CAR-T celice

Nov način zdravljenja krvnega raka v ljubljanskem UKC

28. 08. 2024 20.19

V ljubljanskem Kliničnem centru bodo predvidoma okrog novega leta začeli zdravljenje krvnega raka s tremi lastnimi napravami za proizvodnjo celic Car-t. Po večletnih naporih so tik pred pridobitvijo sklepnega dovoljenja ministrstva za okolje za namerno sproščanje gensko spremenjenih organizmov v okolje. Odvzete bolnikove imunske celice namreč v inkubatorju gensko spremenijo in razmnožijo, da po injiciranju nazaj v bolnika najdejo, napadejo in uničijo tumor. Proizvodnja celic za enega bolnika traja približno en mesec, letno bi lahko pomagali dvajsetim ljudem.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?

22. 06. 2024 15.13

V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Zagon celičnega zdravljenja raka v UKC Ljubljana predvidoma jeseni

11. 06. 2024 09.28

Začetek celičnega zdravljenja rakavih krvnih bolezni s tremi lastnimi napravami za proizvodnjo celic CAR-T je v UKC Ljubljana predviden jeseni. Trenutno so v fazi pridobivanja dovoljenj, je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Samo Zver. Vlada je sicer pred nekaj dnevi zagotovila sredstva za zdravljenje.

Raziskovalci: celice CAR-T lahko izkoreninijo tudi čvrste tumorje

06. 04. 2023 18.22

Skoraj dve tretjini bolnikov z napredovalim nevroblastomom, ki sta sodelovali v študiji, sta se odzvali na eksperimentalno terapijo, pravijo italijanski raziskovalci.

Na inštitutu za biologijo predstavili dosežek na področju celične imunoterapije s celicami CAR-T

16. 02. 2023 15.48

Poročali smo že o tem, da je skupina 26 mednarodnih strokovnjakov, med katerimi je tudi slovenski znanstvenik Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Zdaj pa Smole skupaj s kolegico Jelko Pohar nadaljuje raziskave na tem področju v okviru inštituta v raziskovalni skupini Imunologija in celična imunoterapija.

Premik za bolnike z levkemijo

03. 02. 2023 14.28

Predvidoma spomladi bodo v Ljubljani odprli laboratorij za pripravo CAR-T celic, pomembnih za zdravljenje določenih vrst krvnega raka. Laboratorij, prvi tovrstni pri nas, je pomemben premik v zdravljenju bolnikov s krvnim rakom.

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T

14. 12. 2022 09.39

Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

Ker nima sorojenca, za dečka z levkemijo darovalca iščejo v svetovni bazi

04. 08. 2022 06.00

Slovenski deček je tik pred četrtim rojstnim dnem zbolel za hudo obliko levkemije. Za njim sta že dva meseca terapij, a ker otrok nima sorojenca, od katerega bi lahko prejel matične celice, strokovnjaki ustreznega darovalca iščejo v svetovni bazi. Vanjo se lahko z vzorcem sline v le nekaj minutah vpiše vsakdo.

V letu 2021 spisali uspešne in navdihujoče zgodbe

31. 12. 2021 20.17

Čeprav se nam na prvi pogled morda zdi, da se je v tem letu vse vrtelo le okrog epidemije in da se predvsem v zdravstvu ni dogajalo nič drugega - ni povsem tako. Tudi v tem letu so spisali uspešne in navdihujoče zgodbe, dosegali nove mejnike in dokazali, da je tam, kjer je volja, tudi pot.

Državljana Evrope prinašata novo upanje: 'Ne moreš vedno zmagati, lahko pa se potrudiš'

29. 12. 2021 06.00

Zgodba iz slovenskega zdravstva, ki je vredna poklona v letošnjem letu. Zdravnik, specialist, velik strokovnjak in predvsem Človek z veliko začetnico. Nagrajen z nazivom Državljan Evrope. Ker si upa. Ker čuti, da mora storiti še več, da lahko še bolj pomaga bolnikom s krvnim rakom. Prof. dr. Samo Zver, predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo, in Kristina Modic iz Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo sta se izpostavila in nagovarjala ljudi in podjetja za pomoč, za nakup vrhunskih naprav, ki bodo reševala življenja bolnikom s krvnim rakom. Zdaj jih imamo.

