlog predvideva tudi obvezno vključevanje romskih otrok v vrtec eno leto pred vstopom v šolo.

Novomeški policisti predlagali namestitev video sistema na kritične lokacije

04. 03. 2025 09.25

Na PU Novo mesto pravijo, da ostro obsojajo vsako obliko nasilja, zato izvajajo številne ukrepe za zaščito žrtev ter preprečevanje in preiskovanje vseh oblik medvrstniškega nasilja. Med drugim so močno povečali policijsko prisotnost v okolici Šolskega centra Novo mesto, občini predlagali, da se na kritične lokacije namesti tudi videosistem, zaposlena pa imajo tudi dva policista, ki govorita romski jezik.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica

29. 01. 2025 08.00

Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Med otroki je vse več nasilja, starši pa v šole prihajajo z odvetniki

17. 01. 2025 15.15

Na posvetu o zagotavljanju pravice do varnega in vzpodbudnega učnega okolja v organizaciji komisije državnega sveta za izobraževanje in združenja ravnateljev so udeleženci izpostavili nujnost sistemskih sprememb, ki bi šolam omogočile učinkovitejše reševanje izzivov, povezanih z vse pogostejšim psihičnim, fizičnim in spletnim nasiljem.

Romski otroci v vrtcih ali ukinitev dodatka: bodo ukrepi uspešni?

13. 12. 2024 19.11

Kako premostiti razlike in zagotoviti boljšo prihodnost za romsko skupnost? Vlada je potrdila izhodišča za paket ukrepov, ki naslavljajo ključna področja, kot so dostop do izobraževanja, bivalne razmere in varnost. Med predlogi je obvezna vključitev romskih otrok v vrtec leto pred osnovno šolo in ukinitev višjega otroškega dodatka za otroke, ki niso vključeni v predšolsko vzgojo. Pa bo to rešilo vse bolj perečo romsko problematiko? Naši sogovorniki opozarjajo, da se je težave treba lotiti celovito.

Vlada bi v šolah zagotovila učenje slovenščine in kulture za romske učence

12. 12. 2024 15.52

Vlada je potrdila izhodišča za pripravo ukrepov za reševanje nekaterih romskih vprašanj. Ključni elementi predlogov bodo vrtec, šola, služba, bivalne razmere in varnost. Med ukrepi so denimo vključevanje romskih otrok v vrtce vsaj leto pred vstopom v osnovno šolo ter ukinitev višjega otroškega dodatka za vse otroke, ki ne obiskujejo vrtca.

Čas za vložitev vlog za vdovsko pokojnino do konca leta 2026

12. 12. 2024 15.38

DZ je na izredni seji brez glasu proti sprejel novelo zakona o matični evidenci zavarovancev, ki je bila v obravnavi po nujnem postopku. V skladu z njo bo vlogo za zagotovljeno vdovsko pokojnino mogoče vložiti do konca leta 2026. Po zdaj veljavni zakonodaji bi se rok sicer iztekel konec letošnjega leta.

Novembra za družine z otroki s posebnimi potrebami dodatna pomoč

21. 10. 2024 14.19

Zavodi, centri za socialno delo in razvojne ambulante bodo novembra začeli izvajati projekt dodatne podpore družinam z otroki s posebnimi potrebami na njihovem domu, je ob predstavitvi projekta v Dornavi povedal minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Cilj je zagotoviti podporo celotnim družinam, ne le otrokom s posebnimi potrebami.

Maljevac: Oskrbovalci družinskega člana bodo lahko tudi upokojenci

30. 09. 2024 18.39

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je v okviru 23. festivala za tretje življenjsko obdobje, povedal, da bo ministrstvo kmalu dalo v javno razpravo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. S spremembami naj bi omogočili, da bodo oskrbovalci družinskega člana po zakonu lahko tudi upokojenci.

Nasilne učence bi začasno izključili iz šole, koalicija je proti

25. 09. 2024 12.50

Poslanci so sejo državnega zbora začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.

