žrtve bolezni covid-19

Razcvet 'deepfake' posnetkov slavnih zdravnikov, ki tržijo nevarne 'čudeže'
14. 09. 2024 13.18Družbena omrežja so preplavili digitalno ustvarjeni "deepfake" posnetki (op. p. globoki ponaredek), ki uporabljajo identitete zaupanja vrednih slavnih zdravnikov za promocijo nevarnih čudežnih "zdravil". Kot opozarjajo strokovnjaki, pa lahko ti izdelki povzročijo resne zdravstvene težave.

Ema odobrila Pfizerjevo zdravilo proti covidu-19
27. 01. 2022 16.59Evropska agencija za zdravila je (Ema) priporočila izdajo pogojnega dovoljenja za promet s Pfizerjevim zdravilom za zdravljenje covida-19 Paxlovid. Glede na laboratorijske študije je mogoče pričakovati, da bo to učinkovito tudi pri okužbi s koronavirusno različico omikron, so zapisali pri Emi.

Možen scenarij 400.000 obolelih in v karanteni, zapiranje države v prihodnje ni izključeno
05. 01. 2022 09.31Minister za zdravje Janez Poklukar pravi, da bi se lahko v prihodnjih tednih glede na hitro širjenje različice omikron zgodilo, da bo naenkrat okuženih ali v karanteni 400.000 ljudi v Sloveniji. Ob hospitaliziranih 542 covidnih bolnikih pa "s težkim korakom stopamo v peti val epidemije," je dodal. Svetovalna skupina za covid-19 je v ponedeljek imela na mizi tudi morebitno uvedbo zaprtja države, Poklukar pričakuje, da bodo o tem v prihodnjih tednih znova odločali.

'Znanost je jedro naše civilizacije. Če jo zavračamo, se vračamo v kameno dobo'
15. 11. 2021 13.25SAZU in predstavniki zdravstvene stroke znova pozivajo k cepljenju. Virologinja Avšič Županc pravi, da je trenutno edini gostitelj novega koronavirusa človek, v zgodovini pa se je pokazalo, da lahko take viruse izkoreninimo le s cepljenjem. Predstojnik kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana Marko Noč pa je poudaril, da je umrljivost bolnikov, ki pridejo na intenzivno terapijo, okrog 50-odstotna. Pri cepljenih je verjetnost, da bodo tam pristali, desetkrat manjša kot pri necepljenih.

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo
10. 09. 2021 09.17V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

Skandinavija primer uspešnega boja z epidemijo, na Danskem odpravljajo vse omejitve
31. 08. 2021 19.37Zaradi visoke precepljenosti bodo na Danskem z desetim septembrom odpravili vse ukrepe. Tam je po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni polno precepljenih že 83 odstotkov odraslih. In tudi Švedska, ki je bila zaradi milih ukrepov več mesecev priljubljen primer številnih anticepilcev, zdaj dosega 66-odstotno precepljenost med odraslimi. Kot pravi Slovenec, ki tam živi že deset let, ljudje namreč zaupajo stroki.

Na Škotskem po koncu šolskih počitnic okužbe znatno naraščajo
30. 08. 2021 12.41Medtem ko na Siciliji znova uvajajo strožje ukrepe za zajezitev koronavirusa, v Grčiji proti vladnim ukrepom potekajo množični protesti. A število okužb še naprej raste, tako v Avstraliji kot tudi na Škotskem, kjer je posebej veliko okužb med mladimi.

Slovenija presegla mejnik 200.000 okužb: v soboto potrdili še 520 novih primerov
14. 03. 2021 09.34V soboto so v Sloveniji opravili 2984 PCR-testiranj in potrdili 520 novih primerov okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil 17,4-odstoten. Pristojni so odvzeli tudi 6759 brisov s hitrimi antigenskimi testi, pozitivne dodatno preverjajo še s PCR-testi. Hospitaliziranih je 438 covidnih bolnikov, od tega jih 83 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je pet oseb s covidom-19. Prvi covidni bolnik je v Sloveniji umrl lani prav na današnji dan, skupaj je bolezen terjala že več kot 4200 življenj. V Sloveniji pa smo te dni presegli še en mejnik: doslej je bilo potrjenih več kot 200.000 okužb z novim koronavirusom.

