100 milijonov

Kitajski BYD v prvem četrtletju z rekordnim rezultatom

25. 04. 2025 13.21

Kitajski proizvajalec električnih avtomobilov BYD je v prvem četrtletju ustvaril 9,15 milijarde juanov (1,11 milijarde evrov) čistega dobička, kar predstavlja rekordni znesek za to obdobje. Čisti dobiček je bil v letni primerjavi višji za dobrih 100 odstotkov.

Koliko hrane vržejo v smeti v ljubljanskem hotelu, na celjski osnovni šoli in v splošnih bolnišnicah?

25. 04. 2025 06.00

V ljubljanskem hotelu, celjski šoli in splošnih bolnišnicah smo preverili, koliko hrane vržejo v smeti. V Austria Trend Hotel Ljubljana med 300 in 400 kilogramov mesečno, na OŠ Lava 100 do 150 tedensko, v bolnišnicah pa različno; denimo v UKC Maribor do tone na dan, v Trbovljah toliko v enem mesecu. Kje končajo odpadki javnih bolnišnic, šol in podjetij?

Drake: Kendrick Lamar je z nastopom očrnil moj ugled. Kaj odgovarja založba?

18. 04. 2025 18.43

Kanadski raper Drake je razširil tožbo proti svoji založbi. Kot so njegovi odvetniki dodali tožbi, ki so jo vložili januarja, je Kendrick Lamar s skladbo Not like us očrnil njegov ugled. Drakova dopolnjena tožba Lamarja ne obtožuje nobenega prekrška, temveč jo le razširja proti založbi. Ta je v odzivu zapisala, da Draka 'pravni zastopniki zavajajo in ga silijo k absurdnemu pravnemu koraku'.

Depeche Mode napovedali koncertni film M

18. 04. 2025 10.00

Angleška synth rock skupina Depeche Mode je napovedala film Depeche Mode: M, ki bo vseboval izbrane vtise in arhivsko gradivo s koncertov v Ciudad de Mexicu. Posneli so jih med letoma 2023 in 2024. Film, ki naj bi v kinematografe po svetu prišel še letos, čeprav datum še ni znan, je zasnoval in režiral mehiški filmski ustvarjalec Fernando Frias.

Milijonski aneksi, rekordni dobički?

18. 04. 2025 08.35

Serijske podražitve domala vseh velikih infrastrukturnih projektov, vse višje cene materialov in stroškov dela, ob tem pa milijonski dobički največjih slovenskih gradbincev. So razlog zanje tudi aneksi, ki jih z gradbenimi podjetji velikodušno podpisujejo naročniki, država? Kateri projekti imajo največ finančnih aneksov in zakaj?

Nečak Tomaža Subotiča dobil službo v celjski bolnišnici

18. 04. 2025 06.00

Razkrivamo, da je nečak Tomaža Subotiča, pri katerem je dopustoval premier Robert Golob, dobil službo v nabavnem oddelku celjske bolnišnice, ki razpolaga s 150 milijoni evrov proračuna letno. Luka Kitak Subotić se je zaposlil konec lanskega decembra, ko je bil njegov stric član sveta bolnišnice.

Blago iz Temuja in Sheina za Američane ne bo več tako poceni

17. 04. 2025 08.23

Za Američane, ki so lani na Temuju in Sheinu naročili okoli 1,4 milijarde paketov, bo spletno nakupovanje od prihodnjega konca tedna zaradi carin na kitajsko blago občutno dražje. Podjetji sta kupce pozvali, naj opravijo nakupe, preden bodo cene zvišali.

Nov kitajski mejnik: most, ki bo pot iz dveh ur skrajšal na dve minuti

16. 04. 2025 17.36

Nov gradbeni mejnik Kitajcev, ki bodo junija na jugozahodu države odprli najvišji most na svetu. Na najvišji točki bo visel več kot 625 metrov nad strugo reke Beipan, povezal pa bo več kot 1,4 kilometra oddaljeni točki kanjona.

