žuželk

Invazija mravelj v Nemčiji: 'Vse smo že poskusili'

16. 04. 2025 06.00

Veljajo za marljive delavke, tudi zatiralke škodljivcev na vrtu. Govorimo o mravljah. Za prebivalce mest na jugozahodu Nemčije pa so hudo nadležne in že prava nočna mora. Takoj, ko se malo otopli, začne na milijone črnih žuželk lesti iz vseh lukenj in špranj. Gre za vrsto, ki je v Evropo prišla iz Severne Afrike in je še posebej težavna, saj se izjemno hitro in množično razmnožuje. Sredozemske mravlje celo spodkopavajo ulice, hromijo internet in daljnovode.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev

13. 02. 2025 07.55

Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

V EU v živilih dovoljen nov prašek iz insektov

10. 02. 2025 09.33

V EU je odslej v živilih dovoljena uporaba praška iz insektov, obdelanih z UV-žarki. Natančneje, gre za prah iz celih ličink hrošča mokarja z latinskim imenom tenebrio molitor. Mokarji so načeloma že dovoljeni za uporabo v živilih, nova odobritev se nanaša na obdelavo z UV-žarki.

Drevesca iz slovenskih gozdov letos prepoznate po modri nalepki

09. 12. 2024 14.24

Kupci lahko letos novoletna drevesca, ki so bila posekana v slovenskih gozdovih, prepoznajo po modri nalepki z letnico 2024, sporočajo iz Zavoda za gozdove Slovenije. Nalepka zagotavlja, da so okrasna drevesa pridobljena na naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih. Okrasna drevesca, pridelana v Sloveniji, imajo najmanjši ogljični odtis in ne predstavljajo nevarnosti za vnos tujerodnih žuželk in bolezni, ki bi lahko ogrozile gozdove.

12-letna Kristina Kenda pomaga v angleške gozdove vrniti škržate

03. 12. 2024 16.27

Da je življenje polno naključij, dokazuje zgodba o 12-letni Kristini, dveh angleških biologih in škržatih. Teh v Angliji že vrsto let ni v naravi, zato si tamkajšnji naravovarstveniki prizadevajo, da bi ujeli nekaj naših in jih naselili v otoške gozdove. Dom in Holly sta poleti začasen dom našla nad Idrijo, kjer sta upala na srečo pri lovljenju škržatov in pri iskanju teh malih žuželk jima je na pomoč priskočila hčerka gostiteljev, 12-letna Kristina Kenda. Ker pa otoška biologa nista našla niti enega samega primerka, sta za pomoč prosila 12-letnico in ta je to nalogo vzela še kako resno.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'

24. 11. 2024 07.00

Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Slovenska najstnica, ki skuša v britanski narodni park vrniti pojoče škržate

23. 11. 2024 16.15

Pozornost tujih medijev je ujela slovenska najstnica, ki je priskočila na pomoč britanskim ekologom. Ti so poleti obiskali Slovenijo z željo, da bi ulovili dovolj pojočih škržatov, da bi jih lahko znova naselili v britanskem narodnem parku New Forest. A njihova misija je bila neuspešna, saj je bilo te izmuzljive žuželke izjemno težko uloviti. Hčerka njihovih gostiteljev se je zato odločila, da postavi posebne mreže in na ta način reši britanski projekt. "Te žuželke so del slovenskega poletja. Lepo bi bilo, če bi postale tudi del poletja v Angliji," je dejala najstnica.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo

13. 10. 2024 12.26

Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

Italijana v Šrilanki lovila metulje, doletela ju je najvišja kazen

13. 09. 2024 08.35

Italijana v Šrilanki sta bila kaznovana za najhujšo kaznivo dejanje proti živalim v državi. Plačati bosta morala 200.000 dolarjev oziroma 180.000 evrov, ker sta poskušala pretihotapiti več sto endemičnih žuželk, vključno z 92 vrstami metuljev, iz safari parka v Šrilanki. Živali so v steklenkah, v katere sta jih ulovila, poginile.

V Evropi prvič našli invazivne rdeče pritlikave čebele: 'To je zaskrbljujoče'

30. 08. 2024 13.00

Strokovnjaki so sporočili, da je rdeča pritlikava medonosna čebela prvič ustanovila kolonijo v Evropi. Odkritje kolonije čebele Apis florea, ki izvira iz Azije, je vzbudilo preplah med lokalnimi čebelarji in naravovarstveniki, ki se bojijo potencialno uničujočega vpliva na domače populacije čebel.

