1914

92-letni Janez: ukraden deček, ki je tri leta preživel v taborišču
22. 01. 2025 19.00Letos mineva 80 let od konca 2. svetovne vojne. Temu spominu so se poklonili tudi na Gimnaziji Kranj, kjer so otvorili razstavo o taborišču Auschwitz in ukradenih otrocih. Danes 92-letni Janez Žmavc je bil eden od približno 650 ukradenih otrok, ki so jih leta 1942 zbrali v celjski osnovni šoli in jih nasilno ločili od staršev. V taborišču je kot 10-letni deček preživel tri leta, ki so ga za vedno zaznamovala.

Prve Trumpove poteze: razglasitev izrednih razmer, preimenovanje Mehiškega zaliva
20. 01. 2025 18.09Novi ameriški predsednik Donald Trump bo po napovedih že prvi dan podpisal vrsto izvršnih ukazov. Med drugim naj bi razglasil izredne razmere na meji z Mehiko in Mehiški zaliv preimenoval v Ameriškega. Poleg tega je napovedal tudi številne ukaze, s katerimi bi odpravil financiranje raznolikosti ter olajšal predpise o proizvodnji in prometu z nafto in zemeljskim plinom.

Trumpove ideje razburjajo, Kanada objavila zemljevid za 'vse, ki so zmedeni'
08. 01. 2025 15.42Grožnje novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa z vojaškim zavzetjem Panamskega prekopa in Grenlandije in priključitvijo Kanade so pričakovano povzročile nemalo razburjenja. Panama je sporočila, da se o suverenosti nad prekopom ne bodo pogajali, Danska pa je sporočila, da zaradi groženj ni zaskrbljena. Evropska komisija je medtem poudarila, da je treba spoštovati suverenost držav in poudarila, da bodo članice unije v primeru napada morale braniti Grenlandijo.

Božična premirja 1914: ko se je vojna za trenutek ustavila
25. 12. 2024 16.27Tudi pred 100 leti je divjala vojna. Bil je začetek prve svetovne vojne in v mračnih zimskih dneh leta 1914 se je sredi vojne vihre zgodil "čudežni preblisk človečnosti". Vzdolž zahodne fronte so se namreč zgodila spontana premirija, ko so se med božičnimi prazniki vojaki na obeh straneh odločili, da za trenutek odložijo orožje. Kaj podobnega se nato nikoli več ni ponovilo. In tudi danes smo žal priča, da mnogi v Ukrajini, Gazi in na Zahodnem bregu božične praznike preživljajo ob zvokih strelov in eksplozij.

Ne le Grenlandija, Trumpa zanimata tudi Kanada in Panama
24. 12. 2024 18.35Danska je napovedala, da bo za obrambo Grenlandije namenila 1,34 milijarde evrov po tem, ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Trump dejal, da bi ZDA morale prevzeti nadzor nad danskim arktičnim otokom z velikimi zalogami mineralov in nafte. A Trump je v zadnjih dneh razburil tudi Panamo. Zagrozil je namreč, da bodo ZDA zahtevale ponovni nadzor nad Panamskim prekopom, saj se mu zdijo pristojbine za ameriške ladje nepravične. Predlagal je celo, da bi ZDA prevzele Kanado, ki bi tako postala 51. zvezna država. Nihče pa ne ve, kako resno misli Trump.

Trump grozi, da bodo ponovno prevzeli nadzor nad Panamskim prekopom
22. 12. 2024 09.11Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je dejal, da so pristojbine za ameriške ladje, ki plujejo skozi Panamski prekop, nepravične. Zagrozil je, da bodo ZDA zahtevale ponovni nadzor nad prekopom, ki povezuje Atlantski in Tihi ocean, če bodo ugotovile, da Panama ne izpolnjuje dogovorov.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno
16. 11. 2024 20.2411. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

Potapljači ob škotski obali našli razbitine vojaške ladje iz prve svetovne vojne
17. 08. 2024 10.06Pretekli teden so potapljači ob škotski obali odkrili razbitine vojaške ladje HMS Hawke, ki je bila torpedirana leta 1914. Potapljači so nad najdbo navdušeni, saj so jo našli v neverjetno dobrem stanju.

Avgust, najbolj nevaren mesec v letu
11. 08. 2024 07.28Bil je prav zadnji dan meseca avgusta, ko se je zgodil dogodek, ki je kolektivno in do obisti pretresel ogromno ljudi. Dogodek, ki odzvanja še danes, o katerem se še govori in piše in se ga različno interpretira.

Vandalizem sredi Pompejev: turist v steno zgodovinske hiše klesal besedo
22. 06. 2024 21.35Varnostno osebje zgodovinskega mesta Pompeji je vandala ujelo sredi dejanja. Turist je skušal v steno svete hiše Caii, ene izmed najbolj znanih hiš znotraj tega zgodovinskega mesta, vklesati besedo, a mu je uspelo zapisati le tri črke: "ALI". "Zaradi novega zakona bo moral storilec plačati za obnovo zidu," je dejal direktor arheološkega parka Pompeji Gabriel Zuchtriegel. Vandala pa so prijavili tudi policiji.

