Alojz

Se spomnite vseh slovenskih serij na POP TV?
31. 03. 2025 07.00V 30 letih so se na programu POP TV zvrstile zabavne vsebine, pa naj bodo to tuje ali domače produkcije, a zdi se, da se ljudem najbolj vtisnejo v spomin prav domače vsebine. Predvsem domače serije. Se še spomnite, kaj vse smo v 30 letih gledali na POP TV? Katera serija je bila vasa najljubša?

Netipična Slovenka, Melania efekt ter slovenski pečat na Trumpovi inavguraciji
21. 01. 2025 06.00Melania je že pred skoraj desetletjem, ko je prvič postala ameriška prva dama, pritegnila veliko pozornosti ameriške in svetovne javnosti. Sevnica je doživela "Melania efekt", ameriška javnost pa je imela zaradi poročanja o "komunistični domovini" prve dame izkrivljeno sliko o Sloveniji. Desetletje pozneje je Melania znova v središču pozornosti, na Trumpovi zaprisegi pa je bila močna slovenska prisotnost. Bosta v novem mandatu zakonca Trump le obiskala domovino prve dame?

Giorgia Meloni, 'most' med Trumpom in Evropo, gre v Washington
18. 01. 2025 16.29Italijanska premierka Giorgia Meloni se bo udeležila inavguracijske slovesnosti novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa, so sporočili iz njenega urada. Potem ko ga je v začetku meseca na kratko obiskala na njegovem posestvu Mar-a-Lago, bo lahko pot v Washington še okrepila njune dobre odnose, Melonijeva pa bi lahko delovala tudi kot "most" med njim in Evropo.

Povabljenci Melanie Trump: na inavguraciji tudi Boscarol in ljubljanski škof
16. 01. 2025 15.06Slovenska delegacija, ki bo v živo spremljala inavguracijo 47. ameriškega predsednika Donalda Trupa, bo očitno večja, kot se je sprva zdelo. Melania Trump in njen oče Viktor Knavs sta namreč na zaprisego povabila sedem njunih osebnih prijateljev. Najodmevnejše ime med povabljenci je slovenski letalski pionir Ivo Boscarol, na seznamu pa je tudi ljubljanski škof.

Vinci Vogue Anžlovar: Ustvarjalec prve filmske uspešnice v Sloveniji
02. 12. 2024 08.32Režiser, scenarist, skladatelj, slikar, montažer in igralec Vinci Vogue Anžlovar je leta 1991 napisal scenarij za film Babica gre na jug, ki velja za prvi slovenski celovečerni film v samostojni Sloveniji, ki je postal uspešnica. Posnel ga je še kot študent na akademiji, pozneje pa režiral je še šest celovečernih filmov in več kratkih, sodeloval pri serijah in oglasih, tudi sam igral in pisal glasbo.

Pod Triglavom preživi okoli 100 dni na leto
22. 11. 2024 06.00Si predstavljate, da se zbudite s pogledom na vrhove gora in, če imate srečo, vidite vse do morja? In tako naprej, vsak dan? Jeseničan Alojz Žakelj – Lojz, ki ga spoznate v rubriki Vaš svet v oddaji Svet na Kanalu A, takšnemu kraju na Zahodni triglavski planoti na 2530 metrih nad morjem pravi "dom", sebi pa domačin pod Triglavom, in to že skoraj 50 let. Tam je iz starega italijanskega bunkerja naredil bivak in ga opremil tako, da lahko v njem preživi vse poletje oziroma od sredine junija do sredine oktobra. V bivaku je dočakal tudi že več kot 20 novih let, najdlje neprekinjeno pa je bil na gori kar 41 dni. Ne da bi srečal človeka, še več, niti od daleč ni videl nikogar.

Gozdar, ki išče raj na Zemlji
10. 10. 2024 06.00Ste tudi vi med tistimi, ki na družbenih omrežjih pri prijatelju vidite fotografijo kakšnega neznanega slapa in že preverjate, kako se do njega pride? Za Roka Bremca je iskanje skritih kotičkov narave strast, ki ga vodi ne le po Sloveniji, pač pa tudi po Italiji, Avstriji, Bosni in Hercegovini ter Albaniji. Svoja odkritja objavlja na kanalu na YouTubeu z imenom 'Raj na zemlji'. Preboj je naredil s posnetkom najvišje ležečega bivaka, približno 300 višinskih metrov pod Triglavom, ki ima v slabih dveh mesecih več kot 141.000 ogledov.

