1000 dni vojne

Evropska komisija: Naredite si za vsaj 72 ur zalog

26. 03. 2025 11.10

Evropska komisija državljanom priporoča, naj imajo doma dovolj zalog, da bodo v primeru izrednih razmer lahko vsaj 72 ur samozadostni. To je zapisano v osnutku strategije, s katero želijo poskrbeti, da bo Unija bolje pripravljena na morebitne krize. V dokumentu predvidevajo različne scenarije, od vojne in kibernetskih napadov do smrtonosnih bolezni in poplav zaradi podnebnih sprememb.

Teden dni po novem vdoru ukrajinske vojske v Rusijo: kakšno je stanje?

26. 03. 2025 10.39

18. marca, okrog 5.50 ure zjutraj, so blizu stičišča ruskih regij Kursk in Belgorod, ukrajinske sile znova prestopile meje Ruske federacije. Po zlomu fronte v regiji Kursk, Ukrajina poskuša z odprtjem novega bojišča na nasprotnikovem ozemlju. Kaj s tem želi doseči in kakšni so začetni uspehi?

S praga Kijeva do koktajla za Putina in stoičnosti pri žvižgih granat

24. 02. 2025 14.00

Ob tretji obletnici začetka vojne v Ukrajini smo se pogovarjali z našimi novinarji, ki so kot poročevalci obiskali največjo evropsko državo, medtem ko so jo pretresali krvavi spopadi. Po začetku vojne so razklano državo ekipe POP TV obiskale trikrat, zgodbe tistih, ki so odhajali, in tistih, ki so osta(ja)li, so v slovenske dnevne sobe prinašali snemalci in novinarji Alen Delanović, Damjan Banjac, Siniša Lopojda, Nenad Cakić ter Jure Tepina in Marko Gregorc, Katja Horvat Plevnik in Miro Majcen pa sta s kijevskih ulic poročala že leta 2014, ko so se začeli risati obrisi konflikta gromozanskih razsežnosti.

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'

08. 02. 2025 07.00

Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Starši dobavitelji petard svojim otrokom

20. 12. 2024 06.00

Z včerajšnjim dnem se je začela prodaja pirotehnike, a ne tudi petard, ki so prepovedane že 16 let. Kako torej pridejo v roke otrok? Bodisi iz Avstrije, kjer niso prepovedane, bodisi preko spleta, ki je z njimi preplavljen. Kot smo izvedeli na eni izmed ljubljanskih šol, pa jih kupujejo tudi starši. Policija je lani ugotovila 153 kršitev, v več kot 70 odstotkih so jih storili mladostniki.

Fotograf z bojnih linij: Ljudje v vojni dobijo nadnaravno moč

30. 11. 2024 07.35

Prepričan, da želi biti športni fotograf, se je po naključju znašel v Bosni med vojno in danes je Eddy van Wessel eden najbolj priznanih in večkrat nagrajenih vojnih fotografov na svetu. Še vedno se oklepa analognega fotoaparata in črnobelih fotografij, ker meni, da tako lahko najbolje zadane njihovo bistvo. Da pritisne na sprožilec, potrebuje občutek, ne prizora. Svoje delo jemlje kot poslanstvo z upanjem, da lahko nekaj spremeni. Temne plati ljudi, ki jih je srečal, in vse grozote, ki jih je videl, so ga v 30 letih spremenile, prizna. Njegov filter je domača kmetija, kjer je življenje spokojno, vojna vihra pa le oddaljen spomin. Do naslednjič.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre

28. 11. 2024 09.22

Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Zelenska: V Ukrajini skušamo obnavljati hitreje, kot lahko Rusija uničuje

