žrtev spletnega nasilja

Sporne objave na spletu: dnevno aretiranih 30 ljudi, ali policija pretirava?
05. 04. 2025 16.45Skupine za državljanske svoboščine na Otoku menijo, da njihove oblasti pretirano nadzirajo internet in ogrožajo svobodo govora. Policija namreč dnevno aretira več kot 30 ljudi zaradi žaljivih objav na družbenih medijih in drugih platformah, so izračunali. Za kaznivo dejanje pa je sicer obtožen precej nižji delež aretiranih kot pred letom 2015. Razlog, da se aretacije ne končajo z obsodbo, je pogosto nesodelovanje žrtev v nadaljnjem postopku.

Ženske v Sloveniji imajo najbolj enak položaj doma, najmanj v politiki
08. 03. 2025 07.00V Sloveniji 78 odstotkov žensk meni, da imajo doma enak položaj kot moški. Med moškimi ta delež znaša 83 odstotkov. Da je enak položaj dosežen v politiki, meni 42 odstotkov žensk in 58 odstotkov moških. Da je enak položaj dosežen pri zaposlovanju in karieri, pa meni 55 odstotkov žensk in 65 odstotkov moških, izhaja iz raziskave Worldviews 2025.

Tottenham kljub zgodnji izključitvi nadigral Qarabag, Ajax odpihnil Bešiktaš
26. 09. 2024 23.30Drugi dan prvega kroga nove sezone v Ligi Evropa je prinesel visoko zmago Tottenhama, ki je praktično celoten obračun proti Qarabagu igral le z deseterico (3:0), poigravanje Ajaxa z Bešiktašom (4:0), šest zadetkov med Frankfurtom in Viktorio Plzen (3:3), zmago Lyona proti Olympiacosu (2:0) in remi med Romo in Bilbaom (1:1).

Pirc Musarjeva: Skrajni čas je za ukrepanje na področju nasilja
15. 05. 2024 12.50Na Brdu pri Kranju se odvija tretji predsedničin forum, posvečen krepitvi kulture mirnega sobivanja in strateškim ukrepom za preprečevanje nasilja. Po besedah predsednice republike Nataše Pirc Musar poleg vojn in naravnih nesreč naše družbe najmočneje in najostreje zaznamujejo ravno tragični primeri nasilja. "Skrajni čas je za ukrepanje," meni.

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo
14. 04. 2024 17.50Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

Mesec boja proti medvrstniškemu nasilju na spletu
18. 03. 2024 13.14Ministrstvo za digitalno preobrazbo s partnerji začenja kampanjo z naslovom Mesec boja proti medvrstniškemu nasilju in sovražnemu govoru na spletu. Njen namen je mlade, šolnike in starše ozaveščati o varnem in odgovornem vedenju na spletu ter kako se odzvati v primerih spletnega nasilja, so predstavili na novinarski konferenci.

Nekoč žrtev spletnega nasilja, danes žari od veselja in blesti v športu
24. 02. 2024 11.46Včasih se zgodi, da so otroci in mladostniki žrtve svojih vrstnikov, še posebej, ko gre za spletno nasilje. Raziskava Safe.si je denimo pokazala, da so že dobra polovica osnovnošolcev in skoraj dve tretjini srednješolcev doživele vsaj eno obliko spletnega nasilja. Najbolj pogosta razloga sta izključenost iz skupine sošolcev na družbenem omrežju in norčevanje iz njih na spletu. Prav to se je zgodilo takrat 12-letni Evi, ki pa je moč in pogum našla v športu.

Z umetno inteligenco 'slačijo' ženske na fotografijah
09. 12. 2023 16.34Podatki kažejo silovit porast uporabnikov na aplikacijah, ki lahko s pomočjo umetne inteligence "slečejo" ženske na fotografijah. Uporabniki lahko na tovrstne aplikacije naložijo fotografije oseb, s pomočjo napredne tehnologije pa jim nato odstranijo oblačila. Običajno so tovrstni digitalni posegi v fotografije narejeni brez soglasja subjekta na sliki.

Izpoved 14-letnice, žrtve nasilja: Sošolec me je zagrabil in vrgel na tla
15. 11. 2023 17.05Je medvrstniško nasilje, ki naj bi ga po podatkih Unicefa doživljala več kot polovica mladostnikov, le odraz odnosov med odraslimi? Objavljamo izpoved najstnice, žrtve medvrstniškega nasilja, ki so jo že kot 6-letno deklico starejši fantje zaprli v temo ali pa so jo kasneje sošolci vlačili po tleh. A bolj kot modrice, je pripovedovalo dekle, so jo bolele besede. Na telefonu za otroke in mladostnike TOM opažajo porast medvrstniškega in spletnega nasilja. Mladi so v stiski, čakalne dobe predolge, samoplačniške psihoterapevtske pomoči pa si marsikdo ne more privoščiti. In kje je rešitev?

