Agencija za varstvo konkurence

Slovenske železnice v prevzem še druge polovice Nomaga

26. 03. 2025 13.10

Slovenske železnice so v torek s skupino Adventura Investments podpisale pogodbo o nakupu preostalega 50-odstotnega deleža družbe Nomago. S tem začenjajo zadnji korak prevzema tega prevoznika, v katerem imajo od leta 2022 50-odstotni lastniški delež. Posel mora odobriti še Javna agencija RS za varstvo konkurence, so sporočili iz Slovenskih železnic.

Za nadgradnjo jeseniške železniške postaje bo izveden nov razpis

11. 03. 2025 15.55

Direkcija RS za infrastrukturo se v pogajanjih s podjetjem Riko ni uspela dogovoriti za ustrezno znižanje cene za nadgradnjo železniškega logističnega vozlišča na Jesenicah. Direkcija je tako postopek zaključila z neoddajo naročila. Izvedba projekta ostaja prioriteta, so sporočili z direkcije in napovedali nov razpis za izvajalca del.

Zakaj Tuš prodajamo močno zadolženemu tujemu podjetju?

19. 10. 2024 19.55

Bo trgovec Tuš naslednje slovensko podjetje, ki bo romalo v roke Hrvatov? Mercator še naprej čaka na zeleno luč agencije za varstvo konkurence, da prevzame še Tuš. Neuradno naj bi zaradi zahtevnosti združitve agencija odločitev sprejela šele v drugi polovici prihodnjega leta. Ob tem pa odmevajo tudi vse glasnejši pomisleki, zakaj nekoč paradne konje slovenskega gospodarstva prodajamo tujim, močno zadolženim družbam. Vladajoča politika, ki zaskrbljeno spremlja dogajanje, ima, opozarjajo ekonomisti, tudi zakonske možnosti, da kupcem postavi pogoje ali, če je to za državo strateškega pomena, posel tudi prepreči.

Kdo je kriv za težave z voznimi redi? AVK vrača žogico ministrstvu

27. 09. 2024 15.07

Potem ko je ministrstvo kot enega od krivcev za kaos z avtobusnimi prevozi izpostavilo agencijo za varstvo konkurence, ta zdaj vrača žogico. Kot so zapisali, so ministrstvo opozarjali na nevarnosti duopola ter na posledično višanje cen. Spomnili so, da je do začetka veljavnosti novih koncesijskih pogodb, torej julija letos, avtobusne prevoze izvajalo vsaj 15 do 20 različnih prevoznikov. Drži sicer, da je bilo ministrstvo dolžno izvesti nov razpis, a pri izvedbi novega javnega naročila nikakor ni bilo prisiljeno zmanjšati števila izvajalcev, so zapisali.

Dodatnih 325.000 evrov za programsko opremo še nerazdeljenih računalnikov

21. 09. 2024 19.58

Bo ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh v ponedeljek vendarle, v tretjem poskusu, stopila pred pristojno parlamentarno komisijo za nadzor javnih financ, kjer bi poslancem pojasnila očitke? Računsko sodišče je v reviziji ugotovilo, da ministrstvo pri nakupu ni bilo gospodarno, KPK pa je pri 6,5-milijonskem nakupu 13.000 računalnikov zaznala korupcijska tveganja. V letu dni - toliko časa je namreč minilo od spornega nakupa - smo za skladiščenje računalnikov, ki jih ministrica ni znala razdeliti, porabili 14.000 evrov. Bo država zdaj plačala še več sto tisoč evrov za namestitev programov, da bodo otroci računalnike sploh lahko uporabljali?

'Prvi od mnogih prevzemov': hrvaški Studenac prevzel šentjursko Keo

16. 09. 2024 13.38

Prevzem šentjurske trgovske verige Kea predstavlja odlično izhodišče za nadaljnjo širitev v Sloveniji, je ob predstavitvi posla v Ljubljani dejal član uprave za prevzeme in integracije v hrvaški trgovski verigi Studenac Andrija Topić. Vrednosti posla niso razkrili, so pa napovedali, da bodo ohranili zaposlene in dobavitelje družbe Kea.

Slovenska prehrana v rokah tujcev

15. 09. 2024 13.18

Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

AVK preiskuje trg dostave hrane preko digitalnih platform

10. 09. 2024 09.23

Agencija RS za varstvo konkurence je uvedla raziskavo trga dostave hrane preko digitalnih platform. Kot so pojasnili, na trgu obstajajo okoliščine, ki kažejo na verjetnost omejevanja ali izkrivljanju konkurence. Po njihovih zagotovilih zoper nobenega ponudnika trenutno ne vodijo postopka ugotavljanja kršitev.

