30 let samostojnosti

Kmalu novi bombončki za male vlagatelje: nižji davek in manj administracije?
06. 04. 2025 17.03Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.

35 let po akciji Sever: 'To je bil prelomni trenutek'
30. 11. 2024 19.42Na predvečer 35. obletnice akcije Sever, ki je z enotnim in odločnim odzivom Slovencev 1. decembra leta 1989 preprečila napovedan "miting resnice", ki so ga v Ljubljani želeli izvesti srbski nacionalisti, se je v Cankarjevem domu odvila osrednja slovesnost. Takratni organi za notranje zadeve so s pomočjo gasilcev, zdravstvenih delavcev, celo železničarjev, ki so se uprli, da bi v Ljubljano prevažali udeležence mitinga – Slovenijo zavarovali pred nasilnim posegom in morebitnim vojaškim udarom ter s tem zaščitili demokratične procese v Sloveniji.

'Ameriški' Kurdi na pomoč 'ruskemu' Asadu, islamisti teptajo palestinsko zastavo
30. 11. 2024 17.07Sirska državljanska vojna je drugo ime za popoln kaos. Islamistične milice na severozahodu države so sprožile veliko ofenzivo proti dvomilijonskemu mestu Alepo in presenetljivo hitro prodrle skozi šibko obrambo vladnih sil ter se prebile v mestno središče. Zaradi zloma fronte se je čez noč oblikovalo novo zavezništvo. Islamistom, ki jih domnevno podpira Turčija, so se poleg sil predsednika Bašarja al Asada po robu postavili Kurdi, ki jih podpirajo ZDA in, kot kaže, tudi enote sirske opozicije (SDF).

Pariz 2024 iz slovenske perspektive
12. 08. 2024 06.00Slovenska olimpijska odprava se iz Pariza sto let po prvem olimpioniku s sončne strani Alp Leonom Štukljem vrača s tremi kolajnami, od teh sta dve zlati. S tem je odprava, v kateri so nekateri presegli pričakovanja, nekateri pa jih vendarle niso dosegli, nadaljevala tradicijo osvajanja kolajn na vseh poletnih igrah od leta 1991.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi
26. 05. 2024 07.00Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'
08. 03. 2024 08.09Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

'Če bi Logar ustanovil stranko, je jasno, da bi se najbolj zažrl v glasove SDS in NSi'
29. 12. 2023 06.07Nervoza v SDS. Janez Janša, ki največjo opozicijsko stranko krmari že 30 let, je zadnje mesece najbolj priljubljenega politika iz lastnih vrst Anžeta Logarja, ki je vmes lansiral svojo Platformo sodelovanja in tudi odstopil kot predsednik sveta SDS, pozval, naj do konca leta oziroma v naslednjih treh dneh uredi statusne zadeve v poslanski skupini. Ali to pomeni, da mora Logar zapustiti tudi poslanske vrste Janševih? Logar za zdaj umirja žogo, češ da se ukvarja le z organizacijo javnih tribun po državi, ne pa s političnim projektom. A v stranki, ki je v zadnjem letu zrcalno obrnila politični trend in prehitela svojo največjo tekmico, Golobovo Svobodo, vzdušje ostaja napeto.

Sveti Štefan bo še eno leto bedel nad konji
26. 12. 2023 15.17Dan po božiču, na danb ko se v Sloveniji praznuje dan slovenske samostojnosti in enotnosti, se v eni od gorenjskih vasi dogaja prav poseben obred. Na god sv. Štefana vaščani že 300 let postavljajo lesene figurice konj in volov na svetnikov oltar in prosijo za njihovo zaščito. Temu so kmalu po osamosvojitvi dodali še blagoslov živih konj. Letos je tako potekal že 30. blagoslov. Po sveti maši se je pred cerkvijo zbrala lepa množica, župnik pa je blagoslovil okoli 30 konj.

