Antonov 124

Ko veš, da si priletel domov

22. 04. 2024 06.03

Kadar pogovor nanese na ljubljansko letališče, se tudi tisti, ki mu najprej jezno očitajo (pre)slabo povezljivost s svetom in (pre)drage vozovnice, pogosto omehčajo, ko pomislijo na pristanek tam. Ko te ob izkrcanju z letala pozdravi pogled na mogočne gore, veš, da si se vrnil domov. Zavrteli smo časovni stroj in se z našimi sogovorniki vrnili v čase, ko drug konec sveta še ni bil tako samoumeven in si ljudje niso upali niti sanjati, da nekoč vseh svojih poti z letalom ne bodo več znali niti prešteti.

Tovorno letalo Antonov 124 že drugič v enem tednu pristalo na brniškem letališču

06. 04. 2022 19.44

Brniško letališče je že več dni za nekatere prava atrakcija, in sicer zaradi letala, ki pritegne predvsem zaradi velikosti. To je Antonov 124, eno največjih tovornih letal na svetu, ki je ta teden že drugič pristalo na brniškem letališču, v Afriko pa prevaža poseben tovor, povezan z energetiko. Takšno tovorno letalo sicer na naše letališče prileti skoraj vsako leto, a da je res nekaj posebnega, kažejo ti podatki: leti lahko kar s 150 ton tovora, v letalo gre kar 50 avtomobilov. Tudi daljšo pristajalno stezo potrebuje, da lahko sploh pristane. In kaj vse sploh lahko prevažajo v takšnem letalu? Tudi vlake.

Na Brnik priletelo eno največjih tovornih letal na svetu

03. 04. 2022 15.47

"Če to ni prava paša za oči!" je na družbeno omrežje Facebook zapisalo ljubljansko letališče. Na ploščadi Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana namreč gostijo eno največjih tovornih letal na svetu.

V Venezuelo prispeli ruski vojaški letali z vojaki in opremo

25. 03. 2019 11.57

Na letališču v Caracasu sta pristali dve ruski vojaški letali, ki sta tja dostavili okoli sto vojakov in ogromne količine opreme. Rusija se je v venezuelski krizi namreč postavila na stran predsednika Madura, ki se oklepa oblasti, čeprav je državo pripeljal na rob propada.

FOTO: Tovorno letalo, za katerega noben tovor ni prevelik

12. 10. 2017 18.10

Kaj je dolgo skoraj 69 metrov, ima razpon kril 73 metrov in brez tovora tehta neverjetnih 175 ton? Letalo Antonov 124, eno največjih letal na svetu, ki smo ga lahko občudovali na brniškem letališču. Dovolili so nam, da si jekleno ptico ogledamo tudi od blizu.

Umrli na poti na delo

09. 01. 2007 14.41

V bližini Bagdada je med pristajanjem strmoglavilo turško letalo s tridesetimi delavci in petimi člani posadke.

Orjaški tovor že na poti

26. 09. 2006 19.07

Z Brnika je proti Kitajski poletel 70 ton težek tovor. Gre za del turbine, ki jo je izdelala družba Litostroj Ulitki.

Izdelali 35 tonski gonilnik

07. 09. 2005 00.00

Litostroj Ulitki je izdelal enega največjih ulitih gonilnikov na svetu, ki ga bodo dostavili japonskemu naročniku.

Vohunsko letalo bodo prepeljali Rusi

09. 06. 2001 00.00

Na mednarodnem natečaju za prevoz ameriškega vohunskega letala vrste ER-3 iz Kitajske v ZDA je zmagala ruska letalska družba Paljot, so danes sporočili v Moskvi. Ameriško vohunsko letalo je od 1. aprila na kitajskem otoku Hainan, kjer je zasilno pristalo po trčenju s kitajskim lovcem. Na natečaju, ki ga je razpisalo ameriško vojno letalstvo, je sodelovalo več svetovno znanih letalskih družb, vendar so se Američani na koncu odločili za rusko letalsko družbo. Kot je povedal vodja družbe Paljot, bodo ameriško letalo prepeljali z ruskim transportnim letalom vrste antonov-124 Ruslan, ki zmore edino na svetu prepeljati tako težak tovor, kot so tanki ali vojaška letala.

Kitajska bo vrnila letalo

29. 05. 2001 00.00

Kitajska in ZDA sta se dogovorili o vračilu poškodovanega ameriškega vohunskega letala, ki je 1. aprila, po trčenju s kitajskim lovskim letalom, zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan. Tako se bo najbrž končala nekajmesečna zaostritev odnosov med državama, ki je bil kar hud preizkus za novo administracijo Georgea Busha. Po dogovori bodo izvidniško letalo EP-3 razstavljeno prepeljali v transportnem letalu ruske proizvodnje Antonov-124. Kitajska je vseskozi zahtevala javno opravičilo Washingtona in prevzem odgovornosti za nesrečo, šele potem pa je izpustila zajeto štiriindvajsetčlansko posadko.

Reševanje podmornice Kursk

16. 08. 2000 00.00

Kljub temu da so za reševanje posadke z ruske jedrske podmornice Kursk, ki se je potopila v Barentsovem morju, uporabili najsodobnejše reševalne kapsule, se je danes zaradi slabih vremenskih pogojev ponesrečilo več poskusov, da bi se kapsula pritrdila na podmornico, so sporočili z ruske severne flote. Reševalna kapsula vrste Bester doseže višjo hitrost kot tista, ki so jo uporabili sinoči, in lahko sprejme 20 ljudi namesto devet. Naprava ima tudi večjo zalogo kisika in lahko ostane pod vodo štiri ure. Danes za reševanje uporabljajo dve kapsuli, za pomoč pa pripravljajo še tretjo. Trenutno s podmornice ni slišati nobenih znakov življenja, čeprav se je dopoldne nekdo oglašal s trkanjem morsejev abecede.

Za teden dni ustavljeni poleti ruskih vojaških letal

12. 12. 1997 14.51

Vrhovni poveljnik ruskega vojaškega letalstva Pjotr Dejnekin je danes povedal, da je za teden dni prepovedal vse vojaške polete razen najpomembnejših. Kot je pojasnil, sta vzrok njegove sinočnje odločitve dve >>resni letalski nesreči<<, ki sta se zgodili decembra.

Prekinili iskanje žrtev letalske nesreče

09. 12. 1997 09.53

Reševalci so se odločili prekiniti iskanje žrtev letalske nesreče v Irkutsku, ki je po zadnjih podatkih terjala 66 življenj. Kot se je izvedelo v Moskvi, naj bi prvi izsledki analiz črne skrinjice letala pokazali, da je bila vzrok za nesrečo napaka na dveh od štirih motorjev antonova 124, vendar pa strokovnjaki poudarjajo, da je še prezgodaj dati končno oceno. Kot je znano, se je tovorno letalo antonov 124 v soboto nekaj sekund po vzletu zrušilo na stanovanjski del sibirskega mesta Irkutsk.