Botanični vrt Ljubljana

Politični pretresi, upanje za otroke iz Gaze in obisk ene najvplivnejših žensk na svetu

19. 10. 2024 17.59

Teden, ki je za nami, je minil v znamenju priprav na Ljubljanski maraton. V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Odjeknila je novica, da je Policija zoper predsednika vlade Roberta Goloba vložila kazensko ovadbo, vrste SDS pa je po Anžetu Logarju po 20 letih zapustila tudi njegova poslanska kolegica Eva Irgl. Gasilci so dobili novo vozilo, v Kisovcu pa novo kolesarsko stezo in park, poimenovan po kolesarskem asu Primožu Rogliču. Ljubljano je obiskala predsednica centralne banke Christine Lagarde, glasbeni svet pa se je zavil v črnino.

Biotehnična fakulteta išče sredstva za nov mediteranski rastlinjak

15. 10. 2024 17.21

Biotehnična fakulteta Univerze v Ljubljani s pomočjo ljubljanske mestne občine išče dodatna sredstva za izgradnjo mediteranskega rastlinjaka, ki bi po navedbah fakultete rešila prostorsko stisko ljubljanskega botaničnega vrta. Če bodo uspešni, bi nov rastlinjak v botaničnem vrtu odprli v nekaj letih.

Brez rastlinjaka ne bi preživele zime, na toplo gredo za 25.000 evrov

14. 10. 2024 15.23

Iz ljubljanskega botaničnega vrta sredozemske rastline ponovno selijo v koprsko vrtnarijo, saj zaradi porušenega prezimovalnega rastlinjaka leta 2020 še vedno nimajo primernega rastlinjaka. Gre za dragoceno zbirko več kot 500 rastlin, med katerimi so tudi najstarejši primerki. Ob tem znova opozarjajo na prostorsko stisko, pa tudi na peticijo za ohranitev vrta, ki jo bodo posredovali pristojnemu ministru.

SAZU proti širitvi železnice na območje Botaničnega vrta

10. 06. 2024 12.57

Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) nasprotuje širitvi dolenjske železniške proge na območje Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Poleg splošne krnitve že tako majhnega prostora botaničnega vrta bi takšna širitev zahtevala tudi posek več dvestoletnih dreves, opozarjajo in odločevalce pozivajo k drugačni rešitvi.

Za ohranitev Botaničnega vrta v Ljubljani doslej 7600 podpisov

01. 06. 2024 11.38

Botanični vrt Univerze v Ljubljani je pod peticijo, s katero želi preprečiti odvzem dela zemljišča za načrtovano širitev železniške proge, doslej zbral nekaj več kot 6100 podpisov prek spleta in 1500 podpisov v fizični obliki, je sporočil vodja vrta Jože Bavcon.

'Železnica bi za botanični vrt pomenila katastrofo'

27. 04. 2024 10.16

Po družbenih omrežjih se je razširila peticija za ohranitev Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Kot opozarja vodja vrta Jože Bavcon, je ogrožen obstoj botaničnega vrta, saj naj bi na območje posegla železnica. Čezenj naj bi namreč potekal drugi tir do Ivančne Gorice. Na Direkciji za infrastrukturo so nam glede gradnje drugega tira na tem območju potrdili, da so lani začeli postopek priprave strokovnih podlag in državnega prostorskega načrta, trenutno je projekt v fazi načrtovanja optimizacij proge.

Ogrožen zeleni biser pod Golovcem: ga bodo presekali železniški tiri?

26. 04. 2024 14.03

Vodja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani dr. Jože Bavcon opozarja, da je ogrožen obstoj botaničnega vrta, saj naj bi na območje posegla železnica. Čezenj naj bi namreč potekal drugi tir do Ivančne Gorice. Kot opozarja Bavcon, bo tir odvzel znaten del vrta, zato je prvopodpisani pod peticijo za ohranitev Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.

