Agencija za raziskovalno dejavnost

Slovenci so najraje lastniki: parkirišče, mirna okolica in prijazni sosedi

04. 12. 2024 13.56

Prebivalci Slovenije večinsko živijo v hišah, kar je tudi prevladujoča preferenca, je pa v 20 letih prišlo do rahlega povečanja zanimanja za bivanje v stanovanjih. Pri tem ima prednost lastništvo, sprejemljiv pa postaja tudi dolgoročni najem, še posebej javni, kaže raziskava Stanovanjska oskrba v Sloveniji: družboslovna anketa o stanju in trendih.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem

26. 11. 2024 09.06

V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

'Najbolj pametno nositi čelado oziroma sploh ne ležati pod klifom'

17. 06. 2024 13.42

Pod strmimi stenami, ki predstavljajo večji del obale slovenskega morja, se ni varno sončiti, je v Strunjanu ob predstavitvi projekta Erozijski procesi na obalnih flišnih klifih z oceno tveganja opozoril profesor na Naravoslovnotehniški fakulteti Timotej Verbovšek. Prvi rezultati so pokazali hitrejše krušenje od pričakovanega.

Umrl je britanski fizik in prejemnik Nobelove nagrade

09. 04. 2024 21.19

Britanski fizik Peter Higgs, ki je za teoretična spoznanja v zvezi z "božjim delcem", Higgsovim bozonom, ki velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu vesolja, leta 2013 prejel Nobelovo nagrado za fiziko, je umrl v 94. letu starosti, je sporočila Edinburška univerza.

Fakulteta za elektrotehniko predstavila nov superločljivostni mikroskop

28. 11. 2023 15.22

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so predstavili nov superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov. Gre za največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani, s katerim bodo raziskovalci lahko še natančneje opazovali procese v celicah, so sporočili s fakultete.

Zelena luč noveli zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti

07. 03. 2023 17.51

Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je na nujni seji na zahtevo poslanskih skupin Svoboda, SD in Levica opravil drugo obravnavo novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti. Na seji so se opredeljevali do koalicijskih dopolnil, ki so upoštevala predloge zakonodajno-pravne službe DZ, in jih v celoti sprejeli.

Na vadiščih in streliščih Slovenske vojske nove oblike ekološke sanacije

29. 01. 2023 12.48

Streljanje s pehotnim orožjem na zunanjih vadbiščih, streliščih in poligonih predstavlja glavni dejavnik onesnaženja, še posebej tal, vodovja in rastlinja, saj lahko strupeni elementi iz fragmentov krogel prehajajo v tla in se od tam izpirajo v podtalnico ali prehajajo v rastline. Za preprečitev nadaljnjega širjenja onesnaževanja v okolje je zato nujno potrebna sanacija, opozarjajo v Slovenski vojski. Tega se bodo s pomočjo nove tehnologije lotili v sklopu 180.000 evrov vrednega projekta remediacije, ki ga financirata Mors in Javna agencija za raziskovalno dejavnost.

Nova spletna aplikacija za takojšnjo oceno prehranskega vnosa vitamina D

27. 12. 2022 08.03

Inštitut za nutricionistiko je razvil brezplačno spletno aplikacijo, ki uporabnikom omogoča takojšnjo pridobitev rezultatov ocene vnosa vitamina D. Na ta način želijo ljudem pomagati pri odločitvah glede potrebe po dodajanju vitamina D, saj v jesensko-zimskem obdobju kar okrog 80 odstotkom odraslih Slovencev primanjkuje vitamina D.

Se sprašujete, ali zaužijete premalo ali preveč vitamina D? Novo orodje za vašo dilemo

02. 11. 2022 06.00

Drugega novembra obeležujemo svetovni dan vitamina D. V zadnjih letih vse več ljudi posega po tem prehranskem dodatku, mnogi pa se še vedno sprašujejo, kdaj je primerno dodajati vitamin D in v kakšnih odmerkih. Raziskovalci so ugotovili, da nekateri prebivalci sicer poročajo o dodajanju vitamina D s farmacevtskimi pripravki, vendar je njihov dnevni odmerek lahko prenizek, nekateri pa celo poročajo o zelo visokih odmerkih tega vitamina, ki že predstavljajo zdravstveno tveganje.