Se število kaznivih dejanj posilstev in spolnega nasilja povečuje?
02. 11. 2023 21.00V sredo naj bi se v Ljubljani zgodil nov spolni napad na žensko, Policija je že aretirala dva osumljena državljana Maroka. To je že druga tovrstna prijava v enem mesecu. Policija je sicer do 31. oktobra letos na območju Ljubljane na področju kaznivih dejanj posilstev in spolnega nasilja obravnavala 32 osumljencev, med njimi 22 državljanov Slovenije in 10 državljanov tretjih držav.

Slovenija išče rešitve za povratek državljanov iz Izraela
09. 10. 2023 11.15Zaradi spopadov med Izraelci in Palestinci, ki so izbruhnili po napadu Hamasa minuli konec tedna, več evropskih držav evakuira svoje državljane iz Izraela. Na Poljskem so tako že pristala tri letala, svoje državljane evakuirajo tudi Madžarska, Romunija, Srbija in Italija. S slovenskim zunanjim ministrstvom je do sedaj navezalo stik 29 slovenskih državljanov, ki se nahajajo v Izraelu. Deset jih že odpotovalo domov, za ostale zunanje ministrstvo išče možnosti za vrnitev, tudi s pomočjo drugih evropskih držav.

Znani Slovenci o (ne)nasilju: Reci ne nasilju in ja ljubezni
22. 05. 2023 17.19Med znanimi Slovenci je kar nekaj takšnih, ki so v mlajših letih (in tudi kasneje, v odraslem življenju) na lastni koži občutili nasilje. Pa naj bo medvrstniško fizično nasilje iz časa šolskih dni ali pa psihično nasilje, ki se največkrat pojavlja na spletu. Kaj pravijo o nasilju in kako tega preprečiti? Kako mladim omogočiti življenje brez strahu?

Bo zgodba pokojne Coco pripomogla k zakonskemu pregonu spletnega nasilja?
11. 05. 2023 12.44V Evropskem parlamentu je potekala razprava o vplivu različnih oblik spletnega nasilja nad mladimi, kar je v luči trenutnih dogajanj po svetu še kako aktualna zadeva. Evropska ljudska stranka evropskim poslancem predlaga, da spletno ustrahovanje postane kaznivo dejanje v kazenskih zakonikih vseh držav Evropske unije. Poslance je nagovorila tudi Jackie Fox, mama 21-letne Coco, ki je po letih spletnega nadlegovanja obupala in naredila samomor.

'Pri mladih je treba krepiti njihovo čustveno inteligenco'
15. 04. 2023 07.00Ob tem, ko je javnost pretresel še en primer medvrstniškega nasilja, se pojavljajo vprašanja, kako do tovrstnega nasilja pristopiti, če želimo njegov porast ustaviti oziroma ga zmanjšati. Leži odgovornost na plečih staršev ali na vzgojnih ustanovah? Kakšni naj bodo učinkoviti preventivni ukrepi in kako delovati po tem, ko nasilje kljub preventivi izbruhne.

Kazniva dejanja, ki jih izvršijo mladoletniki? 'Žal smo beležili tudi uboje'
12. 04. 2023 13.35V javnosti še vedno odmeva brutalno medvrstniško nasilje, ki se je v soboto zgodilo v Celju. Slednje je v zadnjih letih močno v porastu. Od kaznivih dejanj zoper življenje in telo, premoženje in vse do kaznivih dejanj zoper človekove pravice in svoboščine. A ker gre za mladoletne osebe, so storilci pri izreku kazni deležni posebnega varstva. "Starši imajo zelo veliko vlogo pri vzgoji, usmeritvi in poučevanju otroka, prav tako pa tudi glede nadzorstva nad njim. Kazensko odgovornost lahko namreč v tovrstnih primerih iščemo tudi pri starših," je poudaril vodja Skupine za mladoletniško kriminaliteto Sektorja kriminalistične policije PU Celje Jože Bračko.