Čeferin: Nogomet je ena izmed redkih stvari, ki združuje ljudi
10. 06. 2024 16.45Predsednik evropske nogometne zveze Uefe Aleksander Čeferin je nekaj dni pred otvoritveno tekmo letošnjega evropskega prvenstva spregovoril o temah, povezanih z velikim turnirjem, ki bo od 14. junija do 14. julija potekal v Nemčiji.

Mark Zebra: Nova pesem je napisana za posebno dekle
07. 06. 2024 16.14Mark Zebra je znan po ljubenskih pesmih, a nova pesem z naslovom Zame si ti, je nekoliko drugačna. Da gre za čustveno balado, ki raziskuje teme ljubezni, predanosti in večne povezanosti, ni nič nenavadnega, a tokrat ima za Marka veliko večjo težo. Kot je povedal, je namreč napisana za prav posebno dekle.

NSi: Golobova vlada še naprej ustvarja nove razredne sovražnike
21. 05. 2024 14.00V NSi v luči predlaganih izhodišč novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki po njihovem mnenju prinašajo kolaps in privatizacijo javnega zdravstva, zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo. Vlada naj predstavi izhodišča, analizo vpliva predlaganih sprememb in pripravi zakonodajne rešitve, ki bodo v središče postavile paciente, pozivajo.

Krogle, noži, bombe: atentati, ki so pretresli Evropo (in svet)
15. 05. 2024 22.38Najodmevnejši atentat v zgodovini je bil umor ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, zaradi opravljanja svoje funkcije pa so umirali tudi evropski politiki. Srbski premier Zoran Đinđić je bil ustreljen v srce, za španskega predsednika vlade je bila usodna bomba baskovske separatistične organizacije. Umor švedskega premierja, ki je obležal v mlaki krvi, je več kot 30 let ostajal neraziskan. V Sloveniji bi bil napad lahko usoden za Boruta Pahorja, duhove pa še vedno buri tudi atentant na Ivana Krambergerja, znanega tudi kot "dobrega človeka iz Negove".

Natakarji, hitri kot blisk
27. 03. 2024 06.00V najbolj romantičnem mestu na svetu so priprave na olimpijske igre vzeli resno. Po dobrem desetletju so obudili tekmovanje natakarjev, ki sega v leto 1914. Zaposleni v znamenitih pariških bistrojih, pomembnem delu pariškega družabnega življenja, so tekmovali, kdo bo na cilj najhitreje prinesel tipični francoski pladenj, ne da bi kar koli z njega padlo na tla.

23-letnik nož spustil po prihodu sorodnika, imel naj bi zdravstvene težave
13. 03. 2024 15.43Na Bavarskem dvoru v Ljubljani so policisti specialne enote po slabi uri onesposobili mlajšega moškega, ki je imel v rokah dva daljša noža. Inšpektor Željko Car je v izjavi za medije pojasnil, da je 23-letnika v to, da je izpustil noža, prepričal sorodnik, ki je prišel na kraj dogodka. Po naših neuradnih informacijah so ga sicer policisti, preden so ga podrli na tla, dvakrat skušali onesposobiti s paralizatorjem, a neuspešno. Osumljenec je bil že leta 2020 vpleten v podoben dogodek, po podatkih Policije pa gre za posameznika, ki potrebuje zdravniško pomoč.

Marjetka in Raay v novem videospotu prvič pokazala svoja sinova
07. 03. 2024 21.11Marjetka, žirantka v šovu Slovenija ima talent, in njen mož Raay se lahko pohvalita z novim glasbenim materialom. Izdala sta novo pesem z naslovom Zaklad, za katero sta posnela tudi videospot.

Vodja britanske vojske: Ukrajinski pogum nam za zdaj kupuje čas
24. 01. 2024 19.43Načelnik generalštaba britanske vojske Patrick Sanders je svoje državljane pozval, naj se pripravijo na vojno v obsegu velikih spopadov 20. stoletja. Trenutne razmere v Ukrajini je primerjal s krizama iz let 1914 in 1937. Posvaril je tudi pred lekcijami iz prejšnjih vojn, ki jih ne smemo pozabiti, preden bo prepozno.

'Obstreljevanje' z verzi: ukrajinski in ruski vojaki prepevali Katjušo
31. 12. 2023 12.34Nekje v zasneženem gozdu vzhodne Ukrajine, na "ničelni črti" in med dvema vojaškima položajema, se je razlegla pesem, ki je nekdaj združevala danes sprta naroda. Na spletu je zaokrožil posnetek domnevno skupnega prepevanja ponarodele Katjuše med ruskimi in ukrajinskimi vojaki.

Pojdite v miru
24. 12. 2023 09.35To je stavek in pozdrav, ki ga ob koncu maše v cerkvi izreče duhovnik. In mi, še preden ga bom zaslišal ponoči, ni dal miru. Zato sem se usedel za računalnik in nastal je ta zapis.

