24 ur inšpektor

Zavetišča: deponija za živali, ko se jih naveličamo?
16. 01. 2025 06.00Prispevka na pse za njihove lastnike, kot kaže, ne bo. Na ministrstvu za kmetijstvo so se mu po burni reakciji javnosti odrekli, še preden so ga sploh zapisali v predlog novele zakona o zaščiti živali. Ali to pomeni, da ne bomo plačevali nič? Zakaj je stanje v zavetiščih alarmantno? V Sloveniji za zapuščene živali skrbi 16 zavetišč. Prostora imajo za 700 mačk in 400 psov, leta 2023 je bilo sprejetih 9.897 mačk in 1.572 psov.

Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu
19. 12. 2024 12.37Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu, je zagotovil direktor zavoda Goran Blaško. Na odločbo gradbene inšpekcije o prenehanju uporabe stavbe, v kateri živi šest oseb z invalidnostmi, se bodo pritožili najverjetneje naslednji teden, vsekakor pa v pritožbenem roku 15 dni, je dodal.

Inšpektor ukazal izselitev stanovanjske enote, za to dal le 24 ur časa
18. 12. 2024 13.21Na ministrstvu za solidarno prihodnost so se seznanili z ugotovitvijo gradbenega inšpektorja, ki je bivalnim enotam socialnovarstvenega zavoda Dom na Krasu odredil prepoved uporabe.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov
20. 10. 2023 06.00Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Investiranje kot zdravilo za tiho erozijo premoženja
30. 09. 2023 13.15Več kot 25 milijard evrov imamo v depozitih. To pomeni, da ima vsak Slovenec v povprečju 12.500 evrov na bančnem računu. Ljudje pogosto spregledajo neizkoriščen potencial pametnega vlaganja. Denar si v času inflacije zasluži več kot zgolj mirovanje na bančnem računu.

Morski pes napadel deskarja, ki se v bolnišnici zdaj bori za življenje
26. 08. 2023 09.53"Še nikoli nisem videl česa takega," je za avstralske medije dejal očividec groznega dogodka. Morski pes je namreč v bližini plaže Lighthouse Beach napadel 44-letnega deskarja. Z živaljo se je moški boril okoli 30 sekund, preden mu je uspel pobegniti na obalo. A v napadu je deskar utrpel hude poškodbe, trenutno se v bolnišnici bori za življenje.

Dvojčki – enaki geni, različne izkušnje
24. 06. 2023 12.43Odnosa med dvojčkoma ne more razumeti nekdo, ki ni del tega, pravita Tina in Tanja Šentjurc, enojajčni dvojčici, rojeni le dve minuti narazen. Je intuitiven, drugačen, poseben. V Sloveniji se v povprečju rodi dobrih 300 parov dvojčkov letno. Trojčki so še veliko redkejši – rodijo se enkrat na 10.000 rojstev.

Prehodni hlevi in živalska policija za boljšo zaščito živali
14. 04. 2023 19.27Živalsko policijo, ki jo v tujini dobro poznajo, bi koalicija imela tudi pri nas. Gre za posebno ekipo veterinarjev, ki bi se posvetila predvsem razmeram na terenu, na drugi strani pa bi, po krajšem izobraževanju, desna roka inšpektorjev postali posamezniki, ki že zdaj v okviru društev delajo na področju zaščite živali.

Se vam zdi 1200 evrov za jogi veliko?
25. 03. 2023 09.28Ponoči bomo znova premikali ure, kar nam bo vzelo uro spanja, vsaj dokler se ne navadimo. Slovenci in Slovenke pa že tako spimo premalo, veliko ljudi pa spi tudi preslabo. Če smo zdravi, če imamo urejeno higieno spanja, pa se vseeno zbujamo razboleni, polomljeni, je lahko za to krivo tudi slabo ali staro ležišče. Pri ležiščih velja, da zgolj visoka cena ne pomeni, da bomo tudi bolje spali, ležišče mora biti namreč primerno za nas, za naše spalne navade. Kako sploh izbrati pravo ležišče, pravi vzglavnik, kako pogosto jih menjati?

