živilske

'Nezaslišano, da se reforma predstavlja kot nekaj dobrega za delavce'

07. 04. 2025 15.40

Čeprav je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) med podpisniki dogovora o predlogu pokojninske novele, pa 10 od skupno 22 sindikatov v zvezi dogovora ni podprlo, so povedali na novinarski konferenci, ki jo je organiziral sindikat poklicnega gasilstva. Glavne novosti v predlogu reforme so za delavce in upokojence škodljive, menijo.

Zaposlovanje Filipincev v Sloveniji: trenutno jih je pri nas več kot 400

07. 03. 2025 13.53

Na zaposlitvenem dogodku, ki ga v torek v Manili na Filipinih pripravlja Zavod RS za zaposlovanje, bo sodelovalo 23 delodajalcev, največ iz dejavnosti prevoza in skladiščenja, nastanitev in gostinstva, gradbeništva ter industrije. Namen dogodka je vzpostaviti medvladno sodelovanje ter okrepiti varno in pravično zaposlovanje Filipincev v Sloveniji.

Belgijska vlada z opozorilom: Ne jejte božičnih drevesc

12. 01. 2025 18.12

Belgijska agencija za hrano je izdala zdravstveno opozorilo in sporočila, da ljudje ne bi smeli jesti svojih božičnih drevesc. Precej nenavadno, kajne? Poziv je prišel po tem, ko je mestni svet mesta Gent objavil recept, kako porabiti iglice z drevesca, da bi čim manjši del drevesc zavrgli.

Od najslabše sezone do vnovičnega vzleta košarkarskih zmajev?

31. 12. 2024 06.00

Ko sta zagrebška Cedevita in (nekoč) paradni konj slovenske košarke Petrol Olimpija po koncu klavrne sezone 2018/19 združili moči, je bilo v zraku čutiti veliko olajšanje na eni in precejšnjo negotovost na drugi strani. Pet let pozneje se zdi, da skupni projekt še ni (rezultatsko) zaživel po željah njegovih glavnih akterjev.

Delavci so za zaprtje poslovalnic M Tehnike izvedeli pol ure pred uradno objavo

19. 11. 2024 19.05

"Zapiramo vse preostale poslovalnice M Tehnike in dva Cash&Carryja," je najavila lastnica Mercatorja Fortenova. Sindikalisti so na nogah, pa ne, ker bi bili ogroženi zaposleni – za te se bo namreč našlo novo delovno mesto znotraj Mercatorja, ampak ker je Fortenova novico sporočila tik pred javno najavo in brez predhodne uskladitve s svetom delavcev, kot to navaja zakon. Se bo končalo le pri teh poslovalnicah ali bi lahko Mercator v kratkem videli v drugih rokah, kot po odpovedanem nakupu Tuša, morebiti prav zaradi finančnih težav Fortenove, špekulira ekonomist Matej Lahovnik?

Evropejci bomo morali jesti manj mesa

18. 11. 2024 09.49

Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Zaradi suma goljufanja pri subvencijah aretirali solastnika Celjskih mesnin

25. 10. 2024 11.07

Hrvaška policija je v četrtek po nalogu urada Evropskega javnega tožilca (EPPO) zaradi suma goljufanja pri subvencijah, povezanih s prašičerejo, in ponarejanja uradnih dokumentov pridržala devet ljudi. Med njimi je po pisanju hrvaških medijev tudi solastnik skupine Pivac Miljenko Pivac.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Po Srbiji tudi Črna gora: omejili cene več kot tisoč izdelkov

30. 08. 2024 10.55

Črnogorska vlada je omejila trgovske marže za več kot tisoč živilskih izdelkov in izdelkov za osebno higieno iz 66 skupin. Nove cene bodo veljale do konca januarja, je odločila vlada v Podgorici, ki je podoben ukrep sprejela že marca. Ukrep ne velja za majhne trgovine in manjše trgovske verige.

V Boxmarku v odpuščanja: ob zaposlitev okoli 120 delavcev

19. 08. 2024 17.52

V kidričevskem proizvajalcu usnjenih prevlek za avtomobilsko in letalsko industrijo Boxmark Leather bo zaradi zmanjšanja naročil do konca leta zaposlitev predvidoma izgubilo približno 120 delavcev. Za odpuščene naj bi se po oceni zavoda za zaposlovanje v lokalnem okolju našle nove zaposlitvene priložnosti.

Slovenska živilska industrija – kaj je še v slovenski lasti?

