življenjski stroški

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'
25. 03. 2025 07.00Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 %) ter konkurenčnost (32 %) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 %) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija
16. 03. 2025 07.08Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'
20. 02. 2025 20.59Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Po vzoru Hrvaške velik bojkot trgovin napoveduje tudi njena soseda
26. 01. 2025 14.00Na družbenih omrežjih uporabnikov v Bosni in Hercegovini se po uspešnem bojkotu na Hrvaškem širijo pozivi k podobni akciji tudi v BiH. Po vzoru svoje sosede bi tako prebivalci 31. januarja bojkotirali trgovine, bencinske črpalke, kavarne in restavracije ter s tem izrazili nezadovoljstvo nad visokimi cenami in nizkim življenjskim standardom.

Stanovanjske razmere se stabilizirajo, a najrevnejši so v stiski
18. 01. 2025 07.00Nominalne cene novih in starih prebivališč v Evropski uniji so, odkar od leta 2005 Eurostat nudi harmonizirane primerljive podatke, zrastle za okrog 74 odstotkov. Ti podatki ne upoštevajo naraščajoče kupne moči Evropejcev, a k temu še pridemo. V Sloveniji je povišanje podobno: od leta 2007 so narastle za več kot 50 odstotkov, kar nas lahko skrbi.

Neprimerno ogrevanje, zamujanje s plačili in neustrezne bivanjske razmere
14. 12. 2024 20.53V energetski revščini živijo ljudje, ki nimajo primerno ogrevanega doma, zamujajo s plačili stanovanjskih stroškov (elektrika, ogrevanje) in živijo v neustreznih bivanjskih razmerah, pojasnjujejo na Zvezi Anita Ogulin in ZPM. Pravijo, da energetska revščina sicer ni nič novega, a da je po pandemiji covida-19 pokazala zobe z vsemi podražitvami.

Predstavljamo tretjo peterico finalistov razpisa Mladi upi 2024
05. 12. 2024 13.19Tenisač, jadralec, jazz pianist, kitarist in šahistka so mladi talenti, ki sestavljajo tretjo peterico finalistov razpisa Mladi upi 2024. Povezujejo jih izjemen talent, neomajna disciplina, vztrajnost in jasni cilji, ki jih vsak dan znova vodijo k preseganju lastnih meja. Kljub rosnim letom se že ponašajo z izjemnimi dosežki na državnih in mednarodnih tekmovanjih. Za nadaljnji razvoj in doseganje zadanih ciljev pa potrebujejo dodatno finančno podporo, ki jim bo omogočila uresničitev sanj.

'Prisilna razlastitev' ali nujen ukrep? 'V stanovanju naj bi živeli, to ni posel'
19. 11. 2024 11.27Nekaj mesecev po napovedi, da se turističnim apartmajem v katalonski prestolnici bliža konec, je župan Barcelone še vedno prepričan, da je sprejel pravilno odločitev, čeprav priznava, da gre za drastičen ukrep. Opozarja namreč, da je model množičnega turizma popolnoma 'koloniziral' mestno središče, domačini pa Barcelono zapuščajo, saj cenovno dostopnih stanovanj ni, življenjski stroški pa strmo naraščajo. Pred uveljavitvijo sprememb se sicer obeta ostra pravna bitka med mestnimi oblastmi in lastniki nepremičnin.

29 najstnikom v Nigeriji grozi smrtna kazen
03. 11. 2024 15.02Potem ko so bili obtoženi sodelovanja v protestu proti rekordno visokim življenjskim stroškom v državi, se je 29 najstnikov znašlo pred težko obsodbo. Lahko bi jim namreč grozila smrtna kazen. Štirje med njimi so se na sodišču zaradi izčrpanosti zgrudili, še preden so se lahko izjasnili o krivdi.

