živalska vrsta

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?
08. 04. 2025 16.45Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

Na Islandiji ustrelili polarnega medveda, ki je tja pripotoval z Grenlandije
21. 09. 2024 12.00Islandska policija je sporočila, da je ustrelila redkega polarnega medveda, ki so ga opazili pred kočo v oddaljeni vasi na Islandiji. Ker so ga ocenili za grožnjo še edini prebivalki, so ga oblasti pokončale.

Ob visokih temperaturah ne pozabite na živali
11. 07. 2024 18.51Vročinski val ne popušča in kot se moramo pred učinki vročine zavarovati sami, ob tem ne smemo pozabiti na živali. Zato je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zbrala nekaj koristnih nasvetov, kako lahko tudi živalim olajšamo vroče dni.

Vročina se bo stopnjevala, temperature tudi nad 35 stopinj Celzija
17. 06. 2024 10.22Ponedeljek nam bo prinesel veliko sončnega vremena. Nad hribi bo sredi dneva in popoldne nastalo le nekaj plitvih kopastih oblakov, medtem ko ploh ne pričakujemo. Na jugovzhodu se bo ogrelo vse do 30 stopinj Celzija. Po nižinah preostalega dela države bomo izmerili 28 ali 29 stopinj Celzija. Prijetnih 25 stopinj pa bo tudi v alpskih dolinah.

Ministrstvo v letošnjem letu dovolilo odstrel 176 medvedov
24. 04. 2024 11.01Ministrstvo za naravne vire in prostor je v letošnjem letu dovolilo odvzem 176 medvedov iz narave. Kot so poudarili, so pri tem sledili strokovnim mnenjem. Gostota vrste rjavega medveda je na ozemlju Slovenije med najvišjimi znanimi na svetu in konfliktov ni možno preprečiti zgolj s preventivnimi ukrepi, so še dodali. Odvzem bo mogoč iz lovišč na jugu države.

Kljub nasprotovanju nevladnikov iz narave odvzeli 230 rjavih medvedov
09. 12. 2023 13.10Letos je bilo kljub nasprotovanju nevladnikov, ki so pravico iskali tudi na ustavnem sodišču, iz narave odvzetih 230 rjavih medvedov, je v pisnem odgovoru na poslansko vprašanje v DZ odgovorila Alenka Bratušek, ki začasno vodi pristojno ministrstvo. Ravno za toliko živali je ministrstvo za naravne vire in prostor tudi izdalo dovoljenje za odstrel.

Ministrstvo odobrilo odstrel dveh volkov v Brkinih
15. 11. 2023 16.45Ministrstvo za naravne vire in prostor je izdalo dovoljenje za odstrel dveh volkov na območju Brkinov. Dovoljenje se nanaša na območja, kjer so volkovi letos večkrat povzročili škodo na rejnih živalih. Kot so sporočili, sta strokovni predlog za izdajo dovoljenja, ki velja štiri mesece, pripravila Zavod za gozdove Slovenije in Zavod RS za varstvo narave.

Katere živali bodo dovoljene, katere prepovedane?
26. 05. 2023 15.38Več kot leto in pol po sprejetju novele zakona o zaščiti živali smo vendarle dobili predloga seznamov dovoljenih in prepovedanih živali. Slednje bodo lahko gojili le v živalskih vrtovih, predlog mednje uvršča pasavce, lenivce, vrečarje, primate, luskavce, zveri, povodne konje, žirafe, kite, delfine, ujede, sove, nekatere vrste papig in drugih ptic, velike dolgožive želve, velike pitone in udave, strupene kače, krokodile, varane, nekaj vrst rib ...

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel
22. 05. 2023 19.42Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.

Britanski par v bazenu za hišo presenetila čreda bivolov
21. 05. 2023 10.40Deset mesecev je preteklo, odkar je starejši britanski par na domačem vrtu presenetila čreda bivolov. 18-članska skupina živali z bližnje farme si je takrat privoščila tudi plavanje v njunem novem bazenu, ob tem pa poleg tega popolnoma uničila tudi zelenico in cvetlično gredo. Po slabem letu pa sta zakonca le uspela dobiti odškodnino.

Ministrstvo izdalo dovoljenje za odstrel 230 rjavih medvedov
13. 04. 2023 13.48Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je spregovoril o izdaji dovoljenj za odvzem medvedov iz narave in razlogih, zakaj je poseg v populacijo rjavega medveda trenutno edina možna rešitev. Kot je pojasnil, je ministrstvo za letošnje leto izdalo dovoljenje za odstrel 230 rjavih medvedov, osnovni namen pa je preprečitev resne škode in zagotavljanje varnosti ljudi.

