Aleš Cantarutti

Kakšna bo 'avtocesta prihodnosti', ki jo načrtuje Dars?
23. 04. 2024 18.59Skoraj vsi vozniki avtomobilov imamo na avtocestah podobne težave. Zastoji v konicah in dolge kolone tovornjakov, ki nam ovirajo pot. To naj bi bile težave preteklosti, saj na Darsu napovedujejo novo strategijo – avtocesta prihodnosti. Od digitalnih meritev na odsekih, hitrejše transparentnosti števila zastojev, pa vse do umetne inteligence, ki bo na cestah zbirala vse informacije v prometu. Predstavili so tudi novost – simulator vožnje na tretji razvojni osi.

Kako bo vlada pomagala gospodarstvu?
09. 11. 2022 21.21Zmanjšanje proizvodnje, ukinjanje določenih proizvodnih linij: brez pomoči se bodo težave v gospodarstvu le nadaljevale. A kmalu prihaja, obljublja vlada, v petek se bodo z gospodarstveniki tudi usedli za mizo. Medtem ko za manjša podjetja ostaja zamejena cena plina in elektrike, to ni na mizi za srednja in velika podjetja. Lahko pa ta računajo na pomoč države.

Vlada bo energetsko ogroženim podjetjem financirala tudi čakanje od doma
25. 10. 2022 20.38Energetsko ogroženim podjetjem bo država čez zimo pomagala tudi tako, da bo financirala skrajšan delovni čas in čakanje na delo doma. Delodajalcem, ki se bodo zaradi stroškov elektrike in ogrevanja znašli v težavah, tako ne bo treba odpuščati, je prve podrobnosti poslancem predstavil minister Luka Mesec. Ukrepa bosta na voljo od 1. januarja do 1. aprila prihodnje leto, zaradi česar pa so v Obrtno-podjetniški zbornici razočarani. Prepričani so namreč, da bodo do takrat številna podjetja že ugasnila. V Gospodarski zbornici medtem ukrepe ocenjujejo kot pravočasne, osnutek zakona pa pričakujejo prihodnji teden.

Vlada bo predloge sprememb pri dohodnini v DZ poslala brez soglasja ESS
23. 09. 2022 17.50Vlada z ESS na seji ni dosegla soglasja o spremembah pri dohodnini, predloge bo v DZ tako poslala brez tega. So pa socialni partnerji zadovoljni, da so bili nekateri njihovi predlogi upoštevani in da je napovedan dialog tudi za davčno reformo prihodnje leto. Načeloma so podprli novelo zakona o pomoči gospodarstvu, bi pa želeli nekoliko drugačne rešitve.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev
09. 09. 2022 06.07To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

Golob: Ukrepi, ki jih bomo morali sprejeti, se ocenjujejo na več kot 1,5 milijarde
05. 09. 2022 06.10Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji bo treba po oceni predsednika vlade Roberta Goloba sprejeti ukrepe v vrednosti več kot 1,5 milijarde evrov. Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS. Dogovorili so se o oblikovanju ekipe, ki bo v naslednjem mesecu sprejela odločitev, kako v naslednjem letu pomagati gospodarstvu. Predstavniki gospodarstva pa sporočajo, da s sestankom niso zadovoljni, predvsem zato, ker vlada ni obljubila kapice na ceno energentov tudi za gospodarstvo.

Bo 40-milijonska pomoč gospodarstvu dovolj za blažitev energetske krize?
31. 08. 2022 06.00Država bo podjetjem za sofinanciranje stroškov, ki jih imajo ob vse višjih cenah elektrike in zemeljskega plina, namenila 40 milijonov evrov. Vlada pri tem poudarja, da ne gre za zadnji korak pomoči, v opoziciji pa opominjajo, da vlada dela prepočasi in da bi moral interventni zakon zajemati širši nabor energentov in upravičencev. "To je prva pomoč in ne sme biti zadnja," je v oddaji 24UR ZVEČER izpostavil tudi Matevž Frangeš, državni sekretar na gospodarskem ministrstvu. Da vlada zavaja slovensko gospodarstvo in javnost, pa je dejal poslanec NSi Jožef Horvat.

