žuželke

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje

27. 03. 2025 19.45

Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

'Čudež v Peruju': po 95 dneh izgubljenega ribiča našli živega

16. 03. 2025 14.13

7. decembra je s svojo ribiško ladjo odpotoval iz obalnega mesta na jugu Peruja, a zaradi slabega vremena je zašel s poti in izgubil smer. Obupana družina je Maxima Napa Castra iskala več kot tri mesece. "Ne bomo izgubili upanja, da te najdemo, očka," je v začetku meseca sporočila njegova hči. Izkazalo se je, da so imeli prav – ribiča je po 95 dneh na morju močno dehidriranega in v kritičnem stanju našla ekvadorska ribiška ladja.

S kolesom po Bližnjem vzhodu: leto dni in 21.000 prevoženih kilometrov

16. 02. 2025 20.00

Boris Šajtegelj je eden najbolj posebnih slovenskih popotnikov. Prehodil, prekolesaril in prevozil je na tisoče kilometrov po najbolj odmaknjenih krajih sveta. Brez cilja, brez denarja in skoraj brez prtljage. Obiskal je že 120 držav, pravkar se je vrnil z 21.000 kilometrov dolge poti po Bližnjem vzhodu. Ljudje ga povsod lepo sprejmejo, ker se popolnoma vživi v njihov svet, pravi. Največje gostoljubnosti pa je vedno deležen v najrevnejših državah sveta.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev

13. 02. 2025 07.55

Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

V EU v živilih dovoljen nov prašek iz insektov

10. 02. 2025 09.33

V EU je odslej v živilih dovoljena uporaba praška iz insektov, obdelanih z UV-žarki. Natančneje, gre za prah iz celih ličink hrošča mokarja z latinskim imenom tenebrio molitor. Mokarji so načeloma že dovoljeni za uporabo v živilih, nova odobritev se nanaša na obdelavo z UV-žarki.

Na zimskem obisku pri druščini, ki ima raje tople kraje

07. 12. 2024 12.05

Levinji Čaja in Živana se leno pretegujeta na sončku, ko ju vznemiri objektiv fotoaparata. Skrivnost njune 'dnevne sobe' je talno gretje, zato ju zunanje nizke temperature sploh ne motijo. Slonica Ganga, ki bo drugo leto praznovala okroglih 50 let, se nestrpno prestopa in čaka, da oskrbnik očisti njeno ogrado. Ko se težka železna vrata premaknejo, pohiti h krogli pod stropom, iz katere z rilcem začne vleči seno. Medvedki Čupa in Pombi sta se pred mrazom že skrili v brlog. Srce jima bo v času mirovanja utripnilo le še po desetkrat na minuto. Zvedavi sajmiri pa iz svojih ogrevanih prostorov že pogledujejo proti nam.

Lahko koze napovedo potrese in psi vulkanske izbruhe?

30. 11. 2024 13.01

Nekateri znanstveniki menijo, da lahko živali napovedo potrese in celo vulkanske izbruhe. Zato so v prizadevanja za napovedovanje potresov, vulkanskih izbruhov in drugih naravnih pojavov pričeli vključevati nenavadne pomočnike. V študijo, ki bo spremljala njihovo gibanje iz vesolja, bo vključenih na tisoče psov, koz in drugih domačih živali, pa tudi široka paleta divjih živali.

Slovenska najstnica, ki skuša v britanski narodni park vrniti pojoče škržate

23. 11. 2024 16.15

Pozornost tujih medijev je ujela slovenska najstnica, ki je priskočila na pomoč britanskim ekologom. Ti so poleti obiskali Slovenijo z željo, da bi ulovili dovolj pojočih škržatov, da bi jih lahko znova naselili v britanskem narodnem parku New Forest. A njihova misija je bila neuspešna, saj je bilo te izmuzljive žuželke izjemno težko uloviti. Hčerka njihovih gostiteljev se je zato odločila, da postavi posebne mreže in na ta način reši britanski projekt. "Te žuželke so del slovenskega poletja. Lepo bi bilo, če bi postale tudi del poletja v Angliji," je dejala najstnica.

