Brez nadzora staršev

Tudi letos heroji furajo v pižamah

21. 12. 2024 00.15

S Krisom Guštinom in Guštijem odpirajo tematiko odnosa in ozaveščajo, da alkohol in droge ne sodijo za volan.

Avstralija otrokom, mlajšim od 16 let, prepovedala uporabo družbenih omrežij

28. 11. 2024 12.39

V Avstraliji bodo otrokom, mlajšim od 16 let, prepovedali uporabo določenih družbenih omrežij. Predlog zakona, ki ga je v sredo sprejel predstavniški dom, je potrdil tudi senat. Gre za sploh prvi zakon na svetu, ki ureja uporabo družbenih omrežij pri mladih. Zakon sicer ne predvideva nobenih izjem. Prepoved bo torej veljala tudi za otroke, ki bi imeli soglasje staršev in tiste najstnike, ki že imajo uporabniške račune. Kritiki zakona opozarjajo, da način preverjanja starosti uporabnikov še ne deluje optimalno in da obstajajo enostavni načini, kako pravila zaobiti.

Svetla hiša Lumar z zunanjim kotičkom za vse letne čase

05. 08. 2024 00.15

Obiskali smo razgibano enodružinsko hišo Lumar, ki preseneti s svojimi velikimi zasteklitvami in razkošno teraso, na kateri družina uživa skozi celo leto.

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo

14. 04. 2024 17.50

Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Socialne službe v EU ukrajinskim staršem odvzele 255 otrok

06. 04. 2024 10.37

Lokalne socialne službe v tujini so do 31. decembra 2023 ukrajinskim staršem odvzele 255 otrok, največ v Nemčiji (71 primerov), na Poljskem (33), v Italiji (25), na Češkem (24) in Švedskem (17), je sporočil komisar ukrajinskega parlamenta za človekove pravice Dmitro Lubinec.

Po prihodu v bolnišnico umrl sedemmesečni dojenček, primer preiskuje Policija

28. 03. 2024 16.46

Sredi februarja je bil v urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota v spremstvu staršev pripeljan sedemmesečni dojenček, ki je kljub oživljanju umrl. O nosečnosti ženske in rojstvu otroka v Zdravstvenem domu Murska Sobota niso bili obveščeni, saj starši uradne prijave niso oddali. Primer preiskujeta Policija in socialna inšpekcija.

Ministrstvo proti uporabi koncepta 'starševskega odtujevanja'

24. 10. 2023 10.40

Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti opažajo, da se je uporaba koncepta "starševskega odtujevanja" v slovenski sodni praksi in v delu centrov za socialno delo zelo razširila, tudi v primerih nasilja. "To za žrtve nasilja predstavlja veliko nevarnost, ki jo v tem primeru povzročajo prav državni organi," pravijo. Koncept govori o manipulaciji oziroma "ščuvanju" otrok enega od staršev proti drugemu, na ministrstvu pa poudarjajo, da se "sindroma" ne bi smelo priznavati v sodni praksi in zakonodaji ter pozivajo k prepovedi uporabe v sodnih postopkih.

Učitelji se zaradi inšpekcij in pritožb staršev počutijo kot 'v verigah'

06. 10. 2023 13.29

Slovensko šolstvo po mnenju udeležencev posveta v organizaciji državnega sveta terja nujne spremembe zakonodaje. Ravnatelji in učitelji se po mnenju enega od ravnateljev zaradi pogostih obiskov različnih inšpekcij, pa tudi stalnih pritožb staršev počutijo kot "v verigah".

Devetletnik pri Kozini skočil pred avto, v Kamniku dva stopila pred moped

05. 10. 2023 07.55

V sredo sta se na slovenskih cestah zgodili dve prometni nesreči, v katerih so bili udeleženi tudi otroci. V Hrpeljah je devetletnik nenadoma skočil pred avtomobil, zadel v blatnik in se lažje poškodoval. V Kamniku pa je v dva otroka, ki sta nepravilno prečkala cesto, trčil mopedist. Otroka sta jo odnesla z lažjimi poškodbami.

NUK for Nature – stekleničke, ki so se približale naravi

25. 09. 2023 00.15

Rojstvo otroka je eden najbolj čarobnih in čustveno polnih trenutkov v življenju. Občutki, ki jih starši doživijo ob tem pomembnem dogodku, so globoki in nepozabni. Zato želijo svojemu otroku nuditi le najboljše.