V ZOO Ljubljana prispela sibirski tiger Ussuri in tigrica Arisa

26. 08. 2024 17.45

V Živalski vrt Ljubljana sta prispela samica in samec sibirskega tigra, s čimer so zaokrožili letošnje pridobitve novih živali. Letos so tako pozdravili nov par sibirskih tigrov, azijsko levinjo, filipinske kljunorožce, svinjske jelene, indokitajske sika jelene, vzhodne kune vrečarice, ovratničarske čaje in jastrebje pegatke, so sporočili.

Spoznajte prvo polovico tekmovalcev nove sezone Kmetija!

14. 08. 2024 06.00

Nova lokacija. Nova kmetija. Novi izzivi. Novi tekmovalci! Pa bodo res samo novi? Nova sezona obeta in zdi se, da bo med tekmovalci zelo zanimivo. Kdo se bo letos potegoval za 50 tisoč evrov? Spoznajte prvo polovico letošnjih tekmovalcev.

Polona Kranjc

14. 08. 2024 05.55

Tekmovalka prve sezone Sanjskega moškega in Kmetije, se vrača v šov. Pravi, da je v konfliktu odvisno od situacije, da pa zna reagirati zelo burno, če se ji godi krivica. Pravi, da se bo konfliktom letos skušala čim bolj izogniti, če bo to le mogoče. V družbi novih ljudi je previdna in potrebuje nekaj časa, preden se sprosti in pokaže, kako zabavna in sproščena je lahko v resnici.

Neznane žuželke popikale turiste na Murterju: gre za peščene muhe?

12. 08. 2024 14.34

Več slovenskih turistov je opozorilo na nenavadne pike žuželk, ki so jih napadle v kampu na Murterju. Nekateri so posumili, da gre za stenice, hrastove ščipkarke ali pršice lesnega hrošča, vendar pa osebna zdravnica ženske, ki nam je poslala fotografije pikov, sumi, da bi lahko šlo za puščavsko muho. Testirali naj bi jo tudi za lišmaniozo, ki jo prenaša puščavska muha.

Zmelkoow v svojem slogu, tokrat s Pismom komarju

20. 07. 2024 16.39

Poletje je čas, ki z vročimi temperaturami k nam prinese tudi številne žuželke. Še posebej nadležni so lahko nočni spremljevalci – komarji. Prav zato se je skupina Zmelkoow odločila za novo pesem, ki tokrat nosi naslov Pismo komarju. Kaj so v njem predlagali in zakaj sta ploskanje in fontana krvi odlična rešitev?

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?

17. 06. 2024 16.55

Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?

14. 06. 2024 06.00

Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

BLOG: Sedem poletnih zelišč

02. 06. 2024 07.00

Vsi, ki me poznajo in so me kdaj obiskali, vedo, koliko knjig o zdravilnih zeliščih se nahaja na mojih knjižnih policah. Da ne govorimo o čajih in drugih oblikah zelišč. To zbirko vsakodnevno dopolnjujem in raziskujem. Enostavno sem fasciniran nad zdravilno močjo plodov narave. Danes bi z vami rad delil koristne in pozitivne učinke zelišč, ker je pa teh zares veliko, se bom osredotočil na sedem nekako najbolj znanih, ki uspevajo v poletnih mesecih.

Malčica v sobi slišala 'pošasti'. V stenah našli ogromen panj in 60.000 čebel

30. 04. 2024 16.39

Srhljivo brenčanje v stenah je komaj triletno deklico prepričalo, da se v njeni sobi skrivajo pošasti. Njena starša sta sicer najprej menila, da ima deklica le preveč bujno domišljijo, a ko s pripovedjo o tem, da lahko v stenah otroške sobe sliši te grozljive stvore, sta postala nekoliko bolj pozorna. Opazila sta, da se v bližini podstrešja in dimnika zbirajo večje skupine čebel ter poklicala podjetje za zatiranje škodljivcev, ki je kmalu v stenah kmečke hiše odkril "pošasten" panj in okoli 60 tisoč zaščitenih medonosnih čebel.

ZDA grozi invazija škržatov: hkrati bi se lahko pojavilo več deset milijard žuželk

27. 04. 2024 11.18

ZDA bo v prihodnjih tednih po napovedih preplavilo na milijarde škržatov. Hkrati naj bi se namreč izlegli dve skupini teh žuželk, kar se je nazadnje zgodilo leta 1803, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dokazali povezavo med genetsko boleznijo in najtežjimi alergijskimi reakcijami

26. 03. 2024 07.48

Raziskovalna skupina na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik je na podlagi večletne raziskave ugotovila, da imajo pacienti z najtežjimi alergijskimi reakcijami pogosto v osnovi gensko bolezen. To odkritje bistveno spreminja pogled na mehanizme anafilaksije ter pomembno vpliva na klinično prakso in obravnavo najbolj ogroženih pacientov, so sporočili z Golnika.