Kmetje v šoku: posadili 200 hektarjev koruze, a storži so prazni
25. 08. 2024 20.01Kmetje širom Slovenije, ki so sadili točno določeno sorto koruze, ugotavljajo, da so sicer na pogled lepi in veliki storži prazni. Brez zrnja. Doslej je potrjenih že približno 200 hektarjev s praznimi storži, kmetje, v glavnem gre za živinorejce, ki koruzo uporabljajo za krmo živine, pa v šoku. Škode pri posameznih rejcih, ki bodo zdaj koruzo morali kupiti, pa je tudi do 50 tisoč evrov. Podjetje iz Murske Sobote, ki jim je koruzno seme prodalo, pa vsakršno odgovornost zanika.

V Podnanosu so na gorskohitrostni dirki padali rekordi
08. 07. 2024 12.13Na gorskohitrostni dirki Podnanos so padali rekordi. Na 4,7 kilometra dolgem odseku ceste se je odvila najkakovostnejša dirka doslej. Absolutno je nov najboljši čas proge postavil Avstrijec Christoph Lambert (nova NP01) s časom 1:53,926, ki je s prednostjo 3,4 sekunde tudi dobil dirko pred Faustom Bormolinijem (nova proto NP01).

Priznanje Palestine: 'Vlada naj prekliče protipravno odločitev'
06. 06. 2024 16.2412 podpisnikov javnega pisma, med katerimi je tudi vodja opozicijske SDS Janez Janša, vladno večino v DZ poziva, naj prekličejo priznanje Palestine kot neodvisne in suverene države, saj da so kršili poslovnik DZ in da gre torej za protipravno odločitev. "Naj sprejmejo odgovornost za svoje ravnanje, ki je brez primerjave v zgodovini samostojne Slovenije. Jože Pučnik bi to kršitev komentiral z besedami: 'Pa nikome ništa'!," so poudarili. Prepričani pa so tudi, da je vladna koalicija pri priznanju Palestine pred evropskimi volitvami vztrajala zato, da bi dosegla boljši volilni rezultat.

'T-2 ali SDH?': Kako je v propadlem Zvonu 1 izginilo 45 milijonov evrov
16. 04. 2024 06.15Kaj je v ozadju predloga za stečaj četrtega največjega operaterja pri nas? Zakaj želi Slovenski državni holding, vodi ga Žiga Debeljak, propad T-2, ki ga obvladuje Jurij Krč? Srž vsega je 17 let stara kreditna pogodba, težka kar 120 milijonov evrov. Državni Novi ljubljanski banki takratna Nadškofija Maribor, ki je preko Zvona 1 obvladovala T-2, ni plačala niti enega obroka kredita, ki je bil zavarovan šele več let naknadno. Več ton težka in danes že (pre)stara telekomunikacijska oprema, s katero bi se država lahko poplačala, nedotaknjena že 12 let stoji v skladiščih v okolici Ljubljane. Kako je torej v Zvonu 1 izpuhtelo 45 milijonov evrov državnega denarja? In – ali je konflikt interesov, ker je prvi mož SDH Žiga Debeljak hkrati tudi predsednik nadzornega sveta Telekoma, torej glavnega konkurenta T-2?

'Naši raziskovalci v tišini pripravljajo rešitve, ki bodo olajšale življenje'
29. 03. 2024 12.59Predsednik vlade Robert Golob je obiskal hematološki oddelek UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s tehnologijami, investicijami in napredkom zdravljenja na oddelku. Premierju so, kot je povedal direktor UKC Ljubljana Marko Jug, pokazali tudi prihodnost zdravljenja v ljubljanskem kliničnem centru. "Delamo terapijo prihodnosti, to je celična terapija. Upam, da bo že leta 2025 na voljo vsem," je dejal.

