županc

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine

24. 05. 2022 08.11

V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Ob pojavu nove različice: 'Poživitveni odmerek pomembno dvigne raven protiteles'

28. 11. 2021 20.05

Čeprav bi lahko obstoječa cepiva nudila nekoliko nižjo zaščito pri okužbi z novo različico virusa, je po mnenju strokovnjakov zelo verjetno, da bodo cepljeni in prebolevniki še vedno zaščiteni pred hujšim potekom bolezni. Zato je pomembno, da se ljudje še naprej odločajo za cepljenje, zlati s poživitvenim odmerkom, ki pomembno dvigne raven protiteles.

'Znanost je jedro naše civilizacije. Če jo zavračamo, se vračamo v kameno dobo'

15. 11. 2021 13.25

SAZU in predstavniki zdravstvene stroke znova pozivajo k cepljenju. Virologinja Avšič Županc pravi, da je trenutno edini gostitelj novega koronavirusa človek, v zgodovini pa se je pokazalo, da lahko take viruse izkoreninimo le s cepljenjem. Predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč pa je poudaril, da je umrljivost bolnikov, ki pridejo na intenzivno terapijo, okrog 50-odstotna. Pri cepljenih je verjetnost, da bodo tam pristali, desetkrat manjša kot pri necepljenih.

'Kako bomo preživeli naslednji val, je odvisno od precepljenosti'

06. 07. 2021 10.52

Na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti so prepričani, da je cepljenje edino orodje, ki ga imamo na voljo za izhod iz pandemije. Roman Jerala s Kemijskega inštituta je dejal, da bomo 70-odstotno precepljenost dosegli, če bomo tri mesece cepili 100.000 oseb na teden. "Prednosti cepljenja presegajo morebitne stranske učinke," je poudarila imunologinja Avšič - Župančeva, minister Poklukar pa je dodal, da bomo padli, če ne bomo znali izkoristiti tega, kar nam je dala znanost.

Inštitut za mikrobiologijo bogatejši za avtomatsko napravo za pipetiranje

17. 06. 2021 18.22

Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ljubljanske medicinske fakultete je bogatejši za avtomatsko napravo za pipetiranje. Kot so povedali, gre za donacijo ZDA Sloveniji in veliko pridobitev za inštitut, kjer so se naprave zelo razveselili, saj gre za velik korak k bolj učinkoviti in standardizirani diagnostiki novega koronavirusa.

Gozdar prebolel mišjo mrzlico: Bolelo me je zadaj za očmi, glava, vročina

09. 06. 2021 14.48

NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Doslej je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom, na ljubljanski infekcijski kliniki ta hip leži osem bolnikov, 70 so jih že odpustili, so povedali na novinarski konferenci. Svojo izkušnjo z boleznijo je delil tudi gozdar Florjan Omejec.

'Družba, ki se bo polarizirala, ne bo imela dobre prihodnosti'

17. 04. 2020 13.46

Kaj nas je naučila sedanja kriza? Kakšni naj bodo nadaljnji ukrepi? Kakšna so znanstvena spoznanja? Kako zagnati gospodarstvo? Kako ob tem poskrbeti za najranljivejše? Kakšno naj bo zdravstvo? Dileme, možnosti in primerjave. Široka razprava o tem, kako naprej. O prihodnosti po soočenju z epidemijo in kako iz te krize iziti, so govorili strokovnjaki z zdravstvenega, ekonomskega in socialnega področja.

Priznana virologinja: Obstaja verjetnost, da bo koronavirus ostal med nami

22. 03. 2020 20.32

V rubriki Fokus so gostili priznano virologinjo dr. Tatjano Avšič-Županc, ki je s sodelavci kot prva na svetu uspela dokazati povezavo med virusom zika in mikrocefalijo. Te dni pod njenim vodstvom v laboratoriju analizirajo vzorce testiranj za novi koronavirus. Kot je povedala, se z pandemijo že dolgo nismo soočili, kakšna bo prihodnost virusa, pa še ni jasno.

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini

22. 10. 2019 04.21

Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?

16. 10. 2019 05.00

Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 09.23

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 05.00

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Porast mišje mrzlice v Sloveniji: letos že 79 primerov

20. 05. 2019 12.59

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, in sicer so do sedaj obravnavali že 79 primerov. Na novinarski konferenci so opozorili, kako se izogniti tovrstnim okužbam s preprostimi ukrepi ter na kaj moramo biti pozorni, da bolezen pravočasno zaznamo.

'Če imaš klopa, je najbolj pomembno, da to ugotoviš'

30. 04. 2019 10.26

Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo klopi. Pri nas je daleč najpogostejša lymska borelioza, sledi pa ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se lahko učinkovito zaščitimo s cepljenjem. Pomembno je, da se po prihodu iz gozda pregledamo in klopa odstranimo v roku 16 ur, svetujejo strokovnjaki.

Pazljivo na prostem: v Sloveniji več kot polovica klopov nosilcev borelioze

28. 03. 2018 16.37

S toplejšim vremenom pridejo žal na dan tudi male nadloge, ki lahko izjemno prizadenejo človekovo počutje - klopi. V Sloveniji poleg borelioze prenašajo tudi klopni menigoencefalitis in humano granulocitno anaplazmozo. Število obolelih narašča, več kot polovica klopov pri nas je na primer nosilcev borelioze.

Dolamiču 10 mesecev pogojne zaporne kazni

27. 11. 2017 13.17

Okrožno sodišče v Ljubljani je nekdanjega direktorja gradbenega podjetja GPG Borisa Dolamiča zaradi oškodovanja upnikov obsodilo na 10 mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo treh let. Plačati bo moral tudi 10.350 evrov stranske denarne kazni in stroške postopka z obrestmi ter družbi GPG v stečaju vrniti dobrih 350.000 evrov.

