žuželka

Marquez pojasnil, kaj mu je skoraj pokvarilo VN Avstralije

20. 10. 2024 18.45

Osemkratni svetovni prvak Marc Marquez se je na Phillip Islandu razveselil tretje zmage v letošnji sezoni dirkanja v razredu motoGP. A dirka bi se zanj skoraj končala že na samem štartu, saj si jo je Španec skoraj pokvaril z nespametno potezo.

Napad invazivnih stenic hrastovo listje že poleti obarval rjavo

25. 09. 2024 08.15

Po Sloveniji se je letos močno namnožila tujerodna hrastova čipkarka, ki napada predvsem hrast. Listje teh dreves je že nekaj časa marsikje povsem rjavo. Po oceni stroke za zdaj še ni večje škode, bo pa ta nastala, če se bo invazivna žuželka množila več zaporednih let. Učinkovitih selektivnih ukrepov za zatiranje ni.

Gasilci na pomoč obnemoglemu psu: 'Verjetno ga je pičila žuželka ali kača'

06. 08. 2024 08.11

Gasilci PGD Renče-Vogrsko so v ponedeljek reševali obnemoglega in nenadno obolelega večjega psa. Na pomoč o prihiteli s poveljniškim terenskim vozilom, zadnji del poti pa so zaradi težko dostopnega terena nadaljevali peš. Več kot 50-kilogramskega psa so naložili na nosila ter ga odnesli v dolino, lastnik pa ga je nato odpeljal k veterinarju, ki je podal diagnozo: pes je najverjetneje padel v anafilaktični šok zaradi strupenega pika ali ugriza. To pa ni edini primer reševanja štirinožnega kosmatinca v zadnjih dneh. Se še spomnite reševanja psičke na Jezerskem Stogu, ki jo je pičila kača? Kako se je primer razpletel in kako je s psičko zdaj?

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?

14. 06. 2024 06.00

Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Umrl je igralec Carl Weathers

02. 02. 2024 21.21

Umrl je Carl Weathers, nekdanji igralec lige NFL, ki je postal hollywoodski igralec, nastopil pa je v vlogi Apolla Creeda v filmih Rocky. Star je bil 76 let. Novico je že potrdila njegova družina, ki je v izjavi zapisala, da je umrl na svojem domu. Vzrok smrti še ni znan.

Italija se spopada z invazijo orientalskega sršena

29. 10. 2023 16.23

V Italiji so v letošnjem poletju zaznali invazijo orientalskega sršena. Najhuje je v Rimu. Oblasti menijo, da je glavni razlog, da so se te velike žuželke množično naselile v italijanski prestolnici, podnebne spremembe. V mesto pa naj bi jih privabili odpadki, predvsem ostanki mesa.

Segrevanje ozračja bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev

25. 06. 2023 12.38

Podnebne spremembe, ki so tudi plod človeških rok, bodo povzročile kaos v svetu žuželk, ugotavlja nova raziskava. Temperaturne spremembe namreč spreminjajo njihove življenjske navade, kar bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev.

Bizarne zahteve zaprtega Navalnega: 'Lahko dobim kenguruja?'

02. 06. 2023 17.07

Najbolj znani ruski opozicijski voditelj Aleksej Navalni je z javnostjo delil pisma, iz katerih je razvidno, kako se je več mesecev norčeval iz ruskih zaporniških oblasti. Zasuval jih je namreč z najbolj bizarnimi zahtevami – zaželel si je kimono, balalajko, masažni stol, celo živega kenguruja in še marsikaj drugega.

Mala žuželka ima le osem zob, a uničuje gozdove

15. 08. 2022 19.25

Izrazita suša preglavic ne povzroča le gasilcem, ampak tudi gozdarjem. Zaradi toplega vremena so smrekovi gozdovi manj odporni proti škodljivcem. Samo v juliju je bilo zaradi lubadarja za posek določenih kar 70.000 kubičnih metrov iglavcev. Zavod za gozdove lastnike opozarja, naj redno pregledujejo svoje gozdove, saj lahko lubadar hitro zmanjša vrednost lesa.

Motorist padel zaradi žuželke, v njegov motor trčil še drug motorist

04. 07. 2022 12.11

V petek proti večeru se je v okolici Postojne zgodila nenavadna prometna nesreča, v katero so bili vpleteni dva motorista in ena žuželka. Začelo se je s padcem 55-letnega motorista, v njegovo motorno kolo, ki je drselo po cesti, pa je trčil še nasproti vozeči 59-letni motorist.

Znanstveniki odkrili novo vrsto žuželk

28. 01. 2022 09.10

V zahodni Ugandi so odkril novo vrsto žuželk. Novo bitje spada v skupino izjemno redkih žuželk, saj so njegovega najbližjega sorodnika nazadnje videli leta 1969.