Poročilo o delu Policije: kadrovska problematika in več medvrstniškega nasilja

05. 07. 2024 14.14

Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo se je seznanil s poročilom o delu Policije v letu 2023. V razpravi so se vrstila številna opozorila o kadrovski problematiki na Policiji in problematiki medvrstniškega nasilja. Delež mladoletniške kriminalitete je bil lani najvišji v zadnjih desetih letih.

Organi neupravičeno zavlačujejo postopke, kršijo enakost pred zakonom ...

07. 06. 2024 18.24

Predsednik vlade Robert Golob je sprejel varuha človekovih pravic Petra Svetino, ki je premierju predal letno poročilo za leto 2023. Varuh je premierja seznanil s ključnimi ugotovitvami iz poročila in drugimi aktualnimi zadevami pri varovanju človekovih pravic. Strinjala sta se, da se je dozdajšnje sodelovanje še izboljšalo.

Svetina lani naštel 262 kršitev človekovih pravic

05. 06. 2024 13.38

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je predal letno poročilo in poročilo državnega preventivnega mehanizma za leto 2023 predsednici republike Nataši Pirc Musar ter ga posredoval DZ. Predsedniku vlade Robertu Golobu ju bo predal v petek. Varuh je lani ugotovil 262 kršitev človekovih pravic, odločevalcem pa je podal 85 novih priporočil.

Zakaj je treba vsako leto sproti dokazovati, da ima otrok Downov sindrom?

15. 02. 2024 20.13

Zakaj mora zdravniška komisija vsako leto ponovno odločati o tem, ali bodo Downov sindrom uvrstili na seznam kroničnih bolezni in stanj otrok, ki jih opredeljuje kot otroke s posebnimi potrebami? To se sprašuje skupina staršev otrok z Downovim sindromom, tudi Neža Grmšek, mama osemletnega Tristana. Zakaj morajo vsako leto znova vlagati prošnjo, čakati odločitev komisije, prilagati fascikle zdravniških izvidov, odpustnice? Zdravniki, ki odločajo o diagnozah, kjer ozdravitev ni mogoča, vsako leto dobijo 450 tisočakov, medtem ko otroci ostanejo prikrajšani za kup pravic.

Prerazporeditev sredstev za varstveno-delovne centre že v teku

15. 01. 2024 16.12

Ministrstvo za solidarno prihodnost je predstavnikom Skupnosti varstveno-delovnih centrov (VDC) Slovenije na sestanku zagotovilo, da so sredstva za nemoteno delo centrov zagotovljena. Ustrezna prerazporeditev sredstev znotraj proračunskih okvirjev je že v teku, so zatrdili. V skupnosti pa so ocenili, da jih ministrstvo razume, tako da so s sestankom zadovoljni.

'Večkrat smo fascinirani nad tem, kaj vse zmorejo ljudje preživeti'

31. 12. 2023 09.57

2023 nam je najprej postreglo z draginjo, nato pa so udarile še poplave. Na Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje so tako v preteklem letu pošteno zavihali rokave. Pomagali so okoli 650 družinam, ki so se znašle v stiskah, opravili okoli 530 obiskov na terenu, od tega jih je bilo kar 400 povezanih s poplavami. Nudili so tudi 2300 ur psihosocialne pomoči, brezplačno pravno pomoč pa v 614 primerih. "Večkrat smo bili fascinirani nad tem, kaj vse zmorejo ljudje preživeti," so med drugim povedale naše sogovornice.

Kdaj bodo prizadeti v poplavah dobili državni denar?

27. 12. 2023 20.00

Še ena vladna časovnica se je izjalovila. Čeprav bi morali po prvotnih zagotovilih vsi lastniki stanovanj, ki so imeli v poplavah za več kot 6.000 evrov škode, prejeti 20-odstotni državni avans do konca leta, se bodo izplačila zavlekla v januar. Za zdaj sta šla namreč skozi dva od štirih paketov predplačil.