'Financiranje znanosti je prežeto s sistemsko korupcijo'

09. 10. 2022 11.00

Za nami je znanstveno bogat teden. Na Švedskem so razglasili Nobelove nagrade, med drugim za medicino, fiziko in kemijo. Na ljubljanski univerzi so podelili nagrade dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov. Kljub izjemnim dosežkom je zlasti epidemija pokazala, da zaupanje v znanost še zdaleč ni samoumevno. Kolikšen pomen pa ima pravzaprav znanost v slovenski družbi? Kako je s financiranjem znanosti? Zakaj je Agencija za raziskovalno dejavnost, ki upravlja več kot 200 milijonov evrov vreden znanstveni proračun, tarča ostrih kritik znanstvenikov? Je res postala politični plen, tarča političnega kadrovanja? Zakaj je tok idej v Sloveniji pogosto odvisen zlasti od toka denarja? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Vlada na čelo ARRS postavila Lainščaka

29. 01. 2022 17.32

Upravni odbor ARRS v novi sestavi je na svoji seji za kandidata v. d. direktorja agencije potrdil Mitjo Lainščaka. Vlada je na kasneje seji izdala odločbo o imenovanju Mitje Lainščaka za v. d. direktorja Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS). Mandat bo nastopil z 31. januarjem, trajal pa bo do imenovanja direktorja, vendar največ do 30. julija.

Vlada obšla upravni odbor ARRS in ni potrdila imenovanja v. d. direktorja

27. 01. 2022 15.29

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je ogorčen zaradi domnevnega vpletanja vlade v odločanje upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS glede imenovanja vršilca dolžnosti direktorja agencije. Vlada namreč ni potrdila dr. Lidije Tičar Padar, ki sta ji pred tem zeleno luč prižgala tako upravni odbor kot stroka. Ob tem je vlada v agenciji, ki odloča o financiranju znanstvenih raziskav, zamenjala štiri člane upravnega odbora.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin

16. 11. 2021 06.00

Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Postopki dovoljevanja posegov v okolje odslej na okoljskem ministrstvu

01. 09. 2021 15.27

Na ministrstvo za okolje in prostor so prenesli vsebine in upravne postopke, predhodne postopke v zvezi s presojo vplivov na okolje, postopke presoje vplivov na okolje in okoljevarstvena dovoljenja, o katerih je doslej odločal Arso. S tem bo zagotovljena večja strokovnost in učinkovitost poslovanja, so poudarili na ministrstvu.

Sviz: ARRS si tako ključnega spodrsljaja ne bi smela privoščiti

28. 07. 2021 16.18

"Javna agencija za raziskovalno dejavnost si ne bi smela privoščiti tako ključnega spodrsljaja, kot je nepopolno posredovanje znanstvenih projektov tujim recenzentom," pravijo pri Svizu po tem, ko so v javnosti zaokrožila števila opozorila znanstvenic in znanstvenikov, da je agencija tujim recenzentom v kar 68 primerih projekte posredovala le v slovenščini, čeprav so prijavitelji agenciji posredovali tudi angleško različico. Na ARRS so pojasnili, da vzrok za napako preiskujejo, vseh 68 prijav pa bodo vrnili v ponovno ocenjevanje.

Pediatrični kliniki zmogljivejša naprava za odkrivanje genetskih bolezni

11. 03. 2021 12.21

Vesele in spodbudne novice iz UKC Ljubljana prihajajo za starše in njihove novorojenčke. Ker je pri diagnozi različnih genetskih bolezni ključno zgodnje odkritje, bo Pediatrična klinika v Ljubljani v uporabo prejela nov, bolj zmogljiv sekvenator. Kot so pojasnili pristojni, bo naprava omogočila tudi boljše sledenje virusnim različicam novega koronavirusa, saj to poteka tudi v laboratoriju Pediatrične klinike.

Sindikata ministru: Dovolj!

05. 02. 2020 11.56

Visokošolski sindikat in sindikat SVIZ pozivata ministra Jerneja Pikala, da ne potrdi Józsefa Györkösa za novega-starega predsednika agencije za raziskovalno dejavnost.

Slovenija s centrifugo vstopa v novo ero vesoljsko-medicinskih raziskav

28. 01. 2020 08.20

Slovenca irskega rodu Adama C. McDonnella, člana ekipe, ki je vgradila simulator višinskih razmer v planiškem olimpijskem centru, je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bo koordiniral vgraditev centrifuge v Planiškem laboratoriju. Strokovnjaki bodo nato iskali odgovore, kako s centrifugo na bodočih vesoljskih plovilih ustvariti umetno težnost, da bi s tem preprečili prilagoditev človeškega telesa na breztežnost. To bi za astronavte med drugim pomenilo, da ne bi izgubili mišične mase. McDonnella smo obiskali na Institutu Jožef Stefan.

Noču, ki je razkril preplačevanje žilnih opornic, spet odrekli raziskovalna sredstva

13. 12. 2019 06.00

Marko Noč je tisti zdravnik, ki je prvi opozoril, kako slovenske bolnišnice preplačujejo žilne opornice – šlo je za škandal, ki je zamajal slovensko zdravstvo in politiko. Toda namesto da bi Noča povabili k reševanju problema, se mu sistem zahvaljuje tako, da mu ne dodeli sredstev, s katerimi izvaja program, ki je namenjen pomoči nam, bolnikom. Agencija: "Denarja ni, če ne izpolnjuješ pogojev."