Pahor: Strah in bolečino premagujeta le upanje in vzajemnost
14. 03. 2021 07.48"Pred letom dni je v Sloveniji ugasnilo prvo življenje zaradi covida-19. Zato smo danes v tem spokojnem parku posadili vrbo. Rasla bo kvišku in segala k tlom in s svojim otožnim videzom jokala skupno bolečino teh odhodov. Čez leta, ko se bomo časa epidemije spominjali z vednostjo, ki bo drugačna od današnje, bo ta vrba mogočno drevo tisočerih spominov," je na žalni slovesnosti dejal predsednik Pahor.

Spomin na več kot 500 tisoč smrti: 'Kot narod ne moremo sprejeti tako krute usode'
23. 02. 2021 08.12Združene države Amerike so presegle žalostni mejnik in postale prva država na svetu z več kot 500.000 smrtnimi primeri zaradi covida-19. Ob svečanem spominu na žrtve je Biden dejal, da je v tej pandemiji v enem letu umrlo več Američanov kot v prvi in drugi svetovni vojni ter vietnamski vojni skupaj. Američane je pozval, naj pozabijo na razlike in se skupaj borijo proti covidu-19.

Nevidne žrtve bolezni covid-19
21. 02. 2021 12.17Marija Pečarič je bila upokojena profesorica zgodovine, Marinina mama. Jože Bolta, upokojeni kuhar, Francijev brat. Branko Pamič, upokojeni poklicni gasilec, Irenin oče. Trije umrli zaradi koronavirusne bolezni, tri žalostne usode. Tri boleče zgodbe, ki so za seboj pustile odprte rane, neodgovorjena vprašanja, dvom v prihodnost.

Ko posledice covida-19 še več mesecev krojijo življenje
20. 02. 2021 09.20Zaradi posledic okužbe z novim koronavirusom, ki tudi pri nas mnoge pestijo več mesecev po preboleli bolezni, se vse več držav zavzema, da bi tako imenovani dolgoročni covid-19 razglasile za poklicno bolezen. Za zdaj v skupino uvrščajo zgolj zdravstvene delavce, ki so v prvih bojnih linijah epidemije. A razen Španije, ki je svojim zdravnikom in medicinskim sestram z dolgoročnimi posledicami že olajšala življenje po okužbi, so drugod žrtve tega novega obolenja še vedno prisiljene v dolgotrajne bolniške, mnogim pa zaradi tega grozi izguba službe.

'Spominjati se pomeni tudi biti previden, kajti te stvari se lahko ponovijo'
27. 01. 2021 07.22Po svetu in v Sloveniji se danes spominjamo žrtev holokavsta – 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost pod okriljem Združenih narodov bo potekala virtualno. Številne mednarodne organizacije ob tem opozarjajo na zanikovalce - po oceni Unesca je to simptom porasta dezinformacij, sovražnega govora in predsodkov.

O zapletih po cepljenju poročajo z različnih koncev sveta, a jih je izredno malo
19. 01. 2021 11.33Medtem ko se po svetu nadaljuje težko pričakovano cepljenje proti koronavirusu, pa v javnost prihajajo novice, ki krepijo dvom o varnosti cepiv. Nazadnje smo bili priča novici z Norveške, od koder so poročali, da je 23 starostnikov po prejemu cepiva umrlo. Iz Kalifornije pa prihaja vest o pozivu k ustavitvi cepljenja z določeno različico cepiva, saj naj bi po cepljenju zabeležili alergijske reakcije. A dejstvo je, da je takih primerov izredno malo, kar priznavajo tudi strokovnjaki, ki o takih primerih obveščajo.

Covid-19 bo preoblikoval svet: bo Slovenija naslednjo jesen med zmagovalci ali poraženci?
10. 12. 2020 16.45Na okrogli mizi so znanstveniki in zdravniki z različnih področij spregovorili o epidemiji covida-19 ter njenih vplivih na celotno družbo. Da lahko bolezen prizadene več organov, ne samo pljuča, ugotavlja dr. Marko Noč, ki dela na intenzivni terapiji, torej z najtežjimi bolniki. Med njimi so tudi mladi ljudje, dodaja in opozarja, da imajo več možnosti za hujši potek bolezni ljudje s prekomerno telesno težo. Strokovnjaki upe polagajo v učinkovito in varno cepivo, ki bo preprečevalo bolezen. Antropolog dr. Dan Podjed pa izpostavlja, da bi morali v strokovno skupino nujno vključiti tudi komunikologe.

