Cell

Ikonični muzikal Chicago gostuje tudi v Ljubljani

10. 11. 2024 20.09

Hala Tivoli se je sinoči preselila čez lužo in stoletje nazaj v divja dvajseta. Pred slovensko občinstvo je namreč prispel sloviti muzikal Chicago. Za izvedbo broadwayskega spektakla bo v Ljubljani poskrbela 60-članska ekipa.

So vzorci iz Biobanke matičnih celic res na varnem? Molči tudi agencija

29. 10. 2024 20.02

"Sama nisem nikoli vstopala v kriobanko." S temi besedami je Gordana Živčec Kalan, nekdanja predsednica Zdravniške zbornice in zdaj lastnica podjetja Gaia Cell, ki je brez dovoljenja Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke že pred pol leta prevzela več tisoč vzorcev tkiv in celic novorojenčkov propadle Biobanke, zavrnila našo prošnjo, naj pokaže, da so vzorci matičnih celic res shranjeni na varnem. Kako je mogoče, da direktor Javne agencije za zdravila Momir Radulović že četrti teden ne stopi pred kamere in pojasni, zakaj so inšpektorji, ki bi morali po zakonu izvajati strog nadzor nad ustanovami, ki ravnajo s človeškimi tkivi in celicami, ta nadzor uvedli šele pol leta po tem, ko je Biobanka postala neoperativna? In zakaj so jim izdali dovoljenje, kljub neizpolnjevanju strogih varnostnih zahtev? Kje so vsi milijoni, ki jih je Biobanka zaračunala staršem?

Nobelova nagrada za medicino v roke ameriških znanstvenikov

07. 10. 2024 11.48

Nobelovo nagrado za medicino letos prejmeta ameriška znanstvenika Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikro RNK, novega razreda majhnih molekul RNK, ki imajo ključno vlogo pri regulaciji genov, je sporočil švedski inštitut Karolinska v Stockholmu.

Japonski znanstveniki presadili kožo na obraz humanoidnega robota

06. 09. 2024 13.15

Humanoidni roboti bi v prihodnosti lahko postali še bolj podobni človeku, preoblečeni v kožo iz živih celic. Japonski znanstveniki so namreč razvili tehniko, s katero so na robota presadili kožno tkivo, ki so ga vzgojili v laboratoriju. Kožo so presadili na obraz robota, ki se je s pomočjo mehanske naprave nato nasmejal.

Slovenska znanstvenika odkrila črevesne bakterije za zniževanje holesterola

22. 04. 2024 11.59

Slovenska znanstvenika sta sodelovala pri raziskavi, s katero so odkrili posebno vrsto bakterij, ki v črevesju porabljajo holesterol in lahko pomagajo pri zniževanju holesterola in tveganja za bolezni srca in ožilja pri ljudeh. Sodelujoči v študiji se nadejajo, da bodo z razumevanjem črevesnih bakterij prišli do novih možnosti za terapije.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research

11. 03. 2024 09.05

Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

Sistem javnega obveščanja in alarmiranja bo vzpostavljen do konca leta

01. 03. 2024 18.07

Ministrstvo za digitalno preobrazbo zagotavlja, da bo kmalu objavilo javni razpis za potrebe sistema javnega obveščanja in alarmiranja prek javnih mobilnih omrežij, ki naj bi bil predvidoma vzpostavljen do konca leta. Mobilni operaterji so Upravi RS za zaščito in reševanje že predstavili tehnične rešitve, a še čakajo na razpis ministrstva.

Kdo je letos med najprodornejšimi zdravniki in farmacevti v regiji?

27. 02. 2024 00.15

Med finalisti 10. International Medis Awards trije predstavniki Slovenije.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov

17. 01. 2024 15.40

Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

Na inštitutu za biologijo predstavili dosežek na področju celične imunoterapije s celicami CAR-T

16. 02. 2023 15.48

Poročali smo že o tem, da je skupina 26 mednarodnih strokovnjakov, med katerimi je tudi slovenski znanstvenik Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Zdaj pa Smole skupaj s kolegico Jelko Pohar nadaljuje raziskave na tem področju v okviru inštituta v raziskovalni skupini Imunologija in celična imunoterapija.

'Od cepiv ne bi smeli pričakovati, da bodo obvladala pandemijo': kako naprej?