Japonska dobila nov otok, pojavil se je po izbruhu ognjenika
09. 11. 2023 08.07Zemljevid Japonske se je spet nekoliko spremenil, potem ko se je po izbruhu ognjenika iz morja dvignil že njihov 14.126. otok. Širok je približno sto metrov, pojavil pa se je v bližini otoka Ivo, ki je bil nekoč znan kot Ivo Džima. Nedaleč stran leži dve leti star otok. Sicer pa so Japonci šele v začetku tega leta ugotovili, da nimajo "le" 6000 otokov, ampak jih je več kot dvakrat toliko.

Izšla nova pesem Beatlov Now And Then
02. 11. 2023 18.57Izšla je nova pesem nekdanje britanske glasbene skupine Beatles, ki je nastala s pomočjo umetne inteligence in vključuje glas že pokojnega Johna Lennona. Izšla je več kot štiri desetletja po tem, ko je bila prvotno posneta v demo različici. Pesem Now And Then sta s pomočjo umetne inteligence dokončala nekdanja člana skupine Paul McCartney in Ringo Starr.

Železni žarek: znanstvena fantastika ali orožje prihodnosti?
21. 10. 2023 09.57Viralni posnetek, na katerem Hamasove rakete v zraku prestrezajo in uničujejo laserski žarki, ne prikazuje delovanja najnaprednejšega sistema zračne obrambe "Iron beem" (Železni žarek). Kar so razpečevali nekateri vidnejši profili in celo mediji, je bila znova računalniška igra Arma 3. Čeprav lasersko orožje marsikomu zveni kot oddaljena misel, ki meji na znanstveno fantastiko, ga vojaške velesile ob številnih spodletelih poskusih razvijajo že desetletja. ZDA, Rusija in tudi Izrael trdijo, da so na robu preboja.

Na Rabu 80-obletnica osvoboditve taboriščnikov, italijanskih predstavnikov ni bilo
09. 09. 2023 19.06Na hrvaškem otoku Rab obeležujejo spomin na osvoboditev taboriščnikov iz italijanskega koncentracijskega taborišča Kampor in otoka Rab. Spominske slovesnosti ob 80. obletnici se je udeležila tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar in poudarila pomen ohranjanja zgodovinskih dejstev in pričevanj o grozodejstvih fašizma in nacizma. Italijanskih predstavnikov na slovesnost ni bilo.

Na Ptuju kresovanje pod gradom in na vodi
29. 04. 2023 19.56V nedeljo, na predvečer praznika dela, bodo po Sloveniji zagoreli kresovi. Ponekod majska drevesa že stojijo, med drugim tudi v najstarejšem slovenskem mestu, na Ptuju, kjer pa ne bo žarel samo kres pod gradom, pač pa tudi na vodi.

Koliko krivde za kolonializem in ekstremno revščino lahko pripišemo kapitalizmu?
15. 04. 2023 07.00V marčevski kolumni z naslovom "Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine" sem prikazal, zakaj je kritični argument, da gresta kapitalizem in ekstremna revščina zgodovinsko gledano z roko v roki, selektiven in luknjičast. Na kolumno se je kritično odzvalo nekaj ljudi, ki so se med drugim spraševali, kako lahko trdim, da odsotnost kapitalističnih institucij po svetu do 19. stoletja (z izjemo Britanije) dokazuje, da kapitalizem ni mogel biti odgovoren za široko razširjenost ekstremne revščine v tistem času.

'Vodka vojna': 'Našli so nekaj tisoč mrtvo pijanih ruskih vojakov'
12. 04. 2023 15.24Pitje v Ukrajini ubija ruske vojake, trdijo britanski obveščevalci. Zgodovinarji pa pravijo, da to ni nov pojav. Razširjen alkoholizem je med prvo krimsko vojno pred 150 leti povzročil poraz Rusije. Sicer pa alkohol ni težava le ruske vojske, čeprav naj bi bila tam bolj izrazita.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246
14. 02. 2023 14.3917 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

V Dalmaciji sneženje povzročilo kaos, snežinke zaplesale tudi v Splitu
21. 01. 2023 09.12V Dalmaciji in večjem delu notranjosti Hrvaške so se zbudili v belo jutro. Obstaja tudi nevarnost poledice, kar je na cestah poskrbelo za precej kaotične razmere. Hrvaški vremenoslovci opozarjajo, da bo vikend na jadranski obali minil v znamenju pestrega vremenskega dogajanja. Ob hrvaški obali piha tudi močna burja z orkanskimi sunki. Številne trajektne in ladijske povezave so tako prekinjene.

Slavospev iz Izraela: 'Kako je Vučić preprečil tretjo svetovno vojno'
13. 01. 2023 15.47Vsaka napaka glede Kosova lahko pripelje do spopada med zahodom in vzhodom, Rusijo in Natom, Kitajsko in ZDA, je prepričan izraelski poslanec Boaz Toporovsky. V svoji kolumni za The Jerusalem Post je tako zapel hvalnico srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću, za katerega pravi, da je preprečil tretjo svetovno vojno.