24ur fokus

Svet celjske bolnišnice: pojasnili sodelovanje z Nino Zidar Klemenčič

22. 04. 2025 19.18

Svet celjske bolnišnice je na izredni seji zasedal brez enega člana, saj je dosedanjega predsednika sveta zavoda Tomaža Subotiča vlada po njegovem odstopu odpoklicala. Vodstvo je pojasnilo tudi svetovalne pogodbe in sodelovanje z Odvetniško pisarno Zidar Klemenčič, kjer da je šlo "za specializirane storitve", ki so jih potrebovali.

Kako je imeti sedem oziroma pet otrok?

20. 04. 2025 07.00

Ekipa rubrike 24ur Fokus je tik pred prazniki obiskala dve veliki družini, takšni, ki štrlita iz slovenskega povprečja. V Sloveniji živi namreč okoli 600 tisoč družin, a je manj kot desetina takšnih s pet ali več otroki. Mi smo eno popoldne preživeli z devetčlansko družino Perak Bosančić iz Grosuplja, h Kosijevim, ki jih je skupaj sedem, pa smo se odpeljali v Ormož.

Kako oprostitev Janše vidita politična komentatorja?

19. 04. 2025 07.00

V oddaji 24UR Zvečer sta gosta, politična komentatorja Peter Merše in Antiša Korljan, analizirala oprostilno sodbo Janeza Janše ter njen vpliv na politično klimo v Sloveniji. Komentirala sta tudi kampanjo pred referendumom o dodatku k pokojninam za umetnike.

Prvič po razkritjih je pred kamere stopil direktor celjske bolnišnice

18. 04. 2025 19.36

Kot smo poročali, so v nabavnem oddelku celjske bolnišnice lani zaposlili nečaka Tomaža Subotiča, pri katerem je večkrat dopustoval predsednik vlade Robert Golob. V bolnišnici so zanikali, da bi Subotič posredoval pri nečakovi zaposlitvi in poudarili, da je bil Luka Kitak Subotić izbran, ker je izkazal strokovno znanje in izjemne komunikacijske veščine. Pravnik Miha Šepec meni, da je treba primer, ki bi se lahko izkazal za koruptivnega, vzeti pod drobnogled. Kaj pa na odnos med Golobom in Subotičem pravi predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj?

Nečak Tomaža Subotiča dobil službo v celjski bolnišnici

18. 04. 2025 06.00

Razkrivamo, da je nečak Tomaža Subotiča, pri katerem je dopustoval premier Robert Golob, dobil službo v nabavnem oddelku celjske bolnišnice, ki razpolaga s 150 milijoni evrov proračuna letno. Luka Kitak Subotić se je zaposlil konec lanskega decembra, ko je bil njegov stric član sveta bolnišnice.

Po naših razkritjih vlada iz sveta SB Celje odpoklicala Subotiča

17. 04. 2025 16.29

Vlada je na seji iz sveta Splošne bolnišnice Celje odpoklicala Tomaža Subotiča. Slednje je storila na podlagi njegovega odstopa, ki ga je podal po razkritjih v rubriki 24UR FOKUS o počitnikovanju premierja Roberta Goloba v njegovi počitniški vili. Minister za finance Klemen Boštjančič meni, da gre pri očitkih za odvračanje pozornosti od uspehov vlade.

Brezplačne nočitve Roberta Goloba: Odzvali so se tudi v SD

15. 04. 2025 20.04

Kar vrstijo se ostre kritike na brezplačno dopustovanje predsednika vlade Roberta Goloba pri podjetniku, članu vladajoče Svobode ter zdaj že nekdanjem članu nadzornih svetov dveh državnih bolnišnic, Tomažu Subotiču. Na razkritja v naši rubriki Fokus so se po prespani noči ostro odzvali v delu koalicijske SD. "Pred volitvami smo se zavezali višjim standardom prevzemanja odgovornosti. Če se tega ne bomo držali, bo ljudstvo spregovorilo na volitvah," je do izmikanja premierja kritičen podpredsednik Socialnih demokratov, Luka Goršek.