Visoki leteči obiski, spektakularni izbruh in botanično odkritje stoletja

18. 11. 2023 11.15

Ta teden smo dobili poseben Natov obisk, v ljubljanskem botaničnem vrtu se lahko pohvalijo z živim fosilom, premier Golob si je ogledal zasilni nasip, ki so ga začeli graditi v Sneberjah, za odmevno gospodarsko novico pa je poskrbel Mercator oziroma skupina Fortenova, ki je kupila Tuš. Etna je s spektakularnim izbruhom navduševala na jugu Italije, v Krajinskem parku Sečovlje pa je navdušenje povzročila jata plemencev.

Kaj skriva 'zeleni dinozaver', ki je k nam prišel iz daljne Avstralije?

18. 11. 2023 09.43

Julija je Botanični vrt v Ljubljani postal bogatejši za šest primerkov drevesa, za katerega so dolgo mislili, da je izumrlo skupaj z dinozavri. Gre za zelo redko in ogroženo drevesno vrsto, ki so jo leta 1994 po naključju odkrili v skritem kotičku avstralske divjine. Od 3700 botaničnih vrtov po svetu jih je bilo le 34 izbranih, da nudijo zatočišče temu živemu fosilu, Ljubljana pa je tako postala del svetovnega naravovarstvenega projekta.

Botanični vrt se je spremenil v Jurski park

15. 11. 2023 19.01

Botanični vrt v Ljubljani je postal Jurski park. Kajti v njem boste lahko našli bitje, ki si je svet delilo z dinozavri. In dolgo so mislili, da je z njimi tudi izumrlo. A v skritem kotičku daljne Avstralije so pred leti odkrili, da je preživelo. Ljubljana pa bo eden od krajev po svetu, kjer bo živi fosil zdaj našel zatočišče.

Na ta Kanarski otok lahko to zimo poletite tudi iz Zagreba!

07. 09. 2023 12.27

Vas to zimo mikajo Kanarski otoki? Potem nikar ne odlašajte z rezervacijo in izkoristite izjemne 'first minute' popuste! Psst, še posebej vabljiv je letos otok Lanzarote, na katerega lahko celo zimo poletite tudi iz Zagreba!

Štajerska: Kjer se srečata urbano in naravno

12. 07. 2023 10.02

Si predstavljate destinacijo, kjer vam ni treba izbrati med urbanim in naravnim svetom, saj se lahko obema predate v prepletu?

Tudi v Ljubljani zacvetele prve japonske češnje

16. 03. 2023 07.03

Če imate na svojem seznamu obisk Japonske v času, ko so tam češnje v polnem razcvetu, kar velja za enega nepozabnih doživetij, si lahko nekaj 'podobnega' pričarate tudi za precej manj denarja in časa. V Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani je namreč zacvetela prva od podarjenih japonskih češenj.

V Botaničnem vrtu že osmo leto v znamenju zvončkov

25. 02. 2023 14.42

V Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani se bo do nedelje odvijal festival zvončkov. Direktor vrta Jože Bavcon je dejal, da je raznolikost slovenskega zvončka Sloveniji prinesla prepoznavnost v svetovnem merilu. Ta zelo preprosta rastlina namreč skorajda nima konkurence, saj je ena izmed zelo redkih rastlin, ki cvetijo v tem času.

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'

29. 10. 2022 07.14

"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

Kalvarija najstarejše znanstvene ustanove na Slovenskem

28. 10. 2022 22.23

Zaradi rušitve rastlinjaka je bila edina rešitev, da bi pri življenju ohranili zbirko mediteranskih zbirk, njihova selitev na Primorsko. O tem podvigu in težavah, ki imajo že dolgo brado.

Eksotične živali med cvetjem

10. 08. 2022 00.15

Poletje je v polnem razmahu. Morda je vaš glavni dopust že za vami, sedaj pa se sprašujete, kam na zanimiv izlet, kjer bi si popestrili dan in ustvarili nove spomine? Predlagamo Mozirski gaj v času razstave eksotičnih živali!

