Arktični ocean

Ne le Grenlandija, Trumpa zanimata tudi Kanada in Panama

24. 12. 2024 18.35

Danska je napovedala, da bo za obrambo Grenlandije namenila 1,34 milijarde evrov po tem, ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Trump dejal, da bi ZDA morale prevzeti nadzor nad danskim arktičnim otokom z velikimi zalogami mineralov in nafte. A Trump je v zadnjih dneh razburil tudi Panamo. Zagrozil je namreč, da bodo ZDA zahtevale ponovni nadzor nad Panamskim prekopom, saj se mu zdijo pristojbine za ameriške ladje nepravične. Predlagal je celo, da bi ZDA prevzele Kanado, ki bi tako postala 51. zvezna država. Nihče pa ne ve, kako resno misli Trump.

Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu

08. 03. 2024 15.05

Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu, in sicer morda že letos, so ugotovili znanstveniki. V članku, objavljenem v znanstveni reviji Nature Reviews Earth & Environment, so še navedli, da bi bila Arktika med letoma 2035 in 2067 septembra že praviloma brez ledu.

Morski led na Antarktiki dosegel rekordno nizko raven

26. 09. 2023 08.19

Led, ki prekriva ocean okoli Antarktike, je dosegel rekordno nizko površino, kaže analiza satelitskih podatkov ZDA, znanstveniki pa se zdaj bojijo, da se bo vpliv podnebnih sprememb na južnem polu še povečeval.

Segrevanje Arktike povzroča ekstremne zime v delih ZDA

03. 09. 2021 09.30

Nove ugotovitve znanstvenikov kažejo, da so vedno bolj ekstremne zimske razmere v delih ZDA povezane z naraščajočim segrevanjem na območju Arktike. Znanstveniki so namreč odkrili, da je segrevanje regije deformiralo vzorec vetrov, znan kot polarni vrtinec. To je povzročilo hladnejše zimsko vreme v delih ZDA, zlasti v času ekstremno mrzlega smrtonosnega vala, ki je Teksas zajel februarja letos. Znanstveniki napovedujejo, da bo zaradi segrevanja na določenih lokacijah po svetu, še več ekstremno hladnih zim in vremenskih dogodkov.

Kaj oslabljen polarni vrtinec pomeni za nadaljevanje zime?

15. 01. 2021 07.15

Letošnja zima je bila v dozdajšnjem poteku precej pestra, kot kaže, bo pestro tudi njeno nadaljevanje, saj je nad severnim polom polarni vrtinec oslabel in razpadel na dva dela. Kaj je polarni vrtinec in kako vpliva na vreme v Sloveniji?

Prvič v zgodovini meritev Arktični ocean oktobra ni zamrznil

26. 10. 2020 21.05

Arktični ocean bi moral biti v tem času že zamrznjen, a se je prvič v znani zgodovini zgodilo, da v oktobru še ni zamrznil. Veliki predeli oceana so namreč še vedno brez ledu, kar pa bi lahko imelo posledice za letošnjo zimo in še pospešilo segrevanje oceana.

Znanstveniki svarijo: Arktični ocean umira

12. 10. 2020 19.33

Raziskovalci so se po več kot letu dni na severnem polu vrnili v Nemčijo. S seboj so prinesli žalostne dokaze o umirajočem Arktičnem oceanu in opozorila o tem, da bo območje le v nekaj desetletjih poleti popolnoma brez ledu.

Bo severni pol poleti kmalu povsem brez ledu?

19. 09. 2020 12.14

Segrevanje našega planeta je še posebej opazno na skrajnem severu, v obsežnem Arktičnem oceanu je ledu iz leta v leto manj. Prav v teh dneh bo površina morskega ledu dosegla najnižjo vrednost letos, nato bo ocean začel zamrzovati nazaj. In letošnji minimum bo drugi najnižji od začetka meritev, po napovedih pa bi lahko bilo poletje na Arktiki povsem brez ledu že v roku dveh desetletij.

Nas po toplem februarju čaka vremenski preobrat?

21. 02. 2020 06.00

Februar je v dolgoletnem povprečju najbolj bel mesec, a letošnji bo, kot vse kaže, marsikje minil povsem brez snega. Vzrok za zelo milo zimo je t. i. arktično nihanje, ki je letos v izrazito pozitivni fazi. Indeks tega nihanja je v preteklih tednih dosegel celo rekordno visoko vrednost, vsaj od leta 1950. V prihodnjih dneh bo ta indeks še visok, na prehodu v meteorološko pomlad pa se bo začel nižati. Ali to pomeni, da nas marca čaka vremenski preobrat?

Led, ki pokriva Arktični ocean, izginja, zelena Evropa se spreminja v rjavo

05. 11. 2018 12.09

Nasa je objavila zanimive posnetke Zemlje iz vesolja, iz katerih je razvidno, kako se je površje našega planeta spremenilo v zgolj nekaj letih ali celo mesecih. V Arktičnem oceanu je izginila že več kot desetina ledu, vročinski val pa je v zgolj enem mesecu preobrazil sever Evrope.