Odkrili obeležje izbrisanim kot opozorilo na nezakonit izbris
24. 10. 2023 06.31Na dvorišču nekdanje tovarne Rog v Ljubljani, v Parku izbrisanih, so odkrili obeležje izbrisanim, ki bo opominjalo na trpljenje, ki so ga prestali. Obeležje naj bo v spomin in opomin na izbris, eno hujših in množičnih kršitev človekovih pravic v samostojni Sloveniji, ob tem pa naj preprečuje, da bi se kaj takega lahko ponovilo, so ob odprtju poudarili govorci.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?
09. 10. 2023 14.2710 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren
28. 06. 2023 06.00Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Kako nas duši centralizacija?
10. 06. 2023 12.17Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Črna gora – kam naprej?
01. 04. 2023 13.35Po razpadu socialistične Jugoslavije je prišlo do oblikovanja Zvezne republike Jugoslavije, ki sta jo tvorili Srbija in Črna gora. Neenak in mačehovski odnos v tej zvezi je bil precej očiten, kot tudi servilen in podrejen odnos oblasti v Podgorici v odnosu do Miloševićeve klike v Beogradu. Z vojno leta 1999 in bombardiranjem Nata se je začelo postopoma oblikovati novo zavezništvo med vodjo opozicije in poznejšim premierjem Srbije, Zoranom Đinđićem, ter črnogorsko politiko. Padec Miloševića je odprl prostor za redefinicijo odnosa med Srbijo in Črno goro, posledično pa je prišlo do nastanka Državne skupnosti Srbije in Črne gore, ki je razpadla z odcepitvijo Črne gore leta 2006. Vse od takrat v Črni gori tlijo protislovja, ki so v zadnjih letih postala izjemno eksplozivna.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Zaprisegla prva predsednica Slovenije: Moje srce zdaj bije za vas
22. 12. 2022 06.18"Prisegam, da bom z vsemi svojimi močmi delovala za blaginjo Slovenije," je kot prva predsednica Slovenije zaprisegla Nataša Pirc Musar. "Državo moramo čuvati, sama sem prva med enakimi, ki jo moramo zaščititi in imeti radi," je povedala v prvem nagovoru. "Moje srce zdaj bije za vas, danes pospešeno, jutri upam - bolj umirjeno. Ostajam Nataša, pristna, srčna, taka, kot sem stopila na to pot. Obljubljam, da vam bom ponižno služila." "Sama ne bom nikoli mižala in ne bom sklonila glave, premišljeno in srčno se bom oglašala in delala za lepši svet," je med drugim dejala.

Ministrica Vrečko: Muzej slovenske osamosvojitve se združuje in ne ukinja
24. 10. 2022 17.31Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v izjavi glede usode Muzeja slovenske osamosvojitve poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. Poslanska skupina opozicijske Slovenske demokratske stranke je medtem že vložila zahtevo za sklic nujne seje. "Osamosvojitev zasluži samostojen muzej, ne pa nek priključek v kleti," je dejal predsednik Združenja za vrednote Slovenske osamosvojitve Lojze Peterle. Prvak SDS Janez Janša pa je poudaril, da je bila institucija ustanovljena z vladnimi akti in ne z aktom ministrstva.

Veslači na Bledu 30 let po OI v Barceloni proslavili prvi olimpijski medalji
02. 08. 2022 19.58Slovenski veslaški mojstri Iztok Čop in Denis Žvegelj ter člani četverca brez krmarja, ki so pred 30 leti v Barceloni osvojili prvi olimpijski medalji za samostojno Slovenijo, so danes na Bledu obudili spomine na ta mejnik slovenskega športa. Kot je ob tem izpostavil Čop, so dogodki iz avgusta 1992 pomembno oblikovali slovensko športno identiteto.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'
13. 05. 2022 06.14Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Domena .si praznuje 30 let: 'Majhen korak za človeka, a velik za Slovenijo'
01. 04. 2022 06.00Spletna domena .si je bila s 1. aprilom 1992 uradno vpisana v korenski strežnik pri organizaciji IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Ta datum se tako šteje za rojstni dan domene, s katero je Slovenija pridobila svoj lasten internetni naslov. Po zadnjih podatkih je bilo registriranih 147.935 domen .si.