Rastline v terapevtskem vrtu URI Soča, ki pomagajo pacientom pri rehabilitaciji

05. 02. 2022 12.28

Strokovnjaki iz Botaničnega vrta Ljubljana in URI Soča so združili svoja znanja, se povezali in v atriju URI Soča zasadili prav poseben terapevtski vrt, kjer delovni terapevti lahko ugotavljajo napredek pacientov med rehabilitacijo, denimo po poškodbah, kapi ali amputaciji udov. Poleg tega rastline zaradi svoje različne strukture in oblike omogočajo, da se pacienti v naravnem okolju vključijo v trening občutka za dotik. Dognanja o pomenu in praktični uporabi rastlin pri terapijah so v skupni knjigi Terapevtski vrt združili avtorji iz obeh omenjenih institucij: Blanka Ravnjak, Jože Bavcon, Lea Gabrovšek in Lea Šuc.

V povezavi z odvrženim blatom v Pivoli hišne preiskave in šest pridržanih

17. 06. 2021 11.30

V primeru odvrženega komunalnega blata na območju Pivole so kriminalisti izvedli več hišnih preiskav, v okviru katerih so pridržali šest oseb. Po neuradnih podatkih naj bi bili pridržani štirje vozniki tovornjakov ter direktorja obeh podjetij, ki naj bi bili odgovorni za prevoz blata na končno lokacijo. To naj bi bila podjetje CEP iz Celja ter direktor prevoznika iz Ljubljane. Napredek v kriminalistični preiskavi v zvezi z nelegalno odloženim blatom je pozdravil minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Kot je dejal, je vsaj delno zadovoljen ob tem žalostnem dogodku. Ob tem upa, da bo sanacija območja čim prej končana.

Slovenski zvončki tudi v znamenitem londonskem botaničnem vrtu

27. 02. 2021 19.54

Zvončki, prvi znanilci pomladi, so zimo na Primorskem skušali odsloviti že decembra, zadnje tedne pa cvetijo tudi drugod po Sloveniji. Ljubljanski botanični vrt kljub epidemiji tudi letos prireja Festival zvončkov. A previdno z njimi – ker so zaščiteni, jih je dovoljeno nabrati le toliko, kolikor jih lahko primemo v eno pest. Ker v Sloveniji uspevajo samoniklo, jih je še toliko pomembneje ohraniti, saj je to v Evropi redkost.

Za 300 rastlin iz botaničnega vrta bodo našli nadomestne prostore

07. 09. 2020 17.04

Vodstvi ljubljanske biotehnične fakultete in botaničnega vrta sta se dogovorili, da bodo v prihodnjih tednih zagotovili nadomestne prostore za prezimovanje mediteranskih rastlin. Te bodo ostale brez prostora za prezimovanje, ker bodo rastlinjak, v katerem jih hranijo pozimi, še ta mesec porušili za potrebe Nacionalnega inštituta za biologijo.

Porušili bodo rastlinjak, kam z rastlinami, še ne vedo: 'Kot da bi Narodni galeriji odvzeli pol zbirke'

06. 09. 2020 08.00

"Rastline nimajo oči in ne jokajo, zato se jih preprosto lahko pusti zmrzniti, ne bodo protestirale pred parlamentom," opozarjajo v Botaničnem vrtu v Ljubljani. Tam bodo namreč porušili rastlinjak, v katerem bi moralo prezimiti 300 rastlin izjemne vrednosti. Če izgubimo te rastline, je, kot ponazori dr. Jože Bavcon, direktor Botaničnega vrta, kot da bi Narodni galeriji odvzeli pol zbirke. Gre lahko tudi za mednarodni škandal, saj smo jih dobili z izmenjavo iz tujih vrtov in se jih ne sme prodati niti podariti.

Elektronska komunikacija razkriva podrobnosti ministričinega obiska na Krasu

25. 07. 2020 17.38

Potem ko je ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec z družino pred dnevi odpotovala na Kras, kjer je obiskala tudi podjetje Vinakras in nastopila v promocijskem videu podjetja, smo pridobili elektronsko komunikacijo, ki razkriva nove podrobnosti njenega obiska. Pivčeva je na dan snemanja v vinogradu – poleg družine – ob sebi želela še dva vidna člana Desusa. Računov za domnevno zasebni del obiska pa še vedno ni pokazala.