Slovenija brez plinohramov in z 90-odstotno odvisnostjo od ruskega plina
07. 07. 2022 18.12Gospodarska zbornica Slovenije je na srečanju z ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom poudarila, da je slovensko gospodarstvo kar 90 odstotkov odvisno od ruskega plina. Ministrstvo so pozvali, naj v Bruselj sporoči, da je Slovenija na evropski ravni zelo specifična, ko govorimo o odvisnosti od plina. Kumer se zaveda, da dodatne težave predstavlja tudi dejstvo, da v Sloveniji nimamo plinohramov. Obe strani sta se strinjali, da je treba oblikovati nabor ukrepov, s katerimi bodo pomagali gospodarstvu.

'Smo v istem čolnu, veslati moramo v isto smer za dobro gospodarstva'
16. 06. 2022 14.35Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han je obiskal Gospodarsko zbornico Slovenije, kjer se je srečal s predsednikom Tiborjem Šimonko s sodelavci. Sogovorniki so predstavili prioritete dela tako ministrstva v mandatu novega ministra kot pričakovanja gospodarstva ter se dogovorili za tesno prihodnje sodelovanje. V pogovoru so se dotaknili tudi nekaterih aktualnih izzivov, kot je energetska draginja v gospodarstvu, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak
22. 04. 2022 07.00Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

O kadrovanju, pravni državi, medijih: kateri so viri (ne)zaupanja v politiko?
16. 04. 2022 07.37Še dober teden nas loči do dneva, ko bomo na volitvah odločili, v katero smer naj gre naša država v prihodnjih štirih letih. Volilna udeležba je pri nas običajno pod evropskim povprečjem. Zakaj Slovenci politiki ne zaupamo? O pravni državi, svobodi medijev in kadrovanju so se z voditeljem Gregorjem Trebušakom pogovarjali Polona Rifel iz Povežimo Slovenijo, Matej T. Vatovec iz Levice, Robert Pavšič iz LMŠ, Aleš Hojs iz SDS, Matjaž Nemec iz SD in Mark B. Andrijanič iz NSi.

V GZS nasprotujejo sankcijam proti Rusiji, ki bi škodile evropskim podjetjem
25. 02. 2022 17.06V gospodarstvu z zaskrbljenostjo spremljajo dogajanje v Ukrajini. Podjetja, ki poslujejo z državami na tem območju, so se sestala na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in izrazila pričakovanje, da se ne bodo sprejemale sankcije proti Rusiji, ki bi lahko škodile podjetjem v Evropi. Bojijo se predvsem prekinitve plačilnega sistema Swift.

Sproščanje ukrepov razveselilo gostince, ki upajo na večji obisk lokalov
20. 02. 2022 17.59V gostinstvu in zdraviliščih pozdravljajo sproščanje koronskih omejitev, ki v veljavo vstopajo s ponedeljkom. "Pozitivno ocenjujemo odločitev vlade, da vendarle sprostijo zaščitne ukrepe bolj celovito, kot je bilo sprva napovedano," je dejal predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornice Slovenije Blaž Cvar.

Poziv za krajšo izolacijo in karanteno: 'Poslovni procesi so resno ogroženi'
14. 01. 2022 10.56Gospodarstvo opozarja na vedno več motenih delovnih procesov zaradi visokega števila okužb z novim koronavirusom, zaradi česar je vse več zaposlenih v izolaciji in karanteni. Generalni direktor GZS Aleš Cantarutti je zato pristojne pozval, da proučijo možnost skrajšanja izolacije in karantene na pet dni z negativnim testom.

Draga elektrika obremenjuje vse več podjetij v Sloveniji
05. 01. 2022 13.56Potem ko so pri ponudniku ribjih izdelkov Delamaris zaradi podražitve električne energije preložili kolektivni dopust, v GZS pojasnjujejo, da o nevzdržnih razmerah zaradi drage elektrike toži vse več podjetij. Pogovori z gospodarskim ministrstvom tečejo, v GZS pa upajo na čimprejšnjo odločitev o pomoči.

Šolstvo in gospodarska zbornica pozdravljata možnost skrajšanja karanten
04. 01. 2022 19.24Bomo tudi v Sloveniji skrajšali karanteno za stike z okuženimi in na koliko dni? O tem odločajo epidemiologi, ki pa bodo svoj predlog najprej predstavili ministru za zdravje. Ukrep podpirajo v gospodarstvu, saj se nekatera podjetja zaradi številnih odsotnosti že soočajo s velikimi težavami. Ker je inkubacijska doba omikrona nekoliko krajša, je minister za zdravje naklonjen skrajšanju karantene z desetih na pet dni. Prekinili bi jo lahko le z negativnim testom. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pa so bolj previdni.

