Burundi

Netanjahu prispel na Madžarsko, ta napovedala izstop iz ICC
03. 04. 2025 06.50Izraelski premier Benjamin Netanjahu je davi prispel na Madžarsko. Gre za njegov prvi obisk v Evropi, odkar je Mednarodno kazensko sodišče lani zanj izdalo nalog za prijetje. Predsednik madžarske vlade Viktor Orban je zagotovil, da Budimpešta naloga ne bo izvršila. Napovedali so, da bodo izstopili iz sodišča, saj da je postalo politično. "Sodišče opominja, da Madžarska ostaja dolžna sodelovati z ICC," je sporočil njegov tiskovni predstavnik Fadi el Abdalah.

29.000 okužb, 700 smrti: opičje koze še niso pod nadzorom
20. 09. 2024 12.30Afriški center za nadzor in preprečevanje bolezni (Africa CDC) je sporočil, da bolezen opičjih koz oz. mpox v Afriki ni pod nadzorom. Od začetka leta so v 15 afriških državah skupno zabeležili več kot 29.000 primerov bolezni in več kot 700 smrti.

Rusija ni bila izvoljena v Svet za človekove pravice
10. 10. 2023 19.11Generalna skupščina ZN je danes v New Yorku izvolila 15 novih članic Sveta za človekove pravice s sedežem v Ženevi. Za nov triletni mandat od 1. januarja 2024 se je potegovala tudi Rusija, ki pa ni bila izvoljena. Dobila je 83 glasov podpore, kar je slovenski veleposlanik pri ZN Boštjan Malovrh označil za zaskrbljujoč rezultat.

Na Reki izginilo deset članov rokometne ekipe iz Burundija
11. 08. 2023 11.24Hrvaška policija od četrtka išče deset 17-letnikov iz Burundija. Nazadnje so jih videli v sredo popoldne v študentskem domu na Reki, kjer so bivali. Najstniki so se na Hrvaškem kot člani burundijske rokometne reprezentance udeležili svetovnega kadetskega prvenstva v rokometu, ki med 2. in 13. avgustom poteka tudi na Reki.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Aretirali najbolj iskanega ubežnika, ki je sodeloval v ruandskem genocidu
25. 05. 2023 17.35V mestu Paarlo v Južnoafriški republiki so po desetletjih na begu prijeli najbolj iskanega ubežnika v ruandskem genocidu leta 1994. Obtožen je, da je med genocidom v katoliški cerkvi Nyange organiziral poboj več kot 2000 tutsijskih beguncev – žensk, moških, otrok in starejših. Na begu je bil od leta 2001.

Poslanka Levice izkazala podporo in se priklenila na prosilca za azil
19. 05. 2023 13.34Člani iniciative prosilcev za azil in podpornih organizacij so na današnjem solidarnostnem shodu ob napovedanem vračanju dveh prosilcev za azil na Hrvaško zahtevali, da vlada to prepreči. Na ministrstvo za notranje zadeve, vlado in premierja Roberta Goloba so naslovili zahtevo, da se situacija z vračanjem prosilcev za azil na Hrvaško reši še danes. Poslanka Levice Nataša Sukič se je medtem v podporo prosilcev za azil na enega od njih priklenila.

Občanom Logatca nelagodno zaradi beguncev iz afriških držav
09. 11. 2022 22.12Občani Logatca vse pogosteje opozarjajo na težave, s katerimi se soočajo zaradi oseb, nastanjenih v izpostavi azilnega doma v Logatcu. Ob tem poročajo tudi o nelagodju, povezanim z naraščajočim številom beguncev predvsem iz afriških držav, o čemer je tekla beseda na sestanku v prostorih občine Logatec.

Burundijci, Kubanci, Indijci: preobrat v migracijah zaradi letalskih povezav
27. 08. 2022 09.49V obdobju od 1. januarja do 31. julija 2022 je Policija obravnavala 8.212 ilegalnih prehodov slovenske meje, v lanskem enakem obdobju 4.552. Število nezakonitih migracij se je torej povečalo za kar 80,4 odstotka od predhodnega leta. Oči pa ne spregledajo posebnosti, da so med letošnjimi ilegalnimi prebežniki državljani Burundija in Kube, ki jih lani slovenski policisti niso izsledili. Izstopajo tudi Indijci. Zakaj toliko več migrantov in zakaj se je spremenila njihova struktura?

Policisti prijeli več kot 60 ilegalnih prebežnikov iz Burundija
23. 08. 2022 15.16Policisti so na območju Policijske postaje Novo mesto prijeli več tujcev, ki so poskušali Slovenijo prečkati ilegalno. Med njimi so bili denimo prebežniki iz Burundija, Afganistana, Pakistana, Nepala, Indije, Konga, Kameruna, Gvineje, Malija ... Največ – več kot 60 – jih je prišlo iz Burundija. Prav Burundijci pa so posebnost, ki jo je opaziti v prvi polovici leta pri ilegalnih vstopih v našo državo. Če Policija lani v omenjenem obdobju ni prijela nobenega Burundijca, jih je letos že 422. Posebnost letošnjih ilegalnih pribežnikov v prvi polovici leta so tudi Kubanci in Indijci.