Majhno zanimanje za 10 tisoč računalnikov, prejeli manj kot 1000 vlog

28. 05. 2024 14.17

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS je do ponedeljka prejel 923 vlog za javni poziv za dodelitev računalniške opreme v izposojo v letu 2024. Od tega so nekaj več kot 500 vlog že uspešno rešili. Zadnji dan za oddajo vlog je sicer 22. junij. Če do takrat ne bodo razdelili vseh računalnikov, bodo poziv podaljšali. Gre za 10.000 prenosnih računalnikov, ki jih je ministrstvo za digitalno preobrazbo kupilo lani poleti in so namenjeni socialno najšibkejšim.

Kriminalisti na 23 lokacijah: šest osumljenih, obiskali Snežiča in Hajdinjaka

23. 04. 2024 08.53

Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so izvedli obsežne hišne preiskave na Darsu. Preiskave so se potekale natanko pol leta po naših razkritjih v rubrikah 24UR Fokus in 24UR Dejstva, kjer smo obelodanili niz sumov nepravilnosti – od favoriziranja pri javnih razpisih, sumov podkupovanja in kartelnega dogovarjanja. Spomnimo, razkritja so odnesla takratnega predsednika uprave Valentina Hajdinjaka, ki so ga po naših informacijah danes prav tako obiskali kriminalisti. Skupno so opravili preiskave na 23 lokacijah.

Skladišče zapušča še preostalih 10.000 računalnikov. Kako oddati vlogo zanje?

21. 04. 2024 19.31

Se saga z nakupom 13.000 računalnikov za 6,5 milijona evrov končno bliža koncu? Skladišče v Logatcu, ki ga je država najemala za več kot 2000 evrov mesečno, vendarle zapušča še preostalih 10.000 računalnikov, na katerih se je pol leta nabiral prah. V ponedeljek se odpira javni poziv, preko katerega bodo računalnike dobile socialno ogrožene družine. Kako oddati vlogo in na kaj morajo biti upravičenci pozorni? Ob tem pa ministrstva za digitalno preobrazbo zapira tudi več kot četrtino t. i. digi info točk, za katere je ministrstvo prav tako odštelo več kot šest milijonov evrov. Zakaj?

Nakup računalnikov: AVK štiri podjetja sumi dogovarjanja o cenah

18. 04. 2024 11.58

AVK je preiskala prostore dobaviteljev 13.000 prenosnih računalnikov državi, katerih nakup je bil tudi eden glavnih razlogov za interpelacijo ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh. Štiri podjetja sumi nedovoljenega dogovarjanja o cenah in usklajenega ravnanja pri oddaji ponudb.

AVK ni ugotovila kršitev glede usklajene rasti cen živil

18. 01. 2024 11.06

Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) se je ob usklajeni visoki rasti cen živil v letu 2022 odločila raziskati cenovne razmere na trgu v obdobju od 1. avgusta 2022 do 31. marca 2023. Na podlagi zbranih podatkov ni mogla zaključiti, da so podobne cene rezultat spornih ravnanj podjetij na trgu. Bo pa razmere še spremljala, je napovedala.

Košarica živil: cene nenavadno nizke, sum nedovoljenih ravnanj

25. 12. 2023 16.05

Cene živil iz spremljane košarice so nenavadno nizke in vzbujajo sum nedovoljenih ravnanj, je po petkovi objavi najnovejših podatkov opozoril nekdanji varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano Igor Hrovatič. Navedene maloprodajne cene so po njegovih besedah nižje od dobavnih cen primarnih proizvodov, obenem pa potrošniki znižanja cen niso zaznali.

Visoki leteči obiski, spektakularni izbruh in botanično odkritje stoletja

18. 11. 2023 11.15

Ta teden smo dobili poseben Natov obisk, v ljubljanskem botaničnem vrtu se lahko pohvalijo z živim fosilom, premier Golob si je ogledal zasilni nasip, ki so ga začeli graditi v Sneberjah, za odmevno gospodarsko novico pa je poskrbel Mercator oziroma skupina Fortenova, ki je kupila Tuš. Etna je s spektakularnim izbruhom navduševala na jugu Italije, v Krajinskem parku Sečovlje pa je navdušenje povzročila jata plemencev.