Teden shodov, upora in zmag v fotografijah
11. 03. 2023 10.44Lahko bi rekli, da so minuli teden zaznamovali protestni shodi. Po železniški nesreči v Grčiji so se na ulice odpravili sindikati, v Gruziji so ulice vseh večjih mest preplavili besni državljani, ki nasprotujejo predlogu zakona, ki zatira delovanje civilne družbe in omejuje medije, še naprej je vroče na pariških ulicah, kjer nasprotujejo pokojninski reformi. Z množičnimi shodi po svetu pa so ženske obeležile 8. marec in opozorile na številne krivice, ki se jim dogajajo. Rusija še naprej raketira ukrajinska mesta, Ši Džinping pa je bil še tretjič izvoljen za predsednika Kitajske.

Anđa Marić skozi ognjena polja Mordorja do svobode
27. 11. 2022 18.21Multipla skleroza še vedno velja za neozdravljivo bolezen. Najpogosteje zanjo zbolevajo ženske v starosti od 20 do 40 let. V tej starostni skupini je bila ob postavitvi diagnoze tudi nekdanja hrvaška manekenka Anđa Marić, ki se je pred desetimi leti podala na neverjetno življenjsko preizkušnjo. Kot je nekoč zapisala, je hodila po ognjenih poljih Mordorja in preživela. Pa ne le preživela. Zdaj je spet srečna, znova poje, izdala je knjigo in pomaga drugim do pozitivnih misli. Za 24UR Inšpektor je spregovorila o trmi, ki jo je gnala skozi bolezen, ljubezni do sebe in tudi o odnosu s sinom Gašperjem.

Inšpektorat zaradi nezakonitega dela otrok oglobil prve starše vplivneže
25. 11. 2022 11.26Inšpektorat RS za delo je oglobil prve starše vplivneže zaradi nezakonitega dela otrok, so nam potrdili na inšpektoratu. Pojasnili so, da so globo v višini 1500 evrov izdali, ker vplivnež pred pričetkom dela svojega otroka ni pridobil dovoljenja za delo. Starš se je sicer pritožil, tako da bo o tem, če se bo odločbo potrdilo ali zavrglo, odločalo sodišče.

Multipla skleroza – bolezen tisočerih obrazov
19. 11. 2022 07.00"Vsak dan znova moraš sprejeti dejstvo, da je to zaenkrat kronična neozdravljiva bolezen." To so besede Tadeje Polanšček, bolnice z multiplo sklerozo, ki zarežejo v srce. Način, na katerega govori o bolezni, ki jo je v zadnjih letih prikovala na invalidski voziček, je namreč tako subtilen, da človek v njenih besedah občuti vse, od upanja do žalosti, ki se na njenem obrazu riše predvsem zato, ker njeno telo zmore vse manj.

'Lahko govorim o zeleni Sloveniji, ne morem pa govoriti o čisti Sloveniji'
12. 11. 2022 07.00Anhovo, Ilirska Bistrica, Celje, Mežiška dolina, Ljubljana, Maribor. To so le nekateri okoljsko obremenjeni kraji v Sloveniji. Okoli 300 tisoč prezgodnjih smrti, astme, kardiovaskularne težave, pljučni raki in številne druge bolezni so posledica onesnaženega zraka. Glavni krivec pa: individualna kurišča, promet, industrija in ravnanje z odpadki.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'
29. 09. 2022 06.20Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Doživetja brez avta in brez gneče
23. 07. 2022 12.44Piran, Kranjska Gora, Bled, Portorož – to so zvezde slovenskega turizma, ki so bile tudi v obdobju turističnih bonov najbolj obiskane. Vendar pa je Slovenija izjemno lepa in zanimiva povsod, zato smo se odpravili na izlete na manj očitne, manj oblegane destinacije – na Ravne na Koroškem, v Trbovlje v Zasavju in Brestanico v Posavju. In to brez avtomobila. In veste kaj? Bila sem navdušena.

Slovenci najemajo jahte za 60 tisoč evrov tedensko
09. 07. 2022 06.00Imamo sedmo najkrajšo obalo na svetu. V Evropi imata krajšo obalo le Bosna in Hercegovina ter Monako. K obali štejemo tudi teritorialno morje, naše obsega 326 kilometrov. Izpit za voditelja čolna do 24 metrov ima dobrih 110 tisoč državljanov.