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč

17. 07. 2023 06.00

Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Podražitve v Mariboru: višji zneski na položnicah za vrtce, več tudi za kopanje

26. 05. 2023 16.30

Maratonska, več kot šest ur dolga seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nekatere nove podražitve. Višji zneski na položnicah bodo po novem tako pričakali starše vrtčevskih otrok, več bodo treba odšteti tudi za vstopnine v javne športne objekte. So pa svetniki z umikom točke z dnevnega reda preprečili zvišanje cen vožnje z gondolo, prav tako niso soglašali s predlagano podražitvijo vozovnic za mestni avtobus. O ostalih predlogih mestne uprave bodo razpravljali (in odločali) na naslednjem srečanju, seja je bila nazadnje namreč prekinjena.

Dan kulture nenasilja: otroci veseli pogovora, zavedajo se resnosti dogodka

12. 05. 2023 18.09

Osnovne in srednje šole so v obliki različnih dejavnosti in pogovorov izvedle dan kulture nenasilja in strpnosti. "Učenci so bili veseli pogovora na to temo, je pa vtis, da so se glede pokola v srbski šoli zelo malo pogovorili s starši, največ informacij so dobili prek družbenih omrežij," je dejal ravnatelj OŠ Livada Goran Popović. Šolska svetovalka Brigita Rupar s Srednje šole za gastronomijo in turizem Ljubljana pa je dejala tudi, da se dijaki zavedajo resnosti samega dogodka v Srbiji.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?

03. 05. 2023 19.48

Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Celjski ravnatelji: Nasilne učence je treba takoj odstraniti iz šolskega okolja

24. 04. 2023 08.18

Na nedavno nasilje v Celju, ko so mladoletnice brutalno obračunale s sedmošolko in jo fizično napadle, se je odzval tudi Aktiv ravnateljev osnovnih šol in glasbene šole Mestne občine Celje. Če družba misli res kaj storiti na področju preprečevanja nasilja, da se primeri medvrstniškega nasilja ne bodo več pojavljali v takšni ali še hujši obliki, naj se takoj pristopi k spremembi zakonodaje, opozarjajo. "Ravnatelji menimo, da bi sistem moral omogočati takojšnjo začasno odstranitev nasilnih in motečih otrok z oddelka oziroma šole, saj bi morala biti pravica ostalih učencev do varnega in urejenega okolja ter nemotenega pouka nad pravico nasilnih in motečih učencev, da so v šoli," pravijo ravnatelji celjskih osnovnih šol.

Nova protikadilska pravila pred vrati, na obzorju pa že nova

23. 03. 2023 06.00

Odstotek kadilcev med odraslimi se v Sloveniji znižuje, prav tako se zmanjšuje tudi razširjenost kajenja med mladostniki. Toda odstotek uporabnikov novih tobačnih in nikotinskih izdelkov, med katere se uvrščajo elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke, narašča. Po njih posegajo predvsem mladi in država vztraja pri spremembah zakonodaje, ki naj bi te izdelke naredile manj privlačne. Pravijo, da so njihovi predlogi prejeli široko podporo.

'Britanci jedo veverice', hrčkova juha, Satanov tempelj in 'golobi ubijalci'

19. 03. 2023 12.00

Začetek ruske invazije na Ukrajino je sovpadal z začetkom še ene bitke, ki pa jo Vladimir Putin vodi na domačih tleh. Rusija je okrepila svojo informacijsko blokado v prizadevanju za nadzor misli lastnih državljanov.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Odnos z narcisom: 'Ni vse, kar odide iz vašega življenja, usodna izguba'

12. 11. 2022 18.00

Prav vsak odnos nas in tudi drugo osebo brusi, gnete in preoblikuje, zaradi česar notranje rastemo. Je pa vse našteto najintenzivneje in lahko tudi zelo boleče v intimnem odnosu, ker nam partner potiska na površino boleče vsebine iz odnosa s starši, pravi Nina Orel, ki se je narcistični motnji podrobno posvetila in pripravila tudi programe zdravljenja za soodvisnike, ki so se ujeli v toksične odnose. Za naš portal je podrobneje pojasnila, kaj je narcistična motnja, kako jo prepoznamo, kdo so soodvisniki in kako se lahko podajo na pot samozdravljenja in dokončno prekinejo nezdrav odnos do sebe, s tem pa tudi z drugimi.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

'Julija, kaj bi še lahko podpisal?'