'Otrok bo staršem poročal o spletnem nasilju, če bo čutil, da ga ne obsojajo'
28. 11. 2020 14.30Neprijetna čustva in frustracije, ki lahko pridejo na plano v teh drugačnih časih, kot smo jih vajeni, lahko nekateri šolarji uravnavajo tudi s spletnim nasiljem, pojasnjuje psihologinja Špela Reš. Pojavlja se lahko na vseh kanalih, ki omogočajo medsebojno komunikacijo. Pomembno je, da starši vse do otrokovega 14. leta podrobno spremljajo in nadzorujejo uporabo naprav. Vsekakor pa je v tem času problematično, da več aktivnosti poteka prek spleta.

Zmerljivke, poniževanja in grožnje s smrtjo: 'Pišejo mi, da bomo že še videli'
26. 11. 2020 14.45O vsebini grozilnih pisem, ki jih vsak dan prejemajo zdravniki, sta spregovorila direktor klinike Golnik Aleš Rozman in vodja skupine za covid-19 Bojana Beović. Da je argumentirana kritika prešla v blatenje, opažamo tudi v naši medijski hiši. "Napaka je, da smo se kot družba na grožnje nekako navadili in jih kolektivno ne obsojamo," pravi novinar in urednik Daniel Fazlić. Policija poroča, da je takšnih kaznivih dejanj vse več – letos so obravnavali že 2000 groženj. Psiholog Peter Umek pa pojasnjuje, da so avtorji takšnih pisem navadno ljudje z duševnimi motnjami.

Na Hrvaškem na ventilatorju največ covidnih bolnikov doslej, zanimanja za cepljenje ni
17. 11. 2020 06.13V hrvaških bolnišnicah je na ventilatorjih 196 bolnikov s covidom-19, kar je največ doslej. Tamkajšnja vlada je že naročila cepivo za približno polovico prebivalstva, a raziskava je pokazala, da se cepiti namerava le 13 odstotkov Hrvatov. V Avstriji, kjer je hospitaliziranih že več kot 4500 bolnikov s covidom-19, se medtem zaradi slabšanja epidemiološke slike začenja tritedensko popolno zaprtje države. V Franciji pa se pripravljajo na vsedržavno kampanjo cepljenja proti covidu-19, ki naj bi se začela januarja prihodnje leto.

Vlada za 30 dni podaljšala epidemijo
16. 11. 2020 09.16Vlada je na dopisni seji epidemijo podaljšala še za 30 dni. "Stanje se umirja, a prepočasi," je pred tem dejal vladni govorec Jelko Kacin ter dodal, da je vlada primorana tak ukrep sprejeti, ker "epidemiološke razmere ostajajo resne". V nedeljo smo v Sloveniji sicer odkrili 501 nov primer okužbe s koronavirusom. Število je manjše kot v preteklih dneh, vendar je manjše tudi število odvzetih brisov – 1792. Delež pozitivnih testov je tako še vedno relativno velik, in sicer 28-odstoten. Umrlo je 34 bolnikov s covidom-19. Zdravstveni minister Gantar pa medtem pričakuje, da bi lahko ukrepe sproščali že čez 14 dni.

Bodo morali pogreb Yorkshirskega razparača plačati davkoplačevalci?
15. 11. 2020 14.50V četrtek je, potem ko se je okužil z novim koronavirusom, umrl eden najbolj zloglasnih serijskih morilcev vseh časov, 74-letni Peter Sutcliffe, znan tudi kot Yorkshirski razparač. Britanski mediji se zdaj sprašujejo, kdo bo kril stroške njegovega pogreba. Če se ne bodo javili svojci pokojnega, bodo približno 3000 funtov (3350 evrov) morali zagotoviti v zaporu, kjer je služil kazen. Ker gre za javni zavod, bi strošek torej padel na pleča davkoplačevalcev.

'Če si pijan in za volanom ubiješ dva človeka, to ni nesreča'
14. 11. 2020 11.05V Zavodu Varna pot v martinovem tednu opozarjajo, da slovenska zakonodaja vse prepogosto ščiti predrzne voznike, ki sedejo pijani za volan. Predsednik Robert Štaba je spomnil na razveljavitev sodbe vozniku, ki je pod vplivom alkohola in drog povzročil smrt dveh pešcev. Poudarja, da je naša zakonodaja "polna lukenj, ruši vrednote, vzgojo, kulturo, medsebojno sožitje v prometu, spoštovanje, kakovost zdravja in svetost življenja".

Za covid-19 umrl najbolj znani britanski serijski morilec
13. 11. 2020 11.24Yorkshirski razparač Peter Sutcliffe je umrl v starosti 74 let. V zaporu Frankland v okrožju Durham je služil 20 dosmrtnih kazni zaradi umora 13 žensk in poskusa umora še sedmih, ki jih je zagrešil v poznih sedemdesetih letih.