Na taboru v Ankaranu zastrupljenih 26 otrok, v šoli v Marezigah 50
10. 06. 2022 12.50Na taboru v Ankaranu je imelo 26 učencev iz Laškega prebavne težave, tri so morali odpeljati v bolnišnico. Nekateri starši so bili z odzivom vodstva nezadovoljni, saj so otroke, kljub naporni noči, peljali na sprehod, nekatere deklice pa naj bi imele še vedno težave z drisko. Ravnatelj šole medtem zagotavlja, da nikogar niso v nič silili, otrokom so po navodilih zdravnika zagotovili tudi prepečenec in čaj. Starše najbolj jezi dejstvo, da še vedno ne vedo, kako so se njihovi otroci sploh zastrupili. Kot pravi ravnatelj, analize vzorcev še niso prejeli. Zaradi prebavnih težav je od pouka v sredo izostalo tudi približno 50 učencev v Marezigah, po podatkih inšpektorata tam preverjajo pitno vodo.

Letno izrečenih okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, tretjina jih ukrep krši
09. 05. 2022 19.51Slovenijo je prejšnji konec tedna pretresla nova družinska tragedija, v kateri je bila žrtev ženska, ki je že iskala pomoč zaradi družinskega nasilja. V Dravogradu je 38-letnik kljub veljavni prepovedi približevanja prišel na dom 33-letne partnerice in ji vzel življenje. V društvu SOS telefon znova opozarjajo, da kot družba in država nismo naredili dovolj na področju preprečevanja nasilja v družini. V Sloveniji Policija vsako leto izreče okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, več kot tretjina nasilnežev pa ta ukrep krši.

Blokada smučarskih vozovnic: različni inšpektorji, različne interpretacije?
06. 01. 2022 06.00Sredi decembra so z Mariborskega Pohorja po obisku inšpektorjev sporočili, da morajo sezonske smučarske vozovnice začasno v blokado. Tik pred novim letom so nato še z Rogle sporočili, da se kupljenih vozovnic brez datuma ne bo dalo uporabljati, dokler smučarji ne predložijo dokazil o izpolnjevanju pogoja PCT. Z drugih slovenskih smučišč o tovrstnih zahtevah za zdaj ni poročil, čeprav se inšpekcijski nadzori redno izvajajo. Povsod vztrajajo, da se držijo navodil Ministrstva za infrastrukturo. Obrnili smo se na pristojne in kot je videti, je do zmede prišlo zaradi različnih interpretacij odloka posameznih inšpekcijskih služb. Da pogrešajo enotne smernice, pravijo tudi v Združenju žičničarjev Slovenije.

Kako izbrati pravi parfum?
18. 12. 2021 10.28V nocojšnji rubriki 24UR Inšpektor bo dišalo po parfumih! Izdelovanje dišav je namreč skozi stoletja postalo prava umetnost. Začelo se je v Franciji, danes pa je ponudba parfumov izjemno pestra – na trgu najdemo vse od uveljavljenih blagovnih znamk do nišnih in naravnih parfumov. V čem se razlikujejo med seboj? Koliko stanejo, kateri so najdražji? Zakaj nam vsem ne diši isti vonj? In zakaj je voh v vsakdanjem življenju tako zelo pomemben? Kaj je tisto, kar nas vodi, ko kupujemo dišavo? Pa zgodbe, ki so parfume naredile večne ...

Nemočen konj Max se je po čudežu postavil na noge
26. 10. 2021 11.22Potem ko so v petek v Društvo za zaščito konj pripeljali močno shiranega in zanemarjenega konja Maxa, se je ta postavil na noge. Lastnik je konja dolgotrajno zanemarjal, priznal je, da mu v desetih letih nikoli ni brusil zobe in več kot pol leta ni oskrbel kopit. Max je po veterinarskem pregledu dobil protibolečinsko in podporno terapijo, ki sta mu pomagali vstati. A v Društvu za zaščito konj si ne upajo trditi, da si bo konj opomogel.

Če pogrešate osebo, jo policiji prijavite takoj: 'Da je treba čakati 24 ur, je mit'
03. 09. 2021 06.00Vsak dan v Sloveniji izginejo do tri osebe. Toliko je na letni ravni prijav pogrešanih oseb, tretjina med njimi je mladostnikov ali otrok. In čeprav se večina zgodb konča srečno, je Slovenija z zgodovinsko dvodnevno mednarodno konferenco poskrbela, da so na mizi novi, poenoteni protokoli, ki bodo pomagali rešiti še več življenj. Zakaj dobesedno vsaka minuta šteje, je pojasnil vodja Mreže policijskih strokovnjakov za pogrešane osebe na ravni EU in vodja Oddelka za krvne in seksualne delikte v slovenski policiji Damjan Miklič.