04. 10. 2022 16.05

Kakšno je življenje na priključenih območjih? Ukrajinci v Zaporožju po napadih in priključitvi Rusiji pravijo, da se bodo še naprej borili za svojo zemljo. "Putinove želje so nesmiselne," pravi domačinka Julija Lišenko. Nekoč je bila ravnateljica šole, kjer po njenih besedah zdaj živijo Rusi.

'Do konca življenja gledalec, ki se debeli na kavču, gleda in ne igra'

18. 09. 2022 11.46

Za skoraj 195.000 učencev in okrog 79.000 dijakov se je pri nas pred kratkim začelo novo šolsko leto. Novo šolsko leto pomeni nove priložnosti. Pa ne le za otroke, ampak pogosto tudi za starše, ki se vanj podajo z mislijo, kako to leto še izboljšati možnosti otroka, da bo nekoč konkurenčen v tem pretirano tekmovalnem svetu. Morda bi lahko imel namesto ene – pet obšolskih dejavnosti? Kaj je v ozadju želje staršev po tem, da vzgojijo najbolj tekmovalnega otroka? Najboljši interes otroka ali lastno nezadovoljstvo staršev? Strokovnjaki svarijo pred dolgoročnimi posledicami: Če niste med rednimi zmagovalci, če niste deležni pohval in nagrad, se ne zabavate. In potem ste do konca življenja gledalec, ki se debeli na kavču, gleda in ne igra.

KOMENTAR: Če starši niso poravnali položnic, so bili otroci posebej označeni

13. 09. 2022 07.00

"Vsi otroci, ki niso imeli pravočasno plačane položnice, četudi le ene same položnice, so se morali postaviti v vrsto, da so bili na ogled celi šoli in čakali na listek, s katerim so lahko odšli na kosilo."

'Morate se zavedati lastne čustvene prtljage, da razumete, kako vplivate na svojega otroka'

11. 09. 2022 17.22

Eden od številnih izzivov, s katerimi se starši dnevno soočajo pri vzgoji otrok, je, da se ujamejo pri tem, da se na otroka odzivajo na isti način, kot so se odzivali njihovi starši. Da torej počnejo ravno tisto, kar so si nekoč obljubili, da svojim otrokom nikoli ne bodo počeli. Samo zavedanje lastnih travm iz otroštva in kako jih nezavedno prenašamo na otroke, je lahko dobro izhodišče za grajenje boljšega odnosa med staršem in otrokom, je prepričana vodilna svetovna strokovnjakinja za starševstvo, Shefali Tsabary. Koncept zavestnega starševstva bo kmalu predstavila tudi na predavanju v Ljubljani. Mi pa smo se z njo pogovarjali še pred njenim prihodom v Slovenijo.

Policija poziva: Naj bo osvežitev v vročih poletnih dneh varna

19. 07. 2022 07.44

Vodna osvežitev v vročih poletnih dneh je več kot prijetna, a ne smemo pozabiti na osnovne varnostne ukrepe, opozarja policija in poziva: upoštevajte jih, lahko vam rešijo življenje! Ne skačite v vodo, ko ste vroči in potni, saj se mora telo postopno privaditi na temperaturo vode. Ne puščajte otrok brez varstva pri obali ali bregovih jezer, rek, še manj v vodi. Brzice skrivajo presenečenja in pasti. Ravnajte premišljeno in ne izzivajte narave.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'

28. 11. 2021 15.39

Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Štrukelj: Propadel zadnji poskus, da bi se učenci v prvi triadi samotestirali doma

16. 11. 2021 15.37

Tudi zadnji poskus osnovnošolskih ravnateljev, da bi v zadnjem trenutku spremenili odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom v delu, ki se nanaša na šolstvo, in pustili učence v prvi triadi, da se samotestirajo doma, je po navedbah Sviza propadel. Ministrstvo za izobraževanje je šolam poslalo dodatna pojasnila.

Ministrstvo šolam poslalo dodatna pojasnila glede samotestiranja

16. 11. 2021 20.26

Ministrstvo za izobraževanje je pred začetkom obveznega samotestiranja učencev v šolah slednjim poslalo dodatna pojasnila. Ob tem so napovedali tudi pripravo posebne aplikacije, kamor bodo šole vnašale podatke o številu učencev, ki se bodo izobraževali na daljavo.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?