Dolamič obsojen na leto dni pogojne zaporne kazni, družbi GPG mora povrniti 90.000 evrov

23. 10. 2017 16.27

Nekdanjega direktorja gradbenega podjetja GPG Borisa Dolamiča je Okrožno sodišče v Ljubljani zaradi zlorabe položaja pri vodenju družbe obsodilo na leto dni pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo treh let. Plačati bo moral tudi 10.350 evrov stranske denarne kazni in stroške postopka. Družbi GPG v stečaju pa mora vrniti slabih 90.000 evrov.

FOTO: Miran Stanovnik sprejel kar dva izziva

30. 11. 2016 08.34

Miran in Simona sta pretekli teden zamenjala vlogi, ki sta ju imela na Filipinih. Tokrat je za izzive, naloge in vprašanja namreč poskrbela vedno nasmejana Brežičanka, ki je Miranu v svojem kraju pripravila prav posebno petkovo popoldne.

Potrjen virus zika v Sloveniji ne predstavlja tveganja za javno zdravje

09. 06. 2016 07.53

Na NIJZ so zaznali uvožen primer virusa zika, ki ne pomeni tveganja za javno zdravje. Niso pa povedali, za koga gre. Na odbojkarski zvezi zanikajo, da bi se njihov reprezentant na pripravah v Riu okužil z virusom zika.

VIDEO: Razlika je več kot očitna, Zika napada živčne celice v možganski skorji, zdravi možgani so trikrat večji

11. 02. 2016 06.51

Skupina slovenskih znanstvenikov je prva na svetu dokazala povezanost virusa Zika z okvaro možganov ploda okužene matere. Raziskava je temeljila na nosečnici, ki je delala in živela v Braziliji. Svetovna zdravstvena organizacija pa pravi, da je to le en kamenček v mozaiku. Okužbo so sicer odkrili, še preden se je o virusu Zika začelo govoriti kot o epidemiji.

Gre za ljudi, ki so se okužili v Južni in Srednji Ameriki

27. 01. 2016 07.33

Na Danskem so v bolnišnično oskrbo sprejeli eno osebo, ki je okužena z virusom Zika. Pred kratkim se je vrnila iz Južne in Srednje Amerike. Virus beležijo tudi v Italiji, Španiji, Veliki Britaniji, Švici in na Nizozemskem. Ali so med njimi tudi nosečnice, ni znano. Virus namreč predstavlja veliko nevarnost za plod.

Zaradi pošiljk so bili sedem ur v izolaciji, nastalo je za več tisoč evrov stroškov

30. 04. 2015 11.55

Zaradi sumljivih pošiljk je posredovalo več kot 40 policistov, gasilcev in zaposlenih v laboratorijih. Več kot 10 zaposlenih je bilo okoli sedem ur v izolaciji, nastalo je za več tisoč evrov stroškov. Preverite podrobnosti intervencije, ki se je pozneje izkazala za popolnoma nepotrebno.

Sodišče ob koncu afere Zbiljski gaj: 'Trudili smo se, da bi razsodili pred zastaranjem'

27. 12. 2012 07.00

V zadevi Zbiljski gaj je pretekel 10-letni zastaralni rok za še zadnje očitano dejanje. Ustanoviteljici podjetja Mebles IMS Zdenki Škodlar tako ne bo treba več sesti na zatožno klop, že med prvim sojenjem pa sta bili zavrnjeni obtožbi zoper nekdanjega direktorja Mebles IMS Rajka Županca in Sama Škodlarja.

Sojenje v zadevi Zbiljski gaj spet na prvostopenjsko sodišče

09. 12. 2012 12.39

Sojenje v zadevi Zbiljski gaj se vrača v presojo ljubljanskega okrožnega sodišča. Višje sodišče v Ljubljani je novembra razveljavilo sodbo sodišča, ki je ustanovitelja podjetja IMS Mebles Andreja Rezarja in Zdenko Škodlar spoznalo za kriva.

Zbiljski gaj: Škodlarjeva in Rezar obsojena na pogojne kazni

14. 06. 2012 07.07

Sodišče je nekdanja direktorja podjetja Mebles IMS, ki je gradilo Zbiljski gaj, Zdenko Škodlar in Andreja Rezarja, obsodilo na eno- in dveletno pogojno kazen. Rezarjev zagovornik pravi, da so proces vodili novinarji.

Eno leto in dve leti pogojno za Zbiljski gaj

13. 06. 2012 11.40

Tožilec je v zadevi Zbiljski gaj za Andreja Rezarja predlagal dveletno pogojno kazen, zoper Zdenko Škodlar pa enoletno pogojno zaporno kazen. Pred tem je umaknil obtožnici proti Rajku Župancu in Samu Škodlarju.

Zastaralo še eno kaznivo dejanje v primeru Zbiljski gaj

10. 05. 2012 15.53

Kazenski pregon proti Andreju Rezarju v zadevi Zbiljski gaj zaradi nadaljevanja kaznivega dejanja povzročitve stečaja z nevestnim gospodarjenjem ni več mogoč, saj je ta primer že absolutno zastaral.

S plačili preko B.W.A. naj bi se ogibali poplačilu upnikov

21. 11. 2011 11.30

V zadevi Zbiljski gaj je priča pojasnjevala nepravilnosti pri prijavi terjatev Meblesa. Po besedah revizorke Danice Kržišnik je pri reviziji poslovanja in prijavi terjatev ugotovila veliko nepravilnosti.