26. 06. 2024 00.15

S kampanjo "Mlinotest. V slovenski lasti." želijo v enem največjih slovenskih živilskih podjetij opozoriti potrošnike in slovensko javnost na to, da imamo v naši deželi še vedno številna podjetja, ki ostajajo v slovenski lasti, se borijo za nadaljevanje svoje tradicije.

Hrvaška policija pri novem lastniku Celjskih mesnin

14. 06. 2024 10.58

Hrvaška policija je po nalogu urada evropskega javnega tožilca (EPPO) zaradi suma več milijonov evrov vredne subvencijske prevare poleg poslovnih prostorov Mesne industrije Vajda začela preiskovati tudi prostore podjetja Braća Pivac, ki prevzema Celjske mesnine. Obe podjetji sta del največje hrvaške živilske družbe, skupine Pivac.

Zbornica ob prodaji Panvite zaskrbljena nad usodo državnih kmetijskih zemljišč

07. 05. 2024 16.42

V Kmetijsko gozdarski zbornici opozarjajo na morebitne negativne posledice prodaje skupine Panvita hrvaški storitveni družbi Mplus. Kot je v izjavi za medije opozoril njen predsednik Roman Žveglič, bodo novi lastniki, ki imajo svoje načrte, s tem tudi avtomatsko pridobili zakupne pogodbe za več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč.

Hrvaški Mplus postal 51-odstotni lastnik skupine Panvita

07. 05. 2024 12.23

Hrvaška storitvena družba Mplus je postala 51-odstotna lastnica skupine Panvita. Z dokapitalizacijo bo podprla strategijo Panvite in razširila svoje poslovanje v agroživilsko industrijo. "Skupini se povezujeta z namenom pozicioniranja nove skupine kot vodilne v živilski industriji v jugovzhodni Evropi," so sporočili iz Panvite.

Šefom v Avstriji takoj povedo, kje so doma

14. 02. 2024 08.51

"Priti morate v torek," so nam lani zabičali vsi, s katerimi smo se pogovarjali, ko smo Ptuj obiskali ob začetku pustnega časa. "Takrat je noro, opoldne se vse zapre, pridemo na ulice in tam plešemo do noči," so nam opisovali. In zato smo letos prišli v torek. Zadnji dan, ko človek še lahko brez obsojanja postane povsem nekdo drug, preden se življenje spet vrne v ustaljene tirnice.

Kmetje stopnjujejo pritisk, Von der Leyenova jih miri

01. 02. 2024 11.04

V luči današnjega izrednega zasedanja voditeljev držav članic EU v belgijski prestolnici poteka protest kmetov, ki so se s traktorji pripeljali pred Evropski parlament. Vanj mečejo jajca, v bližini stavbe pa netijo požare in zažigajo pnevmatike. Pripeljali so tudi gnoj. Z blokadami prometa nadaljujejo tudi francoski kmeti.Von der Leyenova pa je kmetom obljubila zmanjšanje upravnega bremena.

Začelo se je obleganje Pariza, kmetje blokirajo glavne vpadnice

29. 01. 2024 12.19

Francoski kmetje so ob 14. uri začeli "oblegati" Pariz, in sicer bodo po napovedih za nedoločen čas zaprli glavne avtoceste in se pomikali vse bližje prestolnici. Zahtevajo predvsem boljše delovne pogoje, s katerimi bodo lahko konkurenčni tudi kmetom sosednjih držav. Nezadovoljni so tudi kmetje v drugih državah, ob koncu tedna so protest organizirali v Belgiji.

Ministrica za zdravje z otroki: spodbudila jih je k zajtrkovanju in sajenju zelenjave

17. 11. 2023 06.36

Dan slovenske hrane so številne šole, vrtci in drugi vzgojno-izobraževalni zavodi 13. zapored začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom, ki letos v ospredje postavlja žita. Glavni akterji pobude ob dnevu slovenske hrane sicer vse pozivajo k poseganju po lokalnih živilih.

DZ razrešil ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko

13. 10. 2023 15.20

Državni zbor je z 49 glasovi za in enemu proti razrešili ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko. Predlog razrešitve je po izgubi zaupanja v DZ poslal premier Robert Golob, ki ga je zmotil ministričin odziv in branjenje uprave za varno hrano tudi po tistem, ko se je izkazalo, da smo Slovenci zaužili več ton sadja z vsebnostjo pesticidov. "Zagotovim lahko, da je bil nadzor uprave učinkovit," je še pred glasovanjem zatrdila Šinkova. Premier Golob je napovedal, da bo vodenje kmetijskega resorja ob tem začasno zaupal obrambnemu ministru Marjanu Šarcu.

