1918

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

09. 03. 2025 08.49

Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

Priznana znamka v čast Dončiću 'spremenila' hollywoodski znak

11. 02. 2025 13.22

Vse oči so bile uprte v Luko Dončića, ko je prvič zaigral za ekipo Los Angeles Lakers. Na debiju so ga izjemno lepo sprejeli navijači, podprle pa so ga tudi njegova družina in številne znane osebnosti. Veliko zanimanja pa je vzbudil nov oglas podjetja, ki je znan po svojih športnih pijačah in je že nekaj časa eden izmed zvezdnikovih sponzorjev. V njem so namreč znameniti hollywodski znak s pomočjo tehnologije spremenili in ga priredili v čast slovenskemu košarkarskemu asu.

'Zmaga na KSW-ju je res nekaj posebnega'

26. 01. 2025 19.30

Več kot 16 let smo jo čakali in naposled le dočakali. Govora je o prvi zmagi slovenskega borca pod okriljem najmočnejše evropske organizacije mešanih borilnih veščin KSW, ki jo je sinoči na dogodku z zaporedno številko 102 dosegel Miha Frlic. 25-letni borec je za četrto profesionalno zmago v karieri že v prvi rundi ustavil Kamila Gawryjoleka. Zgodovinsko zmago si lahko kadarkoli pogledate na VOYO.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Trumpova vnukinja razkrila ozadje inavguracije: Zame je le normalen dedek

23. 01. 2025 09.42

17-letna Kai Trump, najstarejša vnukinja ameriškega predsednika Donalda Trumpa, vse od dedkove ponovne tekme za Belo hišo uživa veliko pozornosti javnosti. Najstnica je na družbenih omrežjih prava senzacija, njene vsebine dosegajo kar več milijonov ogledov. Novopečena spletna vplivnica je s sledilci delila tudi ozadje inavguracije in razkrila, česa splošna javnost na televizijskih zaslonih ni videla.

Naftarji na krilih McDavida do tretje zmage v nizu

16. 01. 2025 07.22

Hokejisti v hokejski ligi NHL so igrali le dve tekmi. Edmonton Oilers so v gosteh s 5:3 odpravili Minnesoto Wild, Buffalo Sabres pa so bili na domačem ledu s 4:2 boljši od Carolina Hurricanes.

Nagrade Evropske filmske akademije odslej januarja

12. 01. 2025 11.57

Naslednja podelitev nagrad Evropske filmske akademije (EFA) bo na sporedu januarja 2026 in ne konec tega leta. Nagrade bodo v prihodnje podeljevali med zlatimi globusi in oskarji. Sprememba časovnice naj bi pripomogla k prepoznavnosti in položaju evropskega filma. 39. podelitev evropskih filmskih nagrad pa bo januarja 2027 v Atenah.

OZS obeležila 100-letnico odbojke v Sloveniji

29. 11. 2024 16.00

Odbojkarska zveza Slovenije je s slovesno prireditvijo v Ljubljani obeležila 100-letnico igranja odbojke v Sloveniji. V veliki dvorani Grand hotela Union je slovesno obletnico pospremila tako slovenska kot tuja odbojkarska smetana. Odbojkarji, funkcionarji in legende tega športa so se ob spremljevalnem programu poklonili tako preteklosti kot tudi sedanjosti odbojke v Sloveniji, ki je v naglem vzponu, ter se na koncu ozrli tudi v prihodnost, ki je po besedah predsednika Mednarodne odbojkarske zveze Fabia Azeveda, zelo lepa.

Dan Rudolfa Maistra: 'Njegova zapuščina je danes še pomembnejša'

23. 11. 2024 07.24

Praznujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra, v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. "Z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države je s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda," je ob tem zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. Premier Golob pa: "V današnjem svetu negotovosti in konfliktov je njegova zapuščina še toliko pomembnejša, saj se Maistrove vrednote ne zdijo več tako samoumevne."

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

16. 11. 2024 20.24

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

Prvič po drugi svetovni vojni na slovesnosti v Parizu tudi britanski premier

11. 11. 2024 11.47

11. november je v svetu znan tudi kot 'dan premirja' v spomin na premirje, podpisano med zavezniki prve svetovne vojne in Nemčijo v Compiegnu v Franciji leta 1918. In spominskih slovesnosti se letos udeležuje tudi britanski premier Keir Starmer, s čimer je postal prvi britanski voditelj, ki se je po drugi svetovni vojni udeležil slovesnosti v francoski prestolnici.

