Branko Soban

Epilog zgodovinske izmenjave: strožje kazni za vohune in nagrada za Slovenijo?

03. 08. 2024 19.14

Zgodovinska izmenjava zapornikov med Zahodom in Rusijo še vedno odmeva, tudi doma. Da je Sloveniji s sodelovanjem uspel "zgodovinski met", je prepričan premier Robert Golob. Njegov kabinet je razkril, da je načrt za izmenjavo obsojencev dozorel že februarja. Primer pa naj bi spodbudil tudi razmislek o zaostrovanju kazni, ki so pri nas predvidene za vohunstvo. Bi se lahko zagrožene kazni celo podvojile in kako bo Slovenija nagrajena za sodelovanje pri izmenjavi?

Dva zvezdniška obiska, tretje leto agresije in pogreb Putinovega kritika

02. 03. 2024 16.24

V preteklih dneh je Slovenijo obiskal svetovno znani igralec Keanu Reeves, ki je svoja jutra začenjal s kapučinom iz bližnjega lokala. Množice so se na pogrebni slovesnosti poslovile od umorjenega glasnega kritika Kremlja Alekseja Navalnega. Ukrajina je vstopila v tretje leto nesmiselne vojne, ki ji ni videti konca. Na novogoriški železniški postaji so našli 226 kilogramov težko bombo iz druge svetovne vojne, ki jo vse do njenega uničenja varujejo 24 ur na dan. Obiskovalci Stožic pa so poplesavali ob melodijah priljubljenega sarajevskega pevca Dina Merlina.

'Aleksej Navalni je vedel, kaj ga čaka'

27. 02. 2024 06.00

Šlo je za izjemno pogumno odločitev politika, ki je bil prepričan, da se je treba za demokratične spremembe boriti tam, kjer se dogaja zlo. Tako je vprašanje, zakaj se je Aleksej Navalni, potem ko je enkrat že komaj ušel smrti, znova vrnil v Rusijo, komentiral naš sogovornik v Popkastu, izjemen poznavalec razmer v Rusiji, novinar, komentator in dolgoletni dopisnik iz Moskve Branko Soban. Navalnega je tudi osebno spoznal, ko je prišel v Strasbourg na Evropsko sodišče za človekove pravice, kjer je Rusijo tožil zaradi neprestanih aretacij. In tožbo tudi dobil.

'Resnica – in z njo novinarji – so vselej prve žrtve vsake vojne'

26. 02. 2024 15.12

Novinarstvo postaja vse nevarnejši poklic, zlasti v Gazi, kjer novinarji za poročanje javnosti o dogajanju na terenu plačujejo grozljivo ceno, so v Ljubljani na shodu v podporo medijskim delavcem v Palestini poudarili številni slovenski novinarji. Ob tem so pozvali k takojšnjemu koncu pokola novinarjev brez primere.

'Tako hitro, kot je smučal Jure Franko, naj BiH napreduje na poti v EU'

09. 02. 2024 15.19

Drugi dan obiska v BiH je Nataša Pirc Musar začela na Bjelašnici, kjer je nagovorila zbrane na slovesnosti ob poimenovanju olimpijske veleslalomske proge po slovenskem smučanju Juretu Franku. "Slovenija si želi, da bi tako hitro, kot je Jure Franko vozil tistega 14. februarja leta 1984, BiH napredovala na poti v EU," je dejala v svojem nagovoru in opomnila, da ima šport moč povezovanja ljudi in držav.

Politika od spodaj

24. 09. 2023 07.00

Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

Novo pismo vladi: 'Ukrajinski odpor je treba podpreti z vsemi sredstvi'

14. 06. 2022 07.33

Na premierja Roberta Goloba in zunanjo ministrico Tanjo Fajon je naslovljeno novo odprto pismo glede politike do Ukrajine, ki ga je podpisalo več znanih osebnosti, med njimi bivši premier in več nekdanjih ministrov. Opozarjajo, da bo mir v Ukrajini mogoče doseči le z lojalno in odločno podporo ukrajinski obrambi, ne pa "münchenskemu" popuščanju, k čemur je po njihovem mnenju pozivalo pismo, ki ga je vlada prejela pretekli teden. Na drugo javno pismo se je že odzvala tudi največja parlamentarna stranka Gibanje Svoboda, ki je poudarila, da je vsako mnenje seveda dobrodošlo, a da se stališča države ne oblikujejo preko javnih pisem, temveč se zunanja politika Slovenije oblikuje v Državnem zboru. Z nobenim od dveh javnih pisem sicer ne soglašajo v celoti.