Ali v Springfieldu res jedo mačke in pse?
27. 10. 2024 07.03V Springfieldu v Ohiu priseljenci jedo hišne ljubljenčke domačinov, je samozavestno zatrdil republikanski predsedniški kandidat Donald Trump na edinem predvolilnem soočenju s Kamalo Harris. Čeprav je marsikdo ob poslušanju nekdanjega predsednika le zamajal z glavo, je lažna informacija, ki je sprva zaokrožila na družbenih omrežjih, hitro pridobila na pomembnosti in povzročila svojevrstno nacionalno norijo. V majhno mestece so se zgrinjali mediji, radovedneži in skrajneži, oblasti so zaradi groženj z bombami zapirale šole, meje med fikcijo in dejstvi pa so bile zabrisane.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove
12. 10. 2024 13.38Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

ZDA tožijo Viso zaradi monopola pri uporabi plačilnih kartic
25. 09. 2024 10.08Ministrstvo za pravosodje ZDA je v torek vložilo protimonopolno tožbo proti obdelovalcu plačil s karticami Visa, saj je prepričano, da ima podjetje nezakonit monopol pri uporabi plačilnih kartic v ZDA. Kot piše v tožbi, so imeli ameriški potrošniki in podjetja zaradi Visinih praks za več milijard dolarjev dodatnih stroškov.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'
13. 09. 2024 18.31Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Laburistom se obeta zmaga, torijcem morebiti celo najslabši izid doslej
04. 07. 2024 06.29Britanci se odpravljajo na parlamentarne volitve, ki bodo glede na napovedi po 14 letih konservativne vlade prinesle menjavo oblasti. Prepričljiva zmaga se obeta laburistom pod vodstvom Keira Starmerja, torijcem trenutnega predsednika vlade Rishija Sunaka pa morebiti celo najslabši izid doslej.

Pomoč Ukrajini bodo financirali z zamrznjenim ruskim premoženjem
13. 06. 2024 10.28Voditelji sedmih najbogatejših držav sveta so ob začetku vrha na jugu Italije dosegli politični dogovor o zagotovitvi 50 milijard ameriških dolarjev (46,7 milijarde evrov) za Ukrajino z uporabo zamrznjenega ruskega premoženja. Rusija je dogovor označila za korak, ki Zahodu ne bo prinesel nič dobrega.

Blejci nezadovoljni s turizmom: onesnaževanje in višanje stroškov življenja
12. 05. 2024 07.54Javni zavod Turizem Bled je med prebivalci Bleda izvedel anketo o zadovoljstvu s turizmom, ki bo pomagala pri oblikovanju prihodnje razvojne strategije turizma. Anketa je potrdila, da turizem poleg pozitivnih učinkov prinaša tudi veliko negativnih. Večina vprašanih meni, da pozitivni učinki turizma v kraju ne odtehtajo negativnih.

'Zgodovinska zmaga za upokojence v Švici': izglasovali trinajsto pokojnino
03. 03. 2024 07.06Švicarji so na referendumu podprli uvedbo dodatne, trinajste mesečne pokojnine, kažejo projekcije rezultatov, ki jih je objavil institut gfs.bern. Pričakovano pa so volivci zavrnili predlog o postopnem zvišanju upokojitvene starosti na 66 let, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

'Vse več je zaposlenih, ki se težko prebijejo skozi mesec'
20. 02. 2024 07.07Obeležujemo svetovni dan socialne pravičnosti, ki je namenjen ozaveščanju o težavah, s katerimi se soočajo najbolj ranljive skupine. V zadnjih letih je bil humanitarni program za pomoč družinam v stiski, Veriga dobrih ljudi, ki deluje pod okriljem ZPM Ljubljana Moste-Polje, priča povečanju števila zaposlenih, ki prosijo za pomoč, in občutnemu zmanjšanju kakovosti življenja.

Še imamo srednji razred?
27. 01. 2024 13.30V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Minimalna plača se bo zvišala na 1253,90 evra bruto
23. 01. 2024 12.12Minimalna plača se bo v 2024 zvišala za 4,2 odstotka na 1253,90 evra bruto. V primerjavi z minimalno plačo v letu 2023, ki je znašala 1.203,36 evra bruto, bo nova minimalna plača višja za 50,54 evra. V Zvezi svobodnih sindikatov sicer menijo, da je bila zamujena priložnost za višji dvig, a so kljub temu zadovoljni, da je vlada vsaj odstopila od prvotnega predloga. Medtem v GZS menijo, da je odločitev ministra prava tudi z vidika javnofinančnega primanjkljaja.