Zgodovinska romanca Bridgerton o državi Sloveniji, ki je takrat še ni bilo

01. 09. 2024 17.30

Le kdo še ni slišal za priljubljeno britansko družino Bridgerton? Najprej so srca bralcev osvojila književna dela, nato še popularna televizijska serija. A najbrž tega, da v eni od zgodb nastopi tudi naša mala podalpska država, vseeno ni vsesplošno znano dejstvo. V ljubezenski zgodbi o Hyacinth Bridgerton namreč omenijo tudi državo oz. pokrajino Slovenijo, ki da je del Avstro-Ogrske, pred tem pa del Svetega rimskega cesarstva. No, Slovenija kot država seveda takrat še ni obstajala. Kako močno se navedbe v zgodovinski romanci razlikujejo od zgodovinskih dejstev?

Pri 117 letih umrla najstarejša oseba na svetu

20. 08. 2024 13.20

V Španiji je umrla najstarejša oseba na svetu, 117-letna Maria Branyas Morera, je sporočila njena družina. Španka, rojena v ZDA, od koder se je v začetku 20. stoletja vrnila v domovino, je doživela dve svetovni vojni, zadnji dve desetletji pa je preživela v domu za starejše.

Koala Voice: Treba se je ustaviti, pogledati okoli sebe in biti hvaležen

12. 06. 2024 14.08

Mladi slovenski glasbeniki, indie rock skupine Koala Voice so izdali novo lahkotno pesem Sonce Pomaranča. Po krajši turneji po Balkanu se vračajo z najbolj poletnim komadom do sedaj. Štiričlansko glasbeno skupino sicer sestavljajo: vokalistka in kitaristka Manca Trampuš, kitarist Domen Don Holc, bobnar Miha ter basist Tilen Prašnikar.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Krogle, noži, bombe: atentati, ki so pretresli Evropo (in svet)

15. 05. 2024 22.38

Najodmevnejši atentat v zgodovini je bil umor ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, zaradi opravljanja svoje funkcije pa so umirali tudi evropski politiki. Srbski premier Zoran Đinđić je bil ustreljen v srce, za španskega predsednika vlade je bila usodna bomba baskovske separatistične organizacije. Umor švedskega premierja, ki je obležal v mlaki krvi, je več kot 30 let ostajal neraziskan. V Sloveniji bi bil napad lahko usoden za Boruta Pahorja, duhove pa še vedno buri tudi atentant na Ivana Krambergerja, znanega tudi kot "dobrega človeka iz Negove".

Vsi lepotni popravki Megan Fox

21. 03. 2024 11.49

Po letih špekulacij je zvezdnica Megan Fox odkrito spregovorila o vseh svojih lepotnih posegih. V podkastu Call Her Daddy je voditeljici Alex Cooper brez dlake na jeziku zaupala, da se zaveda stigme okoli posegov ter dodala, da upa, da bo z odkritostjo pomagala vsaj peščici ljudi. "Vem, da ne bom zmagala. Dekleta, ki so bila v preteklosti odkrita glede svojih popravkov, so bila še vedno tarče brutalnih kritik."

100 let od smrti Lenina, 'arhitekta Ukrajine'

21. 01. 2024 14.17

"Lenin je živel, Lenin živi, Lenin bo živel," so znane besede ruskega pesnika Vladimirja Majakovskega, ki jih je spisal kmalu po smrti ustanovitelja Sovjetske zveze, leta 1924. Bil je revolucionarni vodja boljševikov, eden najvplivnejših voditeljev 20. stoletja, in kot pravi ruski predsednik Vladimir Putin, avtor in arhitekt Ukrajine.

Slovenska vojska obeležila dan slovenskega vojaškega letalstva

12. 01. 2024 16.10

Slovenska vojska je s slovesnim postrojem pripadnikov 15. polka vojaškega letalstva v vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki zaznamovala dan slovenskega vojaškega letalstva. "Slovensko vojaško letalstvo je nepogrešljiv partner pri reševanju človeških življenj, kar dokazujemo že več kot 30 let," je poudaril poveljnik 15. polka Janez Gaube.

Pagnier zmagovalka Lillehammerja, Klinec brez stopničk

03. 12. 2023 14.04

Francoska smučarska skakalka Josephine Pagnier (272,4 točke), vodilna po prvi seriji, je zmagovalka druge tekme svetovnega pokala v Lillehammerju. Enaindvajsetletnica je na veliki napravi prišla do svoje prve zmage v svetovnem pokalu doslej. Med Slovenkami je bila najboljša Ema Klinec (250,7), tretja po prvi seriji, ki je bila na koncu peta.

