Andrej Omulec

Ker so ji starši vzeli telefon, jih je prijavila na Policijo
03. 09. 2024 13.0714-letno dekle iz Poljske je prijavilo, da jo starša maltretirata, sta do nje psihično nasilna in sta ji vzela telefon. Zaradi navedenega je bila pod hudim stresom in prestrašena.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'
29. 08. 2024 12.32Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

Kdaj je čas za ločitev? Kako to sporočiti otroku?
01. 05. 2024 07.00V letu 2022 se je poročilo okoli 7000 parov, okoli 2000 pa se jih je ločilo. Čeprav ločitev ni tako malo, je vprašanje, ali se o njih dovolj govori. Kako veš, da odnosu ni več pomoči in da je čas za ločitev? Kako o ločitvi spregovoriti z otrokom in kako mu zadevo čim bolj olajšati? Kako ohraniti dobre odnose? Kako lahko osebi, ki se ločujeta, poskrbita za svoje mentalno zdravje? Kako otroku predstaviti novega partnerja? Na vse to in še več sta v Popkastu odgovarjala družinska mediatorka Monika Erjavec Bizjak in doktor zakonske in družinske terapije Andrej Omulec.

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?
15. 10. 2023 15.49Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

'Otroci so (pre)pogosto obremenjeni s tem, kako bodo drugi gledali nanje'
29. 07. 2023 16.00Vsi se želimo počutiti sprejete, občutek, da ne pripadamo skupini, pa še posebej prizadene otroke. Na vrstnike se otroci pogosto spravijo, ker so drugačni, čeprav za to pogosto niso sami krivi. Krivično je, da je otrok izločen zgolj zato, ker prihaja iz socialno šibkejšega okolja in mu starši ne morejo privoščiti šolskega izleta ali pa celo osnovnih šolskih potrebščin. "Predvsem se nam zdi pomembno, da otrokom, ki nimajo enakih možnosti kot njihovi vrstniki, omogočimo, da niso izpostavljeni stigmi revščine," pravijo na ZPM Moste - Polje.

'Čutimo vsi, razlikujemo se po tem, kako svoja občutja izražamo'
23. 06. 2023 10.53V tokratnem popkastu smo govorili s terapevtoma, ki delata z otroki v stiski. Monika Erjavec Bizjak in Andrej Omulec sta spregovorila o tem, kako lahko prepoznamo, da je otrok v stiski in kako mu lahko pomagamo. Pa tudi o tem, kako otroku pomagati krepiti občutek lastne vrednosti, kako se odzvati v primerih nasilja, kakšna je vloga šole in da ne sme biti tabu tem. "Otroke je treba naučiti, kako naj ravnajo, ko se jim zgodi krivica," je povedal Omulec. Erjavec Bizjakova je med drugim izpostavila tudi, kako pomembno je, da imamo nadzor nad vsebinami, ki jih spremljajo naši otroci. "Pravica do tega, da starš poskrbi za varnost otroka, je nad pravico otrokove zasebnosti," pravi. Predstavila pa sta tudi vajo, s pomočjo katere se otroci učijo regulirati svoja čustva.

To zimo podarjamo toplino: ko žaljive besede bolijo bolj kot udarci
09. 12. 2022 18.38V prazničnem decembru, ki pa žal za vse ni tako vesel, v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Moste-Polje začenjamo praznično Verigo dobrih ljudi. Letošnja kampanja je vezana na energetsko krizo, saj veliko družin že sedaj težko shaja, zaradi draginje pa jim bo to zimo še težje. Zato jim to zimo podarjamo toplino. Začenjamo z zgodbo mame dveh otrok, ki je dalj časa trpela moževo psihično nasilje. Sprva ni bilo v njunem zakonu nič narobe, povezovala ju je ljubezen, a se je vse spremenilo po rojstvu drugega otroka. Dan za dnem so padale žaljive besede, ki so bolele bolj kot udarci. Vse dokler ni zbrala poguma in z otrokoma odšla.