Mercator kupil trgovsko verigo Tuš

15. 11. 2023 10.05

Mercator oziroma njegov lastnik Fortenova je s podpisom pogodbe prevzel trgovsko verigo Tuš. Transakcija naj bi bila vredna 30 milijonov evrov, svoje soglasje prodaji pa mora dati še agencija za varstvo konkurence.

Bodo zaradi popoplavne obnove dražje storitve?

07. 11. 2023 19.45

Slovenija ima tretjo najvišjo inflacijo med državami z evrom, kažejo zadnji podatki Eurostata. Nadpovprečno so se v zadnjem letu podražile hrana in storitve. Medtem ko v nekaterih državah draginja že popušča, pri nas narašča bojazen, da bo inflacijo še dodatno podžgala popoplavna obnova.

Nadzorni svet Darsa sklical izredno sejo: 'Dars ni bil ugrabljen'

26. 10. 2023 10.00

Ta teden je naša medijska hiša razkrila sume korupcije, nedovoljene stike, favoriziranje in pritiske, ki se dogajajo v državnem podjetju Dars. Za nas je spregovoril skesanec, ki je dejal, da je dvojni doktor prava Rok Snežič na delovanje Darsa vplival tudi prek predsednika uprave Darsa Valentina Hajdinjaka. Nadzorni svet Darsa je nato sklical izredno sejo, na kateri so pregledali posnetke. Razlogov za krivdno razrešitev prvega moža Darsa za zdaj ni, pravi Šušteršič. "Zagotavljam vam, da Dars nadzor ima in da Dars ni ugrabljen," je povedal član nadzornega sveta Andrej Šušteršič. Na afero Dars se je odzvala tudi poslanska skupina Svoboda in napovedala, da bodo predlagali razpravo v državnem zboru.

Po kritikah na račun sramotnih obresti na depozite NLB napovedala dvig

24. 08. 2023 13.32

Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila. Še posebej, ker so dobiček v prvem polletju več kot podvojile. NLB je že sporočila, da jih s septembrom dviguje. Država pa razmišlja o različnih ukrepih, tudi o uvedbi davka na dobiček. Hkrati od bank pričakuje več solidarnosti pri popoplavni obnovi. Ekonomist Polanec opozarja, da banke ne morejo biti osrednji vir financiranja. Rešitve vidi drugje.

AVK od trgovskih podjetij želi podatke o dobavnih cenah

21. 04. 2023 10.51

Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) je na sedem trgovskih podjetij naslovila zahtevo za posredovanje podatkov o dobavnih cenah. Za to se je odločila zaradi informacij o težavah na trgu živilskih proizvodov. Cene hrane so sicer osrednji motor inflacije v Slovenji.

'Denarja ne bomo izgubljali za dobavitelje in provizije, ampak za zdravljenje ljudi'

22. 02. 2023 12.32

Predsednik KPK Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan sta predstavila analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov v obdobju od 1. januarja 2018 do konca lanskega leta. Kot je povedal minister, želijo s sistemskimi spremembami poskrbeti, da zbranega denarja za zdravstvo ne bodo izgubljali za dobavitelje in provizije, pač pa ga bodo porabili za zdravljenje ljudi, skrajševanje čakalnih vrst, izboljšanje dostopnosti in optimizacijo zdravstvenega sistema.

Podjetja na ugotovitve AVK o kartelnem dogovarjanju: Očitki so neutemeljeni

18. 01. 2023 21.42

Predelovalci žit se med seboj dogovarjajo za višino odkupne cene pšenice, je ugotovila Javna agencija za varstvo konkurence. Podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito so se najmanj na enem sestanku leta 2020 dogovorila in si izmenjala informacije o odkupni ceni pšenice ter nato tudi usklajeno ravnala pri trgovanju, predvsem na škodo kmetov. S tem so kršila Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence in Pogodbo o delovanju Evropske unije. Podjetja medtem ugotovitvam Agencije nasprotujejo, očitki so po njihovem neutemeljeni.

AVK ugotovila dogovarjanje o odkupnih cenah pšenice

17. 01. 2023 20.25

Javna agencija RS za varstvo konkurence je ugotovila, da so se podjetja Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest, Panvita in Žito dogovarjala o skupni odkupni ceni pšenice v letu 2020. Določila so enake cene oziroma cene z minimalnimi razlikami. S tem so kršila pravila o varstvu konkurence. Odločba sicer še ni pravnomočna.

