žigon

Župan ustavil pripravo razstave o edinem ohranjenem bunkerju na Vogrskem
31. 03. 2025 20.30Župan občine Renče - Vogrsko na Goriškem je samovoljno ustavil pripravo razstave o bunkerju v vasi, ki so ga zgradili za skrivanje hrane med italijansko okupacijo, nato pa je med vojno služil kot skrivališče za partizane. Župan Tarik Žigon trdi, da zgodovina bunkerja preveč razdvaja in odpira rane, zato je tik pred zdajci ustavil tisk materiala, ki ga je pripravil zgodovinar kustos Goriškega muzeja. Lastnica bunkerja, v katerega je vhod skozi štedilnik, je ogorčena.

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'
14. 03. 2025 10.56Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod
14. 03. 2025 06.00Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?
13. 03. 2025 06.0018 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev
22. 11. 2024 11.06Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Do konca leta daljinsko ogrevanje v Ljubljani cenejše
05. 11. 2024 10.43"Zaradi ugodnega gibanja cen energentov bomo s tem mesecem do konca leta pocenili ceno toplote za vse odjemalce v Ljubljani za dobrih 12 odstotkov," je na novinarski konferenci ljubljanske občine pojasnil direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej. Kot je pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković, se daljinsko ogreva 48 odstotkov objektov v Ljubljani oziroma 60 tisoč stanovanj. Po novem letu bodo znova ovrednotili zakupe energentov in po potrebi določili nove cene. Janković je ob tem napovedal, da bi sežigalnico v Ljubljani lahko zgradili v naslednjih petih letih, trenutno se jim zdi najbolj primerna lokacija na Barju.

GEN-I presenetljivo, a povsem zasluženo prek Mariborčank do finala s Calcitom
12. 04. 2023 20.46V polfinalu ženskega odbojkarskega prvenstva je prišlo do presenečenja. Odbojkarice GEN-I Volleyja so v tretji odločilni tekmi polfinala v Mariboru s 3:1 (16, -24, 18, 21) premagale Novo KBM Branik in se z izidom 2:1 v zmagah uvrstile v finale, kjer jih že čaka Calcit Volley.

Renesansa predorogradnje: kako sploh gradimo predore?
25. 02. 2023 12.38V Sloveniji zadnja leta znova pospešeno gradimo predore: vzhodna karavanška cev, 7 predorov na drugem tiru železniške proge od Divače do Kopra, predor Pekel na Štajerskem. Gre za velike in drage infrastrukturne projekte, kapitalne objekte. Samo na drugem tiru bo zgrajenih več predorskih cevi kot med gradnjo slovenskih avtocest od leta 1994 do danes. Nekdaj so predore gradili domači gradbeni velikani, zlasti SCT in Primorje. Po njihovem propadu pa so se tujim gradbenim podjetjem odprla vrata na slovenski trg.

Oddajajo se tudi oskrbovana stanovanja brez vsakršne oskrbe
05. 01. 2023 18.41Prebivalstvo se stara, stroški vzdrževanja v velikih starejših hišah so previsoki, domovi za starejše pa zasedeni in predragi. Zato se mnogi starejši, ki še lahko skrbijo zase, odločajo za alternativno obliko bivanja – v oskrbovanih stanovanjih. Tam plačujejo najemnino, hkrati pa imajo v sklopu institucionalnega varstva zagotovljeno še osnovno in socialno oskrbo, poskrbljeno je tudi za zdravstveno varstvo in nego stanovalcev. Oddajajo pa se tudi oskrbovana stanovanja brez vsakršne oskrbe. In to celo s strani državnega nepremičninskega sklada. Zavajanje ali zgolj preohlapna zakonodaja?

Začenja se obnova pogorelega Krasa: prostovoljci potrebujejo krampe in lopate
25. 11. 2022 06.41Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu se je začela obnova v požaru uničenih območij, s čimer bodo skušali v naslednjih osmih letih sanirati kraške gozdove, so v uvodnem nagovoru izpostavili govorci. Prav tako bodo na Cerju pogozdovali v soboto, ko pričakujejo okoli 800 prostovoljcev. Že letos nameravajo posaditi 18.000 sadik.

V prvem krogu izvoljenih 165 županov, 47 dvobojev v drugem krogu
21. 11. 2022 06.28V prvem krogu županskih volitev so od 212 občin župane izvolili v 165 občinah, kažejo trenutni delni in neuradni izidi. Pred štirimi leti se je to zgodilo v 156 občinah. Župane za prihodnja štiri leta so v nedeljo dobili tudi v šestih mestnih občinah. V 51 občinah pa novi župani v letošnji volilni tekmi niso imeli protikandidata.

