žleze

Umrla je belgijska igralka Emilie Dequenne
17. 03. 2025 10.38Umrla je belgijska igralka Emilie Dequenne, je sporočila njena družina. Stara je bila 43 let. Zvezdnica, ki je bila najbolj znana po seriji Pogrešane, je umrla v bolnišnici blizu Pariza, pred smrtjo pa se je borila z redko obliko raka nadledvične žleze. Diagnozo je javnosti razkrila oktobra 2023.

Malemu Nejcu bolezen odkrili s presejalnim testiranjem: 'Rešili so mu življenje'
14. 09. 2024 08.55Pol leta mineva, odkar vsakega novorojenčka v prvih dneh po rojstvu preventivno testirajo za štiri redke bolezni oziroma skupine bolezni. V tem času sta zgodnjo diagnozo redke bolezni dobila dva novorojenčka; enemu so takoj po rojstvu diagnosticirali cistično fibrozo, drugemu pa eno od težkih prirojenih okvar imunosti. Že v času pilotnega testiranja pa je laboratorijska diagnostika pri enem novorojenčku pokazala spinalno mišično atrofijo. Dojenčnek je že dobil gensko terapijo. Kako pa poteka pot do diagnoze?

Študija: Rak na možganih ni povezan z uporabo mobilnih telefonov
04. 09. 2024 17.46Povezave med uporabo mobilnih telefonov in povečanim tveganjem za raka na možganih ni, kaže doslej najbolj izčrpen pregled vodilnih svetovnih znanstvenih študij. Analizo so raziskovalci iz desetih držav izvedli po naročilu Svetovne zdravstvene organizacije.

To so alarmantni razlogi za izpadanje las
21. 03. 2022 00.15Šop las v odtoku je pojav, ki ga ne gre spregledati, saj je lahko pokazatelj in začetek velike težave – pretiranega izpadanja las ali celo popolne plešavosti. Povedali vam bomo, kako lahko to težavo uspešno rešite, zlasti v spomladanskem času, ko lasje še toliko bolj izpadajo.

V ljubljanskem živalskem vrtu dve novi ogroženi vrsti: filipinski kljunorožec in svinjski jelen
21. 03. 2024 12.08V ljubljanskem živalskem vrtu so se razveselili dveh novih ogroženih vrst. Iz živalskega vrta v Pagi so pripeljali samca filipinskega kljunorožca, iz živalskega vrta La Torbiera pa konec februarja čredico svinjskih jelenov, ki so ime dobili po načinu teka, saj tečejo s sklonjeno glavo pod ovirami, podobno kot prašiči, in jih ne preskakujejo kot ostali jeleni.

Poziv lastnikom: odločite se za kastracijo ali sterilizacijo živali
02. 03. 2024 18.27Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin lastnike hišnih ljubljenčkov poziva, naj zanje skrbijo odgovorno. To vključuje tudi nadzorovano vzrejo, preprečevanje paritve ter sterilizacijo ali kastracijo, jim polagajo na srce. Posebej so poudarili nenadzorovano razmnoževanje mačk. Nakup živali naj ne bo impulzivna odločitev, dodajajo.

Igralka Amy Schumer razkrila, da ima Cushingov sindrom
26. 02. 2024 17.24Igralka in režiserka Amy Schumer je razkrila, da ima Cushingov sindrom, ki ga povzroča prevelika količina hormona kortizola v njenem telesu. Svoje stanje je razkrila po tem, ko so se v medijih in na družbenih omrežjih pojavili komentarji na račun njenega videza, oboževalci pa so dejali, da je bil njen obraz med nedavnimi televizijskimi intervjuji videti zabuhel.

ChatGPT opravil izpit za zdravniško licenco: 'Včasih naredim napake'
07. 04. 2023 17.38Najnovejša različica ChatGPT-ja je prestala izpit za zdravniško licenco v ZDA. V kratkem času je diagnosticirala številne bolezni. Zdravnik in računalniški znanstvenik s Harvarda pravi, da ima GPT-4 boljšo klinično presojo kot "mnogi zdravniki". Vseeno pa umetna inteligenca ni "popoln zdravnik".

