24ur fokus

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?
23. 03. 2025 07.00Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela
20. 03. 2025 06.0030 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?
09. 03. 2025 14.16SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Zakaj država ne želi postati lastnica partizanske bolnišnice Franja?
02. 03. 2025 07.00Pogled na bolnico Franjo, ta pomemben kulturni spomenik, je po predlanski vodni ujmi, ki jo je pošteno uničila, naravnost žalosten. Kljub temu človek ob pogledu na uničene barake ne more mimo začudenja in občudovanja, kaj so nekoč znali in zmogli. Kako so v vojnih časih uspeli na tako zahtevnem terenu postaviti bolnišnico, v kateri so zdravili številne ranjence? Obnova bolnišnice je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko moralna obveza države in ob načrtih za obnovo so se predstavniki kulturnega ministrstva in občine strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. Zakaj si je torej država premislila? Kdo bo lastnik Franje?

Večmesečni dopust – prihodnost zaposlovanja?
23. 02. 2025 09.07Pol leta dopusta, delovno mesto pa vas čaka. Ali pa kar celo leto. Za potovanje, dokončanje šolanja, gradnjo ali obnovo doma ali pa zgolj za kakovosten čas z družino. Se sliši dobro? No, te možnosti - tako imenovano sobotno leto ali sabbatical – ponuja vedno več podjetij. Po drugi strani pa v javnem sektorju, v branžah, kjer je sobotno leto zakonsko omogočeno, to vedno težje zagotavljajo. Bo omogočanje dolgotrajnih odsotnosti z dela vsaj v zasebnem sektorju kmalu samoumevno? Na globalni ravni je že eden od petih največjih trendov v zaposlovanju. 24UR Fokus.

Kakšna je povezava med Zidar Klemenčičevo in pričevalcem?
17. 02. 2025 17.49Po razkritjih v rubriki 24UR FOKUS o potencialno koruptivnem omrežju javnosti dobro znane odvetnice Nine Zidar Klemenčič, zdaj objavljamo dodatna obremenjujoča pričevanja. Razkrivamo, kako je poslovno povezana s pričevalcem s posnetkov. Z Enesom Draganovićem, ki naj bi ga na Darsu pri poslih z avtovlekami favorizirali, pa je javnosti dobro znana odvetnica poslovno sodelovala tudi pri nepremičnini, na kateri je imela več let vpisani dve plombi. Medtem so kriminalisti že zasegli vseh 13 surovih - neobdelanih telefonskih posnetkov, ki smo jih v uredništvo prejeli od Sama Feštajna iz avtovleke Žonta.

Dars: Od odvetnice bomo zahtevali predajo celotne dokumentacije
17. 02. 2025 16.16Po naših nedeljskih razkritjih v rubriki 24UR FOKUS smo vprašanja o potencialno koruptivnem omrežju naslovili tudi na pristojne institucije. Komisija za preprečevanje korupcije in Odvetniška zbornica Slovenije pravita, da prijave v povezavi z očitki niso prejeli. Na Policiji in specializiranem državnem tožilstvu so medtem z odgovori skopi. In kaj pravijo na Darsu, ki z odvetniško pisarno Nine Zidar Klemenčič še vedno sodeluje?

Kako (za)služijo odvetniki in kako pazijo, da ne sedijo na dveh stolih
17. 02. 2025 17.18Če se odvetnik s stranko dogovori za plačilo po uspehu, je zgornja meja njegove nagrade določena pri 15 odstotkih. Če je dogovorjen pavšalni znesek, pa je lahko tudi več: "To je stvar svobodne volje stranke", pojasnjuje predsednik odvetniške zbornice Janez Starman. "Konflikt interesov je eno bolj zapletenih in občutljivih vprašanj. Sedeti na dveh stolih kot odvetnik je verjetno najbolj zavržno dejanje," pa izpostavlja splošno načelo odvetniške zbornice.