19. 11. 2024 15.23

S soprogo predsednika Ukrajine, gospo Oleno Zelensko, in prvo podpredsednico ukrajinske vlade Julijo Sviridenko se je srečal tudi premier Golob. Ob začetku srečanja je premier provokacijo pred NUK označil za nesprejemljivo vedenje in izrazil globoko obžalovanje zaradi incidenta. Ukrajinski delegaciji je obljubil nadaljnjo pomoč naše države, prav tako pa je znova izrazil tudi podporo Ukrajini na njeni poti v EU in Nato. Zelenska se je nato udeležila zasedanja Svetovalnega odbora ITF, na katerem je v svojem nagovoru dejala, da so smrtonosni ruski napadi realnost ukrajinskega vsakdana, a da Ukrajina skuša obnavljati hitreje, kot lahko Rusija uničuje. Sloveniji se je zahvalila za vso podporo, ki jo namenja njeni državi.

Ukrajina prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega v Rusijo

19. 11. 2024 14.34

Ukrajina je tisoči dan vojne ob zatrjevanju, da se ne bo podredila okupatorju, v Rusijo izstrelila prve ameriške rakete dolgega dosega. Predsednik Zelenski je ob okroglem mejniku pozval k dodatnemu pritisku na Moskvo. Putin je medtem podpisal odlok za širšo rabo jedrskega orožja. Ruski zunanji minister Lavrov pa je dejal, da je ukrajinski napad z ameriškimi raketami dolgega dosega atacms jasen znak, da si Zahod želi konflikt zaostriti. Napad po njegovem mnenju pomeni novo fazo vojne Zahoda proti Rusiji, na katerega se bo Moskva ustrezno odzvala. Že pred tem je Rusija z bombni napadi uničila cele soseske blizu frontne črte in zdesetkala energetske objekte po Ukrajini.

'Tisoč dni razpravljamo o žrtvah vojne in vsakič sledita molk in nekaznovanost'

19. 11. 2024 07.49

Članice Varnostnega sveta ZN so v ponedeljek na zasedanju o Ukrajini po tisoč dneh ruske agresije pozivale k pravičnemu miru, ameriška veleposlanica pa je zagotovila nadaljevanje ameriške vojaške pomoči vse do konca sedanje vlade Joeja Bidna. Državni sekretar Marko Štucin je skupaj z drugimi opozarjal na prihajajočo zimo. Evropski parlament pa se bo sešel na izrednem zasedanju v Bruslju, s katerim bodo obeležili tisoč dni ruske invazije. Evropske poslance bo ob tej priložnosti preko video povezave iz Ukrajine nagovoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ukrajina pa bo tudi osrednja tema zasedanja obrambnih ministrov EU.

Olena Zelenska na obisku v Sloveniji

18. 11. 2024 12.20

V Slovenijo je prispela prva dama Ukrajine Olena Zelenska. Soprogo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega je na obisk v Slovenijo povabil soprog slovenske predsednice Aleš Musar.

'Če nam ukinete pomoč, bomo razvili jedrsko bombo'

14. 11. 2024 10.39

"Ukrajina bi lahko v nekaj mesecih razvila osnovno jedrsko bombo, če Donald Trump umakne ameriško vojaško pomoč," piše v analitičnem dokumentu, pripravljenem za ukrajinsko ministrstvo za obrambo. Podobne besede naj bi Trumpu še pred volitvami izrekel Volodimir Zelenski. Ukrajina je o tem govorila tudi aprila 2021, skoraj leto dni pred začetkom ruske invazije. Država je nekdaj na svojem teritoriju imela jedrsko oborožitev.

'Vsi otroci, ki so prišli na zdravljenje iz Gaze in Zahodnega brega, so se tja vrnili'

13. 11. 2024 12.05

Vsi otroci, ki so bili do leta 2018 zdravljeni v Sloveniji, so se vrnili nazaj v kraj, od koder so prišli, torej v Gazo ali na Zahodni breg. Pacienti skupine, ki je trenutno v Sloveniji, so že bili v Egiptu in tja naj bi se vsi tudi vrnili, pojasnjujejo v Ustanovi Pustimo jim sanje -Fundacija Danila Türka. "Otroci in mladostniki iz Gaze, ki so prišli na rehabilitacijo v Slovenijo, so telesno hudo poškodovani, v sebi nosijo duševne rane, strah in izgubo. Njihovi domovi v Gazi so pretežno uničeni. Rehabilitacija v tujini je zanje svetla točka, ki jim vrača upanje in moč, da si ponovno zaželijo prihodnosti," so dodali.