'Za preplah zaradi posteljnih stenic v Franciji je kriva Rusija'

01. 03. 2024 15.36

Francija je za preplah zaradi posteljnih stenic, ki je lansko jesen zajel državo, okrivila Rusijo. Kot je dejal francoski minister za evropske zadeve Jean-Noel Barrot, se je panika zaradi domnevnega širjenja stenic okrepila z dezinformacijami na družbenih omrežjih, ki so bile povezane s Kremljem.

Novoletna drevesca iz slovenskih gozdov letos z rdečo nalepko

12. 12. 2023 14.55

Posekana drevesca iz slovenskih gozdov, namenjena praznični okrasitvi, morajo biti letos med prevozi in prodajo označena z nalepko rdeče barve, na kateri je letnica 2023. Zavod za gozdove Slovenije usmerja pridobivanje okrasnih drevesc iz gozdnih površin na gozdu in naravi prijazen način, ki ne povzroča škode v gozdovih, so zagotovili.

Bogovič: Imajo grozljive številke, ko gre za okolje, sploh pomen pri odločanju?

21. 11. 2023 07.00

Številke, o katerih sva med drugim govorila z evropskim poslancem, so iz velike raziskave, v kateri je sodelovalo več kot 1500 znanstvenikov z vsega sveta. Preučevali so, za koliko se je v zadnjih desetletjih zmanjšalo število ptic in žuželk. In te številke so po vseh merilih grozljive.

Italija se spopada z invazijo orientalskega sršena

29. 10. 2023 16.23

V Italiji so v letošnjem poletju zaznali invazijo orientalskega sršena. Najhuje je v Rimu. Oblasti menijo, da je glavni razlog, da so se te velike žuželke množično naselile v italijanski prestolnici, podnebne spremembe. V mesto pa naj bi jih privabili odpadki, predvsem ostanki mesa.

Stanovanjski nebotičnik na Reki na udaru posteljnih stenic

13. 10. 2023 16.31

Prebivalci enega od stanovanjskih nebotičnikov na Reki so se v zadnjih dneh znašli na udaru posteljnih stenic. Reški župan Marko Filipović je sporočil, da za dezinsekcijo in deratizacijo namenijo več kot 400.000 evrov na leto, stroške za odpravo stenic v zasebnih stanovanjih pa morajo kriti njihovi lastniki.

Kako ravnati, da s potovanja ne prinesete posteljnih stenic?

08. 10. 2023 18.45

"Nihče ni varen," je pred dnevi opozoril podžupan Pariza, ko so družbena omrežja preplavili posnetki in fotografije posteljnih stenic, ki lezejo po sedežih javnega prevoza. Njihov pojav in prisotnost nista nujno povezana s slabo higieno oziroma pomanjkljivim vzdrževanjem, opozarjajo v NIJZ. Pojavijo se lahko tudi v hotelih s petimi zvezdicami. In niso zgolj problem Francije oziroma njene prestolnice.

Javni prevoz v francoskih velemestih na udaru posteljnih stenic

30. 09. 2023 10.51

Potem ko se je v javnosti pojavila vrsta videoposnetkov, na katerih je videti, da se na javnem prevozu vse pogosteje pojavljajo posteljne stenice, je francoska vlada napovedala ukrepanje. Na udaru teh žuželk, ki običajno gnezdijo v vzmetnicah, lahko pa se zakopljejo tudi v prtljago in oblačila, so predvsem velemesta na čelu s Parizom.

Nenavadni dogodki: obarvano morje, pobegle čebele in 'ognjene' strele

02. 09. 2023 18.07

Teden se je (znova) začel deževno, končal pa z odprtjem šolskih vrat. Evropska neurja in ameriški orkan pa so poskrbeli za več nenavadnih, a osupljivih prizorov. Iz turkizno modre v rjavo se je na primer obarvala tretjina morja ob slovenski obali, nad Florido pa so v objektiv ujeli ognjeno Elijevo strelo. Nasin teleskop je posnel čudovito obročasto meglico, kanadski fotografi pa pobeg pet milijonov čebel.

V nekaterih delih Hrvaške letos štirikrat več komarjev kot lani

29. 08. 2023 15.19

Notranjost Hrvaške se letos spopada s štirikrat večjim številom komarjev kot lani. Največ jih je na območju Osijeka in Zagreba, kjer so na povečano število vplivali visok vodostaj Drave ter nepokošena trava in odpadki, ocenjuje profesor biologije z univerze v Osijeku Branimir Hackenberger Kutuzović.