Nemčija uvrstila Slovenijo na seznam visokorizičnih območij
25. 09. 2021 14.22Nemčija je zaradi hitrega širjenja novega koronavirusa Slovenijo v petek uvrstila na seznam visokorizičnih območij. S tem morajo potniki, ki pridejo v Nemčijo iz Slovenije, od nedelje dalje poleg obveznega pogoja PCT izpolniti še spletni obrazec, obvezna je tudi karantena, ki pa jo je možno prekiniti.

Po svetu doslej porabljenih pet milijard odmerkov cepiv proti covidu-19
24. 08. 2021 17.47Po svetu je bilo v boju proti covidu-19 razdeljenih že pet milijard odmerkov cepiva. Številka, ki bi nas morala približati koncu epidemije. Vendar pa nas ob hitro prenosljivem sevu delta, sorazmerni precepljenosti zgolj bogate polovice sveta in številnih skeptikih, ki cepljenje zavračajo, čaka še dolga pot.

Slovenci dobrodelni tudi izven meja
20. 08. 2021 07.00Slovenci znamo stopiti skupaj, ko je treba. To smo pokazali in dokazali že mnogokrat, pa naj gre za sosede, prijatelje ali neznance. Solidarni smo tudi sredi zadnjega preizkusa človečnosti, globalne pandemije. Z več kot 220 tisoč evri ste samo lani pomagali slovenski Karitas, s tem pa omogočili nove zdravstvene centre in porodnišnice v Ruandi in Burundiju, kot tudi šole in nove možnosti za delo domačinom, ki so zaradi epidemije ostali brez prihodka, zaradi zapiranja držav pa brez vedno dražje hrane.

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav
18. 06. 2021 21.47Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

V Španiji ukinili izredne razmere, na Otoku bodo spet dovolili objemanje
09. 05. 2021 10.51V Španiji so po več kot šestih mesecih ukinili izredne razmere, ki so jih oblasti uvedle zaradi epidemije covida-19. Prebivalci so ob sproščanju omejitev zadovoljni, regionalne oblasti, pristojne za zdravstvo, pa opozarjajo, da so ostale brez pomembnega orodja za boj z epidemijo. Tudi britanski premier napoveduje dodatne sprostitve v državi. Medtem ko se ponekod razmere umirjajo, pa nekatere druge države še niso prejele niti ene doze cepiva proti covidu-19. Pri tem gre večinoma za afriške države.

Novo milijonsko plačilo dolga najrevnejšim članicam
06. 04. 2021 09.41Potrjena je tretja tranša plačila najrevnejšim članicam, katere namen je zmanjšanje bremena dolga iz posebnega sklada za zajezitev katastrofe in za olajšanje. Mednarodni denarni sklad bo 28 državam tako izplačal dobrih 200 milijonov evrov. Ta je doslej odobril že dve podobni tranši, če bo denarja dovolj, pa bodo odobrili tudi četrto.

Dirka za cepivo, privilegiranost najbogatejših in 'prvak' v cepljenju Izrael
04. 02. 2021 06.12Svetovna zdravstvena organizacija je v sredini januarja opozorila, da je bilo v najbogatejših državah cepljenih že 49 milijonov ljudi, v najrevnejših pa 25. Ne 25 milijonov, le 25. Evropsko unijo in Slovenijo kot njeno članico pa medtem skrbijo težave z dobavo cepiv, ki ne poteka po urniku. Cepivo proti covidu-19, ki je glavno orožje proti pandemiji, torej že imamo – a ne vsi in ne dovolj.

Manj izjem ob prihodu v državo, ohranjanja stikov s sorodniki ni med njimi
22. 12. 2020 23.20Vlada je močno zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo iz tako imenovanih rdečih držav. Tako ostaja le še sedem izjem, večinoma se nanašajo na tranzitne potnike, vsi drugi pa bodo morali ali pokazati največ 24 ur star PCR-test ali se odločiti za karanteno na domu. Izjem, kot so nakupi čez mejo, obiski pri sorodnikih ali urejanje vikenda, ni več.

Kje se je število potrjenih primerov podvojilo in v katerih državah ne beležijo novih primerov?
19. 10. 2020 12.17Podatki o novoodkritih primerih okužbe, ki jih sporočajo posamezne države, kažejo, da se pandemija še ne misli posloviti. Epidemiološko stanje se je v zadnjih 14 dneh poslabšalo v kar 117 državah in ozemljih po svetu, le v osmih državah oziroma ozemljih pa v zadnjih štirih tednih niso zaznali niti enega primera okužbe z novim koronavirusom.