Modre uniforme na belih strminah
17. 02. 2024 17.08Krvavec se je kopal v dopoldanskem soncu in smučarji so že uživali na belih strminah, ko je ena izmed kabin, posebej prirejenih za to, v dolino peljala ponesrečenko. Nesreča na smučišču se je zgodila ravno v času, ko sva se s fotografom odpravljala proti vrhu, da se srečava s policistoma smučarjema iz PP Kranj, ki tam skrbita za varnost. Morda bo poletel celo helikopter, se je govorilo.

Priznanja za junake, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi
08. 12. 2023 15.51Policija in notranje ministrstvo sta se na proslavi zahvalila junakom iz vrst Policije, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi. "Našim junakom smo se zahvalili za njihova dejanja in jim podelili medalje Policije za požrtvovalnost ter plakete ministrstva za izjemno strokovno delo, izjemne zasluge in dosežke pri širjenju varnostne kulture v času uničujočih poplav v Sloveniji ter za posebne prispevke h krepitvi ugleda ministrstva," so sporočili s Policije. Medalje je prejelo 59 posameznikov.

Hiš na fotografiji ni več, odnesel jih je plaz
08. 08. 2023 19.30Razmere na Savinjskem ostajajo težavne. Luče so s cesto povezane le čez avstrijsko stran, zaselki med Ljubnim in Lučami pa so stik s civilizacijo za silo dobili šele sinoči. Območje ves čas preletavajo helikopterji, po zasilnih cestah in močno poškodovanih mostovih se k ljudem zdaj prebijajo tudi intervencijske službe iz tujine. Tam so že nemški gasilci in pripadniki hrvaške vojske, pomoč torej prihaja, ljudem je treba zdaj vliti še optimizem, pravijo pristojni.

Skupina kolesarjev, med njimi 82-letnik, na 800-kilometrski poti iz Velenja do Srebrenice
07. 07. 2023 17.09Osem kolesarjev se je tudi letos podalo na skoraj 800-kilometrski kolesarski maraton iz Velenja v Srebrenico. Po dveh dneh so prispeli v Bihać, od koder se bodo po krajšem počitku predvidoma v soboto pridružili večji skupini kolesarjev in motoristov. Skupaj se bodo nato zapeljali skozi BiH do Srebrenice, kjer se bodo udeležili spominske slovesnosti ob 28. obletnici genocida. Cilj kolesarskega maratona Velenje–Srebrenica je opozarjanje širše javnosti o posledicah vojne v BiH in spominjanje na vse nedolžne žrtve vojne.

Škoda na Ptujskem velika, kmetje pričakujejo interventni zakon
28. 06. 2023 12.46Škoda na kmetijskih površinah zaradi nedavnih poplav in plazov na območju Spodnjega Podravja bo visoka, zato Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije pričakuje, da bo država tudi v tem primeru sprejela interventni zakon, s katerim bi pomagala kmetom. Težava pa je, da škode na pridelkih ne ocenjujejo, ker jih je pred poplavami mogoče zavarovati.

Za zdravstvo bomo odšteli več, bomo prišli tudi prej do operacije?
28. 06. 2023 06.00Za javno zdravstvo bomo vsaj v prihodnjem letu plačevali več. A več denarja v sistemu ne pomeni, da bodo bolniki tudi hitreje prišli do pregledov pri zdravniku, operacij. Za to je po opozorilih strokovnjakov treba bolje organizirati in izkoristiti javni sistem. Z obmetavanjem v javnosti – kot se je zgodilo pri ukinjanju dopolnilnega zavarovanja – pa ni bil vzpostavljen še noben dober sistem, poudarja Alojz Ihan.

Bo vojna med vlado in zavarovalnicami prinesla več zdravja?
27. 06. 2023 06.00Dopolnilna zdravstvena zavarovanja so sistemska anomalija in niti niso pravi zavarovalniški produkt, trdi ekonomist Marko Jaklič. Je pa tak način zbiranja denarja v preteklosti zavarovalnicam omogočal dobičke, upravam pa visoke plače. Kaj pa bo ukinitev dopolnilnega zavarovanja v resnici prinesla bolnikom – bodo prišli do zdravnika, posega, ko ga bodo potrebovali? Se bodo zasebni zdravstveni centri, ki jih obvladujejo zavarovalnice, še okrepili? Bodo hitro do zdravstvenih storitev prišli le tisti, ki plačajo več?