Sam Neill premagal krvnega raka: Vesel sem, da sem živ
19. 03. 2023 08.00Igralski zvezdnik Sam Neill je v svoji knjigi z naslovom 'Did I ever tell you this?' razkril, da se je leta 2022 boril s krvnim rakom. Odkrili so mu ga v tretjem stadiju, simptome bolezni pa je opazil med promocijo filma Jurski svet: prevlada, ki je izšel marca 2022. 75-letnik je raka sedaj premagal, a bo moral do konca življenja mesečno hoditi na kemoterapije. Igralec je obenem priznal, da mu je v težkih trenutkih pomagalo prav pisanje knjige, čeprav je sicer nikoli ni imel namena napisati.

Pred 225 milijoni let se je z dinozavri sprehajal najstarejši identificirani sesalec
12. 09. 2022 07.17Najstarejši sesalec na svetu je bil identificiran na podlagi fosilnih zobnih zapisov, ki so za približno 20 milijonov let prehiteli doslej potrjenega najstarejšega sesalca. Raziskovalci so novo odkritje označili za "zelo pomembno". Brasilodon quadrangularis je bil majhen, približno 20 centimetrov dolg sesalec, ki je hodil po Zemlji pred 225 milijoni let hkrati z najstarejšimi dinozavri in po mnenju skupine brazilskih in britanskih znanstvenikov osvetljuje razvoj sodobnih sesalcev.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?
28. 08. 2022 10.40Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

12-letniku rešili življenje: Meningitis bi lahko bil usoden v dveh urah
03. 08. 2022 07.27S sosednje Hrvaške prihaja zgodba s srečnim koncem. Pediatrična ekipa Splošne bolnišnice Gospić je rešila življenje 12-letnemu dečku iz Udbine, predvsem po zaslugi hitre diagnoze, pa tudi zaradi učinkovito organiziranega hitrega helikopterskega prevoza v reški klinični center.

Halsey polna hvaležnosti proslavila sinov prvi rojstni dan
15. 07. 2022 16.13Ameriška pevka je ponosno pokazala serijo fotografij svojega malčka, ki je pravkar praznoval prvi rojstni dan. Halsey je slikam dodala čustven zapis in spomnila na trenutke, ko si je otroka močno želela. Po številnih zapletenih diagnozah in treh splavih izjemno ceni družinske trenutke in čas, ki ga preživi s sinom.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Ko se začne puberteta ...
14. 05. 2022 07.00Vsaka družina gre skozi puberteto na svoj način, za vsako družino je ta čas zahteven. A pomembno je, da otroci in starši veste, da niste sami, da se s podobnimi težavami srečujejo mnogi. Da ta vihar enkrat mine. Da starši sprejmete, da so generacije vaših otrok drugačne, da je njihov najstniški svet tudi zaradi pojava množičnih medijev drugačen, kot je bil vaš. Kljub temu je prav, da svojemu otroku poveste, kaj si mislite o njegovih pogledih, odločitvah in da ga opozorite na morebitne negativne posledice. Ter da ob vsem tem upate, da vas bo otrok slišal, da bodo vaše besede kot popotnica za življenje odmevale nekje zadaj.

Danica Patrick: Ko bi vsaj prej vedela, da zaradi umetnih prsi ne bom bolj popolna
06. 05. 2022 13.44Nekdanja dirkačica prvenstev Nascar in IndyCar Danica Patrick je zaradi zdravstvenih težav odstranila prsne vsadke. "Ko bi vsaj lahko rekla tej 32-letnici, da je večje prsi ne bodo naredile bolj popolne in da zaradi tega ne bom postala nič bolj ženstvena," je v objavi s svojimi sledilci na družbenih omrežjih zapisal dolgoleten avtomoto obraz.