15. 02. 2023 12.09

Dr. Anthony Fauci, ki je bil v ZDA na čelu boja proti pandemiji novega koronavirusa, je v nedavno objavljenem raziskovalnem prispevku priznal, da je bil "znanstveni in javnozdravstveni spodrsljaj" od cepiv proti covidu-19 pričakovati, da bodo pandemijo spravila pod nadzor. Prispevek je dvignil kar nekaj prahu, a pomembno je poudariti, da ne trdi, da so cepiva neučinkovita. Bo pa po obdobju covida-19, ki je močno prizadelo ugled javnega zdravstva, politike, farmacevtske industrije in cepiv, potrebno na novo postaviti strategije, da bi preprečili še večji val nasprotovanja cepivom, ki so leta reševala življenja.

Bomo kmalu lahko večno mladi?

20. 01. 2023 20.18

Znanstveniki, ki že 13 let iščejo odgovor na vprašanje, ali se lahko nehamo starati, so dosegli nov mejnik. Raziskovalci Medicinske fakultete na Harvardu so v znanstveni reviji Cell opisali revolucionarno uro staranja, ki lahko pospeši ali obrne staranje celic.

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T

14. 12. 2022 09.39

Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

Irak trdi, da so ujeli finančnega vodjo Islamske države

12. 10. 2021 06.00

Pripadniki iraške nacionalne obveščevalne službe so sporočili, da so aretirali glavnega finančnika skrajne džihadistične skupine Islamska država (IS), ki je sodeloval v operacijah zunaj IS. Po podatkih FBI naj bi upravljal finance za teroristične operacije IS in nadzoroval dobičke iz nezakonite prodaje nafte, plina, starin in mineralov. Iraški uradniki sicer verjamejo, da je bil zadolžen tudi za čezmejne operacije v Siriji in Iraku.

Slovenski raziskovalci razvili novo celično zdravilo za raka prostate

08. 09. 2021 12.44

Raziskovalci ljubljanske medicinske fakultete, UKC Ljubljana, biomedicinskega centra Celica in Zavoda za transfuzijsko medicino so razvili napredno celično zdravilo za zdravljenje raka. Kot so zapisali, se s tem odpira možnost, da bi se nova tehnologija uporabila "tudi za zdravljenje drugih oblik solidnih tumorjev".

Cepivi Pfizerja in AstraZenece učinkoviti tudi proti različici delta

24. 06. 2021 16.58

Cepivi proti covidu-19 proizvajalcev Pfizer in AstraZeneca sta učinkoviti tudi proti različicama novega koronavirusa delta in kapa, ki so ju odkrili v Indiji in veljata za zelo nalezljivi, so ugotovili britanski znanstveniki. To so potrdili tudi v Pfizerju.

Novo iz Herbalifa Nutrition: Milijarde razlogov za dobro počutje!

21. 05. 2021 00.15

Novo prehransko dopolnilo Herbalifa Nutrition Microbiotic Max vsebuje več milijard probiotikov in pametnih prebiotičnih vlaknin, tako je odlično dopolnilo za podporo vaših prehranskih ciljev.

Pfizer: Cepivo je učinkovito tudi proti južnoafriški različici

01. 04. 2021 14.38

Cepivo, ki sta ga proti covidu-19 razvila Pfizer in BioNTech, je učinkovito tudi proti južnoafriški različici. Zaščita po prejemu drugega odmerka cepiva traja vsaj šest mesecev, so sporočili s podjetja. Nova raziskava v znanstveni reviji Lancet pa je pokazala spodbudne rezultate učinkovitosti cepiva podjetja AstraZeneca proti britanski različici, ki povzroča največ skrbi v Sloveniji.

Nastop J.Lo dviguje veliko prahu: je ukradla Beyoncejino idejo?

24. 11. 2020 10.30

Jennifer Lopez in Maluma sta na podelitvi ameriških glasbenih nagrad AMA poskrbela za precej poželjiv in vroč nastop. Na družbenih omrežjih pa so se oglasili nekateri, ki priljubljeni 51-letni pevki očitajo kopiranje. Je res idejo za nastop dobila pri Beyonce?

Gregor Bauman: Kaj pa so glasbeniki drugega kot 'le' ljudje?

30. 08. 2020 07.00

Gregor Bauman je glasbeni novinar, kritik in recenzent. Januarja je nazdravil abrahamu, nedavno pa je okrogli obletnici dodal še knjigo intervjujev Zaodrje. Več o knjigi in pogovorih z glasbeniki nam je zaupal v sproščenem pogovoru v njegovem rodnem Kranju.

Se zdravilo za covid-19 'skriva' v lamah?