Mofeta: v Gornji Radgoni lahko občudujete izjemno redek naravni pojav

23. 10. 2024 18.50

Na območju Gornje Radgone sredi gozda brbota voda, iz razpok v globini zemlje namreč uhaja ogljikov dioksid. Gre za tako imenovano mofeto, izjemno redek naravni pojav, ki so mu včasih pripisovali nadnaravne lastnosti. Tudi zato, ker ob mofetah pogosto najdemo poginule žuželke in manjše živali. Koncentracija ogljikovega dioksida je namreč neposredno nad tlemi precej visoka in zato, še posebej v brezvetrju, lahko tudi nevarna.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije

20. 10. 2024 09.09

Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo

13. 10. 2024 12.26

Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

Napad invazivnih stenic hrastovo listje že poleti obarval rjavo

25. 09. 2024 08.15

Po Sloveniji se je letos močno namnožila tujerodna hrastova čipkarka, ki napada predvsem hrast. Listje teh dreves je že nekaj časa marsikje povsem rjavo. Po oceni stroke za zdaj še ni večje škode, bo pa ta nastala, če se bo invazivna žuželka množila več zaporednih let. Učinkovitih selektivnih ukrepov za zatiranje ni.

Vsi so iskali progastega goža, našli so jih pet

19. 09. 2024 08.39

Slovenski raziskovalci so javnost znova prosili za pomoč pri odkrivanju progastega goža, največje kače pri nas, ki ni strupena. Dobili so 50 ovekovečenj različnih vrst kač po vsej državi, pet pa je bilo tistih iskanih – vse iz slovenske Istre. "Velik odziv na akcijo je pokazal, da ljudje spoštujejo kače in jih iz leta v leto bolje poznajo," so prepričani.

Italijana v Šrilanki lovila metulje, doletela ju je najvišja kazen

13. 09. 2024 08.35

Italijana v Šrilanki sta bila kaznovana za najhujšo kaznivo dejanje proti živalim v državi. Plačati bosta morala 200.000 dolarjev oziroma 180.000 evrov, ker sta poskušala pretihotapiti več sto endemičnih žuželk, vključno z 92 vrstami metuljev, iz safari parka v Šrilanki. Živali so v steklenkah, v katere sta jih ulovila, poginile.

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju

04. 09. 2024 13.06

Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

Neznane žuželke popikale turiste na Murterju: gre za peščene muhe?

12. 08. 2024 14.34

Več slovenskih turistov je opozorilo na nenavadne pike žuželk, ki so jih napadle v kampu na Murterju. Nekateri so posumili, da gre za stenice, hrastove ščipkarke ali pršice lesnega hrošča, vendar pa osebna zdravnica ženske, ki nam je poslala fotografije pikov, sumi, da bi lahko šlo za puščavsko muho. Testirali naj bi jo tudi za lišmaniozo, ki jo prenaša puščavska muha.

Gasilci na pomoč obnemoglemu psu: 'Verjetno ga je pičila žuželka ali kača'

06. 08. 2024 08.11

Gasilci PGD Renče-Vogrsko so v ponedeljek reševali obnemoglega in nenadno obolelega večjega psa. Na pomoč o prihiteli s poveljniškim terenskim vozilom, zadnji del poti pa so zaradi težko dostopnega terena nadaljevali peš. Več kot 50-kilogramskega psa so naložili na nosila ter ga odnesli v dolino, lastnik pa ga je nato odpeljal k veterinarju, ki je podal diagnozo: pes je najverjetneje padel v anafilaktični šok zaradi strupenega pika ali ugriza. To pa ni edini primer reševanja štirinožnega kosmatinca v zadnjih dneh. Se še spomnite reševanja psičke na Jezerskem Stogu, ki jo je pičila kača? Kako se je primer razpletel in kako je s psičko zdaj?

Zmelkoow v svojem slogu, tokrat s Pismom komarju

20. 07. 2024 16.39

Poletje je čas, ki z vročimi temperaturami k nam prinese tudi številne žuželke. Še posebej nadležni so lahko nočni spremljevalci – komarji. Prav zato se je skupina Zmelkoow odločila za novo pesem, ki tokrat nosi naslov Pismo komarju. Kaj so v njem predlagali in zakaj sta ploskanje in fontana krvi odlična rešitev?

Matthew McConaughey s fotografijo zatečenega očesa prestrašil oboževalce

13. 07. 2024 12.13

Nesreča nikoli ne počiva in na to niso imuni niti zvezdniki. Ko je Matthew McConaughey nedavno na svojem profilu na Instagramu delil fotografijo zatečenega očesa, so se njegovi sledilci močno ustrašili za njegovo zdravje. Kot je razložil igralec, ga je pičila čebela, ali je burna reakcija okoli očesa povezana z alergijo, pa ni razkril. Prav tako ni znano, ali se je nesreča zgodila na snemanju filma, kot predvidevajo oboževalci.