Previsoke vrednosti pesticidov odkrili v 1,6 odstotka vzorcev sadja in zelenjave

03. 10. 2023 18.22

Uprava za varno hrano je v okviru nadzora nad ostanki pesticidov do 22. septembra odvzela 514 vzorcev živil. Rezultati, prejeti do 12. septembra, so neskladnost pokazali pri petih vzorcih zelenjave in treh vzorcih sadja, kar predstavlja 1,6 odstotka vzorcev. Nadzor ob uvozu je pokazal na neskladnost pri šestih odstotkih vzorcev. Na podlagi ugotovljenih nepravilnosti inšpektorji izvajajo izredne inšpekcijske nadzore pri distributerjih.

Uprava za varno hrano še vedno ne razkriva, kje so prodajali sporno sadje

18. 09. 2023 12.30

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo (UVHVVR) se je po razkritjih, da so v breskvah in slivah, ki so se prodajale v slovenskih trgovinah, našli pesticide, znašla pod plazom očitkov, ker ne želi razkriti, kje so se te prodajale. Konkretnih odgovorov o tem, kje se je prodajalo sadje s presežnimi vrednostmi pesticidov, tudi na tokratni novinarski konferenci niso podali. Kot so znova poudarjali, je zagotavljanje varnosti živil in obveščanje potrošnikov odgovornost nosilcev živilskih dejavnosti, ki morajo okrepiti notranji nadzor.

Bi obvestilo o spornih breskvah res zgolj vznemirilo potrošnike?

15. 09. 2023 14.23

Bi morala uprava za varno hrano o spornih srbskih breskvah obvestiti potrošnike? Na upravi odgovarjajo, da so bili vzorci odvzeti 7. julija, rezultati pa znani šele tri tedne pozneje, ko so bile breskve že razprodane, zato se za obvestilo niso odločili. Kot pojasnjujejo, to ne bi prispevalo k večji zaščiti potrošnikov in njihovi varnosti, temveč bi potrošnike zgolj vznemirilo. Kaj pa pravica, da potrošniki vedo, ali so zaužili sporno živilo?

Obveščanje o spornem sadju: je uprava za varno hrano zatajila?

14. 09. 2023 13.21

Ko so se na slovenskih policah poleti znašle srbske breskve, ki so vsebovale v EU prepovedani pesticid klorpirifos, je bila o tem javnost obveščena šele iz medijev, medtem ko potrošnikov Uprava za varno hrano o spornih breskvah ni obvestila. Podobno se je zgodilo tudi v primeru spornih poljskih sliv. Zaradi tega v NSi zahtevajo sklic nujne seje pristojnega odbora, saj so prepričani, da uprava ne opravlja svojega dela.

Po umiku spornih breskev in sliv napovedan dodaten nadzor sadja in zelenjave

06. 09. 2023 19.02

Potem ko so slovenski potrošniki poleti jedli srbske breskve in poljske slive z vsebnostjo pesticida klorpirifos, kupljene v trgovinah Spar Slovenija, so v tem podjetju zdaj potrdili umik omenjenega spornega sadja. Z dobaviteljem so sodelovanje prekinili. Sporočili so tudi, da so sprejeli dodatne interne ukrepe pri neposrednem uvozu sadja in zelenjave iz držav zunaj EU. Izvajali bodo dodatne redne fizične preglede delovanja dobaviteljev sadja in zelenjave ter zahtevali certifikat, ki je mednarodni standard kakovosti.

Dan solidarnosti: Koliko bo plačano praznično delo?

13. 08. 2023 18.15

Dela prost dan, dan solidarnosti, je namenjen še dodatnemu čiščenju in sanaciji prizadetih krajev, vseeno pa bo dobršen del javnih uslužbencev in zaposlenih v ključni državni infrastrukturi delal. Odprta bo tudi večina živilskih trgovin, upravnih enot, domov za starejše in zavarovalnic. Poteza Golobove koalicije pa je zaradi višjih stroškov dela zmotila združenje delodajalcev ter trgovinsko in gospodarsko zbornico. Koliko več bodo plačani tisti na delovnih mestih?

Spremenjen delovni čas trgovin: katere bodo odprte?

13. 08. 2023 07.20

Kljub nedelji in prazničnim dnem, ki sledijo, bodo nekatere trgovine po državi odprte. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je namreč zaradi poplav že prejšnji teden izdal posebno odredbo, ki v času intervencije po poplavah dovoljuje obratovanje trgovin z živili, tehničnim blagom ali otroško opremo tudi ob nedeljah in praznikih. Kako so se glede delovnega časa odločili trgovci?

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?

11. 08. 2023 07.25

Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?

10. 08. 2023 11.38

Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.