Bistvena, a poceni zdravila nezanimiva za farmacevte in v nevarnosti 'izumrtja'

05. 10. 2022 20.05

Na seznamu španske agencije za zdravila je 508 bistvenih zdravil, ki jih v bolnišnicah in lekarnah ne sme primanjkovati. Med njimi so denimo zdravila proti raku, vnetnim boleznim, pa tudi zdravilo, ki spodbuja dihanje pri novorojenčkih. A številna bistvena zdravila imajo težavo, da se prodajajo po nizki ceni, farmacevtska podjetja pa za njihovo proizvodnjo posledično niso zainteresirana.

Državna revizijska komisija že tretjič zavrnila Lekarniško zbornico

24. 08. 2022 15.36

Državna revizijska komisija je v celoti razveljavila postopek oddaje javnega naročila za skupno nabavo zdravil na recept, ki ga je v imenu 14 lekarn marca objavila Lekarniška zbornica Slovenije. To je sicer že tretji razveljavljeni razpis lekarniške zbornice za skupno dobavo zdravil.

Inšpektorji večjih kršitev pri prodajalcih naftnih derivatov niso zaznali

23. 06. 2022 11.58

Glavna tržna inšpektorica Andreja But je predstavila rezultate inšpekcijskega nadzora Tržnega inšpektorata RS nad zaračunavanjem in prodajo goriv, ki ga je inšpektorat izvajal v minulih dneh. Večjih nepravilnosti niso ugotovili, točenje goriva kljub napisu, da je tega zmanjkalo, je bilo posledica tega, da mora v rezervoarju ostati določena količina goriva, je pojasnila inšpektorica. Na enem od bencinskih servisov so ugotovili nespoštovanje z uredbo določene cene, gre za zavezanca, ki je že v preteklosti naredil isti prekršek, je povedala. Ugotovili so tudi, da so potrošniki točili neobičajno velike količine goriva, kar kaže na to, da so ljudje gorivo kupovali na zalogo.

Potrošniki prepuščeni na milost in nemilost naftnih trgovcev?

22. 06. 2022 06.00

Kaj ob kaosu na bencinskih črpalkah, kjer tudi v torek ponekod ni bilo goriva, sploh preostane potrošniku? Ali jim sploh pripadajo kakšne pravice, če zaradi izpada goriva ne morejo na primer pravočasno v službo ali na sestanke? In kaj v Zvezi potrošnikov svetujejo pri nakupovanju hrane, ki je vse dražja? Potrošniki se namreč znova držimo za denarnice. S poskokom cen goriv lahko namreč pričakujemo, da bodo poskočile tudi cene hrane, če vlada ne bo ukrepala in našla kompromisa z avtoprevozniki.

AVK bo preverila, ali sta Petrol in OMV zlorabila svoj položaj na trgu

21. 06. 2022 13.33

Agencija za varstvo konkurence naj bi po ponedeljkovem fiasku z gorivi začela uradni postopek, v katerem bo preverjala, ali sta največja trgovca z naftnimi derivati v državi zlorabila svoj prevladujoči položaj na trgu. AVK sicer pozdravlja ponovno regulacijo pogonskih goriv, hkrati pa predlaga razmislek o zmanjšanju vstopnih ovir pri umeščanju bencinskih servisov v prostor, ureditev obveščanja potrošnikov o cenah in sporočanja oz. uveljavljanja novih, nereguliranih cen.

Odhajajoča vlada kadruje v agencijah pod okriljem Zdravka Počivalška

24. 05. 2022 20.01

Odhajajoča vladna garnitura še vedno intenzivno kadruje. Na zalogo so imenovali varuha konkurence, potekla sta razpisa za direktorja slovenske turistične organizacije in zavoda blagovnih rezerv, pred vrati pa je še razpis za direktorja Spirita – javne agencije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije. Razrešili so tudi direktorja družbe Slovenski državni gozdovi, na njegovo mesto pa so imenovali novega direktorja.

'Skok cen goriva je presenečenje, a ne gre nujno za kartelno dogovarjanje'

04. 05. 2022 15.35

Višje cene goriva po vladni deregulaciji občutijo tako potrošniki kot gospodarstvo in politika. Izjava zmagovalca volitev in verjetnega bodočega mandatarja Roberta Goloba, da ob zadnjih podražitvah goriva obstaja sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, je sprožila burne odzive. Petrol očitke ostro zavrača, odhajajoči gospodarski minister obljublja, da bo vlada po potrebi ukrepala. Iz Agencije za varstvo konkurence (AVK) pa sporočajo, da ugotavljajo dejstva in okoliščine, na podlagi katerih bi skladno z zakonskimi pristojnostmi morali ukrepati.