Znana večina županov, ponekod bo pestro tudi v drugem krogu
20. 11. 2022 18.18Volivci so župana in ostale občinske predstavnike – poleg v 12 mestnih občinah – volili tudi v ostalih 200 slovenskih občinah. Ponekod so bili rezultati že odločeni, saj se je za županski stolček potegoval le posamezen kandidat, drugod pa je bila tekma bolj napeta. V nekaterih občinah bo o novem županu odločal drugi krog lokalnih volitev, ki bo na sporedu četrtega decembra.

Po tragediji v Celju: pomembno je ohranjati človeški stik
23. 09. 2022 19.41Tragična zgodba iz celjske bolnišnice je sprožila številne pobude po izboljšanju sistema, da se takšen nedopusten dogodek ne bi več ponovil. V slovenskem društvu Hospic si že leta prizadevajo ozaveščati o pomenu ohranjanja človeškega odnosa in stika, ki se v dobi digitalizacije vedno bolj odrinja. Ena od pomembnih pravic, ki jo je posamezniku treba zagotoviti, je tudi pravica do slovesa od najbližjih, opozarjajo. Z nami je govorila Magda Žigon, ki so ji med epidemijo v bolnišnici omogočili, da je preživela zadnje dni oziroma noči ob svoji dolgoletni umirajoči prijateljici.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje
27. 07. 2022 18.26Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Skozi 'hosto' s sekači: več sto pridnih rok ustvarjalo protipožarne koridorje
24. 07. 2022 17.08Zvok motornih žag, z žagovino prekrite poti in kupi posekanih dreves. Tudi to je te dni moč videti na goriškem Krasu. Pridne in marljive roke prostovoljcev neumorno hitijo pri vzpostavitvi protipožarnih koridorjev, s katerimi želijo požaru preprečiti nadaljnji pohod po presušeni kraški pokrajini. Odziv na klic na pomoč občine Renče-Vogrsko ni ostal neuslišan. Odzvala se je neverjetna množica prostovoljcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije, pa tudi iz tujine. "Gre za dobrosrčne in dobrohotne ljudi. Znova smo dokazali, da znamo stopiti skupaj," je na množico prostovoljcev dejal župan Tarik Žigon.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje
23. 07. 2022 07.15Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

Ognjeni zublji pogoltnili kočo pri Renčah
23. 07. 2022 11.01V določenih zaselkih na Krasu je ogenj prišel v neposredno bližino objektov, pri čemer je pogorela koča med Renčami in Trsteljem. Po navedbah župana občine Renče - Vogrsko Tarika Žigona je to zaenkrat edina materialna škoda na objektih. Župan upa, da bo pri tem ostalo, a vremenska napoved tudi za danes ni obetavna.

Vlada imenovala 13 državnih tožilcev in zamenjala več funkcionarjev
02. 06. 2022 19.20Nova vlada je tudi na drugi seji opravila več razrešitev in imenovanj funkcionarjev na ministrstvih, imenovala je 13 državnih tožilcev ter vladno pogajalsko skupino za pogajanja in usklajevanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Vlada je spremenila tudi sestavo koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve. V odboru sta znova oba predstavnika Koordinacije veteranskih in domoljubnih organizacij.

Jeseničane skrbi za zdravje, pristojni mirijo, da izpusti prahu niso škodljivi
09. 01. 2022 16.42Tik pred novim letom so nebo nad Jesenicami obarvali rdeče-rumeni oblaki dima. Iz podjetja SIJ Acroni so sporočili, da je med postopkom čiščenja pralnika prišlo do nepričakovanega izpusta dušikovega dioksida in zatrdili, da to ni predstavljalo nevarnosti za krajane ali imelo vpliva na okolje. A lokalni prebivalci opozarjajo, da je pobočje hriba Straža zaradi obrata že povsem golo, zaradi nenehnega močnega jedkastega vonja se je tam nemogoče zadrževati dlje časa. Skrbi jih, kako bo vse to onesnaževanje vplivalo na njihovo zdravje.

Legendarno ljubljansko kopališče bo postalo velik športni kompleks
28. 12. 2021 18.52Ljubljanska občina je po pogajanjih za izvajalca za gradnjo Kopališča Ilirija izbrala podjetje Makro 5, je na novinarski konferenci sporočil župan Zoran Janković. Ta je pred natančno tremi leti podpisal pogodbo za izdelavo projekta faz za pridobitev gradbenega dovoljenja in projekta, ki bo obsegal precej več od bazena. Takrat je napovedoval, da bo prenovljeno športno središče na obrobju Tivolija nared do leta 2021, zdaj pa je nova časovnica postavljena na leto 2024. Medtem pa je slišati tudi očitke o večmilijonski podražitvi projekta. Kopališče v samem osrčju prestolnice bilo sicer odprto spomladi 1929 in je bilo takrat eno najmodernejših v Evropi.

