2. svetovna vojna

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo
03. 04. 2025 07.00Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli
19. 03. 2025 19.47Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?
09. 03. 2025 08.49Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'
08. 02. 2025 07.00Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Božična premirja 1914: ko se je vojna za trenutek ustavila
25. 12. 2024 16.27Tudi pred 100 leti je divjala vojna. Bil je začetek prve svetovne vojne in v mračnih zimskih dneh leta 1914 se je sredi vojne vihre zgodil "čudežni preblisk človečnosti". Vzdolž zahodne fronte so se namreč zgodila spontana premirija, ko so se med božičnimi prazniki vojaki na obeh straneh odločili, da za trenutek odložijo orožje. Kaj podobnega se nato nikoli več ni ponovilo. In tudi danes smo žal priča, da mnogi v Ukrajini, Gazi in na Zahodnem bregu božične praznike preživljajo ob zvokih strelov in eksplozij.

Izraelski napadi na Bližnjem vzhodu: ljudje umirajo v Gazi, Libanonu in Siriji
14. 11. 2024 17.16Izrael se je znova znesel nad cilji v sirski prestolnici Damask. Po navedbah sirskega obrambnega ministrstva je bilo med izraelskim bombardiranjem ubitih 15 ljudi, med žrtvami pa naj bi bilo tudi več civilistov. Izraelska vojska je sicer trdi, da je bil napad usmerjen proti palestinski skupini Islamski džihad. Po navedbah vojske pa so v zadnjih 24 urah napadli tudi več sto ciljev v Libanonu in Gazi. Na severu od vojne uničene enklave naj bi ubila več deset palestinskih borcev, v napadu na libanonsko mesto Baalbek pa najmanj tri osebe.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

'Moč naroda nikoli ne izhaja iz razdvajanja'
15. 09. 2024 06.44Na proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Vipavi so govorci poudarili pogum naroda ter grozote in teror, ki jih je ta doživel. Premier Robert Golob je izpostavil moč v tem, da kljub razlikam prisluhnemo drug drugemu in iščemo skupne rešitve. Proslava je sicer letos dvignila tudi nekaj prahu zaradi drugačnega poimenovanja

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Slovenci dvignili palestinsko zastavo, Španci pokal, Korejci smrdljive balone
08. 06. 2024 07.00Napenjanje mišic. Tako bi lahko opisali minuli teden. Figurativno so mišice napenjali politiki: v Sloveniji so se pregovarjali o priznanju Palestine, Severna Koreja je k svoji južni sosedi znova poslala smrdljive balone, v Združenih državah pa sta prste drug v drugega še naprej uperjala Joe Biden in Donald Trump. Slednji meni, da mu bo odločitev sodišča, ki ga je dan pred tem spoznalo za krivega, le še povečala možnosti za zmago na novembrskih volitvah. A mišice so kazali tudi športniki. V Londonu se je odvil težko pričakovani nogometni spektakel, finale Lige prvakov, ki pa sicer ni postregel z večjim presenečenjem, saj je Real že 15. dvignil pokal evropskega klubskega prvaka.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju
25. 05. 2024 11.56Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

'In če si ne želimo Nata, si mar res želimo režim, kot je v Rusiji?'
30. 03. 2024 07.00Leta 2004 je Slovenija v okviru največje širitve severnoatlantskega zavezništva v svoji zgodovini postala članica Nata. 20 let kasneje je slovenska predsednica Nataša Pirc Musar vstop v Nato označila za pravilno odločitev, ki je izboljšala življenje prebivalcev in varnost Slovenije. Podpora Slovencev vstopu v Nato je bila takrat manjša kot podpora za članstvo v Evropski uniji, kar se vse do danes ni spremenilo. Zagotovo pa je danes svet drugačen, predvsem z vojno v Ukrajini so oboroženi konflikti Sloveniji precej bližje kot ob prelomu stoletja.