Podjetja zaradi visokih cen elektrike razmišljajo o začasni zaustavitvi proizvodnje
23. 12. 2021 14.22Gospodarstvo opozarja na nevzdržne razmere zaradi visokih cen električne energije. Kot opozarjajo v GZS, cene elektrike za dobavo v letu 2022 dejansko dosegajo tudi do šestkratne vrednosti cen iz letošnjega leta, zato vse več podjetji razmišlja o začasni zaustavitvi proizvodnje. Gospodarstvo čaka na ukrepe države.

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'
01. 12. 2021 10.06V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

Na embalaži piva po novem zapisana tudi energijska vrednost
01. 12. 2021 14.09Člani Združenja slovenskih pivovarn so danes podpisali zavezo za prostovoljno navajanje sestavin in informacij o energijski vrednosti piva na embalaži izdelka. Pivovarji so se za to zavzemali že nekaj let, kot je bilo slišati ob današnjem podpisu, pa je ta zaveza tudi v interesu transparentnega podajanja informacij potrošnikom.

Potrdili 2364 novih okužb, odstotek pozitivnih 36,2
26. 11. 2021 09.43V četrtek smo v Sloveniji opravili 6523 PCR-testiranj in potrdili 2364 okužb z novim koronavirusom, kažejo današnji podatki vlade. Odstotek pozitivnih tako znaša 36,2. V bolnišnicah se zdravi 1137 covidnih bolnikov, od tega jih 289 potrebuje intenzivno zdravljenje. Umrlo je 17 ljudi. Gospodarska zbornica Slovenije odločevalce poziva k razmisleku o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 vsaj za vse prebivalce, starejše od 50 let. Vrh števila covidnih bolnikov v enotah intenzivne terapije bomo v Sloveniji predvidoma dosegli v prihodnjih dneh, ko bomo morda nekoliko presegli 300 zasedenih intenzivnih postelj, ocenjuje Matjaž Leskovar z Instituta Jožef Stefan.

Začel se je virtualni Slovenski knjižni sejem, spomladi morda v živo
22. 11. 2021 20.58Z otvoritvenim dogodkom na spletu se je začel virtualni Slovenski knjižni sejem. Organizator, Zbornica založništva in knjigotrštva, je v 37. izdaji, ki bo trajala do 5. decembra, pripravila okoli 60 dogodkov. Na gospodarski zbornici pa bodo po besedah direktorja Aleša Cantaruttija razmislili, da bi sejem v živo morda izpeljali spomladi. Ob tem je izpostavil, da je bila ta dejavnost med bolj prizadetimi zaradi epidemije, je pa kot pozitivno izpostavil možnost nakupa knjig z letošnjimi turističnimi boni.

Poostren inšpekcijski nadzor: inšpektorji z ustno odločbo zaprli bencinski servis in trgovino v BTC
04. 11. 2021 11.09Ministra za gospodarstvo in za javno upravo sta se sestala z inšpekcijskimi službami, ki so na terenu nadzirale preverjanje pogoja PCT. Seznanila sta se z rezultati strožjega nadzora, kot sta sporočila v skupni izjavi, pa ju skrbi ugotovitev, da posamezniki dokazil o izpolnjevanju pogoja PCT ne želijo pokazati ali izražajo nezadovoljstvo nad tistimi, ki nadzor izvajajo. Ob tem je Martina Gašperlin s tržnega inšpektorata sporočila, da so inšpektorji zaradi neizpolnjevanja pogoja PCT z ustno odločbo zaprli enega od bencinskih servisov in tudi eno od trgovin v nakupovalnem centru BTC. O zaprtju trgovine smo povprašali tudi trgovski center BTC, ki pravi, da ni bila zaprta nobena trgovina, da pa je pa bila v enem primeru odrejena globa z ustno odredbo ter da so kršitev takoj odpravili.