Med 224 novimi vrstami tudi opica z belimi obroči okrog oči

26. 01. 2022 13.37

Opica z belimi obroči okrog oči je med 224 novimi vrstami, ki so jih identificirali na širšem območju regije Mekong, piše v najnovejšem poročilu Svetovnega sklada za divje živali (WWF). Poročilo naravovarstvene skupine, objavljeno v sredo, poudarja potrebo po zaščiti bogate biotske raznovrstnosti in habitatov v regiji, ki vključuje Vietnam, Kambodžo, Laos, Tajsko in Mjanmar.

Eksotična džungla sredi Prekmurja: 'Najbolj čudaška orhideja je vanilija'

31. 07. 2021 16.31

Pri večini Slovencev doma za hišo raste jablana, hruška, sliva, češnja, višnja, tu pa tam pri kakem bolj drznem morda kak bananovec. Sredi prekmurskih ravnic, v sedem metrov visokem rastlinjaku, na 1500 kvadratnih metrih, pa rastejo papaja, ananas, poper, kava, mango in mnoge druge tropske rastline. Edinstvena je najbolj "čudaška" orhideja. To je vanilija, druga najdražja začimba na svetu. Čez nekaj let bo v tropskem vrtu podjetja Ocean Orchids zrasla plantaža vanilije, vsekakor pa ne gre spregledati orhidej, ki jih v Dobrovniku pridelajo dva milijona na leto. Eno za vsakega Slovenca, ali kot doda Tomaž Jevšnik, dve za vsako Slovenko.

Znova več nesreč v gorah: helikopter SV poletel najmanj petkrat

24. 07. 2021 19.28

Še en poletni konec tedna z lepim vremenom, ki je prinesel kopico intervencij v gorah. V večini primerov je planincem zdrsnilo in so se poškodovali ali pa jih je obšla slabost. Gorski reševalci so jih oskrbeli, nato pa jih je helikopter Slovenske vojske prepeljal do zdravstvene ustanove.

Zaradi invazije škržatov Bela hiša prestavila polet za novinarje

09. 06. 2021 10.42

Čartersko letalo za novinarje, ki bi moralo poleteti v torek zvečer iz Washingtona, so napadli škržati, zaradi česar je letalo ostalo prizemljeno. Na letališče so poslali drugo letalo, ki je poletelo v sredo zjutraj.

V EU kot novo živilo odobrena prva žuželka

04. 05. 2021 14.39

Stalni odbor za rastline, živali, hrano in krmo, svetovalno telo Evropske komisije, je v ponedeljek dal pozitivno mnenje za uvrstitev posušenih ličink velikega mokarja med nova živila, je zapisano na spletni strani Evropske komisije. Živilo se predvideva za uporabo kot prigrizek ali pa kot sestavina v različnih prehrambnih izdelkih.

Ob Dravi že gnezdijo labodji pari: da bo gnezdenje uspešno, potrebujejo mir

25. 03. 2021 16.29

Na mariborskem Lentu si je družino (bolje rečeno – za zdaj še gnezdo) znova ustvaril labodji par. Da pa bo gnezdenje tudi letos prineslo naraščaj, na mariborski občini oziroma v Skupni službi varstva okolja opozarjajo, da živali potrebujejo mir. "Če je gnezditev uspešna, se bo labodji par v isto gnezdo vračal leto za letom in prepričani smo, da si to želimo vsi Mariborčani," pravijo.

Prazgodovinske 'peklenske' mravlje plen pokončale z nenavadnim 'pokrivalom'

06. 08. 2020 19.04

Nenavadno odkritje znanstvenikov: v koščku jantarja, starem 99 milijonov let, so našli ohranjene ostanke prazgodovinske 'peklenske' mravlje, ki je ravnokar ujela svoj plen. Mravljo in ščurka je namreč 'oblila' drevesna smola, ki se je nato fosilizirala, žuželki, ujeti v jantar, pa sta se čez tisočletja spet prikazali. A smrtonosni trenutek, za zmeraj ujet v poldragem kamnu, je veliko več kot čudovita najdba. Natančno namreč prikazuje in razkriva, kako je peklenska mravlja uporabljala svoje edinstveno naglavno 'pokrivalo', smrtonosne čeljusti in rog, ki ga je zapičila v plen.

Invazija komarjev?

01. 07. 2020 20.50

V naravi na vsakem koraku na vas prežijo plenilci, ki so žejni krvi - komarji. Pri nas še ne prenašajo nevarnih bolezni, so pa zelo nadležni in mnogi opažajo, da so v teh dneh pripravili pravo invazijo. Uradnih raziskav ni, a strokovnjaki sklepajo, da bi komarjev lahko res bilo več. Tudi zaradi podnebnih sprememb in vdora tujih vrst.

Kako ublažiti boleče pike žuželk in kdaj k zdravniku?