Ekipa WHO obiskala sever Gaze: Otroci umirajo zaradi lakote
05. 03. 2024 15.17Ekipa Svetovne zdravstvene organizacije, ki je konec tedna obiskala dve bolnišnici na severu Gaze, je opozorila na grozljive razmere, v katerih je doslej najmanj deset otrok umrlo zaradi lakote. Uporabnike družbenih omrežij so pretresle fotografije 10-letnega palestinskega dečka, ki je zaradi ekstremne podhranjenosti umrl v bolnišnici v Rafi. Dečkovo fotografijo je na Generalni skupščini ZN pokazal tudi palestinski veleposlanik pri ZN, za njegovo smrt pa je obtožil Izrael.

Pojdite v miru
24. 12. 2023 09.35To je stavek in pozdrav, ki ga ob koncu maše v cerkvi izreče duhovnik. In mi, še preden ga bom zaslišal ponoči, ni dal miru. Zato sem se usedel za računalnik in nastal je ta zapis.

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov
05. 12. 2023 16.02Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče
21. 11. 2023 10.02Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Zdravstveni sistem v Gazi je dosegel točko, od koder ni vrnitve
10. 11. 2023 15.08Z območja Gaze poročajo o spopadih in obstreljevanju v bližini več bolnišnic v mestu Gaza, tudi največje Al Šifa, medtem ko se izraelska vojska ob prodiranju globlje v notranjost palestinske enklave spopada s palestinskim skrajnim gibanjem Hamas. V enklavi po 35 dneh spopadov in blokade ne deluje že 20 od skupno 36 bolnišnic, zato mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) opozarja, da je zdravstveni sistem na območju Gaze je dosegel točko, od koder ni vrnitve.

'Slovenska beseda ne bo utihnila'
09. 07. 2023 18.57"Smrt fašizmu, svoboda narodu," je nedavno odmevalo v vasici Ocizla pri Kozini. S proslavo so se poklonili prvim borcem za slovenski jezik revolucionarne podtalne organizacije slovenskih in hrvaških domoljubov, predvsem protifašistom, imenovanih TIGR. Borili so se za svobodo, v kateri si lahko brez strahu govoril slovenski jezik in se gibal po slovenski zemlji.

Golob ob jubileju Sove izpostavil njen prispevek k varnosti Slovenije
13. 06. 2023 16.43Pred 30 leti je bila ustanovljena Slovenska obveščevalno-varnostna agencija. "Čeprav je v naši neposredni soseščini, na ozemlju bivše Jugoslavije, še vedno divjala vojna, se je takrat v Evropi prav tako oblikovala vizija drugačne prihodnosti," je ob jubileju in dnevu Sove v poslanici zapisal predsednik vlade Robert Golob.

Med skrbjo za prihodnost človeštva in tekmo za tehnološko premoč
04. 06. 2023 07.00"Vsako podjetje bo postalo podjetje z umetno inteligenco," je napoved, ki jo v poslovnem svetu zelo pogosto slišimo. Na eni strani sproža strah pred (pre)hitrim, nepredvidljivim napredkom umetne inteligence, na drugi strani vodi v globalno tekmo za vsak košček, vsako nišo, vsako storitev, ki jo bo poganjala nova tehnologija. Na eni strani akademska skupnost svari pred prihajajočo pogubo, na drugi strani svet tehnoloških podjetij opozoril ne more ali ne želi slišati.

Večina poslanskih skupin naklonjena spomeniku osamosvojitve, Levica proti
10. 05. 2023 16.26V poslanskih skupinah Svoboda, SD, SDS in NSi so naklonjeni ideji o spomeniku osamosvojitve na Trgu republike. Ta mora odražati narodovo enotnost za samostojno državo, so prepričani. V Levici medtem nasprotujejo odstranitvi Tršarjevega spomenika s Trga republike in menijo, da gre za nepremišljeno idejo.

Od začetka spopadov v Sudanu že več kot 700.000 razseljenih
09. 05. 2023 13.43Od sredine aprila, ko so se v Sudanu začeli spopadi med sudansko vojsko in paravojaškimi silami RSF, se je notranje razselilo več kot 700.000 ljudi. Samo v zadnjem tednu se je njihovo število podvojilo, je danes opozorila Mednarodna organizacija za migracije.

