Cenovna kapica

Vladni načrti za odpravo 'dvoživkarstva': pridobili smo izhodišča
16. 05. 2024 18.58Bo res javno zdravstvo javno in zasebno zasebno? Kako bi vlada odpravila dvoživkarstvo? Pridobili smo izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so v koalicijskem usklajevanju in bi po besedah Goloba jasno in dokončno razmejila javno in zasebno zdravstvo. Med drugim bi lahko zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu z dovoljenjem direktorja delali samo pri drugem javnem zavodu, a le če pri storitvah, ki jih opravljajo, niso presežene najdaljše dopustne čakalne dobe oziroma ne odklanjajo nadurnega dela pri matičnem delodajalcu. Vlada pa napoveduje tudi cenovno kapico zdravstvenih storitev.

Avstrija uvaja kapico na višino najemnin, bi se lahko podobno odločili tudi pri nas?
03. 09. 2023 18.14500, 600, tudi 700 evrov in več za najem enosobnega stanovanja. Visoke najemnine že dolgo ne prizanašajo slovenskim najemnikom, vse pogosteje pa v obup spravljajo tudi naše severne sosede. Tudi zato avstrijska vlada napoveduje uvedbo kapice na višino najemnin. Ukrep, ki naj bi veljal tri leta, naj bi umiril cene na trgu in pomagal zajeziti visoko inflacijo. Bi se lahko za podoben korak odločili tudi pri nas?

Rusija za 20-krat povečala dobavo nafte Indiji
28. 03. 2023 12.44Prodaja ruske nafte Indiji se je lani povečala za več kot 20-krat, potem ko so se evropski kupci po izbruhu vojne v Ukrajini obrnili na druge trge, je povedal namestnik predsednika ruske vlade, pristojen za energetiko, Aleksander Novak. Kot je dodal, se je okrepila tudi dobava nafte Kitajski.

Sankcije za Rusijo: odslej prepovedan še uvoz naftnih derivatov v EU
05. 02. 2023 07.05Po tem, ko je v začetku decembra lani začela veljati prepoved uvoza večine ruske surove nafte v EU, je z današnjim dnem v veljavi še embargo na ruske naftne derivate. EU je skupaj s skupino G7 uvedla tudi kapico za derivate, ki jih Rusija izvaža v tretje države. Za surovo nafto tovrsten ukrep velja že od decembra.

Članice EU z dogovorom o cenovni kapici za ruske naftne derivate
03. 02. 2023 21.42Države članice EU so dosegle dogovor o višini cenovne kapice za ruske naftne derivate, ki jih Moskva izvaža v tretje države, je na Twitterju sporočilo švedsko predsedstvo Svetu EU. Podrobnosti niso navedli. Kot so potrdili viri pri EU, so zgornjo mejo za dizel določili pri 100 dolarjih (okoli 92,6 evra) za 159-litrski sod.

Von der Leynova o svežnju sankcij: Rusija mora odgovarjati za grozodejstva
02. 02. 2023 11.42Evropska unija namerava do obletnice invazije na Ukrajino uvesti deseti sveženj sankcij proti Rusiji, je po srečanju z Volodimirjem Zelenskim povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Tudi evropski komisar za proračun Johannes Hahn in švedski obrambni minister Pal Jonson sta zagotovila, da ruski zločini v Ukrajini ne bodo ostali nekaznovani. Hahn je pri tem dodal, da je "cilj Ukrajine v Evropi", a opozoril, da je pot v EU maraton in ne sprint.

Vlada začasno omejila cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja
30. 12. 2022 20.39Vlada je po več kritikah gospodarstvenikov na seji sprejela omejitev cene elektrike tudi za mikro, mala in srednja podjetja. Uredba bo začela veljati z novim letom. Pri Obrtno-podjetniški zbornici (OZS) so z ukrepom zadovoljni.

Vlada bo očitno omejila cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja
29. 12. 2022 21.39Vlada bo očitno omejila cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, je razvidno iz besedila predloga uredbe o določitvi cene električne energije za ta del gospodarstva, objavljenega med gradivi v vladni obravnavi. Cenovna kapica bi po predlogu veljala od 1. januarja od konca junija 2023, in to za 90 odstotkov porabe v enakem obdobju 2021.