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo

13. 04. 2025 18.30

Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Fiasko na Škotskem: nova trajekta za 400 milijonov sta za pristanišče prevelika

12. 04. 2025 16.27

Prebivalci otoka Arran, ki je od Škotske oddaljen dobrih 27 kilometrov, se večkrat dnevno s trajektom odpravijo v Ardrossan, kjer imajo šolo, službe in druge opravke. Da bi jim dnevne migracije olajšali in pohitrili, se je skupnost odločila za nakup dveh novih plovil, a se je projekt konkretno zapletel in zavlekel. Eno plovilo je bilo dostavljeno s sedemletno zamudo, drugo šele gradijo, cena pa se je vmes početverila. Glavna težava pa: plovili sta preveliki za domače pristanišče.

Na drugem tiru opravljenih že več kot 80 odstotkov del

11. 04. 2025 15.41

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala potek del na drugem tiru Divača-Koper in zadovoljno sklenila, da dela potekajo po načrtih. Zgrajenih je že 37 kilometrov predorov, prav tako vsi viadukti, postavljajo pa se tudi že tiri. Časovnica, da naj bi progo začeli testirati marca 2026, tako še vedno drži.

Slovenija, periferija Hrvaške?

10. 04. 2025 06.00

Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

Sneguljčica 'katastrofa' za filmske blagajne: bo sploh pokrila stroške snemanja?

06. 04. 2025 07.00

Slabe napovedi so se uresničile. Sneguljčica, ki je razburjala že pred izidom, se s pogromom sooča tudi po premieri. Gledalci ji namreč namenjajo zelo nizke ocene na platformah za ocenjevanje filmov – te so med najnižjimi v zgodovini meritev –, prav tako je precej manjši od pričakovanj tudi zaslužek. Bojazen, da film ne bo pokril stroškov snemanja in promocije, je zdaj vse večja. A ne le to, kot kaže bo film vplival tudi na prihodnjo Disneyjevo produkcijo.

Nov preobrat: Olmo in Victor lahko igrata za Barcelono

03. 04. 2025 17.58

Katalonski nogometni velikan Barcelona je sporočil, da je špansko športno razsodišče (CSD) razveljavilo odločitev španske lige o prepovedi igranja oziroma o neveljavnosti licenc za Danija Olma in Pauja Victorja. Oba bosta lahko tako brez omejitev igrala za blaugrano. Zgodba o Olmu in Victorju je povezana s finančnim stanjem Barcelone oziroma omejitvami pri sklepanju pogodb z igralci, ki jih je klubu naložila španska zveza.

Stomilijonska luknja v Barcinih poslovnih knjigah, kaj sledi?

03. 04. 2025 12.57

Na Iberskem polotoku še vedno odmeva odločitev vodstva La Lige, ki je Barceloni zavrnilo začasno registracijo Danija Olma in Paua Victorja, ker poslovanje kluba ne ustreza kriterijem finančnega fair playa. Športni svet (CSD) je njuno registracijo naposled dovolil, vseeno se navijači katalonskega ponosa sprašuje kaj sledi. Še eno burno poletje, zagotovo, morda celo brez okrepitev.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Oster odziv Barcelone, potem ko je La Liga Olmu znova prižgala rdečo luč

02. 04. 2025 16.26

Vodstvo španske La Lige je potrdilo, da Barcelona nima finančnih zmožnosti za registracijo Danija Olma in Paua Victorja, ki trenutno nastopata z začasnim dovoljenjem. Iz tabora Blaugrane so se že odzvali na odločitev in napovedali, da bodo pravico iskali po pravni poti.

Potres v Mjanmaru: število žrtev preseglo 2000, ranjenih 3900

01. 04. 2025 08.27

Število žrtev po potresu z magnitudo 7,7 v Mjanmaru je preseglo 2000. 200 budističnih menihov je zdrobil propadajoči samostan, 50 otrok je umrlo, ko se je zrušila učilnica vrtca, 700 muslimanov pa je pod zrušenimi mošejami umrlo med ramazansko molitvijo.

