Alojz Ihan

'Naši raziskovalci v tišini pripravljajo rešitve, ki bodo olajšale življenje'
29. 03. 2024 12.59Predsednik vlade Robert Golob je obiskal hematološki oddelek UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s tehnologijami, investicijami in napredkom zdravljenja na oddelku. Premierju so, kot je povedal direktor UKC Ljubljana Marko Jug, pokazali tudi prihodnost zdravljenja v ljubljanskem kliničnem centru. "Delamo terapijo prihodnosti, to je celična terapija. Upam, da bo že leta 2025 na voljo vsem," je dejal.

Za zdravstvo bomo odšteli več, bomo prišli tudi prej do operacije?
28. 06. 2023 06.00Za javno zdravstvo bomo vsaj v prihodnjem letu plačevali več. A več denarja v sistemu ne pomeni, da bodo bolniki tudi hitreje prišli do pregledov pri zdravniku, operacij. Za to je po opozorilih strokovnjakov treba bolje organizirati in izkoristiti javni sistem. Z obmetavanjem v javnosti – kot se je zgodilo pri ukinjanju dopolnilnega zavarovanja – pa ni bil vzpostavljen še noben dober sistem, poudarja Alojz Ihan.

Bo vojna med vlado in zavarovalnicami prinesla več zdravja?
27. 06. 2023 06.00Dopolnilna zdravstvena zavarovanja so sistemska anomalija in niti niso pravi zavarovalniški produkt, trdi ekonomist Marko Jaklič. Je pa tak način zbiranja denarja v preteklosti zavarovalnicam omogočal dobičke, upravam pa visoke plače. Kaj pa bo ukinitev dopolnilnega zavarovanja v resnici prinesla bolnikom – bodo prišli do zdravnika, posega, ko ga bodo potrebovali? Se bodo zasebni zdravstveni centri, ki jih obvladujejo zavarovalnice, še okrepili? Bodo hitro do zdravstvenih storitev prišli le tisti, ki plačajo več?

Posvet o evtanaziji: 'Zdravniki se šolajo za to, da ohranjajo življenja'
14. 06. 2023 18.46"Usmrtitev z zastrupitvijo ni poslanstvo zdravniškega poklica." Tako jasni so bili zdravniki na javnem posvetu o evtanaziji, ki, odkar so avtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zbrali že več kot 5400 podpisov, deli javnost. Zdravniki odločno zagovarjajo stališče, da se šolajo zato, da ohranjajo življenje, in ne za to, da bi ga predčasno prekinjali.

Do boljšega zdravstva s 'sodelovanjem, zaupanjem in nacionalnim konsenzom'
23. 05. 2023 08.03Predstavniki stroke, politike in interesnih združenj so na Brdu pri Kranju razpravljali o prihodnosti zdravstva. K razpravi jih je povabila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si želi pomagati poiskati "strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme tekel čim bolj učinkovito, poenoteno in nemoteno". Med drugim so opozorili na problematiko in izzive financiranja zdravstva v bodoče, tudi zaradi vse starejšega prebivalstva.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni
17. 05. 2023 19.02Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

Komu plačujemo za zdravje?
29. 04. 2023 07.00Vlada Roberta Goloba je že sedma, ki je napovedala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Doslej je to poskusilo že šest ministrov za zdravje, a nihče ni bil uspešen. V ozadju so se dogajali pritiski, lobiji, ki so rušili vlade. Pri dopolnilnem zavarovanju namreč govorimo o milijonih zbranih premij, ki se jim zavarovalnice ne bodo tako zlahka odrekle. Kako hud bo njihov boj za obstanek? In kakšna je v resnici vloga zasebnih zavarovalnic znotraj zdravstvenega sistema?

'Odprava dopolnilnega zavarovanja ne bo rešila zdravstvenega sistema'
14. 04. 2023 19.42Nobenih vsebinskih razlogov ni za dopolnilno zavarovanje pri zasebnih zavarovalnicah, se z vlado strinja zdravnik in kolumnist Alojz Ihan. Toda samo s to spremembo zdravstvenega sistema ne bomo rešili, dodaja. Kot opozarja ekonomistka Petra Došenović Bonča, bo za kakovostno zdravstvo potrebna kombinacija različnih virov financiranja. In kako ukinitev dopolnilnega zavarovanja komentirajo prizadete zavarovalnice? Iz Vzajemne so sporočili, da se bodo prilagodili in obstali.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere
26. 03. 2023 09.00Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'
06. 03. 2023 17.49Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa zaključila z delom
24. 02. 2023 12.01Epidemiološka situacija v Sloveniji je stabilna, zato ni več potrebe po delovanju posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa, je sporočil vodja skupine Mario Fafangel. Ob tem se je vsem zahvalil za sodelovanje. So pa odločevalcem poslali nov dokument z usmeritvami za srednje in dolgoročno obvladovanje covida-19.

Knjižne uspešnice zdravnikov
13. 12. 2022 19.01V službi zdravniki, v prostem času pisatelji. In to zelo uspešni. Trije zdravniki – imunolog Alojz Ihan, infektolog in pediater Marko Pokorn ter specializant infektologije David Zupančič – dokazujejo, da so lahko tudi zdravniki pisateljske zvezde, covid-19 pa tema za uspešnice, kljub temu, da bi pričakovali, da o tem res ne želimo več govoriti ali brati.

Roman Karantena izpod peresa imunologa Alojza Ihana
12. 11. 2022 07.00Knjige velikokrat nastajajo po času, ki človeka zaznamuje. In zdravnika, imunologa Alojza Ihana, se gotovo vsi spomnite iz časa epidemije, zato ni nič nenavadnega, da njegov peti roman po vrsti prežema prav epidemija. Pisanje romana je kot šah, le da tu kakšno potezo lahko potegneš nazaj, pravi Ihan, ki je ustvaril mojstrsko delo, polno pristnih človeških zgodb, obenem pa epidemiji postavil tudi literarni spomenik.