'Na upor Slovenk in Slovencev proti okupatorju moramo biti neizmerno ponosni'
27. 04. 2023 09.28Premier Robert Golob je v poslanici ob dnevu boja proti okupatorju poudaril, da je to praznik spomina in razmisleka o preteklosti, prihodnosti, predvsem pa o nas samih in naši nravi. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v poslanici ob dnevu upora proti okupatorju dejala, da gre za praznik temeljnih vrednot svobode, poguma, kulture in tudi narodove iznajdljivosti. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je izpostavila, da moramo biti na upor ponosni, saj je omogočil obstoj slovenskega naroda.

Svetovna vojaška poraba lani rekordna, v Evropi najvišja od konca hladne vojne
24. 04. 2023 11.39Svetovna vojaška poraba je v letu 2022 in v luči ruskega napada na Ukrajino dosegla novo najvišjo vrednost, in sicer 2,24 bilijona dolarjev (okoli 2 bilijona evrov), je razvidno iz novega poročila stockholmskega Mednarodnega inštituta za mirovne raziskave (Sipri). Rekordno so se povečali tudi vojaški izdatki v Evropi, ki so s 480 milijardami najvišji od konca hladne vojne.

'O njej se veliko govori in zelo malo zares ve'
13. 04. 2023 12.00Zaradi svoje zagonetnosti je postala mit, okrog katerega so se razbijale učene glave, padala smela srca, vendar tudi reševala življenja. Še danes, več kot sto let od svojega 'rojstva', buri domišljijo in daje navdih raziskovalcem, avtorjem in vsakemu, ki se ujame v njeno mrežo intrig. Kako je prišla v naše kraje, je še vedno uganka. In tudi, če bi o njej izvedeli vse podrobnosti, bi ostala Enigma.

Poljaki zaradi Rusov odpovedali svetovni pokal v sabljanju
05. 04. 2023 14.01Poljska sabljaška zveza je odpovedala tekmovanje svetovnega pokala v sabljanju za ženske v Poznanju, potem ko je krovna svetovna organizacije tega športa (FIE) pred dobrim mesecem razveljavila prepoved nastopa športnikov iz Rusije in njene zaveznice Belorusije.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank
11. 03. 2023 07.00V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.

Film Titanik ob svoji 25. obletnici znova na sporedu kinematografov
09. 02. 2023 21.00Po uspehu filma Avatar: Pot vode iz lanskega leta se režiser James Cameron v letošnjem letu vrača na platno s klasiko Titanik iz leta 1997 v izboljšani tehnologiji. Romantični ep bo ob 25-letnici v kinematografih na ogled od petka. Kot je povedal režiser, pri filmu ne obžaluje ničesar, a če bi ga snemal danes, bi Jack lahko preživel.

Razkopana tla in jezni vaščani: lov za izgubljenim nacističnim zakladom
13. 01. 2023 10.28"Sem sem se preselil zaradi miru in tišine," je dejal prebivalec majhne nizozemske vasi Ommeren in dodal: "Zdaj pa ves svet ve za nas." Prebivalce so namreč vznemirili tako imenovani "lovci na zaklade", ki iščejo milijone vredno bogastvo, ki naj bi ga prav v tej vasici med drugo svetovno vojno skrili nacistični vojaki. Eni od domačink so na vrtu izkopali meter in pol globoko luknjo, sosede je ponoči prebudilo ropotanje lopat. Pa zaklad sploh res obstaja?

Zgodba o 'vrtu' in 'džungli' – breme evropskega človeka v 21. stoletju
29. 10. 2022 07.20Josep Borell, visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, sicer pa dolgoletni politik in član socialistične stranke v Španiji, je na odprtju programa Evropske diplomatske akademije v Brugesu v okviru Collège d'Europe svoj uvodni nagovor koncipiral v kontekstu teze o barbarih in civiliziranih ljudstvih, v okviru zaščite "vrta" pred "džunglo" ter moralni dolžnosti "vrtnarjev", da civilizirajo "džunglo".