V Novi Gorici onesposobili 104-kilogramsko bombo

20. 10. 2024 07.16

V Novi Gorici so onesposobili 104 kilograme težko neeksplodirano angleško letalsko bombo iz 2. svetovne vojne, ki so jo 23. septembra delavci našli na gradbišču novogoriške železniške postaje. Podrobnosti bodo pristojni predstavili na izjavi za javnost ob 11. uri.

Otroci in mladi iz Gaze prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo

13. 10. 2024 10.43

V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Najmlajši med njimi ima komaj štiri leta, vsi pa imajo poleg resnih poškodb tudi hude psihološke travme. V Sloveniji se bodo zdravili in okrevali najmanj 42 dni.

Preslišana želja Ursule von der Leyen

27. 08. 2024 10.44

Želela je imeti uravnoteženo evropsko komisijo z enakim številom žensk in moških, dobila bo izrazito moško sestavo. Vse namreč kaže, da bo v naslednji evropski komisijo sedelo precej več moških kot v sedanji. Drugi mandat tako von der Leynovi povzroča glavobol, preden se je sploh začel, ob tem pa ji napovedujejo, da časa za počitek tudi potem ne bo, kajti: "Naslednjih pet let bo politično minsko polje."

Čeprav so morali zapustiti domove, podpirajo ukrajinski vdor v Rusijo

13. 08. 2024 08.55

Po ukrajinskem vdoru na rusko ozemlje prejšnji teden je moralo na tisoče Ukrajincev na obmejnih območjih zapustiti svoje domove. A kljub temu da so postali begunci in ne vedo, kdaj, če sploh, se bodo lahko vrnili domov, to potezo podpirajo. Napad je upravičena obramba, menijo.

'Selfie', vreden zlata, stoletnik v tanku in 'grožnja iz zraka'

10. 08. 2024 20.00

Grožnja terorističnega napada je na Dunaju ustavila koncert priljubljene pevke Taylor Swift. V Združenem kraljestvu, ki se je sicer znašlo v primežu nasilnih izgredov, so se znova pojavili grafiti skrivnostnega uličnega umetnika Banksyja, Hrvaška pa je še vedno v primežu vedno novih požarov. In medtem, ko tisti najboljši v francoski prestolnici še naprej seštevajo odličja, se nekateri naši športniki že vračajo v objem domače in ponosne Slovenije. Slovenije, ki se je minuli teden spominjala tudi najhujše naravne katastrofe, v katero se je zbudila pred letom dni.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Na pogrebih militantnih vodij: 'Moramo vrniti udarec, vojne se ne bojimo'

02. 08. 2024 16.33

Grožnje Izraelu kapljajo z vseh strani. Po Hamasu in Iranu je zdaj na vrsti še Hezbolah, kjer prav tako niso zadovoljni z umorom njihovega visokega poveljnika. Napovedali so, da bi lahko vojna izbruhnila v novo fazo. Kritičen pa je tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki je dejal, da umor voditelja Hamasa vsekakor ne pomaga pri pogovorih o morebitni prekinitvi ognja v Gazi.

Slovenska karitas v Libanon pošilja 24 palet humanitarne pomoči

30. 07. 2024 18.57

Politični in gospodarski konflikti, okoliške vojne, eksplozije. Takšne katastrofe so v zadnjih petih letih vsakdan prebivalcev Libanona, ki jih je huda humanitarna kriza pahnila na rob preživetja. Brez mednarodne pomoči mnoge družine ne morejo več preživeti in temu obupanemu klicu na pomoč so se odzvali tudi v Slovenski karitas. Čez nekaj dni bo z Brnika naravnost proti Bejrutu odšla pošiljka 24. palet z zdravstveno opremo, sanitetnim materialom in higienskimi pripomočki.