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'
24. 10. 2022 11.58Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

'Obljubo, da bomo otroku pomagali, moramo držati. Sicer je zaupanje uničeno'
22. 10. 2022 17.06Kako prepoznati nasilje med mladimi in kako v takšnih primerih sploh ravnati? Toleranca nasilja se od posameznika do posameznika razlikuje, a pomembno je, da oseba, ki se počuti ogrožena ali da je žrtev nasilja, o tem obvesti odraslo osebo, je jasen Miha Dvojmoč, profesor na Fakulteti za varnostne vede, ki raziskuje področje spletnega nasilja med mladimi. "Če otroku obljubimo, da mu bomo pomagali, moramo narediti vse, da obljubo tudi držimo. Sicer je zaupanje do verige zaščitnikov uničeno," je poudaril. Meni, da bi se morale izobraževalne ustanove veliko bolj posvečati nasilju med mladimi, predvsem verbalnemu in spletnemu nasilju.

Amber Heard subjekt enega največjih primerov spletnega nadlegovanja
23. 07. 2022 07.00Bitka med Amber Heard in Johnnyjem Deppom se ni odvijala zgolj v sodni dvorani, ampak tudi na družbenih omrežjih. Tam je bil zvezdnik Piratov s Karibov deležen občutno večje podpore, kar je sedaj pokazala tudi raziskava platforme Bot Sentinel. V poročilu so navedli, da je bila igralka na Twitterju subjekt enega največjih primerov spletnega nadlegovanja.

Kanye West dva tedna pred začetkom odpovedal nastop na Coachelli
04. 04. 2022 19.45Kanye West ne bo nastopil na kalifornijskem glasbenem festivalu Coachella, svoj nastop pa je iz za zdaj še neznanega razloga odpovedal le dva tedna pred začetkom največjega festivala v Severni Ameriki. Organizatorji so bili pred tem pod pritiskom javnosti, da sami odpovejo njegov nastop, saj je spletna peticija, ki si je to prizadevala zaradi zvezdnikovega neprimernega obnašanja zadnjih nekaj mesecev, zbrala kar 50.000 podpisov.

Nevarni izzivi na TikToku zahtevali mlada življenja
30. 03. 2022 06.00Spletni izzivi so v času pandemije, ko so otroci in mladostniki ostajali doma, dobili nov zagon. Od tistih pozitivnih, kot je učenje plesa, do zelo nevarnih in celo smrtonosnih. Tako imenovani izziv dušenja je v tujini že zahteval mlada življenja, morda tudi pri nas. Pred dobrim mesecem je namreč umrla osnovnošolka, ki naj bi sodelovala v izzivu na priljubljenem omrežju TikTok. Policijska preiskava še ni zaključena.

Kako daleč (od kuhinje) lahko skoči ženska?
19. 02. 2022 16.38Naravnost žalostno je pomisliti in zapisati, da so (tudi) zadnji tedni postregli s kopico že videnih epizod razpasenega šovinizma, porasta nasilja nad ženskami in trivialnega obravnavanja vsega naštetega. Še bolj žalostno in zaskrbljujoče je, da ob vzporednem divjanju politične kampanje in razmišljanju o relevantnih temah naše prihodnosti, skoraj nihče ne izpostavi zavzemanja za enakost spolov, izboljšanje položaja žensk tekom in po pandemiji, ukrepov za učinkovitejše reševanje problematike nasilja nad ženskami, revščino starejših žensk, zaveze k ohranitvi reproduktivnih pravic ali aktivnega preseganja spolnega stereotipiziranja, ki moškim in ženskam onemogoča svobodne in avtonomne življenjske izbire. Saj veste, da ne moremo govoriti in sanjati o in v demokraciji, v kolikor slednja ne bo omogočena tudi drugi polovici prebivalstva?

'Nasilje ni osebna težava posameznice, je kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati'
25. 11. 2021 11.37Vsakršno nasilje nad ženskami in deklicami je nesprejemljivo, je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami zapisal varuh človekovih pravic. Poudaril je, da se je treba zavedati, da je za nasilje odgovorna oseba, ki povzroča nasilje, ne glede na to, kaj reče žrtev. Tudi pri Policiji vsako leto novembra in decembra pozornost posvečajo zaščiti ranljivejših skupin, kot so otroci in ženske. Letno obravnavajo okrog 80.000 različnih kaznivih dejanj – od več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki so na videz blagih oblik, do tistih najhujših, kot so umori v družini. V Svetu Evrope pa opozarjajo, da razvoj novih tehnologij omogoča nove možnosti za nasilje.

Od depresije, sextinga in motenj hranjenja do 'najnovejše' Zoom dismorfije
11. 09. 2021 16.42Nizka samopodoba, motnje hranjenja, depresija, ankcioznost. Pa razširjenost spletnega nasilja, sextinga in posledičnega izsiljevanja, strah pred zamujenim ter 'najnovejša' Zoom dismorfija. Vse to so dolgosežne posledice, ki jih s seboj prinašajo družbena omrežja, na katerih slovenski mladostniki preživijo več ur dnevno. Nevarnosti in pasti pa se (pre)pogosto ne zavedajo.