Grozljivka na Dunaju: ob 20. uri so v 'Bermudskem trikotniku' odjeknili streli
03. 11. 2020 12.38Na nenavadno topel ponedeljkov večer, zadnji pred ponovnim zaprtjem javnega življenja zaradi pandemije bolezni covid-19, je Dunaj pretresel teroristični napad. Streli so odjeknili ob 20. uri, tarča pa so bili gostje lokalov v tako imenovanem Bermudskem trikotniku, znanem in priljubljenem shajališču številnih Dunajčanov. Kaj že vemo o poteku dogodkov?

Nobelova nagrada za mir Svetovnemu programu za hrano
09. 10. 2020 10.55Odbor za Nobelovo nagrado za mir je letošnjo nagrado podelil Svetovnemu programu za hrano za prizadevanja za boj proti lakoti. Svetovni program za hrano je največja svetovna humanitarna organizacija za boj proti lakoti in spodbujanje prehranske varnosti. Leta 2019 je zagotovil pomoč skoraj 100 milijonom ljudi v 88 državah.

Vodja covid intenzivne terapije: Vidimo mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni
19. 09. 2020 15.04V UKC Maribor, kjer trenutno na intenzivni terapiji zdravijo tri bolnike s covidom-19, se soočajo s prostorsko in kadrovsko stisko, opozarja Alenka Strdin Košir, dr. med. Poudarja tudi, da še vedno ne vedo, zakaj se pri nekaterih osebah pojavijo težje oblike bolezni. "Vemo, da so starost in pridružene bolezni dejavnik tveganja, a vidimo tudi mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni."

Porast okužb ponekod otežuje delo v bolnišnicah, v UKC napovedujejo plan B
14. 09. 2020 17.30Povečevanje števila okuženih z novim koronavirusom se kaže tudi v povečanem številu hospitaliziranih. Na infekcijsko kliniko UKC Ljubljana so od petka sprejeli sedem novih bolnikov s covidom-19, intenzivno nego potrebujejo štirje. Če bo teh bolnikov več, bo treba preiti na plan B, ko bodo bolnike z drugimi infekcijskimi boleznimi selili drugam. Prav tako je povečano število bolnikov ohromilo delo na nekaterih oddelkih v UKC Maribor. Tam se je na oddelku za gastroenterologijo zgodil tudi prenos okužbe z bolnika na zdravstveno osebje.

Potrdili 99 primerov, od danes karantena traja 10 dni
13. 09. 2020 09.16Potem ko je v četrtek število novih primerov prvič preseglo 100, smo jih 105 imeli tudi v petek. V soboto pa so pristojni opravili 1793 testov in potrdili 99 novih primerov. Delež pozitivnih testov je bil 5,52-odstoten. Hospitaliziranih je 33 ljudi, na intenzivni negi jih je sedem. Nove smrtne žrtve ni bilo. Eno od novih žarišč okužb je podjetje Pivka perutninarstvo, kjer je bilo do sobote 20 potrjenih okužb. V karanteni pa je tudi en razred na OŠ Pivka.

Pandemija covid-19 bo morda zaprla vrata parka z ogroženimi živalmi
12. 09. 2020 13.29Papua Nova Gvineja je otoška država v Oceaniji, ki se lahko poleg peščenih plaž in vulkanskih gora pohvali tudi z raznoliko ter predvsem unikatno floro in favno. Živali, ki jih težko srečamo drugod, živijo tudi v naravnem parku Port Moresby, ki pa bo zaradi vpliva pandemije morda moral zapreti svoja vrata.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

V Braziliji že več kot 100.000 smrti, Trump podpisal izvršni ukaz
09. 08. 2020 11.51V Braziliji so ob 905 novih smrtnih žrtvah covid-19 v soboto presegli mejnik 100.000 mrtvih v pandemiji. Obenem so ob skoraj 50.000 novih primerih okužb v tej latinskoameriški državi potrdili skupno tudi več kot tri milijone okužb z novim koronavirusom. Predsednik ZDA Donald Trump je v soboto podpisal izvršni dokaz za podaljšanje pomoči prebivalcem ZDA in gospodarstvu od pandemiji covid-19, saj se pogajalcem Bele hiše in demokratskim kongresnikom ni uspelo dogovoriti o drugem paketu pomoči. Medtem so v Avstriji potrdili 114 novih primerov.