Tilen Lotrič s pevskim talentom prepričal v šovu Zvezde Granda

24. 11. 2023 11.14

Tilen Lotrič je svoj pevski talent predstavil v priljubljenem srbskem tekmovanju Zvezde Granda, kjer je kot izzivalec s 6 glasovi premagal starega tekmovalca. Nastopil je pred zvezdniško žirijo, ki jo med drugim sestavljajo tudi Ceca, Marija Šerifović in Saša Popović. "Izkušnja je bila nora. Ljudje, energija, studio, vse je zares 'grande'."

Dan, ko se spomnimo na junaštva generala Rudolfa Maistra

23. 11. 2023 15.21

23. novembra 1918 je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. Minister za obrambo Marjan Šarec je z delegacijo položil venec k njegovemu spomeniku pred ministrstvom. V generalu Rudolfu Maistru danes vidimo zgled ter sledimo vrednotam, s katerimi so naši predniki zagotovili naš obstoj, kulturo in jezik, je ob državnem prazniku poudaril premier Robert Golob.

Mesec: Maister dal pomembno lekcijo, da se nam majhnosti ni treba bati

22. 11. 2023 21.25

Rudolf Maister je Slovencem dal pomembno lekcijo, da se nam svoje majhnosti ni treba bati. To je v slavnostnem govoru na osrednji državni proslavi na predvečer dneva Rudolfa Maistra nocoj v Mariboru dejal podpredsednik vlade in minister za delo Luka Mesec. Pozval je tudi k solidarnosti v Sloveniji, Ukrajini in Palestini.

Bradley Cooper se je za film o Bernsteinu šest let učil dirigiranja

19. 11. 2023 15.43

Hollywoodski zvezdnik Bradley Cooper je povedal, da se je za vlogo dirigenta in skladatelja Leonarda Bernsteina šest let učil dirigiranja – za prizor, ki traja skoraj šest minut in pol. "Zaradi tega prizora sem bil zelo zaskrbljen," je po pisanju spletnega portala Indiewire povedal 48-letni igralec na projekciji filma Maestro v New Yorku.

Češki predsednik med proslavo z zastavo vojaku z glave zbil kapo

29. 10. 2023 18.50

V soboto so se na češkem odvile številne komemoracije v spomin na dan neodvisnosti Češkoslovaške. Proslave v Pragi se je udeležil tudi češki predsednik Petr Pavel, ki je na proslavi nosil tudi posebno vlogo. Ko mu je častnik predal zastavo oz. "bojni prapor", je namreč predsednik očitno podcenjeval njegovo težo ter z drogom enemu od vojakov z glave zbil kapo.

V Kranjsko Goro na super team building

29. 08. 2023 00.15

V Kranjski Gori so vam pripravili veliko različnih programov za izvajanje team buildingov, ki vas zagotovo ne bodo pustili ravnodušne. Lačni Kekec ponuja odklop od vsakdanjega vrveža v prijetnem domačem okolju in s pestro ponudbo hrane, ki temelji tudi na lokalnih sestavinah.

Izšel napovednik z Bradleyjem Cooprom v vlogi Leonarda Bernsteina

17. 08. 2023 10.03

Hollywoodski zvezdnik Bradley Cooper se v filmu Maestro, za katerega je bil objavljen prvi napovednik, preobrazi v legendarnega ameriškega dirigenta in skladatelja Leonarda Bernsteina, pri nastajanju filma pa je prevzel tudi režijo. Cooper je sodeloval tudi pri scenariju filma, podpisal pa se je tudi kot producent skupaj z Martinom Scorsesejem in Stevenom Spielbergom.

Klimtov poslednji portret na dražbi dosegel evropski rekord

28. 06. 2023 06.00

Zadnji portret avstrijskega slikarja Gustava Klimta z naslovom Dama s pahljačo so v torek na dražbi v avkcijski hiši Sotheby's v Londonu prodali za 74 milijonov britanskih funtov (86,07 milijona evrov), kar je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP nov evropski rekord na dražbi umetnin.

Prodaja Klimtove slike v Londonu bi lahko dosegla evropski rekord

19. 06. 2023 10.01

Avkcijska hiša Sotheby's bo 27. junija dala na dražbo sliko Dama s pahljačo. Zadnji portret, ki ga je naslikal avstrijski slikar Gustav Klimt, bi lahko na dražbi v Londonu dosegel evropski rekord, so sporočili iz avkcijske hiše, kjer upajo, da bodo za sliko iztržili več kot 76 milijonov evrov.

Kako nas duši centralizacija?

10. 06. 2023 12.17

Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.