Rusija bo s februarjem prepovedala izvoz nafte v države, ki uporabljajo cenovno kapico
27. 12. 2022 18.09Ruski predsednik Vladimir Putin je izdal odlok o prepovedi prodaje nafte državam in podjetjem, ki uporabljajo cenovno kapico 60 dolarjev za sod ruske nafte, torej tudi Sloveniji. Odlok bo veljal od 1. februarja do 1. julija. V EU sicer že od začetka tega meseca velja embargo na uvoz večine ruske nafte.

'To so poskusi diskreditacije. Sanja se mi ne, za kaj gre tokrat'
16. 12. 2022 17.21Predsednik vlade Robert Golob je ob boku izjave o podelitvi statusa kandidatke za članstvo EU Bosni in Hercegovini odgovarjal tudi na novinarska notranjepolitična vprašanja. "Darko Muženič je bil ena prvih žrtev prejšnje vlade. Gre za človeka, ki je bil razrešen z enim samim razlogom: da poveljstvo prevzame politika," je dejal o očitkih, da naj bi si prizadeval, da se na vrh Nacionalnega preiskovalnega urada vrne Muženiča. Da naj bi Policija in tožilstvo zoper Gen-I in njegove odgovorne osebe vodila predkazenski postopek, je sicer izvedel šele iz medijev. Verjame sicer, da bodo organi ustrezno ukrepali in, če ga bodo kontaktirali, bo z njimi tudi polno sodeloval, je zagotovil.

Golob: Cenovna kapica je pomembna za gospodarstvo, ne za gospodinjstva
15. 12. 2022 06.06Voditelji članic EU se bodo sestali na vrhu v Bruslju, v ospredju katerega bosta znova ruska agresija na Ukrajino in soočanje z energetsko draginjo. Pri tem se ne bodo mogli izogniti razpravi o omejevanju cen plina, potem ko ministrom za energetiko v torek ni uspelo doseči dogovora. Pričakovati je tudi podelitev statusa kandidatke BiH. Robert Golob je pred začetkom srečanja dejal, da bi morala Evropska komisija vložiti več napora v iskanje kompromisov in poudaril pomen cenovne kapice, s katero "vplivaš na to, da se cena nabave za dobavitelje zniža," meni Golob.

Madžarska odpravila cenovno kapico za gorivo
07. 12. 2022 10.21Madžarska vlada je v torek zvečer po razmahu panike med prebivalci zaradi pomanjkanja goriva odpravila cenovno kapico za omenjeno dobrino. Krivdo za težave je ob tem znova pripisala Evropski uniji, ki je z uvedbo sankcij proti Rusiji po njenem mnenju povzročila velike motnje v dobavi energentov.

Prepovedan uvoz večine ruske surove nafte v EU
05. 12. 2022 06.18Po izteku prehodnega obdobja je v EU začela veljati prepoved uvoza ruske surove nafte, o kateri so se članice unije dogovorile junija. Za nafto, dobavljeno po naftovodih, bo veljala izjema. Na ravni skupine G7 bo cenovna kapica za rusko nafto postavljena pri 60 dolarjih za 159-litrski sod. Začela bo veljati tudi cenovna kapica za rusko nafto.

Po EU še G7: cena ruske nafte omejena na 60 dolarjev na sod
03. 12. 2022 08.34Skupina G7 je v petek zvečer uradno sklenila, da postavi zgornjo mejo za ceno ruske nafte pri 60 dolarjih (56,94 evra) za 159-litrski sod. S tem je sledila ceni, za katero so se v petek dogovorile države članice EU. V skupni izjavi so države sporočile, da bo omejitev cene za rusko nafto začela veljati v ponedeljek ali "zelo hitro po tem". Cenovna kapica "bo uničila" rusko gospodarstvo, je prepričano ukrajinsko predsedstvo, ki si sicer želi, da bi bila meja postavljena pri 30 dolarjih. Rusija pa je bila medtem kritična do "preoblikovanja" osnovnih načel prostega trga.