Mokre sanje avtoritarcev

10. 04. 2022 07.11

Minulo nedeljo sta na volitvah v Srbiji in na Madžarskem znova slavila Aleksandar Vučić in Viktor Orban. Oba z obilno podporo javnih in zasebnih medijev, ki jih praktično v celoti nadzirata. In to – nadzor nad mediji – je tudi ključnega pomena za njuni zmagi, pojasnjuje novinar Branko Soban. "To so mokre sanje vseh diktatorjev, vseh avtoritarcev, tudi v Sloveniji, podrediti tiste ključne medije," pripoveduje Soban.

Kaj je skupnega Ukrajini in kraškemu Štanjelu?

27. 02. 2022 06.10

Ko se potopiš v uličice prekrasnega Štanjela, lahko na eni izmed hiš naletiš na doprsni kip Tarasa Ševčenka. Večini to ime, razen določene eksotičnosti, ne bi pomenilo veliko, učenci verjetno že zdavnaj zastarelega gimnazijskega kurikuluma in z vsaj rahlim zanimanjem za literaturo pa bi bili začudeni, kaj neki v Štanjelu počne kip, če ne  največjega, pa vsaj po nacionalni plati najpomembnejšega ukrajinskega pesnika, sicer skoraj sodobnika našega Franceta Prešerna.

KOMENTAR: Sopranovi v Sloveniji

23. 10. 2021 08.43

Dogodki preteklega tedna so bili pestri, tudi nekoliko repetitivni. Znova so brneli helikopterji, le da nekoliko višje, da jih ne bi spet ciljali z laserjem, spet so se ljudje borili za svobodo, podjetniki, lobisti, nekdanji in sedanji ministri pa so se zafrkavali okoli domnevno sumljivih poslov izpred let.

Novinarstvo je kisik demokracije

02. 05. 2021 06.00

3. maj je svetovni dan svobode tiska. Svoboda medijev v Sloveniji skrbi. Tudi Evropo. Po indeksu svobode medijev smo celo padli za štiri mesta, smo šele 36. Kaj je razlog? Vojna z mediji vlade oziroma stranke SDS Janeza Janše? Blatenje v tujini, grožnje, pritiski, šikaniranja? Napad na osrednji tarči – javni RTV in STA. STA je tik pred propadom, ker vlada ne spoštuje lastnih zakonov. Vse oči so zdaj uprte še v RTV, kjer je mesto direktorja prevzel Andrej Grah Whatmough.

Na Bledu milijarderji in spreobrnjeni komunisti

08. 09. 2020 12.19

Češki premier Andrej Babiš je leta 1993 ustanovil agroživilski konglomerat Agrofert, ki danes zaposluje 35.000 ljudi. Njegovo premoženje je ocenjeno na 4,14 milijarde evrov. Madžarskemu predsedniku vlade Viktorju Orbanu je leta 1989 George Soros plačal šolanje na Oxfordu. Prvi mož Poljske Mateusz Morawiecki naj bi že kot otrok po mestu lepil antikomunistične plakate.

Ne samo Svet Evrope, proti Jelinčiču bo ukrepal tudi državni zbor

30. 06. 2018 17.44

Ne samo Svet Evrope, zaradi dosmrtne izključitve Zmaga Jelinčiča Plemenitega iz te mednarodne organizacije bo ukrepal tudi naš državni zbor. Predsednik DZ Matej Tonin napoveduje, da bo najprej temeljito prebral ugotovitve neodvisne preiskave in prihodnji teden od prvaka nacionalne stranke tudi sam zahteval pojasnila o spornem denarju iz Azerbajdžana.

Cerar: Slovenske ribiče bodo na morju spremljali varnostni organi

07. 09. 2017 09.33

Po srečanju slovenskega političnega vrha v ljubljanski Vili Podrožnik, je predsednik vlade Miro Cerar še zmeraj pripravljen na dialog s Hrvaško. Premier je sicer ponovno izrazil razočaranje zaradi poziva hrvaškega premierja Andreja Plenkovića savudrijskim ribičem, naj lovijo, kot da se ni nič zgodilo, torej do sredinske črte.

Nobelova nagrada za literaturo Svetlani Aleksijevič

08. 10. 2015 13.04

Nobelovo nagrado za literaturo letos prejme beloruska pisateljica Svetlana Aleksijevič. Pisateljica je ustvarila poseben žanr pisanja, in sicer polifoni izpovedni roman, v svojih delih pa se dotika zelo občutljivi družbenih in političnih tem.

'Vladimir Putin ni človek našega časa'

25. 12. 2014 17.30

Vladimir Putin: aneksija Krima, sestreljeno potniško letalo, pokopan projekt Južni tok. Kaj vse je zaznamovalo naše leto z njegovo Rusijo? Govorili smo z novinarjem Brankom Sobanom, ki je dolga leta poročal iz Rusije, kjer pa mu zaradi kritičnih komentarjev o kršenju človekovih pravic v Čečeniji oblasti še danes ne dajo več vizuma za vstop v državo.