Golob odločno zavrača namigovanja. Pirnat ga poziva k odstopu

14. 04. 2025 07.55

Na podlagi sporočil in dokumentacije glede brezplačnega dopusta za domnevno kadrovanje, ki smo jih v rubriki 24ur Fokus pokazali Robertu Šumiju, predsedniku Komisije za preprečevanju korupcije, so zoper predsednika vlade Roberta Goloba konec minulega tedna uvedli preiskavo, tako imenovani predhodni preizkus. Golob namigovanja odločno zanika. Od resorne ministrice bo zahteval, da v primeru ugotovljenih nepravilnosti pri poslovanju v Splošni bolnišnici Celje ustrezno ukrepa. V celjski bolnišnici zatrjujejo, da niso plačali nobenih storitev za predsednika sveta zavoda Tomaža Subotiča.

Politični odzivi po dopustovanju Goloba zadržani, čakajo na ugotovitve KPK

14. 04. 2025 17.53

V političnih vrstah so s komentarji o dopustovanju premierja Roberta Goloba pri poslovnežu Tomažu Subotiču, ki ga je vlada imenovala v sveta dveh zdravstvenih zavodov, zadržani. Večinoma pričakujejo, da bodo svoje opravili pristojni organi, na čelu s Komisijo za preprečevanje korupcije. Ta medtem ugotavlja, da čeprav so pravila glede nasprotja interesov v veljavi že 15 let, največ ugotovljenih kršitev beležijo prav s tega področja.

Položaj v zameno za dopust predsedniku vlade Robertu Golobu?

13. 04. 2025 19.20

Dva meseca po razkritju domnevno spornih praks znane in vplivne odvetnice Nine Zidar Klemenčič se je na nas obrnilo več virov, ki so nam odstrli zaveso zakulisja političnega vpliva in interesnih povezav. V 24UR Fokus - ki si ga lahko ogledate v članku spodaj - razkrivamo brezplačne dopuste, domnevne kadrovske kupčije in sume izkoriščanja tretje največje bolnišnice v državi.

Med maslom in topovi: od kod denar za pospešeno oboroževanje?

06. 04. 2025 11.09

Ker Amerika Evropi več kot očitno hrbet obrača tudi tudi na obrambnem področju, evropske države ena za drugo hitijo s pospešenim oboroževanjem in višanjem obrambnih izdatkov. Tudi Slovenija, pravi premier Golob, pripravlja nabor ukrepov za obrambo, varnost in odpornost. Kaj pa to pomeni za javne finance, kje bo vlada vzela denar za vojsko? Kaj si od tega obeta slovenska orožarska industrija? Kaj kupuje obrambno ministrstvo in za koliko? Pa tudi: ali več orožja res prinaša več miru? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Prvi dnevi POP TV: Kako je vse skupaj začelo?

04. 04. 2025 10.00

Letos POP TV praznuje 30 let in ob tej priložnosti smo se pogovarjali z nekaterimi zaposlenimi, ki so tu že od samega začetka. Kako se spominjajo začetkov trenutno največje komercialne televizije v državi?

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?

03. 04. 2025 06.00

Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?

23. 03. 2025 07.00

Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?

09. 03. 2025 14.16

SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Zakaj država ne želi postati lastnica partizanske bolnišnice Franja?

02. 03. 2025 07.00

Pogled na bolnico Franjo, ta pomemben kulturni spomenik, je po predlanski vodni ujmi, ki jo je pošteno uničila, naravnost žalosten. Kljub temu človek ob pogledu na uničene barake ne more mimo začudenja in občudovanja, kaj so nekoč znali in zmogli. Kako so v vojnih časih uspeli na tako zahtevnem terenu postaviti bolnišnico, v kateri so zdravili številne ranjence? Obnova bolnišnice je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko moralna obveza države in ob načrtih za obnovo so se predstavniki kulturnega ministrstva in občine strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. Zakaj si je torej država premislila? Kdo bo lastnik Franje?

Večmesečni dopust – prihodnost zaposlovanja?