Opozorila podjetnikov: namesto subvencij si želijo cenovne kapice
23. 11. 2022 18.45Nerazumno visoke cene energentov ogrožajo zalet gospodarstva, vlado opozarjajo najuspešnejši slovenski podjetniki. Namesto subvencij si želijo cenovne kapice na ceno energije v višini največ 200 evrov na megavatno uro. Številni v gospodarstvu namreč za elektriko ta hip plačujejo tri-, štiri- ali celo petkrat več kot prej. To pa lahko nekatere dejavnosti že v kratkem spravi na kolena. Konkurenčnost podjetij na mednarodnih trgih pa bi v teh razmerah lahko po mnenju podjetnikov ogrozilo tudi občutno zvišanje minimalne plače.

Pasti cenovne kapice na plin
26. 10. 2022 10.16Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Januarja prihaja neizbežna 'energetska nevihta'
22. 10. 2022 07.38Kdor te dni spremlja borzne cene na trgu zemeljskega plina, se verjetno sprašuje, zakaj v Bruslju zganjajo tak 'halo'. Če je bila še avgusta cena megavatne ure na plinskem vozlišču TTF vredna 350 evrov, je padla na okoli 120 evrov. Toda naj vas to ne zavede. Razmere ostajajo skrb vzbujajoče, le toplo vreme je trenutno bolj naklonjeno prebivalcem, manj pa trgovcem z zemeljskim plinom. Razmerje se lahko spremeni že s prvimi resnejšimi ohladitvami, zato so evropski voditelji skovali 'dinamičen cenovni koridor'.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov
21. 10. 2022 06.04Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.

Pri omejevanju cen energentov za 'skupni evropski pristop'
07. 10. 2022 11.18Voditelji Evropske unije so ob prihodu na neformalni vrh EU v Pragi poudarjali pomen enotnosti Unije pri odzivu na rusko invazijo v Ukrajini in na visoke cene energentov. Strinjali so se, da je pri nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo, vključno z omejevanjem cen plina, potreben evropski pristop. Komisija bo konkretne predloge predstavila do rednega vrha čez dva tedna.

V EU so pripravljeni razpravljati o cenovni kapici za plin
05. 10. 2022 11.16Samo močna in trdna Evropa bo ustavila ruskega predsednika Vladimirja Putina, je danes v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Predstavila je načrtovane ukrepe glede cen energije ter dejala, da je EU pripravljena razpravljati o zgornji meji cene plina, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije.

Da bi dvignili cene nafte, bodo načrpali dva milijona sodov dnevno manj
05. 10. 2022 18.10Razširjena skupina velikih dobaviteljic nafte Opec+ se je na zasedanju na Dunaju odločila, da bo z novembrom skupni obseg črpanja zmanjšala za dva milijona 159-litrskih sodov dnevno. To izrazito zmanjšanje črpanja je namenjeno dvigu cene črnega zlata.

Nemčija: 10-odstotna inflacija in 'dvojni šus' za izhod iz energetske krize
29. 09. 2022 16.21Nemčija je septembra na letni ravni zabeležila rekordno 10-odstotno inflacijo, kaže prva ocena nemškega državnega statističnega urada Destatis. Avgusta je bila rast cen življenjskih potrebščin v tej državi 7,9-odstotna, septembrski pospešek pa je v prvi vrsti posledica zvišanja cen energije. Nemški kancler Olaf Scholz je medtem napovedal sveženj ukrepov za zaščito gospodinjstev in podjetij pred posledicami skokov cen energije, med njimi kapico na cene plina. "Nemška vlada bo naredila vse, da pride do padca cen," je obljubil Scholz in dodal, da kontroverzne dajatve za plin ne bo. Za ukrepe bodo namenili 150–200 milijard evrov.

