90 milijonov dolga

Republika Srbska slovenskemu podjetju dolžna več kot 50 milijonov, plačala bo BiH

16. 04. 2025 11.51

Bosna in Hercegovina bo poravnala dolg entitete Republike Srbske do slovenskega podjetja Viaduct, je sporočila vlada v Sarajevu. Dolg se je povzpel na več kot 56 milijonov evrov, z njegovim odplačilom pa želi država preprečiti blokado računov državnih agencij in prodajo nepremičnin zaradi prisilne izterjave, poročajo mediji v BiH.

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?

20. 03. 2025 16.11

Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Fortenova zanika prodajo Mercatorja

04. 03. 2025 10.12

Hrvaška skupina Fortenova zanika, da naj bi bila v teku prodaja Mercatorja ali velikega dela skupine Fortenova. Kot poudarjajo, so ob dogovarjanju o refinanciranju dolga usmerjeni v izboljšanje dobičkonosnosti. Slednje je po pisanju portala Forbes Slovenija med pogoji glavnega upnika, sicer bi lahko sledila prodaja divizij maloprodaje ali pijač.

Skoraj leto in pol po poplavah otroci v začasnih enotah, do novega vrtca še dolga pot

11. 12. 2024 12.42

Februarja prihodnje leto bo minilo leto in pol od katastrofalnih poplav, ki so hudo prizadele občino Mengeš in poplavile tamkajšnji vrtec. Otroci so od takrat razporejeni po vsej občini, za reševanje prostorske stiske pa so začasno postavili dve začasni bivalni enoti. Občina je že pred časom napovedala, da bo zgradila povsem nov vrtec, a starši menijo, da se časovnica odvija prepočasi. V nove prostore se bodo otroci in njihovi vzgojitelji oz. vzgojiteljice vselili predvidoma leta 2026, tudi na račun dolgotrajnih birokratskih postopkov.

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

21. 11. 2024 06.09

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

SDH dosegel dogovor o poplačilu dolgov skupine T-2

14. 08. 2024 11.59

Slovenski državni holding je danes s T-2 in Telemachom, ki kupuje tega telekomunikacijskega operaterja, sklenil dogovor o poplačilu dolgov skupine T-2. Ta predvideva poravnavo v višini 90 milijonov evrov. Slovenski državni holding bo še danes prejel plačilo v višini 37 milijonov evrov, preostanek pa bo nakazan najpozneje do konca julija 2027, so sporočili iz holdinga.

Biden kljubuje kritikam in pozivom k umiku: Nikamor ne grem

13. 07. 2024 07.37

Čeprav so pozivi in govorice o umiku demokratskega kandidata iz tekme za ponovno izvolitev v Belo hišo vse glasnejši, pa ameriški predsednik Joe Biden vztraja: "Nikamor ne grem." Njegov govor na zborovanju v Michiganu so sicer strokovnjaki in volivci sprejeli pozitivno, nekateri pa so dejali celo, da je bil to najboljši nastop Bidna vse od letnega govora o stanju v državi. V njem je naslovil teme, ki bi jih zasledoval v svojem drugem mandatu, obregnil pa se je tudi ob svojega političnega tekmeca.

Telemach bi prevzel tudi vse obveznosti T-2

19. 06. 2024 13.32

Telemach Slovenija bi ob prevzemu večinskega deleža telekomunikacijskega operaterja T-2 zagotovil, da bo T-2 izpolnjeval svoje obveznosti, pravijo v Telemachu in dodajajo, da to vključuje tudi obveznost do SDH. Ta je zaradi dolga T-2 vložil zahtevo za stečaj, narok za začetek postopka je razpisan za četrtek, a si ves čas prizadeva za dogovor.

Wembley, kultni angleški stadion, ki bo v soboto povsem špansko-nemško obarvan

29. 05. 2024 06.00

Angleški nacionalni stadion, legendarni londonski Wembley, bo še tretjič po temeljiti prenovi, skupaj pa osmič v zgodovini, gostil veliki finale najbolj eminentnega klubskega nogometnega tekmovanja. V soboto točno ob 21. uri – prenos na POP TV in VOYO z bogatim studijskim delom ter zanimivostmi s prizorišča pa začenjamo že eno uro prej – se bosta za laskavo lovoriko v Ligi prvakov udarila madridski Real in dortmundska Borussia.