Projekt Botrstvo 50 otrokom omogočil poseben tabor
10. 08. 2021 18.42Eden najlepših spominov na osnovnošolske počitnice so – poleg morja z družino – različni tabori in letovanja. Druženje z vrstniki, učenje novih veščin, prijazni vzgojitelji in narava. Marsikdo bi svojemu otroku rad omogočil takšno doživetje, a finančno ne zmore. Zato pomaga Zveza prijateljev mladine Moste Polje, ki otroke – ne glede na finančni status – pelje na letovanje. Prav zdaj pa je 50 otrok iz projekta Botrstvo na posebnem taboru, ki ga prirejajo v sodelovanju z Zvezo tabornikov Slovenije. Katerih veščin in vrednot se učijo in kako se imajo?

Psihoterapevt: Vzorce iz otroštva se lahko prekine le, če imamo za to dovolj poguma
31. 03. 2021 19.00Vsak od nas skozi življenje nosi nahrbtnik vzorcev in navad, ki smo jih pridobili v otroštvu. Čez leta pa dodajamo vedno nove in nove. Nahrbtnik tako postaja vedno težji, mi pa ne naredimo ničesar, da bi nam bilo lažje. Gre za medgeneracijske vzorce, ki se prenašajo iz družine v družino. Velikokrat imamo primere, ko se otroci rodijo v hudi revščini in se iz nje nikoli zares ne izkopljejo. Vendar to nikakor ne sme in ne more biti recept, pravijo psihoterapevti. Vsak od nas lahko spremeni in pretrga vzorce, ki se nam pojavljajo v življenju.

Številni z nižjo plačo ali brez nje: kako plačati najemnino, kako preživeti?
19. 04. 2020 07.00Če prevladuje občutek, da večina v teh časih, ko je skoraj vse zaprto, od lokalov, restavracij, trgovin z nenujnim blagom, pa ko se ne more potovati, prihrani več denarja, kot bi ga sicer, obstaja tudi druga realnost. Ta občutek je v mnogih primerih varljiv. Tisti, ki so imeli že pred karanteno nizke plače, zdaj prejemajo še manj, le še 80 odstotkov tega. Ali morda celo nič, če so ob službo. Ob tem, da je poraba doma večja. Otroci iz šibkejših družin, ki so imeli prej brezplačno prehrano v šolah, zdaj jedo doma.

'Ne pogovarjamo se, da je z nekom nekaj narobe, ampak kako težavo rešiti'
21. 12. 2019 06.00Obisk terapevta še vedno predstavlja neko stigmo, zato je ljudi sram priti po pomoč in pridejo šele, ko so res že v skrajni stiski. A zakonski in družinski terapevt Andrej Omulec pravi, da imamo vsi ljudje čustva. In ko se pojavijo takšna, ki jih ne zmoremo sami predelati, je povsem normalno, da obiščemo terapevta, ki nam jih pomaga urediti.

'Revščina v državi je izbira politike'
04. 12. 2019 13.13Pred enim letom je zaživel vseslovenski dobrodelni projekt Veriga dobrih ljudi, ki družinam z mladoletnimi otroki nudi najbolj celostno pomoč in podporo na poti iz primeža revščine. V tem času so obravnavali več kot 700 družin, program opolnomočenja pa je v tem letu uspešno zaključilo 85 družin.

Z družinskim terapevtom o zaničevanju v šolah
08. 04. 2019 10.51Zaničevanje in zasramovanje v razredu lahko puščata hude notranje posledice otroku, ki ga sošolci odrivajo na rob. Družinski terapevt Andrej Omulec o strategijah, ki lahko omilijo občutke brezupa in zavrženosti.

Desetletnika v šoli zbadajo, ker je reven: 'Zmerjali so ga s klošarjem'
03. 04. 2019 20.31Stigma, ki jo zaradi revščine doživljajo otroci v šoli, lahko povzroči globoke in neozdravljive rane. Pretresljiva pripoved mame o tem, kaj ob sošolcih doživlja njen komaj desetletni sin, je opozorilo, da moramo storiti vse, da družinam v stiski pomagamo in zmanjšamo posledice revščine.

Moč enega človeka, da spremeni generacije
02. 11. 2018 07.00Občutek, ki ga najpogosteje čutijo otroci, ki živijo v revščini, je strah. Strah pred tem, kako bo preživela družina. Strah, ali so morda sami krivi za težave staršev. Strah, kako jih bodo v šoli spet mučili vrstniki. A en človek na pravem mestu, ob pravem času, lahko takega otroka dobesedno odreši, pravi družinski terapevt Andrej Omulec.