23. 02. 2025 09.07

Pol leta dopusta, delovno mesto pa vas čaka. Ali pa kar celo leto. Za potovanje, dokončanje šolanja, gradnjo ali obnovo doma ali pa zgolj za kakovosten čas z družino. Se sliši dobro? No, te možnosti - tako imenovano sobotno leto ali sabbatical – ponuja vedno več podjetij. Po drugi strani pa v javnem sektorju, v branžah, kjer je sobotno leto zakonsko omogočeno, to vedno težje zagotavljajo. Bo omogočanje dolgotrajnih odsotnosti z dela vsaj v zasebnem sektorju kmalu samoumevno? Na globalni ravni je že eden od petih največjih trendov v zaposlovanju. 24UR Fokus.

Kakšna je povezava med Zidar Klemenčičevo in pričevalcem?

17. 02. 2025 17.49

Po razkritjih v rubriki 24UR FOKUS o potencialno koruptivnem omrežju javnosti dobro znane odvetnice Nine Zidar Klemenčič, zdaj objavljamo dodatna obremenjujoča pričevanja. Razkrivamo, kako je poslovno povezana s pričevalcem s posnetkov. Z Enesom Draganovićem, ki naj bi ga na Darsu pri poslih z avtovlekami favorizirali, pa je javnosti dobro znana odvetnica poslovno sodelovala tudi pri nepremičnini, na kateri je imela več let vpisani dve plombi. Medtem so kriminalisti že zasegli vseh 13 surovih - neobdelanih telefonskih posnetkov, ki smo jih v uredništvo prejeli od Sama Feštajna iz avtovleke Žonta.

Dars: Od odvetnice bomo zahtevali predajo celotne dokumentacije

17. 02. 2025 16.16

Po naših nedeljskih razkritjih v rubriki 24UR FOKUS smo vprašanja o potencialno koruptivnem omrežju naslovili tudi na pristojne institucije. Komisija za preprečevanje korupcije in Odvetniška zbornica Slovenije pravita, da prijave v povezavi z očitki niso prejeli. Na Policiji in specializiranem državnem tožilstvu so medtem z odgovori skopi. In kaj pravijo na Darsu, ki z odvetniško pisarno Nine Zidar Klemenčič še vedno sodeluje?

Kako (za)služijo odvetniki in kako pazijo, da ne sedijo na dveh stolih

17. 02. 2025 17.18

Če se odvetnik s stranko dogovori za plačilo po uspehu, je zgornja meja njegove nagrade določena pri 15 odstotkih. Če je dogovorjen pavšalni znesek, pa je lahko tudi več: "To je stvar svobodne volje stranke", pojasnjuje predsednik odvetniške zbornice Janez Starman. "Konflikt interesov je eno bolj zapletenih in občutljivih vprašanj. Sedeti na dveh stolih kot odvetnik je verjetno najbolj zavržno dejanje," pa izpostavlja splošno načelo odvetniške zbornice.

Posli Nine Zidar Klemenčič

17. 02. 2025 10.36

Ena izmed najbolj vplivnih odvetnic v državi se je znašla sredi potencialno koruptivnega omrežja, ki smo ga v nedeljo razkrili v rubriki 24UR Fokus. Objavili smo dele pričevanj, ki so povezani z dvema državnima posloma – največjim državnim podjetjem Družbo za avtoceste (Dars) in nakupom sodne stavbe na Litijski. Je pa Nina Zidar Klemenčič z državo sodelovala tudi v drugih primerih, njene stranke so bili denimo celjska bolnišnica, mariborska občina, trebanjski dom upokojencev, ljubljanska psihiatrična bolnišnica. Zastopala je tudi številne politike, pa cementarno Salonit Anhovo in Zvezo prijateljev mladine Moste-Polje.

Nina Zidar Klemenčič zavrača očitke in favoriziranje Draganovića

16. 02. 2025 20.32

"Gre za neresnične konstrukte in zaključke, ki so podani na podlagi nepravilnih informacij," na očitke odgovarja ena najbolj vplivnih slovenskih odvetnic Nina Zidar Klemenčič. Potem ko smo v nocojšnji rubriki 24UR Fokus razkrili potencialno koruptivno omrežje javnosti dobro znane odvetnice, je ta nastopila kot gostja v naši osrednji informativni oddaji. V pogovoru je vse očitke v povezavi z delom na Darsu in pri pogodbah za avtovleke zavrnila. Zatrdila je, da njena odvetniška družba nikoli ni favorizirala Enesa Draganovića in napovedala, da se bo obrnila tudi na sodišče.