Ali južnomorske slone v zgodnjo smrt vodi (pre)velik spolni nagon?
26. 03. 2023 19.01Nove raziskave kažejo, da bi samce južnomorskih slonov lahko v prezgodnjo smrt vodila (pre)velika želja po parjenju. Cilj samcev je, da bi imeli čim večji harem samic. Harem samic pa lahko imajo le tako, da so najmočnejši in postanejo "šefi plaže". Preden se iz morja preselijo na obalo, kjer stražijo svoje samice, morajo dobiti dovolj maščob, zato se številni nespametno na lov podajajo v nevarne vode, kjer pa sami postanejo plen.

Izumrli glodavec napada vrtove prebivalcev Vukovarja
21. 03. 2023 06.00Strokovnjaki so bili prepričani, da je posebna kosmata živalska vrsta na Hrvaškem izumrla, saj je niso videli od prejšnjega stoletja, a so se motili. Glodavca, imenovanega slepo kuže oziroma slepa miš, so namreč zdaj našli v bližini Vukovarja. Gre za majhnega nepridiprava, podobnega krtu, ki je številnim domačinom jedel krompir, korenje in čebulo. Lastnikom uničenih vrtov bo zdaj ustanova za zaščito naravnih vrednot povrnila škodo, razmišljajo pa tudi o tem, da bi živali preselili na drugo lokacijo.

Boj za prihodnost največje žabe na svetu – goliatke
26. 02. 2023 13.13Žaba goliatka je največja žaba na svetu, ki je na robu izumrtja. Kamerunski okoljevarstvenik Cedrick Fogwan se s posebnim projektom trudi, da bi 250 milijonov let stara živalska vrsta preživela.

Veselje v Tropski hiši v Celju: Frida in Pablo ohranjata svojo vrsto
11. 01. 2023 06.00Nov januarski teden je zaposlene v Tropski hiši v Celju presenetil z izjemnim prizorom. Na ponedeljkovo popoldne je ob hranjenju oskrbnica Tropske hiše v ogradi beloglavčkov, kritično ogroženih opic iz Kolumbije, opazila nekaj novega. Ob Pablu in Fridi sta se stiskali še dve štručki. "Beloglavčki imajo mladička!" sporočajo iz Tropske hiše.

Tajski prostovoljci o rešenem delfinčku: Ne poje dovolj, raje se igra
27. 08. 2022 14.50Na Tajskem so prostovoljci rešili poškodovanega mladiča delfina. "Delfini, ki jih najdemo na obali, so običajno v groznem stanju," je dejal eden od veterinarjev, ki ga zdravi, in dodal, da so njihove možnosti za preživetje običajno zelo nizke. Kljub temu prostovoljci pravijo, da se stanje delfinčka, ki so ga poimenovali Pardon, izboljšuje.

Zakaj je Freya kljub možnim alternativam morala umreti?
20. 08. 2022 12.44Po približno tednu dni od usmrtitve Freye, samice mroža, ki je pred manj kot mesecem dni zaplavala v okolico Osla, se javnost sprašuje, ali bi se lahko njena življenjska pot odvila drugače. Na mizi so bile namreč tudi možnosti prenosa Freye pod anestetikom ali z mrežo.

V kitajskem mestu na koronavirus testirajo tudi ribe, kozice in rake
19. 08. 2022 06.00Kitajska s svojo politiko ničelne tolerance do koronavirusa znova buri duhove. Oblasti so namreč v luči 40 novoodkritih okužb presenetile z novim odlokom, ki zapoveduje, da bodo ob 5000 prebivalcih mesta Xiamen nujno testirane tudi nekatere morske živali. Po spletu so že zaokrožili posnetki, na katerih zdravstveni delavci v živali, med katerimi so nekatere še žive, porivajo testne palčke.

600-kilogramska Freya zavzela norveške čolne
26. 07. 2022 18.18Mlada samica mroža je za svojo počitniško destinacijo leta 2022 izbrala glavno mesto Norveške. Odločila se je, da bo sončne žarke lovila na čolnih, privezanih v oslovskem pristanišču, kar pa je zaradi njenih nezanemarljivih 600 kilogramov pri lastnikih povzročilo kar nekaj razburjenja.

Vroče tudi živalim: V ZOO Ljubljana jih hladijo tudi s sladoledom
03. 07. 2022 08.15Poletna vročina vpliva tudi na živali v ljubljanskem živalskem vrtu, zato oskrbniki poskrbijo za pravilne življenjske pogoje. Med drugim sezonsko prilagodijo hrano, ki je tako poleti bolj sočna, kot so lubenice in melone. Živalim pa pripravljajo tudi posebne sladolede. Na meniju morskih levov je tako ribji sladoled, za žirafe, slonico, medvede in druge živali pa pripravijo zelenjavnega.