Zaključili iskalno akcijo po zrušenju stavbe na Floridi, umrlo 97 ljudi
24. 07. 2021 12.27Floridski gasilci so po mesecu mukotrpnega dela tudi uradno razglasili konec iskanja trupel pod ruševinami 12-nadstropne stolpnice. V zrušenju 24. junija ob obali Champlain Towers South je umrlo 97 ljudi. Svojci sicer še vedno pogrešajo 54-letnico, a uradniki niso pojasnili, če so 98. truplo našli in imajo težave z identifikacijo, ali pa je truplo še vedno pogrešano.

V sredo potrjenih 872 okužb, presegli 4000 smrti
18. 02. 2021 10.02Po uradnih podatkih je bilo v sredo opravljenih 4271 testiranj s PCR-testi, od tega je bilo pozitivnih 872, kar znaša 20,4 odstotka. Znižalo se je tudi sedemdnevno povprečje okužb, ki trenutno znaša 768. Hospitaliziranih je 619 oseb, 116 se jih nahaja na oddelkih intenzivne nege. Iz bolnišnic so odpustili 61 oseb, umrlo pa je 10 ljudi s covidom-19.

25 let POP TV
13. 12. 2020 07.00Prav v torek, 15. decembra, bo 25 let, odkar smo z ekranov gledalce prvič nagovorili novinarji in novinarke nove televizije, POP TV. Najprej z informativno oddajo 24UR, potem pa tudi s številnimi razvedrilnimi vsebinami. Celotna oddaja Preverjeno bo posvečena zabavnim, tehtnim, pretresljivim spominom in razmislekom nekdanjih in zdajšnjih ustvarjalcev.

Dragan Knežević: Kot medij smo pri Krisu stopili skupaj in pomagali
14. 10. 2020 07.00V sklopu intervjujev 24UR: Iz zakulisja, s katerimi bomo naslednje tedne predstavljali, kako poteka ustvarjanje najbolj gledane informativne oddaje v Sloveniji, vam tokrat predstavljamo Dragana Kneževića, enega najpomembnejših členov ekipe – izvršnega producenta informativnega in športnega programa.

'Samo s fakultetno izobrazbo ni nihče sposoben za skoraj nobeno delo na katerem koli nivoju'
04. 10. 2020 08.29Anja Sobočan, Sabina Bravec in Vanesa Bezlaj so študentke novinarstva na FDV, ki so si želele spoznati čim več svojih že uspešnih bodočih novinarskih kolegov. Na POP TV Anjo na kavi z veseljem sprejme Daniel Fazlić s spletnega portala 24.ur.com, ter jo spozna še z urednico rubrik 24 UR Inšpektor in 24 UR Fokus Suzano Lovec in novinarko Tino Kristan. Študentke se spoznajo tudi z urednikom športnega uredništva na Valu 202 Boštjanom Reberšakom.

Barvanje pri frizerju ali doma? Kaj je bolje za naše lase?
25. 07. 2020 09.02Lase si barva približno 60 odstotkov žensk in pet odstotkov moških. Povprečna starost, pri kateri si prvič pobarvamo lase s trajno barvo, je 16 let. Barve za lase so koktejl kemikalij, med katerimi ob mešanju prihaja do kemijskih reakcij – in te lahko povzročijo alergijske reakcije. V zadnjih letih so se ravno zato na trgu pojavile številne barve, ki jih proizvajalci oglašujejo kot naravne. Pogosto na embalaži lahko preberemo brez amoniaka, brez glutena, vegansko.

Gantar: Župnik se bo moral organizirati tako, da bodo kontakti znani
08. 07. 2020 22.47Novi ukrepi, zbiranje do deset ljudi, kaj pa lokali, pikniki, zasebne zabave, verski obredi? Minister za zdravje Tomaž Gantar razlaga, da se bo moral duhovnik, ki bo vodil obred, pač organizirati tako, da bodo kontakti znani. "Vedeti moramo, da je namen tega predvsem to, da lahko potem v primeru okužbe, epidemiologi spremljajo kontakte na relativno enostaven način," pravi minister. Dilem in nejasnosti v povezavi z novimi ukrepi je sicer še veliko. Lahko na primer inšpektor napiše kazen nekomu, ki doma organizira piknik in se zbere 11 sorodnikov? Kako pa je z dokazovanjem dopustovanja na Hrvaškem? Račun za kavo ali parkirni listek namreč nista več dovolj.