Invazija primorskih plenilk na otoku Čiovo: 'Niso nevarne, vendar močno ugriznejo'

23. 06. 2024 13.35

Prebivalci otoka Čiovo se že več dni borijo z invazijo kobilic vrste decticus albifrons (primorska plenilka), ki so preplavile kraj Žedno. Strokovnjaki domačine in turiste tolažijo, da kljub množičnosti niso nevarne, vendar hkrati opozarjajo, naj se jih ne dotikajo, saj lahko močno ugriznejo.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?

14. 06. 2024 06.00

Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Olimpijci bodo spali na kartonastih posteljah

18. 05. 2024 15.12

Do olimpijskih iger v Parizu je še manj kot 70 dni in v olimpijski vasi, kjer bodo nastanjeni športniki, potekajo še zadnje priprave. Med drugim montaža postelj, ki bodo tokrat iz kartona. Po zagotovilih organizatorjev naj bi se razlog za to skrival v skrbi za okolje in ne v tem, da bi športnikom preprečevali spolne odnose med igrami.

Malčica v sobi slišala 'pošasti'. V stenah našli ogromen panj in 60.000 čebel

30. 04. 2024 16.39

Srhljivo brenčanje v stenah je komaj triletno deklico prepričalo, da se v njeni sobi skrivajo pošasti. Njena starša sta sicer najprej menila, da ima deklica le preveč bujno domišljijo, a ko s pripovedjo o tem, da lahko v stenah otroške sobe sliši te grozljive stvore, sta postala nekoliko bolj pozorna. Opazila sta, da se v bližini podstrešja in dimnika zbirajo večje skupine čebel ter poklicala podjetje za zatiranje škodljivcev, ki je kmalu v stenah kmečke hiše odkril "pošasten" panj in okoli 60 tisoč zaščitenih medonosnih čebel.

Ali kača piči ali ugrizne?

24. 03. 2024 21.04

Ob poročanju o strupenih kačah se neprestano pojavlja vprašanje: ali kača piči ali ugrizne? Slovenski jezik sicer dopušča uporabo obeh možnosti. Kača ima namreč strupnike in ob napadu dejansko ugrizne, kar poudarjajo tudi biologi. A kljub temu Slovar slovenskega knjižnega jezika pojasnjuje, da je kača plazilec, ki piči.

V ljubljanskem živalskem vrtu dve novi ogroženi vrsti: filipinski kljunorožec in svinjski jelen

21. 03. 2024 12.08

V ljubljanskem živalskem vrtu so se razveselili dveh novih ogroženih vrst. Iz živalskega vrta v Pagi so pripeljali samca filipinskega kljunorožca, iz živalskega vrta La Torbiera pa konec februarja čredico svinjskih jelenov, ki so ime dobili po načinu teka, saj tečejo s sklonjeno glavo pod ovirami, podobno kot prašiči, in jih ne preskakujejo kot ostali jeleni.

'Za preplah zaradi posteljnih stenic v Franciji je kriva Rusija'

01. 03. 2024 15.36

Francija je za preplah zaradi posteljnih stenic, ki je lansko jesen zajel državo, okrivila Rusijo. Kot je dejal francoski minister za evropske zadeve Jean-Noel Barrot, se je panika zaradi domnevnega širjenja stenic okrepila z dezinformacijami na družbenih omrežjih, ki so bile povezane s Kremljem.

Top 10 izdelkov na Facebooku in Tiktoku - posebni popust za bralce 24 ur

27. 01. 2024 00.15

Naša ekipa je pregledala najbolj prodajane izdelke tega tedna in si za bralce izborila eksluzivni popust.

Turki prihajajo!

21. 01. 2024 07.57

Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

V Tropski hiši na svet prikukala dvojčka moholijevih galagov

11. 12. 2023 21.42

V Tropski hiši v Celju so se razveselili dveh novih članov – dvojčkov moholijevih galagov. Samec Amani in samička Ayanna sta tako že drugič postala starša. Gre sicer za majhne afriške polopice s prepoznavnimi velikimi uhlji ovalne oblike.

Bogovič: Imajo grozljive številke, ko gre za okolje, sploh pomen pri odločanju?

21. 11. 2023 07.00

Številke, o katerih sva med drugim govorila z evropskim poslancem, so iz velike raziskave, v kateri je sodelovalo več kot 1500 znanstvenikov z vsega sveta. Preučevali so, za koliko se je v zadnjih desetletjih zmanjšalo število ptic in žuželk. In te številke so po vseh merilih grozljive.