Posli Nine Zidar Klemenčič
17. 02. 2025 10.36Ena izmed najbolj vplivnih odvetnic v državi se je znašla sredi potencialno koruptivnega omrežja, ki smo ga v nedeljo razkrili v rubriki 24UR Fokus. Objavili smo dele pričevanj, ki so povezani z dvema državnima posloma – največjim državnim podjetjem Družbo za avtoceste (Dars) in nakupom sodne stavbe na Litijski. Je pa Nina Zidar Klemenčič z državo sodelovala tudi v drugih primerih, njene stranke so bili denimo celjska bolnišnica, mariborska občina, trebanjski dom upokojencev, ljubljanska psihiatrična bolnišnica. Zastopala je tudi številne politike, pa cementarno Salonit Anhovo in Zvezo prijateljev mladine Moste-Polje.

Nina Zidar Klemenčič zavrača očitke in favoriziranje Draganovića
16. 02. 2025 20.32"Gre za neresnične konstrukte in zaključke, ki so podani na podlagi nepravilnih informacij," na očitke odgovarja ena najbolj vplivnih slovenskih odvetnic Nina Zidar Klemenčič. Potem ko smo v nocojšnji rubriki 24UR Fokus razkrili potencialno koruptivno omrežje javnosti dobro znane odvetnice, je ta nastopila kot gostja v naši osrednji informativni oddaji. V pogovoru je vse očitke v povezavi z delom na Darsu in pri pogodbah za avtovleke zavrnila. Zatrdila je, da njena odvetniška družba nikoli ni favorizirala Enesa Draganovića in napovedala, da se bo obrnila tudi na sodišče.

'Sm mogu telefon zamenjat, Nina je hotla, ker sem mel preveč dokazov'
16. 02. 2025 12.32Razkrivamo potencialno koruptivno omrežje javnosti dobro znane odvetnice Nine Zidar Klemenčič. Objavljamo dele na skrivaj posnetih telefonskih pogovorov med znanim avtovlekarjem Samom Feštajnom, lastnikom podjetja Žonta – podjetja, ki mu je Dars leta 2021 odpovedal pogodbo za avtovleko poškodovanih in pokvarjenih tovornih vozil – in osebo, ki je z odvetnico Zidar Klemenčičevo poslovno in osebno povezana že skoraj desetletje. Razpolagamo s kar 13 surovimi, torej neobdelanimi telefonskimi pogovori, ki so nastali med junijem in oktobrom lani. Zidar Klemenčičeva je sicer v oddaji 24UR vse očitke ostro zavrnila.

Protesti v Srbiji: 'Zdaj je čas, ko moramo potegniti črto'
09. 02. 2025 11.45Protesti v Srbiji ne pojenjajo. Študentom, ki zahtevajo odgovornost oblasti in pravico za žrtve novembrske tragične nesreče v Novem Sadu, se vsak dan pridružujejo novi in novi protestniki. Na ulicah so tudi upokojenci, kmetje, zdravniki, vojni veterani, učitelji, profesorji ... Kaj to pomeni za oblast, ki se ji množice sicer upirajo že leta? Se tokrat v Srbiji obeta zgodovinski prelom, ki lahko s položaja odnese srbskega predsednika Aleksandra Vučića?

V Sloveniji aktivnih okoli 800 knjižnih klubov
08. 02. 2025 15.07Knjižni klubi so v razcvetu – v Sloveniji jih deluje okoli 800. V šolah, knjižnicah, mladinskih centrih, domovih za upokojence, celo v centrih za dolgotrajno rehabilitacijo. Debata o knjigah in branje poglobita, širita obzorja in krepita komunikacijo. Družbe z visoko stopnjo bralne pismenosti pa so uspešnejše in gospodarsko razvitejše.

Tabletka proti staranju?
02. 02. 2025 10.11Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Bomo že kmalu živeli 150 let?
01. 02. 2025 15.02Znanost in tehnologija napredujeta z izjemno hitrostjo. Biohekanje oziroma optimiziranje telesa, upočasnjevanje staranja in dolgoživost postajajo vse močnejša industrija. Nekateri znanstveniki in milijonarji, ki na sebi preizkušajo vedno nove protokole, vzpostavljajo novo paradigmo zdravja in vitalnega dolgega življenja.