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje

31. 03. 2025 10.44

Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

Đoković v Miamiju postavil že drugi rekord

28. 03. 2025 09.51

Srbski teniški zvezdnik Novak Đoković je na turnirju v Miamiju postavil že drugi rekord. Pred dnevi je postavil novo najboljšo znamko v številu zmag na turnirjih serije masters, po zmagoslavju proti Američanu Sebastianu Kordi pa je postal tudi najstarejši polfinalist v zgodovini turnirjev masters ATP, ki so na sporedu od leta 1990.

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?

28. 03. 2025 06.05

Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Golob napovedal 'največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini države'

25. 03. 2025 15.01

V novomeškem naselju Podbreznik so prerezali trak pred vhodom enega od novih stanovanjskih blokov. S tem so slovesno odprli sosesko s 186 javnimi najemnimi stanovanji. Odprtja se je udeležil tudi premier Golob, ki je ob tej priložnosti napovedal "največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini Slovenije".

Musk in Trump slaba reklama za Teslo, prodaja za 45 odstotkov nižja

25. 03. 2025 06.53

Teslin evropski tržni delež upada, saj ga je po svetovnih prihodkih prehitel kitajski tekmec BYD, ki je presegel 92,6 milijarde evrov prihodka. Prodaja avtomobilov na evropskem trgu je februarja padla za tri odstotke, število registracij baterijskih električnih vozil pa se je povečalo za četrtino.

Podpisana 150-milijonska pogodba za 30 novih električnih lokomotiv

21. 03. 2025 12.12

Predstavniki družbe SŽ-Tovorni promet in nemške enote francoske multinacionalke Alstom so v Ljubljani podpisali pogodbo za nakup 30 novih večsistemskih električnih lokomotiv za tovorni promet. Pogodba je z rezervnimi deli vredna nekaj nad 152 milijonov evrov brez davka in pomeni največjo pomladitev tovrstnega voznega parka v 20 letih.

Kdo v Sloveniji si lahko privošči luksuzni avto za 300.000 evrov?

17. 03. 2025 19.21

Ste vedeli, da Slovenci v primerjavi z drugimi državami Evropske unije namenimo največji delež osebnega ali družinskega proračuna za avtomobile? Medtem ko se cena povprečnega vozila na slovenskih cestah giblje med 30.000 in 50.000 evrov, si nekateri lahko privoščijo avtomobile, dražje od novega stanovanja. V letu 2024 so Slovenci za luksuzna vozila, katerih cena presega 100.000 evrov, skupaj namenili okoli 100 milijonov evrov. Med kupci dražjih avtomobilov je skoraj 60 odstotkov pravnih oseb in manj kot sedem odstotkov žensk.

Se nakup stanovanja čez mejo bolj izplača?

17. 03. 2025 20.29

Medtem ko so se stanovanja v Evropski uniji v zadnjem letu in pol v povprečju podražila za slabe štiri odstotke, je bila ta podražitev pri nas skoraj osemodstotna. Povprečna cena za kvadratni meter rabljenega stanovanja se je v Ljubljani in Kopru denimo že povsem približala cenam, ki jih imajo sicer precej bogatejši Dunajčani, precej ceneje pa je že takoj čez mejo: denimo v Trstu in stari Gorici.

Preverite, kako bogat je vaš besedni zaklad

16. 03. 2025 13.00

Kakšen je povprečni besedni zaklad pri Slovencih? To si prizadevajo ugotoviti raziskovalci Inštituta za slovenski jezik s pomočjo besedne igre Besedomat. K igranju spletne igre vabijo čim več ljudi, rezultati raziskave pa bodo uporabni v medicini, denimo pri obravnavi možganskih poškodb ali zgodnjemu prepoznavanju demence.

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem

15. 03. 2025 19.40

Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?

15. 03. 2025 07.47

Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?

13. 03. 2025 18.43

Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.