Vloge za solidarnostno pomoč po poplavah lahko oddate do 31. decembra

20. 12. 2023 12.24

Prebivalke in prebivalci, ki so bili prizadeti v avgustovskih poplavah, lahko, če tega še niso storili, do konca decembra na centrih za socialno delo oddajo vloge za izredno denarno pomoč in kritje stroškov najetega stanovanja oziroma uveljavljajo ostale ukrepe. Do danes so centri za socialno delo prejeli okoli 8200 vlog.

Supernova z donacijo 10.000 € projektu Božiček za en dan pomaga otrokom in starostnikom

08. 12. 2023 00.15

Vsako leto Skupina nakupovalnih centrov Supernova z donacijo podpre eno izmed vseslovenskih dobrodelnih organizacij. V tem letu je postala del projekta Božiček za en dan, v katerem socialno ogroženim družinam po Sloveniji podarja Darilne kartice Supernova v skupni vrednosti 10.000 €.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'

03. 12. 2023 17.24

Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

'V osnovnih šolah bi potrebovali specializirano skupino za psihološko podporo'

17. 11. 2023 19.54

Več kot 800 zaposlenih v osnovnih šolah je podpisalo pobudo, da bi okrepili šolske svetovalne službe, pedagoškim delavcem pa nudili psihoterapevtsko in psihološko podporo s supervizijo. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje se jim še ni odzvalo – javno pismo pa so jim poslali po tem, ko se je na Osnovni šoli Jakoba Aljaža v Kranju prejšnji mesec zgodil incident, v katerem je učitelj s svinčnikom trikrat zbodel učenca in bil pozneje tudi odpuščen.

Žrtve nasilja se morajo v hišo strahov vračati vsak dan

24. 10. 2023 14.53

Po podatkih nevladnih organizacij se je število primerov nasilja nad ženskami v zadnjih letih povečalo za 20 odstotkov. Mnoge žrtve nasilja niti ne prepoznajo, še več pa je takšnih, ki iz kroga nasilja ne znajo izstopiti. O tem, kako je žrtvam nasilja, ki iz začaranega kroga ne zmorejo izstopiti, lahko preverite v Hiši strahov, ki za teden dni odpira svoja vrata.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?

07. 10. 2023 12.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Koroški župani Šeficu izpostavili problematiko naplavljenega mulja

09. 09. 2023 15.44

Po sestanku z državnim sekretarjem Boštjanom Šeficem koroški župani še nimajo odgovora na vprašanje, kam z naplavljenim muljem, dobili naj bi ga prihodnji teden. S pogovori so sicer bili zadovoljni, nadalje pričakujejo rešitve za razseljene po ujmi in pospešeno urejanje vodotokov. Na poizvedbo direkcije za vode se je javilo 74 izvajalcev.

Kakšna pomoč je trenutno na voljo tistim, ki so jih prizadele poplave?

25. 08. 2023 10.22

Po podatkih vlade je po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku meseca opustošile večji del države, neprimernih za bivanje skoraj 500 stanovanjskih objektov, 34 jih je popolnoma porušenih, še veliko večje število pa jih po uničenju potrebuje sanacijo. 649 ljudi se je moralo razseliti. Vlada je v četrtek potrdila predlog interventnega zakona, ki prinaša številne ukrepe za v poplavah prizadete prebivalce, a te mora zdaj potrditi še državni zbor. Kakšna pomoč pa je trenutno na voljo osebam, ki jo potrebujejo? Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije.

Interventni zakon: socialna pomoč, odlog kredita in obvezni prispevek

24. 08. 2023 08.14

Vlada je znova razpravljala o predlogu interventnega zakona po poplavah in ga sprejela. V njem določa dodatne mehanizme pomoči prebivalcem in podjetjem. V skladu s predlogom bodo oškodovanci na centrih za socialno delo lahko na primer zaprosili za enkratno socialno pomoč, na bankah pa za 12-mesečni odlog plačila kredita. Uvajajo pa se tudi solidarnostne sobote oziroma enkratni obvezni solidarnostni prispevek, ki se bo prištel k dohodnini.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?