KPK ugotovil nove nepravilnosti, Cantarutti: Danes bi ravnal enako
21. 10. 2021 11.21Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da je nekdanji državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti marca in aprila lani v povezavi z naročili zaščitne opreme pri družbi MEDICOP neutemeljeno posegal v delo Zavoda RS za blagovne rezerve, privilegiral točno določenega ponudnika in s tem omogočil neenakopravno obravnavo ponudnikov. Da je ob nabavi zaščitne opreme kršil zakon o integriteti, je KPK sicer ugotovila že pred mesecem dni. "Žal že dolgo ugotavljam, da bi bilo zame bolje, če bi se zaprl v pisarno in izklopil telefon," pa odgovarja Cantarutti.

GZS in OZS odločno proti zapiranju gospodarstva: 'To ni rešitev'
19. 10. 2021 14.08Gospodarstvo ostro nasprotuje vsakršnim idejam o ponovnem zapiranju gospodarstva zaradi širjenja okužb s koronavirusom. "To enostavno ni sprejemljivo," je jasen generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Aleš Cantarutti, ki se ob tem zavzema za čim večjo precepljenost prebivalstva in spodbujanje zaposlenih k cepljenju. Zapiranje enostavno ni rešitev, saj se bodo številne dejavnosti izvajale na črno, pa opozarjajo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.

KPK: Cantarutti ob nabavi zaščitne opreme kršil zakon o integriteti
27. 09. 2021 12.16Komisija za preprečevanje korupcije je v okviru preiskav, povezanih z nabavami zaščitne opreme, ugotovila kršitev integritete nekdanjega državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleša Cantaruttija. Komisija je v preiskavi ugotovila, da je aprila 2020 tedanji državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti družbi HMEZAD – TNT izdal pismo o nameri, pismo podpore in potrdilo o registraciji, pri čemer ni imel pristojnosti za izdajo takšnih pisem oziroma potrdil, s tem pa je privilegiral določenega ponudnika.

Predstavniki delodajalcev: Breme testiranja mora prevzeti vsak posameznik
13. 09. 2021 17.34V Gospodarski zbornici Slovenije pozdravljajo odločitev vlade, da kljub slabšanju epidemioloških razmer ne zapira gospodarstva in da lahko to ob izpolnjevanju pogoja PCT posluje v čim večjem obsegu. So pa kritični do odločitve, da se strošek testiranja zaposlenih prenese na delodajalce. Enako menijo tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah pa ocenjuje, da je širitev obveznosti pogoja PCT za delavce in uporabnike storitev posledica slabe precepljenosti, račun pa je izstavljen gospodarstvu.

GZS: Gospodarstvo potrebuje dodaten paket protikoronskih ukrepov
21. 04. 2021 18.43Gospodarstvo še vedno čuti posledice epidemije, zato potrebuje nov paket interventnih ukrepov, menijo v GZS. Med drugim predlagajo podaljšanje in izboljšanje uspešnih obstoječih ukrepov ter nekatere nove – na primer za pomoč gostinstvu, turizmu in industriji srečanj ter za krepitev razvoja v podjetjih. Izpostavljajo denimo podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, moratorij na kredite in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov, ki bi jih razširili še na več sektorjev.

Postopki z Arsa se bodo prenesli na ministrstvo, možnost pritožbe ukinjena
19. 04. 2021 17.25Ministrstvo za okolje in prostor bo v okviru reorganizacije in debirokratizacije postopkov istovrstne postopke dovoljevanja posegov v okolje in prostor združilo na enem mestu. Tako se bodo postopki z Arsa prenesli na ministrstvo. Hkrati bo ukinjena možnost pritožbe na ministrstvo.

Vodenje GZS z aprilom prevzema Aleš Cantarutti
25. 02. 2021 15.37Nekdanji državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti bo od aprila novi generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Kot ključno usmeritev štiriletnega mandata je izpostavil program Slovenija 5.0. Meni, da lahko z razvojnim partnerstvom dosežemo strateške cilje, kot je 60.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega.

Čakajoč poročilo, ki lahko zatrese politično prizorišče
23. 12. 2020 07.01Zakaj še ni znano poročilo računskega sodišča? Javnost, poslanci državnega zbora in pristojni organi čakajo odgovore in razjasnitve, kaj se je dogajalo v ozadju nabave zaščitne in medicinske opreme v času koronakrize. Objava čaka (ne)soglasje Jorga Kristijana Petroviča, enega od namestnikov na računskem sodišču. Ta pravi, da se bo do poročila opredelil v razumnem času.