Evropski milijoni – za koga?

23. 05. 2024 15.49

Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

'T-2 ali SDH?': Kako je v propadlem Zvonu 1 izginilo 45 milijonov evrov

16. 04. 2024 06.15

Kaj je v ozadju predloga za stečaj četrtega največjega operaterja pri nas? Zakaj želi Slovenski državni holding, vodi ga Žiga Debeljak, propad T-2, ki ga obvladuje Jurij Krč? Srž vsega je 17 let stara kreditna pogodba, težka kar 120 milijonov evrov. Državni Novi ljubljanski banki takratna Nadškofija Maribor, ki je preko Zvona 1 obvladovala T-2, ni plačala niti enega obroka kredita, ki je bil zavarovan šele več let naknadno. Več ton težka in danes že (pre)stara telekomunikacijska oprema, s katero bi se država lahko poplačala, nedotaknjena že 12 let stoji v skladiščih v okolici Ljubljane. Kako je torej v Zvonu 1 izpuhtelo 45 milijonov evrov državnega denarja? In – ali je konflikt interesov, ker je prvi mož SDH Žiga Debeljak hkrati tudi predsednik nadzornega sveta Telekoma, torej glavnega konkurenta T-2?

Putin prejel skoraj 90 odstotkov glasov, Zahod kritičen

17. 03. 2024 14.12

Na ruskih predsedniških volitvah je glede na izide vzporednih volitev s 87,8 odstotki glasov zmagal trenutni predsednik Vladimir Putin, je po zaprtju volišč sporočila državna javnomnenjska agencija Vtsiom. Putin si je tako zagotovil svoj peti predsedniški mandat. Njegova zmaga je bila pričakovana, saj na volitvah ni imel prave konkurence.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?

01. 03. 2024 06.00

Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Tajvan je izbral demokracijo. Kaj izbira Slovenija?

15. 01. 2024 08.15

Težko pričakovane volitve v Tajvanu so se končale s ponovno zmago Demokratske progresivne stranke, ki pa je izgubila večino v parlamentu, v zakonodajnem Juanu. Tajvan ima enega najbolj razvitih demokratičnih sistemov na svetu in je prehitel Slovenijo po vseh ekonomskih, političnih parametrih in vrednotah. Pa vendar Slovenija rajši snubi drugo Kitajsko, Ljudsko republiko Kitajsko s komunistično partijo in diktatorjem na čelu.

Glasba v letu 2023

24. 12. 2023 07.00

Kot vsako leto je vnovič napočil čas, da se ozremo na iztekajoče se leto, kaj vse se je v glasbenem svetu dogajalo tako doma kot na tujem, kateri izvajalci ali zasedbe so bile glavne v letu 2023, kako je bilo z albumi v preteklem letu in kateri glasbeniki so gostovali pri nas in v naši neposredni bližini.

Sindikat igralcev: Višje plače in bolj nadzorovani intimni prizori

12. 11. 2023 16.04

Sindikat ameriških filmskih in televizijskih igralcev SAG-AFTRA je pred dnevi s filmskimi in televizijskimi studii dosegel dogovor o novi kolektivni pogodbi, s čimer se je končala 118 dni dolga stavka. S koncem stavke je postal veljaven začasni dogovor med igralci in hollywoodskimi studii, ta pa vključuje zaščitne ukrepe pred uporabo umetne inteligence in zahteve za koordinatorje intimnosti na snemanju.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti

12. 11. 2023 07.00

Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Umrla je CoCo Lee, ikonična hongkonška pevka in glasovna igralka

06. 07. 2023 07.26

V Hongkongu rojena pevka in igralka CoCo Lee, katere desetletja dolga kariera je vključevala več uspešnih albumov, filmov in televizijskih oddaj, je umrla, sta sporočili njeni sestri na družbenih omrežjih. Carol in Nancy sta razkrili, da je že nekaj let trpela za depresijo. Pred dnevi pa si je skušala soditi sama, kljub hospitalizaciji pa ji ni bilo več pomoči.

Sevilla zaradi dolgov prodaja vse nogometaše

01. 07. 2023 11.58

Nogometni velikan iz Andaluzije je zaradi 90-milijonskega dolga na spisek igralcev, ki lahko v poletnem prestopnem roku zapustijo klub, postavil celotno prvo moštvo.