Politico: Predlog G7 o omejitvi cen nafte predstavlja tveganje
28. 09. 2022 08.49Voditelji G7 so se v začetku septembra dogovorili, da bodo uvedli omejitev cen za izvoz ruske energije, a Politico poroča, da predlog predstavlja tveganje. Evropa, ki ima v svetovni panogi pomorskega zavarovanja osrednji položaj, bi le-tega lahko izkoristila, da bi ruske prihodke od energije zmanjšala ne le prek sankcij držav EU, ampak tudi prek vpliva tretjih držav. Težava nastane, če se tretje države dogovoru ne bodo želele pridružiti, in za zdaj kaže, da mu niso naklonjene. Peking namesto k sankcijam poziva k dialogu, New Delhi se sklicuje na svojo "moralno dolžnost", da zagotovi cenovno dostopno energijo, Ankara pa je Evropi dejala, naj po uvedbi sankcij "žanje, kar je sejala".

Ministri več članic EU, tudi Slovenije, za uvedbo cenovne kapice za plin
27. 09. 2022 14.01Ministri za energetiko več kot 10 držav članic, med njimi tudi Slovenije, naj bi Evropsko komisijo v pismu pozvali k pripravi predloga za določitev cenovne kapice za zemeljski plin. Želijo, da bi o tem razpravljali na petkovem zasedanju v Bruslju. S komisije so sicer sporočili, da pisma vsaj za zdaj niso prejeli.

'Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 120 milijard evrov'
14. 09. 2022 09.58Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je zavzela za zmanjšanje porabe elektrike. Napovedala je omejitev prihodkov podjetij, ki za proizvodnjo elektrike uporabljajo cenejše tehnologije. S tem ukrepom bo na voljo okoli 117 milijard evrov za pomoč odjemalcem, še 25 milijard pa iz solidarnostnega prispevka fosilnega sektorja. O energetski problematiki so razpravljali tudi evropski poslanci, ki so podprli predlog o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije. V skladu s predlogom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 45 odstotkov. Parlament podpira tudi višje cilje glede varčevanja z energijo.

Iz zaupnih dokumentov: V EU verjetno ne bo cenovne kapice za ruski plin
13. 09. 2022 18.13V javnost je pricurljala vsebina zaupnih dokumentov organov Evropske unije. Osnutek uredbe o energentih predvideva, da cenovne kapice za ruski plin ne bo, ne bo pa je niti za ostale zunanje države uvoznice. Evropska komisija bo najverjetneje uvedla davek na visoke dobičke podjetij, ki uporabljajo fosilna goriva, ločeno pa bo obdavčila tudi nizkoogljične proizvajalce električne energije.

Evropska komisija predlaga uvedbo cenovne kapice za ruski plin
07. 09. 2022 11.35Na evropskem političnem parketu se odvijajo številne razprave, kako zajeziti naraščajoče cene plina. Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin. Obenem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. O teh ukrepih bodo v petek razpravljali ministri za energetiko. Nemčija je do predloga skeptična, saj jo skrbi, da bi odločitev sprožila povratne ukrepe Rusije.

Cenovna kapica na rusko nafto? 'Če sodelujeta tudi Kitajska in Indija'
05. 09. 2022 09.49Poteza, s katero želijo najbolj razvita gospodarstva Rusijo prisiliti, da prodaja nafto po nižji ceni, bi lahko bila učinkovita le, če se pobudi G7 pridružijo tudi večji kupci, kot sta Kitajska ali Indija. Tako menijo nekateri analitiki. Prepričani so namreč, da ne bo dovolj, da cenovno kapico sprejme le sedem najbolj razvitih gospodarstev.

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni
02. 09. 2022 17.39Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

Bruselj med izrednimi ukrepi navaja cenovno kapico za cenejše tehnologije
02. 09. 2022 13.26Evropska komisija je pripravila prvo oceno možnih kratkoročnih ukrepov za soočanje z visokimi cenami električne energije, piše v dokumentu, ki ga je pridobila STA. Ocenjuje, da bi bila najbolj ustrezna uvedba treh medsebojno prepletenih kratkoročnih izrednih ukrepov. Med najbolj ustreznimi navaja uvedbo cenovne kapice za cenejše vrste proizvodnje elektrike in manjšo porabo električne energije.