'Državnost je večno negovanje družbe, da ostaja odprta in vključujoča'
25. 06. 2023 07.25Slovenija obeležuje 32 let od njene osamosvojitve, ko je takratna slovenska skupščina sprejela ključne dokumente za odcepitev Slovenije. Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob prazniku opomnil, da je dan državnosti "spomin na državotvorno dejanje slovenskega naroda in obenem naša skupna zaveza k spoštovanju demokratičnih vrednot". Skupaj se moramo truditi, da bi gradili boljši jutri za vse, je še pozval.

Posvet o evtanaziji: 'Zdravniki se šolajo za to, da ohranjajo življenja'
14. 06. 2023 18.46"Usmrtitev z zastrupitvijo ni poslanstvo zdravniškega poklica." Tako jasni so bili zdravniki na javnem posvetu o evtanaziji, ki, odkar so avtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zbrali že več kot 5400 podpisov, deli javnost. Zdravniki odločno zagovarjajo stališče, da se šolajo zato, da ohranjajo življenje, in ne za to, da bi ga predčasno prekinjali.

Do boljšega zdravstva s 'sodelovanjem, zaupanjem in nacionalnim konsenzom'
23. 05. 2023 08.03Predstavniki stroke, politike in interesnih združenj so na Brdu pri Kranju razpravljali o prihodnosti zdravstva. K razpravi jih je povabila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si želi pomagati poiskati "strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme tekel čim bolj učinkovito, poenoteno in nemoteno". Med drugim so opozorili na problematiko in izzive financiranja zdravstva v bodoče, tudi zaradi vse starejšega prebivalstva.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni
17. 05. 2023 19.02Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

Komu plačujemo za zdravje?
29. 04. 2023 07.00Vlada Roberta Goloba je že sedma, ki je napovedala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Doslej je to poskusilo že šest ministrov za zdravje, a nihče ni bil uspešen. V ozadju so se dogajali pritiski, lobiji, ki so rušili vlade. Pri dopolnilnem zavarovanju namreč govorimo o milijonih zbranih premij, ki se jim zavarovalnice ne bodo tako zlahka odrekle. Kako hud bo njihov boj za obstanek? In kakšna je v resnici vloga zasebnih zavarovalnic znotraj zdravstvenega sistema?

Težko življenje, majhna prošnja: želi si električni invalidski skuter
26. 04. 2023 18.57Pisala nam je Marta Kostanjevec, ki se ji zdravstvene težave kopičijo. Poleg vseh bolezni je tudi brez obeh nog in ves čas vezana na kisik. Zapisala je: "Moje življenje se izteka. Imam pa eno veliko željo." Dlje kot okoli svoje hiše, pa še to ob pomoči moža, skorajda ne more več, kljub veliki volji do življenja, ki ji je še preostalo. Vse, kar si želi, je električni invalidski skuter, da bi se lahko z možem, s katerim sta nekoč rada kolesarila, spet odpeljala kam dlje od svojega lastnega dvorišča.

'Odprava dopolnilnega zavarovanja ne bo rešila zdravstvenega sistema'
14. 04. 2023 19.42Nobenih vsebinskih razlogov ni za dopolnilno zavarovanje pri zasebnih zavarovalnicah, se z vlado strinja zdravnik in kolumnist Alojz Ihan. Toda samo s to spremembo zdravstvenega sistema ne bomo rešili, dodaja. Kot opozarja ekonomistka Petra Došenović Bonča, bo za kakovostno zdravstvo potrebna kombinacija različnih virov financiranja. In kako ukinitev dopolnilnega zavarovanja komentirajo prizadete zavarovalnice? Iz Vzajemne so sporočili, da se bodo prilagodili in obstali.

Na pašo poletele policijske čebelice
11. 04. 2023 16.29Na pašo v mariborski Mestni park so poletele prve slovenske policijske čebelice. Štiri čebelje družine namreč domujejo v panjih na strehi stavbe Policijske uprave Maribor.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere
26. 03. 2023 09.00Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih
10. 03. 2023 06.00Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?