Vilfan: Šport potrebuje svoje ministrstvo
26. 01. 2025 09.52Slovenski šport že dolgo niso zgolj vrhunski rezultati. Govorimo o promocijskem stroju, dejavnosti, ki bi morala predstavljati razbremenitev za zdravstveni sistem, nečem, kar združuje pogosto nezdružljivo. Dejavnost, ki bi si že zdavnaj zaslužila svoje ministrstvo, kot pravi neposredna košarkarska legenda Peter Vilfan. V rubriki 24UR Fokus so spregovorili vrhunski športniki: prejemnica dveh olimpijskih medalj Janja Garnbret, najboljši kolesar na svetu Tadej Pogačar, odbojkarski reprezentant Dejan Vinčič in finalistka olimpijskih iger v plavanju Neža Klančar.

SDH presenečen nad izjavami Mesca: 'Bil je pravočasno in celovito informiran'
21. 01. 2025 08.15Invalidsko podjetje CSS je treba ohraniti ali pa zaposlenim omogočiti prezaposlitev še pred iztekom likvidacije podjetja, sicer bom sklep o likvidaciji preklical, je napovedal minister za delo Luka Mesec. Od vodstva podjetja in SDH najprej pričakuje vse informacije o stanju podjetja. V SDH so nad njegovimi izjavami, da niso zagotovili niti osnovnih informacij, presenečeni, saj da je bil pravočasno in celovito informiran.

Od maničnega nerealističnega optimizma do hude depresije
19. 01. 2025 13.39Z diagnozo bipolarne motnje živi okoli 40 milijonov ljudi. Gre za psihično bolezen s skrajnim izmenjevanjem razpoloženja. Na eni strani maničnega, ki pomeni pretirano energičnost, dobro počutje, nerealističen optimizem in skrajno vznesenost, ter na drugi depresivnega, za katerega je značilno izrazito pomanjkanje volje in življenjskih ciljev.

Prostitucija se je iz klubov in salonov preselila v stanovanja
12. 01. 2025 11.00Belgija je kot prva država na svetu sprejela zakon, ki spolnim delavkam dodeljuje materinski dopust, nadomestilo za bolniško odsotnost, pokojnino, zdravstveno zavarovanje. Njihovo delo bo torej obravnavano kot vsako drugo. Pa pri nas? Prostitucija je že več kot dve desetletji dekriminalizirana, ni pa regulirana in zakonsko urejena. Kaj to konkretno pomeni, kaj je torej dovoljeno in kaj ne, koliko ljudi se v Sloveniji sploh ukvarja s prostitucijo? O tem, zakaj se je odločila, da bo svoje telo prodajala za užitek drugih, za nocojšnji 24UR Fokus govori 45-letnica.

Dončić za 24UR: Že od majhnega sem zadeval 'šute', ki jih ne bi smel
05. 01. 2025 12.40Medtem ko čakamo, da se slovenski košarkarski virtuoz Luka Dončić vrne na parket lige NBA, v oddaji 24UR FOKUS prinašamo njegovo zgodbo. V Dallasu ga je konec decembra obiskala naša ekipa.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?
26. 12. 2024 17.11Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

Tvegana nosečnost – od strahu do optimizma
22. 12. 2024 07.00"Svet se mi je sesul, bil je šok. Strah nas je bilo," s 7-mesečnim dojenčkom Ernestom v naročju pripoveduje Nastja Vidic. V zgodnji nosečnosti so ji diagnosticirali preeklampsijo – življenjsko ogrožujoče stanje, ki je nevarno tako za mamo kot za otroka.

Hipnoza – anestezija, sprostitev in terapija
15. 12. 2024 14.05Medicinska hipnoza v športu, pri porodu, za strahove, travme, samozavest, tudi operativne posege. Pri nas jo uporabljajo pri tako imenovanih budnih možganskih operacijah, da pacienta pomirijo, pripravijo na nujno sodelovanje. Tudi zobozdravniki pred pregledi in posegi. Gre za budno stanje, v katerem smo bolj dovzetni za sugestije in spremembe v razmišljanju in dojemanju.