Žrtev spletnega 'groominga' med otroki vse več: na kaj moramo biti pozorni?
25. 05. 2021 16.24Z mednarodno kampanjo Ples petih korakov Policija opozarja na vse večjo problematiko spletnega 'groominga' – pojava, ko posameznik z otroki in mladostniki naveže stik, običajno po spletu, nato pa jih preslepi in prisili v spolno dejanje, pri čemer lahko otroka celo posname. Žrtev groominga je vse več, kar je predvsem posledica epidemije, postanejo pa lahko tudi žrtve spolnih zlorab, izkoriščanja in trgovine z ljudmi, še opozarja Policija.

'Ženske, ki se znajdejo v stiski, so vredne novega začetka'
20. 03. 2021 20.30Statistika kaže, da se je nasilje v družini v času od izbruha novega koronavirusa v Sloveniji povečalo. Ker je marec mesec dneva žensk in materinskega dne, so se člani društva Uresniči željo odločili, da tokrat priskočijo na pomoč nežnejšemu spolu. Organizirajo vseslovensko dobrodelno akcijo #VrednaSi, ki ženskam v stiski omogoča lepši vstop v novo poglavje njihovega življenja.

Nasilje nad ženskami – pandemija, ki vztraja že tisočletja
28. 11. 2020 13.10Še preden je pozornost sveta uzurpiral virus, je obstajala neka druga pandemija, ki je v običajnih časih in razmerah, ki niso bile krizne, rezultirala v življenjih 243 milijonov žensk, ki so na letni ravni žrtve nasilja svojega intimnega partnerja. V razmerah, ki niso bile izredne in niso predvidevale nobenih interventnih zakonov za reševanje tega »problema«, je vsak dan življenje izgubilo 137 žensk – samo zato, ker so ženskega spola. 60 let nazaj so bile ene izmed žrtev femicida tudi tri znamenite sestre Mirabal-Patria, Minerva in Maria Teresa, dan njihove smrti pa je postal obeležen kot Dan mednarodnega boja proti nasilju nad ženskami.

'Greh' odraslih: otroke svarijo pred pastmi na spletu, sami pa počnejo enako
22. 09. 2020 15.28Primeri medvrstniškega nasilja in zlorab na spletu so v porastu, prijavi pa se le del teh, tudi zaradi strahu žrtev. A še vedno je kup otrok in mladostnikov, ki se na spletu ne izpostavljajo oz. pravilno ravnajo ob prvem znaku možnosti zlorabe. Še vedno ima veliko otrok prave vrednote, so ugotavljali udeleženci posveta Spletnega očesa.

'Če se otrok zaplete v spletni incident, ukrepajmo premišljeno in hitro'
17. 09. 2019 10.16Spolna zloraba otrok se ne zgodi zgolj v obliki fizičnega stika z osebo, pač pa tudi prek sodobnih tehnologij. Ena takšnih oblik je na primer t. i. sextortion (izsiljevanje). V primeru spletnega incidenta je pomembno, da ukrepamo premišljeno in hitro, opozarjajo strokovnjaki. Čeprav storjene škode ne moremo izničiti, pa lahko z nekaj pravimi ukrepi in potezami na internetu omejimo nastalo škodo in preprečimo, da bi se incident v prihodnje ponovil.

V spomin na žrtve totalitarizma in dva milijona ljudi, ki so sklenili roke za neodvisnost
23. 08. 2019 07.00V Sloveniji in Evropi obeležujemo evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga je pred desetimi leti določil Evropski parlament. Na ta dan pred natanko 80 leti je bil podpisan pakt Ribbentrop-Molotov med nacistično Nemčijo in Sovjetsko zvezo. Obeležujemo pa tudi 30. obletnico t. i. baltske poti iz leta 1989, ko je roke skupaj sklenilo dva milijona ljudi.

Nečastna nagrada za seksistično izjavo leta pediatru in psihoterapevtu Viljemu Ščuki
07. 03. 2019 15.58Bodeča neža za najbolj seksistično izjavo leta je letos romala v roke pediatru in psihoterapevtu Viljemu Ščuki. Organizatorji so zapisali, da je v izjavi za spletni portal Svet24 enačil spolni odnos s spolnim nasiljem ter prelagal odgovornost na mladoletne države nasilja.