Znanstveniki za 30 let pomladili kožne celice 53-letnice
09. 04. 2022 07.06Znanstveniki v Cambridgeu so sporočili, da jim je uspelo pomladiti kožne celice 53-letnice, in sicer za kar 30 let. Gre za neverjeten dosežek, ki bi lahko pomenil veliko zdravstveno revolucijo, saj znanstveniki verjamejo, da lahko nekaj podobnega storijo tudi z drugimi tkivi v telesu.

BLOG: Imate težave z dispepsijo?
13. 03. 2022 08.46Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

BLOG: Kako si pomagati pri avtoimunskih obolenjih?
13. 02. 2022 07.00Mnogi od nas v prizadevanju za svoje cilje žrtvujejo počitek in zdravje na splošno – ostajamo pozno v službi, ponočujemo in se poslužujemo hitre hrane. Ko pa nam naše telo pokaže znake utrujenosti, ga prelisičimo in še dodatno poživimo s kofeinom in energijskimi napitki, da ostanemo v pogonu. Rezultat je vse več ljudi z utrujenostjo nadledvične žleze, hormonskim neravnovesjem, avtoimunostjo in kroničnimi vnetnimi težavami.

BLOG: Addisonova bolezen
30. 01. 2022 07.04V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Opozorilo revmatologa: Ne zanemarite motnega vida in rdečice. To so bolezni, na katere kažeta ta simptoma!
24. 12. 2021 00.15Piše: Šime Mijić, dr. med., specialist fizikalne medicine in rehabilitacije, subspecialist revmatolog, član Ameriškega društva za revmatologijo, predstojnik klinike Faktor zdravlje

Opozorilo revmatologa: Ne zanemarite motnega vida in rdečice. To so bolezni, na katere kažeta ta simptoma!
18. 12. 2021 00.15Piše: Marija Bošnjak Pašić, prof. dr. sc., specialist nevrolog, subspecialist nevroimunologije, UKC Zagreb

Obeta se pomemben korak pri odkrivanju redkih bolezni pri novorojenčkih
14. 12. 2021 08.27Že v prihodnjem letu bi lahko – če bo država za to zagotovila sredstva – razširili presejalni program novorojenčkov. S tem bi lahko pravočasno odkrili nekatere sicer zelo redke bolezni, kot je spinalna mišična atrofija, pri katerih pa je ključnega pomena, da se jih začne zdraviti, še preden pri otroku že povzroči škodo.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje
21. 11. 2021 17.09Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

BLOG: Sjögrenov sindrom
17. 10. 2021 07.00Sjögrenov sindrom je avtoimuna bolezen, pri kateri imunski sistem napada lastno tkivo, ker ga prepozna kot tujek. Pri Sjögrenovem sindromu telo napade predvsem žleze z zunanjim izločanjem (solzne žleze, žleze slinavke, žleze v koži, sluznici prebavil in dihal).

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri
21. 09. 2021 06.00Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi
04. 09. 2021 07.00Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Znanstveniki našli način, kako iz blazinic prstov pridobiti energijo
18. 07. 2021 12.15Si predstavljate, da bi med spanjem s svojim telesom proizvajali električno energijo? Ni znanstvena fantastika, pač pa že zelo realna možnost. Znanstveniki so namreč našli način, kako s pomočjo drobnih prevodnikov iz potu, ki ga oddajajo blazinice naših prstov, proizvajati električno energijo. S tako pridobljeno energijo bi lahko napajali nekatere elektronske naprave, kot so denimo merilniki sladkorja v krvi ali celo pametne ure.

V ZOO Ljubljana so se razveselili mladičev jelenjadi
29. 05. 2021 11.20Maj je mesec pikastih mladičev jelenjadi, ki se te dni pod Rožnikom kotijo drug za drugim. Med njimi sta jelenčka, mladi severni jeleni ter mladič losa, ki je prvič razveselil samico Queeny, so sporočili iz ljubljanskega živalskega vrta. Prvega letošnjega mladiča pa so pričakali tudi v čredi kozorogov, v kratkem se nadejajo še naraščaja pri damjakih.