Umrl nekdanji avstrijski podkancler Busek: 'Ni bil ošaben in obseden z oblastjo'
14. 03. 2022 15.35V 81. letu starosti je umrl nekdanji avstrijski podkancler Erhard Busek, ki je veljal za dobrega poznavalca razmer v Jugovzhodni Evropi in bil zagovornik članstva Slovenije v EU. Na njegovo smrt so se odzvali tudi nekateri slovenski politiki, ki so ga označili za prijatelja Slovenije in vizionarja.

Trije izjemni slovenski glasbeniki prejeli državna odlikovanja
21. 02. 2022 14.30Mezzosopranistka Bernarda Fink Inzko, baritonist Marko Fink in zborovodja Jože Trošta so glasbeniki, ki so izkazali svoje talente in predanost glasbi tako domačemu kot tujemu občinstvu. Predsednik republike Borut Pahor jim je za njihova prizadevanja vročil državna odlikovanja na posebni slovesnosti v predsedniški palači.

Počivalšek Slovenijo na Expu izpostavil kot državo z visoko kakovostjo življenja
08. 02. 2022 09.46Svetovna razstava Expo 2020 Dubaj s slovenskim nacionalnim dnevom v ospredje postavlja Slovenijo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je državo predstavil kot kreativno in gospodarsko močno zeleno državo z visoko kakovostjo življenja. Napovedal je, da bo slovenski paviljon v Dubaju ostal tudi po koncu Expa.

Povežimo Slovenijo: na volitve z zavezami v dobro gospodarstva, ljudi in narave
02. 02. 2022 12.58Stranke SLS, Konkretno, Zeleni Slovenije, NLS in Novi socialdemokrati so slovesno podpisale pogodbo o skupnem nastopu na državnozborskih volitvah pod imenom Povežimo Slovenijo. Programska izhodišča se bodo vrtela okrog treh načel – kaj je dobro za gospodarstvo, za ljudi in naravo. Prepričani so v dober rezultat na volitvah.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Zorčič: V stiski nismo samo kot država, temveč tudi kot družba
23. 12. 2021 19.46Predsednik DZ Igor Zorčič je na slavnostni seji DZ ob dnevu samostojnosti in enotnosti poudaril, da bomo bogastvo družbe dosegli takrat, ko bomo "v vsej svoji različnosti sposobni soglašati, v kakšni državi in svetu želimo živeti". Kot je še dejal, pa je nujno zavedanje, da lahko ustvarjanje delitev koristi posameznikom, zagotovo pa ne družbi. Premier Janez Janša je medtem na osrednji državni proslavi poudaril, da je bila slovenska osamosvojitev inovacija, Slovenci pa nismo zgodovinsko nikomur nič dolžni.

Kövesijeva na obisku v Sloveniji opozorila na pritiske na tožilstvo
06. 12. 2021 07.29Evropska glavna tožilka Laura Kövesi je v Ljubljani poudarila, da nihče ne more odstaviti evropskih delegiranih tožilcev brez soglasja evropske glavne tožilke. Opozorila je še na pritiske na tožilstvo s spreminjanjem zakonodaje in pozvala slovenske tožilce: "Bodite pozorni, spregovorite, niste sami".

Koalicija: Tonin pričakuje, da se bo Janša opravičil, Počivalšek izjav 'ne razume'
15. 10. 2021 14.11Potem ko je koalicija sprva večinoma molčala ob komentarjih premierja Janeza Janše, ki so leteli na delegacijo EP, ki se mudi v Sloveniji, zdaj prvak NSi Matej Tonin Pravi, da bi se moral predsednik vlade za svoje besede opravičiti. Prvak SMC Zdravko Počivalšek prav tako "ne razume" določenih Janševih izjav. Še bolj kritična je zaradi dogajanja opozicija, kjer s prstom kažejo na Janševe podpornike v DZ.

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar
08. 10. 2021 08.47Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri
21. 09. 2021 06.00Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.