V UKC Ljubljana prevzeli napravo, ki daje upanje pacientom s krvnimi raki

21. 05. 2021 12.57

V ljubljanskem kliničnem centru imajo razlog za slavje. V uporabo so namreč prevzeli napravo za celično terapijo CAR-T, s katero bodo, kot napovedujejo, še pred jesenjo začeli zdraviti paciente s krvnimi raki. S terapijo bodo letno pomagali od 10 do 15 bolnikom, pri katerih so druga zdravljenja odpovedala, in jim tako rešili življenje.

Prihajata dve napravi. Zver: Sem brez besed

11. 03. 2021 09.44

Pomemben mejnik je dosežen. Akcija zbiranja 613.000 evrov za napravo Miltenyi Prodigy je bila ne le uspešna, ampak je presegla vsa pričakovanja. Nad akcijo bedijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, kjer sicer zbirajo še sredstva za dodaten instrument. Prav tako se je našel donator, ki bo sam kupil še eno napravo za CAR-T.

'Najprej te sesuje, potem pa te na novo oblikuje. V veliko boljšo osebo'

08. 03. 2021 07.08

Mednarodni dan žensk, osmi marec, nas vsako leto opomni na številne izzive, s katerimi so se skozi zgodovino srečevale ženske, na dosežke bork za pravice žensk in aktualne izzive žensk, kar nekaj jih je s seboj prinesla tudi pandemija koronavirusne bolezni. Številne ženske pa bodo osmi marec tudi letos obeležile tako, da bodo bile svojo osebno bitko, bitko z boleznijo.

Za napravo zbrali 532.380 od potrebnih 613.000 evrov: Zdaj ne smemo popustiti

04. 03. 2021 12.58

Smo pred ciljem, ampak pomembno je, da zdaj ne popustimo, pravijo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, potem ko so za nakup nujno potrebne naprave Miltenyi Prodigy zbrali že 532.380 evrov od potrebnih 613.000.

Kot čudež: od diagnoze neozdravljiv rak do popolne ozdravitve

24. 02. 2021 07.31

Bolniki z limfomom in levkemijo so skupaj s svojimi zdravniki zagnali akcijo zbiranja donacij za nakup aparature, ki omogoča zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Nujno ga potrebujejo. Ostale metode zdravljenja raka so že izčrpali, ta nova in revolucionarna metoda pa zanje ne prinaša le daljšega življenja, ampak tisto, kar si želi slišali vsak z diagnozo: rak - popolno ozdravitev.

Terapija prihodnosti, ki onkološkim bolnikom predstavlja zadnje upanje

16. 02. 2021 14.18

Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo vodi kampanjo zbiranja sredstev za nakup naprave, ki bo nekaterim skupinam bolnikov s krvnimi raki omogočila zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Po besedah predstojnika kliničnega oddelka za hematologijo Sama Zvera bi tako nekaterim bolnikom ponudili še edino možnost zdravljenja in preživetja.

Bolniki zbirajo denar za nakup naprave za celično zdravljenje

13. 02. 2021 07.00

Bolniki se v času zdravljenja ne bi smeli ukvarjati še z zbiranjem denarja za terapije in aparature, a je to včasih edini način. Tako so bolniki z limfomom in levkemijo skupaj s svojimi zdravniki zagnali akcijo zbiranja denarja za revolucionarno zdravljenje s celično terapijo CAR-T, saj je država zaradi epidemije postopek nakupa naprave, ki stane približno 600 tisoč evrov, preprosto ustavila. Bolniki pa nimajo časa čakati.

V UKC želijo razviti svojo celično terapijo zdravljenja krvnega raka

31. 01. 2020 19.37

Ko kemoterapija pri zdravljenju krvnega raka odpove, ima bolnik še eno možnost, zdravljenje s celično terapijo, pri kateri gensko spremenijo bolnikove lastne celice. Gre za revolucionarno terapijo, ki jo za zdaj izvajajo le v tujini, uspešno jo je prejel tudi 13-letni Slovenec, lahko pa bi jo bolniki prejemali tudi pri nas, opozarjajo na oddelku za hematologijo ljubljanskega kliničnega centra.

Slovenski znanstveniki spremenili celice tako, da prepoznajo vnetne procese in začnejo proizvajati zdravilo

07. 01. 2017 18.30

Nov dosežek slovenskih znanstvenikov na področju razvoja celičnega zdravljenja vnetnih bolezni: Človeške celice so spremenili tako, da samostojno prepoznajo vnetne procese v telesu in začnejo proizvajati in izločati protivnetne proteine kot zdravilo.