Ko javni funkcionar promovira zasebno podjetje

25. 07. 2020 06.03

Zadnji primer, ki meče slabo luč na odgovorno ravnanje vodilnih, je poslovno-zasebni obisk kmetijske ministrice Aleksandre Pivec na Krasu in njen nastop v promocijskem spotu podjetja Vinakras. Je ministrica ravnala neetično in netransparentno? Kje je meja med zasebnim in javnim delovanjem politikov? Za pojasnila smo se obrnili na Komisijo za preprečevanje korupcije, ki njen obisk na Krasu že preverja.

Bo nasad japonskih češenj mogoče rešiti?

12. 07. 2020 17.19

Z načrti za novo, nujno potrebno stavbo Nacionalnega inštituta za biologijo, se je Slovenija znašla na spolzkih diplomatskih tleh. Gradnja bo namreč ogrozila nasad japonskih češenj, darila Japonske Sloveniji. Prvo drevo je 20 let nazaj zasadila princesa Sajako, kako pomembne so češnje v deželi vzhajajočega sonca, pa dokazuje tudi dejstvo, da mora veleposlanik cesarski palači redno poročati o njih. Zadnje novice niso dobre. Bi češnje lahko rešili?

Je Harry Potter dobil svojo čarovniško palico v ljubljanskem botaničnem vrtu?

30. 10. 2019 22.05

Kdo bi vedel bolje kot čarovniška zasedba, ki en dan v letu v Ljubljani nadomešča slavno čarovniško šolo Bradavičarko. Namesto napojev se je sicer varil kompot iz buč, najmlajši so spoznavali zdravilne rastline in dejstvo, da v resnici ne gre povsem za ameriški praznik. Česa jih je najbolj strah in ali bi se v resnici še najbolj morali bati tistih, ki pravijo, da je noč čarovnic neuraden dan žena?

Madrid, španska prestolnica, ki ljubi nogomet

01. 06. 2019 06.00

Približuje se finale najbolj elitne nogometne lige. Letošnji finale Lige prvakov, ki bo v Madridu na novem stadionu Atletico Madrida, bo prvič po petih letih brez španskega kluba. Že 11 let se ni zgodilo, da bi se v najprestižnejšem finalu spopadla dva angleška kluba, a Španci se ne pustijo motiti – so narod, ki ljubijo nogomet, kar so dokazali tudi z gostovanjem zaključne tekme Lige prvakov.

V Botaničnem vrtu priredili že 15. bolšji sejem rastlin

04. 05. 2019 14.25

V Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani so priredili že 15. bolšji sejem rastlin, v okviru dogodka pa organizirali predavanja, predstavitve, vodene oglede in delavnice za otroke. Najbolj zavzetih botaničnih navdušencev od udeležbe ni odvrnilo niti slabo vreme.

V Botaničnem vrtu ne bodo smeli več zalivati rastlin?

10. 08. 2017 14.33

Inšpektorat za okolje Botaničnemu vrtu po 31. decembru 2018 prepoveduje rabo vode za dejavnost vrtnarstva, če ne pridobi vodnega dovoljenja. Vodja vrta Jože Bavcon je razočaran nad odločbo. ''Namesto, da bi ministrstvo za okolje podpiralo dejavnost naravovarstva in predstavitve le-tega v svetu, pošilja take odločbe,'' je sporočil.

FOTO: Mestne čebele pridelajo več medu

10. 07. 2017 19.05

Ali ste vedeli, da mestne čebele pridelajo več medu kot čebele s podeželja? V mestu pridelani med pa je, presenetljivo, tudi bolj neoporečen oziroma kakovosten, ugotavljajo strokovnjaki. Da bi lepote urbanega čebelarjenja približali Ljubljančanom, so v botaničnem vrtu odprli edinstven čebelnjak, ki obiskovalcem omogoča, da delo čebel in čebelarja opazujejo z varne bližine.