Plače iz pekla do raja
14. 01. 2024 07.16Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

Sindikati: Dvig minimalne plače mora biti večji od 4,2 odstotka
10. 01. 2024 16.22Več sindikatov, ki delujejo pod okriljem Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), je ministra za delo Luko Mesca v odprtem pismu pozvalo, naj dvig minimalne plače preseže dvig življenjskih stroškov, ki je bil lani 4,2-odstoten. Novi znesek minimalne plače v letošnjem letu gre sicer pričakovati v kratkem.

Kaj umetna inteligenca napoveduje za Slovenijo v 2024?
01. 01. 2024 12.04Generativni umetni inteligenci, ki je z naskokom osvojila iztekajoče se leto, smo zastavili vprašanje, kaj v političnem smislu čaka Slovenijo v letu 2024. Takole je odgovorila: "Na žalost moje znanje sega samo do januarja 2022, zato ne morem zagotoviti aktualnih informacij o političnih dogodkih v Sloveniji ali kateri koli drugi državi v letu 2024, in končala : "Politične razmere so zelo dinamične in se lahko hitro spremenijo."

5 razlogov, zakaj so toplotne črpalke učinkovitejše od tradicionalnih grelnikov
27. 11. 2023 00.15Toplotne črpalke vedno bolj predstavljajo učinkovito rešitev za ogrevanje domov po vsej Evropi.

Oster zasuk na desno: zmaga se nasmiha 'nizozemskemu Trumpu'
22. 11. 2023 22.07Zmagovalka predčasnih parlamentarnih volitev na Nizozemskem je glede na izide vzporednih volitev skrajno desna stranka PVV Geerta Wildersa. Stranka je namreč po podatkih agencije za javnomnenjske raziskave Ipsos osvojila 35 sedežev in si s tem zagotovila udobno prednost nad drugouvrščeno koalicijo zelenih in laburistov Fransa Timmermansa. Wilders, desničarski populist, že približno 20 let razburja nizozemsko politiko. Neumorno hujska proti islamu, migrantom, varstvu podnebja in Evropi.

Kralj Karel na 75. rojstni dan lansiral projekt za zmanjšanje zavržene hrane
14. 11. 2023 11.16Kralj Karel III. je 14. novembra 2023 dopolnil 75. let. Praznovanje je začel že v ponedeljek, ko se je udeležil slavnostne čajanke v Highgrove House v Gloucestershiru, kjer ga je poleg številnih povabljenih, med katerimi so bili tudi znani obrazi, čakala trinadstropna torta. Praznovanje bo nadaljeval tudi danes, ko bosta s soprogo kraljico Camillo lansirala nov projekt Coronation Food Project, katerega cilj je odpraviti prevelike količine odpadne hrane v Združenem kraljestvu.

Švicarji na volišča: odmik od 'zelenega vala' in še večji premik v desno
22. 10. 2023 10.14Na parlamentarnih volitvah v Švici je glede na izide vzporednih volitev zmagala desničarska Švicarska ljudska stranka z 29 odstotki glasov. Stranki, ki je imela že doslej največ poslancev, se je podpora zaradi migrantske krize v Evropi še okrepila. Na drugem mestu so levi Socialni demokrati s 17 odstotki glasov, na tretjem pa sredinska stranka Sredina s 15-odstotno podporo. Zelenim, ki so veliko pridobili na prejšnjih volitvah leta 2019, pa je podpora precej upadla.

Je tudi vam duševno zdravje enako pomembno kot telesno?
10. 10. 2023 10.06Veliki večini Evropejcev, 89 odstotkom, se zdi spodbujanje duševnega zdravja enako pomembno kot spodbujanje telesnega zdravja, je razvidno iz raziskave Eurobarometer ob svetovnem dnevu duševnega zdravja. Je pa več kot polovica vprašanih mnenja, da so osebe z duševnimi težavami deležne slabše oskrbe kot osebe s težavami s telesnim zdravjem.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku
30. 06. 2023 06.00Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Še včeraj je lahko s svojo plačo odplačevala kredit, danes pa...
19. 06. 2023 09.15Anja* je do nedavnega živela popolnoma običajno.Imela je svoj s.p.in delala za večje podjetje. Nenadoma je huje zbolela. Zaradi šoka in stresa, ki ga je doživela ob tem, ko je izvedela za bolezen,ni bila sposobna več vsakodnevno hoditi v službo, nakar je sledilodolgotrajno zdravljenje.