Koliko požarov je že zajelo kraško območje?

18. 07. 2024 13.27

Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj pogoltnil že na tisoče hektarjev površin. Tudi doslej najhujši tovrsten požar je leta 2023 prizadel prav to območje, znova pa je zagorelo danes. Sledi kronologija večjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih.

Nad poveličevanje nacizma in fašizma z novelo zakona o varstvu javnega reda in miru

18. 06. 2024 13.58

Svoboda je v koalicijsko usklajevanje posredovala predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, s katero prepovedujejo poveličevanje nacizma in fašizma ter tovrstnih organizacij iz časa druge svetovne vojne na slovenskem ozemlju. To bo glede na predlog novele obravnavano kot prekršek, ki se kaznuje z globo od 1000 do 2500 evrov.

Slovenci dvignili palestinsko zastavo, Španci pokal, Korejci smrdljive balone

08. 06. 2024 07.00

Napenjanje mišic. Tako bi lahko opisali minuli teden. Figurativno so mišice napenjali politiki: v Sloveniji so se pregovarjali o priznanju Palestine, Severna Koreja je k svoji južni sosedi znova poslala smrdljive balone, v Združenih državah pa sta prste drug v drugega še naprej uperjala Joe Biden in Donald Trump. Slednji meni, da mu bo odločitev sodišča, ki ga je dan pred tem spoznalo za krivega, le še povečala možnosti za zmago na novembrskih volitvah. A mišice so kazali tudi športniki. V Londonu se je odvil težko pričakovani nogometni spektakel, finale Lige prvakov, ki pa sicer ni postregel z večjim presenečenjem, saj je Real že 15. dvignil pokal evropskega klubskega prvaka.

Izraelci na Maldivih niso več dobrodošli: prepovedali jim bodo vstop

03. 06. 2024 07.08

Maldivi so napovedali, da bodo imetnikom izraelskih potnih listov zaradi vojne v Gazi in napadov na palestinski narod prepovedali vstop v državo. Slednje je predsednik te otoške države sporočil le nekaj dni po obsodbi izraelskega zračnega napada na taborišče v Rafi. Ob tem je predsednik Mohamed Muizzu napovedal še imenovanje posebnega odposlanca za oceno potreb Palestincev ter izvedbo posebnega vsedržavnega shoda pod sloganom "Maldivci v solidarnosti s Palestino".

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Evropski milijoni – za koga?

23. 05. 2024 15.49

Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

Bodo Titovi Havaji v bližini Dubrovnika zasijali v nekdanji slavi?

18. 05. 2024 16.54

Kupari. Ime, ki je bilo v nekdanji Jugoslaviji sinonim za luksuz. Letovišče za vojaško elito, pravili so mu tudi Titovi Havaji, ki je lahko sprejelo blizu 2000 ljudi, skupaj s kampom pa krepko več kot 6000. Vsega 15 minut vožnje ga loči od obleganega bisera Dubrovnika, a turistov ni.

Nemec, Stevanović, Sukičeva in Gregorčič o tarčah na čelu in orožju

17. 05. 2024 06.12

V drugem predvolilnem soočenju pred evropskimi volitvami so se "udarili" nosilci list strank SD, Resnica, Levica in SLS. Kako Matjaž Nemec, Zoran Stevanović, Nataša Sukič in Peter Gregorčič komentirajo sinočnji poskus atentata na slovaškega premierja Roberta Fica? Ali desnica s svojo retoriko res straši prebivalce? Kdo izključuje in kdo predstavlja najresnejšo grožnjo temeljnim vrednotam Evropske unije? Bi morala Slovenija pri napadu Rusije na Ukrajino ostati nevtralna in ne bi smela pošiljati vojaške pomoči Ukrajini?