Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?
13. 12. 2024 06.00Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Tretjina dijakinj razmišlja o operaciji
24. 11. 2024 15.43Skoraj polovica mladih že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s popolnimi podobami na spletu ter je zaradi tega nezadovoljnih s svojim videzom. Še bolj alarmantno je, da kar četrtina učenk v zadnji triadi osnovne šole in tretjina dijakinj razmišlja o izboljšanju videza z operativnim posegom. Tudi pritisk glede šolskega in drugih uspehov je vedno večji, hkrati pa mladi čutijo vedno manjšo podpore družine.

V ZD Ljubljana odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov
08. 10. 2024 16.59V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otrokom, mladostnikom in njihovim staršem bodo odslej na enem mestu nudili storitve, ki so jih doslej izvajali v različnih enotah zdravstvenega doma.

Število otrok z avtizmom se vsako leto povečuje: kakšni so simptomi?
06. 04. 2024 07.25V zadnjih desetletjih se je pogostost te diagnoze povečala za več 10-krat. Natančnega števila pri nas sicer nimamo, po okvirnih ocenah pa naj bi bilo v Sloveniji vsaj 20 tisoč avtistov. Kot večina ostalih razvojnih motenj so tudi motnje avtističnega spektra pogostejše pri dečkih kot pri deklicah. Pogovarjali smo se z mamo šestletnega Filipa, ki so mu avtizem diagnosticirali že zelo zgodaj.

Trenutno ni človeka, ki ga katastrofa ni prizadela ali presunila
08. 08. 2023 08.15Po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek so katastrofalne poplave, ki so pustošile po Sloveniji, povzročile "akutno stresno motnjo" pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi. "Trenutno ga namreč ni človeka, ki ga ena največjih naravnih katastrof v zgodovini države ne bi prizadela ali presunila," je poudarila.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Več kot 30 milijonov evrov za duševno zdravje in odpiranje novih centrov
31. 03. 2022 19.40Država bo v naslednjih dveh letih med drugim povečala mrežo centrov za duševno zdravje, ena od ključnih zavez je tudi odpravljanje kadrovskega pomanjkanja na področjih klinične psihologije in psihiatrije. Nove izzive je prinesla tudi epidemija covida-19, ki je močno vplivala predvsem na otroke in mladostnike. Lani se je število prvih psihiatričnih pregledov na Pediatrični kliniki Ljubljana v primerjavi z letom pred epidemijo podvojilo.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'
03. 10. 2021 07.00Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah
02. 10. 2021 07.00Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

Na ljubljanski pediatrični kliniki odprli center za otroško psihiatrijo
01. 10. 2021 13.43Na Pediatrični kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so odprli center za otroško psihiatrijo. Trenutno lahko sprejme do osem otrok, kar močno razbremenjuje oddelek službe za otroško psihiatrijo pediatrične klinike. "Z odprtjem centra otrokom in mladostnikom zagotavljamo prijetnejšo zdravstveno obravnavo," so sporočili z ministrstva za zdravje.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Bomo morali zapirati ambulante po Sloveniji?
01. 06. 2021 14.43Novica, da bodo morali po sedaj veljavni zakonodaji kmalu številne ambulante po Sloveniji zapreti, pacientov najverjetneje sploh ni dosegla. Ampak iz ambulant po vsej Sloveniji prihajajo precej resne informacije.

Psihiatrinja: porast hospitaliziranih po poskusu samomora med srednješolci
12. 01. 2021 15.39Tesnoba, depresija in celo poskusi samomora. To so posledice, ki jih na otrocih in mladostnikih pušča epidemija. Dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, ob tem opozarja, da je bilo v času epidemije zaradi poskusa samomora hospitaliziranih 30 odstotkov več srednješolcev kot sicer v primerljivem obdobju.

Kustečeva: Predlog zakona je spisan v prid otrokom
15. 12. 2020 12.27Predlog zakona o otrocih s čustvenimi težavami in motnjami v šolstvu, ki se ga je lotil DZ, predvideva preventivo ter določa pomoč otrokom od ugotovljene težave naprej. Podporo predlogu, o katerem bodo glasovali v četrtek, so napovedale vse poslanske skupine.

'Želim si le, da bi nehala obstajati'
02. 09. 2020 06.26"Imam velike težave v družini, oče je alkoholik. Večino dneva mislim, kako bi vse skupaj končal." "Vsako noč me je strah, kaj bo naslednji dan. Zato sem po cele noči budna." "Samopoškodujem se samo po stegnih, enkrat sem se po zapestju, a zdaj zaradi tega nosim dolge rokave." To je le nekaj pretresljivih izjav mladostnikov, ki se v stiski obračajo po pomoč na TOM telefon. Mladih, ki jih preveva osamljenost, strah, depresija, pa tudi misli o samomoru, je zadnje mesece vse več.

Končno: kočevska regija bo dobila dva centra za duševno zdravje
26. 06. 2018 18.22Z naslednjim letom bo kočevska regija dobila kar dva centra za duševno zdravje, in sicer za obravnavo odraslih ter center za obravnavo otrok in mladostnikov. Država bo za ureditev teh dveh centrov naslednje leto namenila okrog 1,2 milijona evrov. Gre za velik korak k izboljšanju, so prepričani v Kočevju, še posebej kar se tiče obravnave otrok in mladostnikov, ki imajo čustvene in vedenjske motnje.

Vlaganje v duševno zdravje se izplača: nove pridobitve na področju hospitalizacije bolnikov
04. 12. 2017 16.08Ministrstvo za zdravje je v javno razpravo poslalo resolucijo nacionalnega programa duševnega zdravja za prihodnjih deset let, po kateri bi organizirali mreže centrov za duševno zdravje otrok in odraslih. V skladu s to strategijo bi več vlagali v preventivne programe in izboljšanje dostopnosti do specialistov na primarni ravni. Cilj pa je tudi skrajšati hospitalizacijo duševnih bolnikov.