'Sm mogu telefon zamenjat, Nina je hotla, ker sem mel preveč dokazov'

16. 02. 2025 12.32

Razkrivamo potencialno koruptivno omrežje javnosti dobro znane odvetnice Nine Zidar Klemenčič. Objavljamo dele na skrivaj posnetih telefonskih pogovorov med znanim avtovlekarjem Samom Feštajnom, lastnikom podjetja Žonta – podjetja, ki mu je Dars leta 2021 odpovedal pogodbo za avtovleko poškodovanih in pokvarjenih tovornih vozil – in osebo, ki je z odvetnico Zidar Klemenčičevo poslovno in osebno povezana že skoraj desetletje. Razpolagamo s kar 13 surovimi, torej neobdelanimi telefonskimi pogovori, ki so nastali med junijem in oktobrom lani. Zidar Klemenčičeva je sicer v oddaji 24UR vse očitke ostro zavrnila.

Protesti v Srbiji: 'Zdaj je čas, ko moramo potegniti črto'

09. 02. 2025 11.45

Protesti v Srbiji ne pojenjajo. Študentom, ki zahtevajo odgovornost oblasti in pravico za žrtve novembrske tragične nesreče v Novem Sadu, se vsak dan pridružujejo novi in novi protestniki. Na ulicah so tudi upokojenci, kmetje, zdravniki, vojni veterani, učitelji, profesorji ... Kaj to pomeni za oblast, ki se ji množice sicer upirajo že leta? Se tokrat v Srbiji obeta zgodovinski prelom, ki lahko s položaja odnese srbskega predsednika Aleksandra Vučića?

V Sloveniji aktivnih okoli 800 knjižnih klubov

08. 02. 2025 15.07

Knjižni klubi so v razcvetu – v Sloveniji jih deluje okoli 800. V šolah, knjižnicah, mladinskih centrih, domovih za upokojence, celo v centrih za dolgotrajno rehabilitacijo. Debata o knjigah in branje poglobita, širita obzorja in krepita komunikacijo. Družbe z visoko stopnjo bralne pismenosti pa so uspešnejše in gospodarsko razvitejše.

Tabletka proti staranju?

02. 02. 2025 10.11

Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Bomo že kmalu živeli 150 let?

01. 02. 2025 15.02

Znanost in tehnologija napredujeta z izjemno hitrostjo. Biohekanje oziroma optimiziranje telesa, upočasnjevanje staranja in dolgoživost postajajo vse močnejša industrija. Nekateri znanstveniki in milijonarji, ki na sebi preizkušajo vedno nove protokole, vzpostavljajo novo paradigmo zdravja in vitalnega dolgega življenja.

Vilfan: Šport potrebuje svoje ministrstvo

26. 01. 2025 09.52

Slovenski šport že dolgo niso zgolj vrhunski rezultati. Govorimo o promocijskem stroju, dejavnosti, ki bi morala predstavljati razbremenitev za zdravstveni sistem, nečem, kar združuje pogosto nezdružljivo. Dejavnost, ki bi si že zdavnaj zaslužila svoje ministrstvo, kot pravi neposredna košarkarska legenda Peter Vilfan. V rubriki 24UR Fokus so spregovorili vrhunski športniki: prejemnica dveh olimpijskih medalj Janja Garnbret, najboljši kolesar na svetu Tadej Pogačar, odbojkarski reprezentant Dejan Vinčič in finalistka olimpijskih iger v plavanju Neža Klančar.

SDH presenečen nad izjavami Mesca: 'Bil je pravočasno in celovito informiran'

21. 01. 2025 08.15

Invalidsko podjetje CSS je treba ohraniti ali pa zaposlenim omogočiti prezaposlitev še pred iztekom likvidacije podjetja, sicer bom sklep o likvidaciji preklical, je napovedal minister za delo Luka Mesec. Od vodstva podjetja in SDH najprej pričakuje vse informacije o stanju podjetja. V SDH so nad njegovimi izjavami, da niso zagotovili niti osnovnih informacij, presenečeni, saj da je bil pravočasno in celovito informiran.