Privlačna embalaža, a vsebina vse prej kot zdrava

01. 06. 2019 19.27

Risane figure, junaki iz risank in filmov, žive barve … Vse to so privlačni elementi, ki se pogosto pojavljajo na embalažah prehranskih izdelkov, namenjenih otrokom. A žal so rezultati nove raziskave Inštituta za nutricionistiko pokazali, da ima kar 93 % tovrstnih prehranskih izdelkov manj ugodno hranilno sestavo. Starši naj bodo pri nakupu pozorni, da ne bo vsebnost sladkorjev, soli in nasičenih maščob previsoka.

Afera Noč: kaj je ugotovilo računsko sodišče?

28. 04. 2019 18.44

Veliko razburjenja je pred časom sprožila odločitev Agencije za raziskovalno dejavnost, ki je ukinila financiranje raziskovalnega programa pod vodstvom priznanega kardiologa Marka Noča. Delo agencije je pod drobnogled vzelo tudi računsko sodišče, kjer so ugotovili določene pomanjkljivosti pri delitvi javnega denarja za projekte.

Primer Noč: nove napake ARRS

14. 02. 2019 10.03

"Ne le, da niste izpolnili obljub, ob prikrivanju lastnih napak ste zagrešili nove, kot so: kršitve pristojnosti, prikrivanje za vas neugodnih izsledkov revizije in javna objava zaupnih podatkov," v odprtem pismu agenciji za raziskovalno dejavnost opozarja znanstvena svetnica dr. Urša Opara Krašovec.

Afera Noč: vsa ozadja, kontekst in epilog zgodbe

09. 02. 2019 08.11

Marko Noč je kardiolog in specialist interne medicine, raziskovalec, profesor, akademik, za vrhunske dosežke na področju intenzivne interne medicine je prejel Zoisovo nagrado. Je tudi tisti vodja raziskovalne skupine, ki je lani decembra – kot edina od 70 ocenjevanih – ostala brez državnega financiranja.

Otrokom se oglašujejo manj zdrava živila, odraslim pa prehranska dopolnila

22. 10. 2018 10.30

Na inštitutu za nutricionistiko so v sklopu raziskave preverjali izpostavljenost prebivalcev oglasom za živila v tiskanih medijih in ugotovili, da se otrokom in mladostnikom pogosto oglašuje manj zdrava živila, odraslim pa prehranska dopolnila. Vse to pa vpliva na slabe prehranjevalne navade. Neustrezna prehrana otrok in odraslih je v današnjem času eden glavnih razlogov za epidemijo debelosti, delež debelih pa se letno le še povečuje.

Slovenski raziskovalci: Nočemo se sprijazniti s politiko, ki znanost razume kot strošek

18. 04. 2018 11.48

Slovenski znanstveniki so se znova zbrali na shodu, kjer so opozorili na težave raziskovalnega dela. S tem sporočajo vladi, da je znanost pomembna za razvoj družbe, a da znanstveniki ne morejo več normalno delati ter biti konkurenčni tujim raziskovalcem in raziskovalnim inštitucijam. Vlada na drugi strani pravi, da so v tem mandatu znanosti namenili več sredstev.

Slovenski risi uporabljajo gozdne ceste kot svoj Facebookov profil

05. 12. 2017 10.56

Slovenski raziskovalci so šest zim sledili stopinjam risov v snegu in analizirali njihovo označevanje teritorija. Izsledki so presenetljivi – slovenski risi namreč za sporazumevanje najraje uporabljajo gozdne ceste, na katerih drugim risom puščajo vonjalna sporočila. Povedano drugače – risi te ceste uporabljajo kot svoj Facebookov profil.

Ekipa, v kateri so tudi slovenski znanstveniki, vse bližje rešitvi več kot 50 let stare uganke

03. 10. 2017 18.59

Izsledki raziskav skupine mednarodnega sodelovanja, v kateri so tudi Slovenci, kažejo, da kozmični delci z večmilijonkrat višjimi energijami, kot jih imajo protoni v velikem hadronskem trkalniku v Cernu, prihajajo iz izvorov izven naše galaksije.

S slovenskim odkritjem do izboljšav v razvoju sodobnih cepiv in imunoterapije raka

26. 05. 2017 10.07

Slovenski raziskovalci se lahko pohvalijo z odkritjem, ki je zelo pomembno za razumevanje našega imunskega odziva. "Gre za odkritje, ki ga doslej še niso opisali v nobeni znanstveni literaturi," je dejala raziskovalka Mojca Benčina. Odkritje prinaša veliko prednosti, med drugim tudi v imunoterapiji raka.

V slovenskem podzemlju prebivajo vsaj tri ali štiri vrste človeške ribice

31. 10. 2016 17.50

Doslej smo poznali le eno vrsto, prve ugotovitve nove študije pa kažejo, da v slovenskem podzemlju prebivajo vsaj tri ali štiri vrste človeške ribice, je povedal Peter Trontelj z Biotehniške fakultete.