04. 05. 2020 15.06

Mednarodna skupina raziskovalcev iz ZDA in Belgije je razvila posebno protitelo, ki se veže na protein, na katerega se veže tudi novi koronavirus SARS-CoV-2. Razvili so ga z združitvijo dveh kopij posebnega protitelesa, ki so ga našli v lamah.

Tears for Fears: 35 let albuma pesmi z 'velikega stola'

26. 02. 2020 08.00

Pred 35 leti je britanski dvojec Tears for Fears izdal drugi in do zdaj najuspešnejši album Songs from the Big Chair. Generacijam, ki s(m)o odraščale ob prvih videospotih v sredini 80. let, je tako tlakoval pomembne stopničke v abecedniku popularne glasbe tistega časa.

Miši istega spola s pomočjo znanstvenikov do mladičev

13. 10. 2018 07.00

Kitajski znanstveniki so v laboratoriju pri miših istega spola ustvarili mladiče, pri čemer so matične celice uporabili za odstranitev določenih genov. Potomci dveh samcev so preživeli največ 48 ur, nekateri potomci dveh samic pa so normalno odrasli. Ta tehnologija, pri kateri se postavljajo številna etična vprašanja, še dolgo ne bo uporabna pri ljudeh.

Domov odhaja Werner

15. 04. 2018 22.35

Šesta nedeljska oddaja Zvezde plešejo je bila tokrat v znamenju "ikoničnih plesnih gibov", plesni pari pa so postregli z novimi plesnimi presežki in presenečenji. Čeprav sta dala vse od sebe, sta se morala od nadaljnjega tekmovanja v šovu tokrat posloviti Werner in plesalka Gordana Grandošek Whiddon.

Ringo Starr in Barry Gibb bosta prejela viteški naziv

30. 12. 2017 11.05

Legendarni bobnar Beatlov Ringo Starr in član zasedbe Bee Gees, Barry Gibb, sta med imeni, ki bodo prejeli viteški naziv v letu 2018, so sporočili z britanskega dvora. Med prejemniki časti bosta tudi baletna ikona Darcey Bussell ter pevec Soft Cell Marc Almond.

Stone Temple Pilots z novim pevcem

19. 11. 2017 10.16

Grunge rock zasedba Stone Temple Pilots se vrača na sceno z novim frontmanom. Pevca so izbrali na avdiciji izmed 15 tisoč prijavljenih. Ena vodilnih zasedb grunge scene v 90. letih je svoje ponovno rojstvo po dveh preminulih pevcih najavila s pesmijo Meadow. Nov album pa pripravljajo za prihodnje leto.

Kitajci znova razburjajo: v laboratoriju 'popravili' človeški zarodek, tokrat z novo metodo

28. 09. 2017 08.30

Že leta 2015 so kitajski znanstveniki sporočili, da so s pomočjo biotehnologije popravili genetski zapis v človeškem zarodku tako, da le-ti niso bili več nosilci težke dedne krvne bolezni. Tokrat so dvignili še več prahu, saj so sporočili, da jim je uspelo storiti enako, le da z naprednejšim postopkom genetskega inženiringa.

Booka Shade: Tudi pri elektronski glasbi so pomembna čustva in atraktiven nastop

01. 07. 2017 06.11

Booka Shade sta nemški house duo, ki ga sestavljata Walter Merziger in Arno Kammermeier, ki bo prvič gostoval v Sloveniji. Izdala sta sveži album Galvany Street, na katerem je precej več petja in klasičnega pisanja pesmi. Za intervju smo ju ujeli pred njunim nedavnim nastopom na hrvaškem festivalu INmusic.

Uravnavanje telesne teže na zdrav način

18. 05. 2017 06.30

Število ljudi, ki imajo čezmerno telesno težo in so predebeli je iz leta v leto večje. Nezanemarljiv podatek, da je vse več mladih s prekomerno telesno težo. Previsok vnos energijsko bogate in hitro pripravljene hrane, sladkih pijač in pomanjkanje telesno dejavnosti so glavni razlogi za epidemijo debelosti, predvsem pa trebušne.

Ustvarili zarodek iz človeških in prašičjih celic. In to ni nujno slabo

27. 01. 2017 09.52

Znanstvenikom je uspel preboj, čeprav tudi v mnogih pogledih sporen dosežek. Iz človeških in prašičjih celic so ustvarili zarodek, ki je sicer preživel, a so ga kasneje uničili. Kar se mnogim zdi moralno zelo vprašljivo početje, bi lahko rešilo ogromno življenj.