'Kot bi gnezdili v pečici': mladički hudournikov iz gnezd bežijo v smrt
17. 06. 2022 19.20V Andaluziji se zaradi vročinskega vala spopadajo z nenavadnimi škodljivimi posledicami. Okoli tisoč mladičev hudournikov je bilo zaradi visokih temperatur prisiljenih zapustiti svoja gnezda. Večina teh mladičev je tudi poginila, saj še niso znali leteti. Ekologi razlog pripisujejo vročinskemu valu, ki so ga bili Španci letos deležni prej kot običajno.

Na Floridi ustrelili tigra, ki je v roko ugriznil čistilca
30. 12. 2021 16.25Osem let stari malajski tiger Eko je v roko ugriznil enega od čistilcev v floridskem živalskem vrtu. Šerifov namestnik je skušal žival spraviti do tega, da bi roko izpustila, vendar jo je bil na koncu vseeno "prisiljen ustreliti", so pojasnili pristojni.

Odstrelili medveda, rednega obiskovalca mesta in naselij na Kočevskem
29. 10. 2021 09.47Prebivalci Kočevja in okoliških naselij so v sredini oktobra večkrat opozorili na medveda, ki je zahajal v mesto in strnjena naselja. Strokovnjaki pri Zavodu za gozdove Slovenije so ocenili, da bi medved lahko predstavljal grožnjo za življenja in zdravje ljudi, zato so ga nedavno odstrelili, so potrdili na Ministrstvu za okolje in prostor.

Skupino 63 afriških pingvinov ubil roj čebel
20. 09. 2021 12.0563 afriških pingvinov, ki spadajo med ogrožene živalske vrste, je v bližini Cape Towna ubil roj čebel, pravijo naravovarstveniki v Južni Afriki. Kot pojasnjujejo, gre za nenavaden dogodek.

Dovoljenje za izredni odstrel medveda velja do srede, nevladniki ostro proti
17. 08. 2021 16.45Dovoljenje za odstrel medveda, ki ga je izdala Agencija RS za okolje (Arso), velja do srede. Dovoljenje velja v občinah Pivka in Ilirska Bistrica, na območju pašnikov med Brkinskim robom in naselij Šilentabor, Zagorje, Knežak in Šembije. Nevladniki pa izrednemu odstrelu medveda ostro nasprotujejo.

Zaradi potepa slonje črede začasno izselili več kot 150.000 ljudi
10. 08. 2021 21.49Kitajske oblasti so sporočile, da so zato, da bi se izognili morebitnim nevarnim srečanjem, iz krajev na poti, po kateri se v zadnjih mesecih potepa slonja čreda, začasno izselile več kot 150.000 ljudi.

Veliki pande niso več ogroženi
09. 07. 2021 07.26Število velikih pand v naravi se je povišalo na 1800, s tem pa uradno niso več opredeljeni kot ogrožena vrsta, sporočajo kitajske oblasti.

V mreže istrskih ribičev se je zapletel izjemno redek morski pes
05. 05. 2021 08.15V bližini rta Kamenjak se je v ribiške mreže zapletel navadni sklač, redka vrsta morskega psa. Ribiči so stopili v stik s puljskim akvarijem, kjer so žival oskrbeli, nato pa jo v torek spustili nazaj v morje. Sklač zdaj plava na območju Brionov, ki velja za zaščiteno območje, ribolov pa je tam prepovedan. "To je res lep zgled sodelovanja med znanstveniki in ribiči," je ob srečnem razpletu zgodbe dejal Neven Iveša s puljske naravoslovne fakultete.

Tris, prvi romunski ris, ki bo osvojil Gorenjsko
17. 03. 2021 11.44Na začetku marca so strokovnjaki v prilagoditveno oboro na Pokljuki pripeljali prvega risa, ki ga bodo izpustili na Gorenjskem. Zdaj čaka še na samico, nato bosta skupaj odhitela v gorenjske gozdove. Ime za risa, ki so ga pripeljali iz Romunije, so izbirali učenci Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe in ga poimenovali Tris – triglavski ris.

V enih domovih živali s kristalnimi ovratnicami, v drugih pa z vraščenimi verigami
04. 10. 2020 07.00Obeležujemo svetovni dan živali. In čeprav je naša prva misel verjetno kosmat hišni ljubljenček, ki naše dneve napolni z brezpogojno ljubeznijo, se moramo zavedati, da moramo, če želimo zaščititi njega, s svojim okolju bolj prijaznim vedenjem poskrbeti za zaščito ostalih živalskih vrst. Stabilnost ekosistemov, katerih del je seveda tudi človek, je namreč ključna za naš dolgoročni obstoj. Zato nas lahko skrbi dejstvo, da so se svetovne populacije prostoživečih živali od leta 1970 zmanjšale za kar dve tretjini.