Razočarani Brajkovič
25. 06. 2009 13.31Eden najboljših slovenskih kolesarjev Jani Brajkovič je razočaran, ker ni del ekipe za prestižni Tour. Svojo jezo je stresel na državnem prvenstvu v vožnji na čas v Solkanu.

Gazvoda državni prvak
19. 06. 2005 00.00Kolesar Perutnine Ptuja Gregor Gazvoda je novi državni prvak v kronometru. Drugi je na cilj prispel Valter Bonča, tretji pa Dean Podgornik.

Spor slovenskih kolesarjev
01. 10. 2004 00.00Na SP so se začele cestne dirke. Slovenci so imeli v kategoriji do 23 let pet svojih predstavnikov.

Mahorič končni zmagovalec
09. 05. 2004 00.00Zadnjo etapo 11. dirke po Sloveniji od Grosuplja do Novega mesta je dobil kolesar Peter Möhlmann, skupni zmagovalec pa je postal Mitja Mahorič.

Skrajšali šesto etapo
08. 05. 2004 00.00Šesto kraljevsko etapo letošnje 11. dirke Po Sloveniji je dobil slovenski kolesar Tomaž Nose, rumeno majico pa je oblekel Mitja Mahorič.

Nesreča zasenčila četrto etapo
06. 05. 2004 00.00Četrta etapa 11. kolesarske dirke Po Sloveniji se je končala s skupinskim padcem v šprintu ubežne skupine, v katerem se je huje poškodoval Jure Zrimšek.

Rumena majica na slovenskem hrbtu
05. 05. 2004 00.00Tretjo etapo kolesarske dirke po Sloveniji od Ljubljane do Zagreba je dobil Borut Božič, drugi je bil Jure Zrimšek, tretji pa Andrej Omulec.

Kolesarji začenjajo sezono
30. 01. 2003 00.00Konec tedna se bo uradno začela nova kolesarska sezona. Mlajše selekcije slovenskih klubov bodo nastopile na dirki v Poreču, medtem ko bo edina slovenska profesionalna ekipa, ki jo imajo po novem na Ptuju, odpotovala v Italijo, kjer bodo v družbi najboljših moštev na veliki nagradi Costadeli Etrusci.

Vodstvo prevzel Evgeni Petrov
10. 05. 2002 00.00Na 9. kolesarski dirki po Sloveniji je po peti, 175 kilometrov dolgi etapi v vodstvo prišel Rus Evgeni Petrov (Mapei), ki je slekel rumeno majico kolesarju HiT Casinoja Deanu Podgorniku.

Naslov na Poljsko
11. 10. 2000 00.00Na svetovnem kolesarskem prvenstvu v Plouayu so odličja razdelili še v kronometru za mladince. Zlato medaljo je osvojil Poljak Peter Mazur, ki je za 18 sekund premagal Rusa Vladimirja Guseva, da Poljaki odlično delajo z mladimi kolesarji pa je s tretjim mestom potrdil Lukasz Bodnar. Nastopila sta tudi dva Slovenca, ki sta zaostala nekaj več kot dve minuti in se uvrstila v zlato sredino. V konkurenci 65 kolesarjev je na 25 kilometrov dolgi progi Jure Zrimšek zasedel 27., Andrej Omulec pa 29. mesto.

Strgar odličen v šprintu
15. 05. 2000 08.02Mladi kolesar Perutnine Radenske Roga Matic Strgar je dosegel lep mednarodni uspeh na dirki tekmovalcev do 19 let v italijanskem Cornu di Rosazzu. V konkurenci 100 kolesarjev iz Italije, Avstrije, Hrvaške in Slovenije je v šprintu ubežne skupine zmagal, v zaključku je imel več moči od nekdanjega mladinskega prvaka Italije in letošnjega zmagovalca priznane dirke Coppa Montes Nicole Peccola.

Fajz najhitrejši po Istri
19. 09. 1999 20.07Slovenski reprezentant Kristjan Fajt je zmagovalec trietapne mladinske kolesarske dirke Po Istri. Fajt si je zmago zagotovil v drugi etapi, ko je bil s prednostjo najhitrejši.