Nekdanje dekle 'Tinder Swindlerja' razkriva, zakaj ga kljub filmu ni zapustila

19. 02. 2023 11.26

Ko je februarja 2022 izšel Netflixov dokumentarec The Tinder Swindler, je Kate Konlin stala ob strani svojemu fantu Simonu Levievu. Zdaj pravi, da zaradi čustvene zlorabe ni imela izbire. "Čutila sem se dolžno sprejeti njegovo verzijo dogodkov," pojasnjuje. Tudi sama mu je posojala denar in ves čas po tiho vedela, da imajo ženske, ki ga označujejo za prevaranta, prav. Za BBC je spregovorila o tem, zakaj je vztrajala v takšnem odnosu in kdaj je bilo tudi njej dovolj.

Brazilija 350 kilometrov od obale potopila 60 let staro letalonosilko

04. 02. 2023 17.04

Brazilija je v Atlantskem oceanu ob svoji severovzhodni obali potopila 60 let staro poškodovano letalonosilko Sao Paulo. Okoljevarstveniki so potopitvi nasprotovali in opozarjali, da bo rjaveča ladja onesnažila morsko prehranjevalno verigo, na letalonosilki naj bi bilo tudi na tone azbesta.

Brazilija bo potopila letalonosilko, označeno kot 30.000-tonski paket strupa

03. 02. 2023 14.33

Brazilske oblasti so v sredo sporočile, da nameravajo potopiti 60 let staro poškodovano letalonosilko Sao Paulo. Ladjo že več mesecev vlečejo po Atlantiku, saj ji zaradi tveganja za okolje ni dovoljeno vpluti v nobeno pristanišče. Odločitev o potopu so ostro kritizirali okoljevarstveniki, ki trdijo, da je na ladji veliko strupenih snovi, med drugim na tone azbesta.

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov

02. 02. 2023 06.00

Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

Evropa želi okrepiti domačo proizvodnjo baterij: kako konkurirati Azijcem?

03. 11. 2022 11.01

V okviru spodbujanja zelenega prehoda si Evropa prizadeva okrepiti domačo proizvodnjo baterij za električna vozila. A evropska zagonska podjetja, ki jih želijo proizvajati in konkurirati azijskim velikanom, se soočajo s številnimi izzivi. Proizvodnja baterij je namreč draga, podjetja pa le stežka pridobijo zadostna finančna sredstva za zagon in gradnjo tovarn.

Se bo na Kitajskem končala stroga ničelna politika proti covidu-19?

22. 10. 2022 10.08

Na Kitajskem se je zaključil 20. kongres komunistične partije, na katerem so utrdili osrednjo vlogo svojega vodje Ši Džinpinga in imenovali nov centralni komite. A državljane bolj kot imenovanje novega vodstva zanima, ali se je partija pogovarjala tudi o politiki ničelne tolerance do covida-19, ki je sicer ni bilo na dnevnem redu. Pristop, ki so ga uvedli leta 2019, je namreč močno vplival na gospodarstvo. Kitajska pa z obveznimi večkrat tedenskimi testiranji in množičnimi zaprtji v luči odpiranja drugih držav ostaja med redkimi s tako strogim režimom.

Janković: Zima bo lahko dolga tudi osem mesecev, Ljubljana bo ogrevana

06. 09. 2022 15.51

Ljubljana bo po zagotovilih župana Zorana Jankovića ogrevana ne glede na dolžino ogrevalne sezone, daljinska toplota pa bo zagotovljena po najnižji možni ceni. Približno polovica stanovanjskih objektov v Ljubljani je na vročevodu, kot pravi, zanje težav ne bo, uporabniki pa bodo imeli najnižjo možno ceno glede na trenutne razmere. Tretjina stanovanjskih objektov pa se ogreva s plinom. Tega bo sicer po županovih besedah dovolj, a še vedno ni jasno, po kakšni ceni.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen

06. 09. 2022 07.53

Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

21 držav med kladivom in nakovalom: cena vojne v Ukrajini

24. 08. 2022 09.22

Šest mesecev vojne v Ukrajini je močno zaznamovalo Evropo. Odzivi držav pa so različni, precej so povezani z zgodovinskimi izkušnjami z Rusijo in odvisnostjo od njenih energentov.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu

13. 06. 2022 06.00

Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.