Kako taljenje arktičnega ledu vpliva na vreme po svetu?

04. 10. 2018 19.00

Temperatura na Zemlji je vse višja, kar je posledica toplogrednih plinov, ki jih spuščamo v ozračje. Eden najbolj očitnih pokazateljev globalnega segrevanja ozračja je arktični morski led, ki se vsako zimo poveča in vsako poletje skrči v odzivu na spremembe temperature, sončno obsevanje in veter. Krčenje arktičnega ledu ima velik vpliv na vremenske vzorce po svetu.

Rdeči alarm: plastični odpadki dosegli najbolj odročne kotičke Zemlje

13. 07. 2018 15.09

Znanstveniki opozarjajo, da na Zemlji kmalu ne bomo našli več nobenega neonesnaženega kotička. Na enem izmed doslej zadnjih neonesnaženih in najbolj odročnih predelov Zemlje, Antarktiki, so namreč odkrili plastične odpadke in strupene kemikalije.

Ruski tanker prvič preplul Arktični ocean brez pomoči ledolomilca

25. 08. 2017 09.15

Medtem ko strokovnjaki svarijo pred hudimi posledicami globalnega segrevanja ozračja, pa si nekateri manejo roke, saj na ta račun hitro povečujejo dobičke. Tanker ruskega ladjarja Sovcomflot je preplul severno morsko pot v rekordnem času, saj je ledu vedno manj oziroma je vedno tanjši, zato za pot skozi led ni potreboval pomoči ledolomilca.

Rekordno tanek arktični led

20. 03. 2015 12.22

Obseg morskega ledu v Arktičnem oceanu je letošnjo zimo že dosegel rekordno nizko raven. Najdebelejši led je bil 25. februarja, nato se je začel taliti. Postopno izginjanje ledu ima velike posledice na ljudi, živali in rastline, opozarjajo strokovnjaki.

Na Marsu je bil nekoč ogromen ocean, kar pomeni, da je bil idealen za življenje

06. 03. 2015 15.40

Na podlagi izgleda Marsovega površja so znanstveniki ugotovili, da je bila voda najverjetneje na severu. Nekdanji ocean je tako prekrival okoli 19 odstotkov planeta. Za primerjavo, Atlantski ocean zavzema 17 odstotkov Zemljinega površja.

Arktični led se je stopil na rekordno nizko raven

28. 08. 2012 12.06

Led v Arktičnem oceanu se je stopil na območje 4,09 milijona kvadratnih kilometrov. Gre za rekordno nizko raven, znanstveniki pa so opozorili, da to lahko povzroči ekstremne podnebne razmere tudi daleč stran od severnega tečaja.

Čez severni prehod ne le ladje, ampak tudi morska bitja

26. 06. 2011 12.17

Drobne alge in vrsta kitov, ki sicer domuje v Pacifiku, so prečkale vedno toplejši Arktični ocean. Znanstveniki opozarjajo, da bo morska invazija ogrozila ribji stalež v Atlantiku in odprla ''Pandorino skrinjico''.

New York bo prvi potonil

17. 03. 2009 11.25

Gladina morja se bo v New Yorku in v večjem delu vzdolž severovzhodne obale ZDA dvignila za več kot dvakrat toliko kot v drugih delih države.

Zemlja brez ledu do leta 2100?

16. 03. 2009 11.10

Arktični ocean bi lahko okoli leta 2100 ostal brez ledu. Ledena gmota se je na Arktiki v zadnjih treh desetletjih zmanjšala za sedem odstotkov.

Bo led z Arktike izginil že do konca stoletja?

03. 12. 2002 00.00

Večni morski led na Arktiki se topi hitreje, kot so mislili doslej. Količina ledu se manjša s stopnjo devetih odstotkov v desetletju. Kot kaže študija ameriške vesoljske agencije Nasa, bo led najverjetneje izginil do konca stoletja.

Poplave povzročile izlitje goriva

25. 05. 2001 00.00

V Sibiriji so poplave in razbiti led poškodovali zbiralnike za gorivo, ki je izteklo v naraslo reko Leno in se pomešalo med razbiti led, so sporočile lokalne oblasti. Ruski mediji so poročali, da naj bi se v Leno izlilo od 13.000 do 18.000 ton goriva. Ostanki razstreljenih ledenih plošč onemogočajo čiščenje goriva iz reke in ni izključeno, da bo del goriva reka odplavilo v Arktični ocean, je dejal namestnik ruskega ministra za okolje Nikolaj Mikejev.

Toplo vreme stopilo led na Severnem polu

20. 08. 2000 00.00

Prvič po 50 milijonih let si lahko obiskovalci Severnega pola ogledajo nekaj nenavadnega - vodo. Led, ki pokriva Arktični ocean na Severnem polu, se je stopil, na tem mestu pa je nastal 1,6 kilometra širok pas vode, je danes poročal dnevnik New York Times. O tem so poročali obiskovalci, ki so v zadnjem času obiskali Severni pol.