V petek 1681 novoodkritih okužb s koronavirusom
20. 08. 2022 10.33V petek so v Sloveniji ob 651 PCR-testih in 5414 hitrih antigenskih testih potrdili 1681 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 18.794 aktivnih primerov okužbe, kar je 82 več kot dan prej.

NIJZ pripravil smernice za jesen: v šolah brez mask, samotestiranje na domu
18. 08. 2022 17.13Vodja posvetovalne skupine za spremljanje novega koronavirusa Mario Fafangel, člana skupine Tatjana Lejko Zupanc in Alojz Ihan ter državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu Tadej Ostrc so na novinarski konferenci spregovorili o pripravah na omejevanje okužb v jesensko-zimski sezoni. V posvetovalni skupini so v ta namen pripravili strokovna priporočila, ki zajemajo dve fazi. Prehod iz prve v drugo fazo bo odvisen od zasedenosti intenzivnih postelj.

V sredo potrdili 1233 novih okužb s koronavirusom
18. 08. 2022 12.04Ob 868 PCR-testih in 6021 hitrih antigenskih testih so v sredo potrdili 1233 okužb s koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 77 bolnikov, na intenzivni negi pa 11. Umrl ni noben bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili priporočila za preprečevanje prenosa in širjenja okužb z novim koronavirusom na prireditvah in dogodkih. V priporočilih, ki so razdeljena na dva scenarija, med drugim svetujejo vzdrževanje medosebne razdalje, razkuževanje ali umivanje rok in nošnjo zaščitnih mask.

Fafangel: Priporočamo nošnjo mask v zaprtih javnih prostorih
22. 07. 2022 10.16Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so predstavili aktualne epidemične razmere, ob tem pa tudi priporočila posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa in nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 Mario Fafangel je povedal, da priporočajo nošnjo mask v vseh javnih prostorih, predlaga tudi obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu. Ranljive osebe in starejše od 60 let pa je pozval tudi k delu od doma in cepljenju.

Posvetovalna skupina bo sklepe sprejemala z večino glasov
09. 07. 2022 10.21Posvetovalna skupina za covid-19 je na prvem sestanku določila način dela in opredelila področja delovanja. Določili so 10 delovnih skupin, njihove vodje pa so morale do srede posredovati predloge za imenovanje članov skupin, so sporočili na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Prvi sestanek nove posvetovalne skupine za covid-19
04. 07. 2022 18.50Prvič se je sestala nova posvetovalna skupina za covid-19, ki jo vodi epidemiolog Mario Fafangel. Ali to pomeni, da nas kmalu čakajo novi ukrepi? Po naših neuradnih informacijah ne, šlo je le za ustanovni sestanek.

Nova posvetovalna skupina bo o ukrepih tehtala na podlagi treh scenarijev
28. 06. 2022 11.25Vodja centra za nalezljive bolezni pri NIJZ in nove posvetovalne skupine za covid-19 Mario Fafangel je na novinarski konferenci predstavil člane posvetovalne skupine za covid-19. O epidemičnih priporočilih in ukrepih bo skupina tehtala na podlagi treh scenarijev razvoja epidemije covida-19, stališča pa javno objavljala na spletni strani NIJZ.

Ihan: Razprave o švedskem modelu v tej fazi pandemije so brez pomena
21. 05. 2022 11.03Razprave o švedskem modelu so brez pomena, saj smo zaradi prekuženosti in precepljenosti v drugačni fazi pandemije, meni imunolog Alojz Ihan. Bolj kot napovedi epidemičnih valov bi se po njegovi oceni morali ukvarjati z dolgotrajnimi posledicami covida-19, katerih resnost v primeru različice omikron še ni povsem jasna.

Spremembe tudi v šolah: kmalu brez mask in samotestiranja?
16. 02. 2022 12.08Covid-19 ne bo več karantenska bolezen. To je glavni poudarek posveta politike in stroke na Brdu pri Kranju, na katerem so začrtali postopno sproščanje ukrepov. Najprej ukinitev pogoja PCT v najmanj tveganih dejavnostih, predlagajo tudi opustitev mask v šolah, vsaj v razredih, postopno pa tudi konec samotestiranja učencev. PCT pogoja prav tako ne bo treba izpolnjevati volivcem pri oddaji podpisov podpore za kandidatne liste. "V naslednjih dneh in tednih bo skladno z izboljšano epidemiološko situacijo ter predlogom strokovnih skupin odpravljena ali zrahljana večina omejevalnih ukrepov," je napovedal premier Janez Janša.

Komunikator znanosti 2021 je Alojz Ihan
27. 01. 2022 12.37Naziv Komunikator znanosti za leto 2021, ki ga podeljuje Slovenska znanstvena fundacija (SZF), je pripadel kliničnemu mikrobiologu in imunologu Alojzu Ihanu. Ta se je odlikoval v obsežnem seznanjanju javnosti o razvoju epidemije covida-19 s pomočjo objav v tisku, izhaja iz utemeljitve nagrade.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec
11. 01. 2022 12.14Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

Delova osebnost leta je Aleksander Čeferin
06. 01. 2022 20.14V Cankarjevem domu je potekala prireditev Delova osebnost leta 2021. Nagrado je dobil prvi mož Uefe Aleksander Čeferin. Pri tem je bila poleg njegovega dela v športu poudarjena tudi njegova "vloga aktivnega državljana pri obrambi pravne države in spoštljive javne komunikacije". Slavnostni govornik je bil nekdanji predsednik države Milan Kučan.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez
23. 12. 2021 13.32Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'
05. 12. 2021 09.54V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.