24UR Fokus: Intervju s predsednikom vlade
01. 12. 2024 09.4920 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2030, nepremičninski davek. Po poti zdravstva pred našimi očmi razpada šolstvo, davčna reforma je minimalizirana na spremembe. Dogajajo se ministrske rošade in osebne zamere. Predsednik vlade ljudi nagovarja na družbenih omrežjih. Kako uspešno to počne? Ali se mu je zdel video z vudu lutko, ki ga je objavila njegova partnerka Tina Gaber, primeren?

Tretjina dijakinj razmišlja o operaciji
24. 11. 2024 15.43Skoraj polovica mladih že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s popolnimi podobami na spletu ter je zaradi tega nezadovoljnih s svojim videzom. Še bolj alarmantno je, da kar četrtina učenk v zadnji triadi osnovne šole in tretjina dijakinj razmišlja o izboljšanju videza z operativnim posegom. Tudi pritisk glede šolskega in drugih uspehov je vedno večji, hkrati pa mladi čutijo vedno manjšo podpore družine.

'Nikoli mi niso rekli: Pusti, to je za fante'
17. 11. 2024 07.00V Sloveniji je v inženirstvu po podatkih državnih statistikov le dobrih 13 odstotkov žensk, tudi v drugih poklicih s področja naravoslovja, tehnologije in matematike so v manjšini. A zgledov, ki dokazujejo, da tehnični poklici še zdaleč niso rezervirani le za moške, je ogromno. V rubriki 24UR Fokus nocoj predstavljamo zgodbe štirih uspešnih inženirk, s štirimi različnimi karierami. Kaj je pretehtalo, da so se odločile za tehnične poklice? S kakšnimi ovirami so se soočale?

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Napovedi novih strank: 'Na koncu vas bo za enega fička'
27. 10. 2024 15.51Osamosvojitve, izstopi, premiki, ustanavljanja novih strank. Val vstopov na parlamentarni politični parket je očitno v polnem teku. Po kratkem političnem pokoju se vrača Karl Erjavec, že prihodnji mesec naj bi stranko ustanovil Anže Logar, v začetku prihodnjega leta predsednik Državnega sveta Marko Lotrič. Vsi obljubljajo drugačno politiko, sodelovanje, povezovanje. Toda podobnih projektov s podobnimi obljubami je bilo v preteklosti že kar nekaj. Kako so se obnesli? Lahko preizkušena formula tokrat prinese politični uspeh? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Poslovna stavba Darsa: z aneksi z 20 na 25 milijonov
21. 10. 2024 07.00Konec letošnjega leta se bodo zaposleni in uprava Darsa začeli seliti v novo poslovno stavbo na Griču, tik ob ljubljanski obvoznici. Sprva načrtovana skoraj 20-milijonska investicija največje državne družbe se je krepko zavlekla, za dobri dve leti, in močno podražila, za skoraj tretjino, na slabih 25 milijonov evrov. Ta cena sicer še ni dokončna, saj je po prvem v pripravi že drugi aneks. Zaradi bratske naveze – vodja gradnje je namreč Brane Ribič, brat člana uprave Andreja Ribiča – je prišlo do napetosti med nadzornim svetom in upravo. Nadzorniki so zahtevali, da se mora Ribič iz vseh postopkov izločiti.

Kadrovska rošada na vrhu Darsa: v igri tudi Tomaž Vesel
20. 10. 2024 07.00Predvidoma prihodnji četrtek bo znano, kdo bo po novem vodil Dars. Aktualni predsednik uprave, David Skornšek, je za rubriko 24UR Fokus potrdil, da se po letu dni umika z najvišjega položaja. Kljub temu želi ostati v upravi, vendar ne več na najbolj izpostavljenem mestu. Na drugi strani aktualni član uprave in vidni član stranke Gibanja Svoboda, Andrej Ribič, ne skriva, da bi rad zasedel Skornškov stolček. A v zadnjih dneh se med kandidati za novega člana uprave, morebiti celo njenega predsednika, omenja tudi Tomaža Vesela, nekdanjega kandidata za evropskega komisarja, ki mu vladajoča politika očitno išče novo delovno mesto. Kaj na naše novinarsko vprašanje odgovarja Vesel?