21. 06. 2020 20.41

Pred nami so počitnice, topli del leta, ko se bolj pogosto odpravimo ven, v naravo, ki v spomladanskih in poletnih mesecih oživi. To med drugim pomeni, da je več možnosti, da nas piči žuželka. Piki pri večini ljudi povzročajo le bolečo oteklino, lahko pa tudi mehurje, težave z dihanjem in vročino. Kako se zavarovati, kaj narediti, da bodo piki manj boleči in kdaj je obisk pri zdravniku nujen?

Američani na lovu za orjaškimi 'morilskimi' sršeni

03. 05. 2020 18.06

Raziskovalci in prebivalci ameriške zvezne države Washington so se podali na lov za orjaškimi azijskimi sršeni, potem ko se je nevarna žuželka prvič pojavila v ZDA. Vrsta velja za največjega sršena na svetu. S strupom lahko ubije celo človeka, predvsem pa so orjaški sršeni nevarni za čebele.

Francoska vlada z ofenzivo proti stenicam v Parizu

21. 02. 2020 17.05

Parižani se soočajo s posteljnimi stenicami, zato se je francoska vlada odločila, da se spoprime z njimi. Stenice so se med drugim naselile v domove in hotele. V Sloveniji še nekaj let nazaj teh žuželk ni bilo, zdaj se znova pojavljajo.

Posteljne stenice: nočno grizljanje, ki ni prav nič prijetno

05. 10. 2019 07.00

Spanec je boljši kot žganec, pravi ljudska modrost. A dragocen spanec lahko zmoti marsikaj – morda so to neustrezni pogoji v spalnici, morda pa nadležno brenčanje komarja. Kar pa lahko mirno noč v postelji dodobra zagreni, so posteljne stenice.

36-letnica umrla zaradi pika sršena

14. 07. 2019 09.39

Občanka Leskovca v Srbiji je umrla zaradi pika sršena, medtem ko je na terasi obešala perilo. Kot kaže, je doživela tako hudo alergično reakcijo, da ji ni uspelo pravočasno poiskati zdravniške pomoči in je na kraju dogodka umrla.

Nočni kralj dobil svojo žival – zimsko muho

08. 07. 2019 08.23

Navdušenje nad serijo Igro prestolov je očitno doseglo tudi znanstvena in raziskovalna področja. V Avstraliji so namreč odkrili novo vrsto muhe in jo poimenovali po liku iz knjig oziroma serije.

So tudi vas pričakale prazne police? 'Tako hudo ni bilo že desetletja'

20. 05. 2019 10.42

Za slovenske čebelarje letošnji svetovni dan čebel, ki ga obeležujemo prav danes, ni pretirano slovesen. Pa čeprav so z bojem za ta dan na svetovni ravni pomembno prispevali k ohranjanju čebel. Lakota, ki je posledica hladnega in deževnega vremena, namreč letos mori njihove čebele. Tako hudo ni bilo že desetletja, opozarjajo.

Mami s štiriletnikom odrekli nujno pomoč

26. 09. 2018 10.53

V Zdravstvenem domu Nazarje so štiriletnemu otroku odrekli pomoč, čeprav je bil zdravnik v službi. Mama je morala s sinom v 20 minut oddaljeni kraj. V ZD so napovedali, da bodo sprožili interni nadzor.

Več hujših primerov pikov, pa tudi več potreb po uničevalcih sršenov

16. 08. 2018 17.52

Sršen je največji predstavnik v družini os in je izjemno miroljubna žuželka. Če pa mu pot prekrižamo v neposredni bližini njegovega gnezda, lahko tudi napade. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano pravijo, da je letos izjemno povpraševanje po uničevanju sršenov. Tudi v ljubljanskem UKC to leto obravnavajo veliko več hujših primerov pikov sršenov kot običajno.

Znanstveniki zaskrbljeni: Letečih žuželk je vse manj, to je grožnja za celoten ekosistem

20. 10. 2017 06.30

Število letečih žuželk se drastično zmanjšuje. Ne le na kmetijskih površinah, pač pa tudi v zaščitenih naravnih rezervatih, ugotavlja najnovejša raziskava iz Nemčije. V slabih 30 letih je namreč tam število vseh letečih žuželk upadlo za 75 odstotkov. Znanstvenike pa najbolj skrbi to, da jasnega odgovora na vprašanje, zakaj žuželke izumirajo, nimajo.

V Švici bodo začeli prodajati hrano iz žuželk

15. 08. 2017 12.52

V Švici bodo od 21. avgusta na trgovskih policah na voljo prehranski izdelki iz žuželk. Gre za burger in kroglice, narejene iz črvov mokarjev, ki so bogati z beljakovinami. Švica je sicer prva evropska država, ki je dovolila prodajo hrane na osnovi žuželk, namenjene ljudem.