Druga zmaga Alžirije, po dnevu neodvisnosti še velik nogometni dan za Madagaskar
27. 06. 2019 21.14Alžirija je v drugem krogu predtekmovalne skupine C na afriškem prvenstvu v nogometu, ki poteka v Egiptu, premagala Senegal z 1:0 in prišla do druge zmage na prvenstvu. V 49. minuti je dvoboj v Kairu odločil Youcef Belaili. Ob 22. uri bo še druga tekma skupine med Kenijo in Tanzanijo.

Nigerijci še do druge zmage in osmine finala
26. 06. 2019 21.08Nigerijska nogometna reprezentanca je na afriškem prvenstvu v Egiptu prišla še do druge zmage. v Aleksandriji so Nigerijci, eni favoritov prvenstva, v skupini B premagali Gvinejo z 1:0.

Na afriškem prvenstvu uspešen začetek za Ugando in Nigerijo
23. 06. 2019 08.45Egipt gosti afriško nogometno prvenstvo, kjer so bile odigrane še tri tekme. Uganda je premagala Kongo (2 : 0), Nigerija je bila boljša od Burundija (1 : 0). Gvineja in Madagaskar pa sta se razšla brez zmagovalca (2 : 2).

Začetek afriškega pokala: Trezeguet prinesel zmago gostitelju Egiptu
22. 06. 2019 10.55V Egiptu se je začel letošnji afriški pokal narodov v nogometu. Gostitelji prvenstva Egipčani so na najlepši način odprli afriško prvenstvo. Za uvod so v Kairu z 1 : 0 premagali Zimbabve. Edini gol je v 41. minuti prispeval Mahmud Hasan, ki ga poznajo tudi pod vzdevkom Trezeguet.

Nepričakovana zaušnica finalistu SP: Hrvati poraženi v Varaždinu
12. 06. 2019 07.50Ob kvalifikacijskih tekmah je bilo na sporedu tudi nekaj zanimivih prijateljskih nogometnih obračunov. Eden takšnih se je zgodil v Varaždinu, kjer sta se pomerili reprezentanci Hrvaške in Tunizije. Finalist svetovnega prvenstva v Rusiji pa je pred domačimi navijači doživel neprijetno zaušnico, saj je bil nepričakovano poražen z 1 : 2.

V Kongu drugi največji izbruh ebole v zgodovini, umrlo že 368 ljudi
04. 01. 2019 17.30Iz Švedske so poročali o moškem, ki so ga zdravili v bolnišnici zaradi suma okužbe z ebolo, a se je izkazalo da gre za lažni alarm. Moški je sicer več tednov preživel v državi Burundi, ki meji tudi na Kongo. Tam pa se soočajo drugim največjim izbruhom ebole v zgodovini.

Poročilo ZN o globalni sreči: Finci najsrečnejši, Slovenija na 51. mestu
15. 03. 2018 21.04Združeni narodi so objavili letno poročilo o globalni sreči in lestvico držav, na kateri se je na prvo mesto uvrstila Finska. Slovenija je na 51. mestu. Na zadnjem mestu lestvice je Burundi, ki je pristal na 156. mestu.

S fičkom in prikolico po Dravi
21. 06. 2017 06.30Mednarodni Festival Lent ob svoji 25. obletnici v Maribor prinaša spektakel na Dravi, kopico vrhunskih prireditev domala vseh zvrsti in nastope odličnih glasbenikov.

Festival Lent: S fičkom in prikolico po Dravi
16. 06. 2017 06.30Mednarodni Festival Lent ob svoji 25. obletnici v Maribor prinaša spektakel na Dravi, kopico vrhunskih prireditev domala vseh zvrsti in nastope odličnih glasbenikov.

FOTO: 'Ne samo učilnice, dobili smo tudi stranišča. Hvala, Slovenija!'
25. 05. 2017 10.06Leta 2012 je vihar uničil šolo v kraju Nyangungu v Burundiju. Skoraj 900 otrok je ostalo brez šole in možnosti za izobraževanje, lokalna skupnost pa je za pomoč prosila slovensko misijonarko. V akcijo gradnje nove šole sta se vključila Slovenska karitas in zunanje ministrstvo ter razveselila tamkajšnje otroke z novo šolo.

Norvežani so najsrečnejši na svetu. Kaj pa Slovenci?
20. 03. 2017 09.28Slovenci, kot kaže raziskava ZN, nismo pretirano srečni, a tudi nesrečni ne. Na seznamu 155 držav smo na 62. mestu, medtem ko se imajo za najsrečnejše Norvežani, ki so s prvega mesta izrinili Dance. Naj vas to ne potre, še posebej na mednarodni dan sreče, ki ga obeležujemo 20. marca, pa čeprav je tokrat ta dan ponedeljek.