Kakšne posledice bi imel tako močan potres v Ljubljani?
29. 12. 2020 14.06V Sloveniji zaradi današnjega potresa ni bilo hujših posledic. Strokovnjaki opozarjajo, da sta gradnja protipotresno varnih stavb in sanacija starejših ključnega pomena. Potres takšne intenzitete, kot je danes prizadel Hrvaško, bi v slovenski prestolnici namreč povzročil rušenje dimnikov, morda bi razpokale ali se delno porušile najslabše grajene stavbe.

Ugrabljena državna podjetja
17. 12. 2020 05.20Pogodba o sponzoriranju Gazel, izbora najboljših hitrorastočih podjetij časnika Dnevnik ne bo podpisana zaradi – kot smo izvedeli neuradno – "negativne publicitete Dnevnika o Holdingu slovenskih elektrarn". To naj bi dejala nova vodja korporativnega komuniciranje skupine HSE, sicer dolgoletna medijska svetovalka premierja Janeza Janše, Ksenija Koren. Zmotil naj bi jih članek, da je novi direktor Viktor Vračar obiskal sedež stranke SDS. To je konkreten primer posledic političnega nameščanja svojih ljudi v gospodarstvu in prikaz, kako se moč pozicije nevarno zažira v pore družbe, ki si jih podjarmi politika. V devetih mesecih Janševe vlade smo samo v gospodarstvu našteli 55 posrednih imenovanj in 33 razrešitev.

Novih 794 okužb: virus vdrl med bolnike na internem oddelku ptujske bolnišnice
20. 10. 2020 09.10Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo v ponedeljek potrjenih 794 novih okužb. Opravljenih je bilo 4326 testov, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih 18,4-odstoten. Medtem je v ptujski bolnišnici prišlo do obsežnejšega vdora novega koronavirusa med bolnike na internem oddelku, število okuženih v Koroškem domu starostnikov pa je vse višje.

V Renčah hudourniki zalili 18 hiš, vzpostavili poplavno stražo
25. 09. 2020 10.25Vremenska fronta z obilnim deževjem je prizadela predvsem območje Primorske, v zadnjih urah popoldneva pa tudi Koroške in Štajerske. Gasilci so imeli polne roke dela. Hitro narasli hudourniki so zalivali stanovanjske hiše, gospodarske objekte, hleve, zaprte so bile številne ceste. Stanje je vilo skrb vzbujajoče v občini Renče - Vogrsko, kjer so bile padavine izrazito obilne. Civilna zaščita in prostovoljno gasilsko društvo sta zato vzpostavila poplavno stražo, ki bo v pripravljenosti tudi v soboto in nedeljo. Prejeli so več kot 1000 klicev na pomoč.

Svetovni dan fizioterapije: ko te covid-19 'odreže' celo od gibanja
12. 09. 2020 11.51Epidemija koronavirusne bolezni je zaznamovala tudi dostopnost do fizioterapije. Slovenija je sicer že v 'normalnih' razmerah z 61 fizioterapevti na 100.000 prebivalcev na samem repu držav EU. Število čakajočih na primarno obravnavo se povečuje, povprečna čakalna doba pa znaša 140 dni. Tudi zato so se v Združenju fizioterapevtov Slovenije ob letošnjem svetovnem dnevu fizioterapije odločili za predstavitev nekaterih sodobnih pristopov k obravnavi bolnikov: eden od teh je fizioterapija na daljavo. V mariborskem zdravstvenem domu jo poskusno že ponujajo, zanimanje pa je veliko.

Hudo pomanjkanje kadrov: na fizioterapijo se čaka več kot 140 dni
08. 09. 2020 19.08Fizioterapija je svetovna veda, znotraj katere se Slovenija nahaja na samem repu evropskih držav. Premoremo namreč zgolj 61 fizioterapevtov na 100.000 prebivalcev, kar seveda vpliva na čakalno dobo, ki trenutno znaša več kot 140 dni, na fizioterapevtsko pomoč pa po podatkih Združenja fizioterapevtov Slovenije čaka okoli 40.000 bolnikov. Zaradi covida-19 se znajo čakalne dobe še podaljšati, zato so se v Zdravstvenem domu Adolfa Drolca v Mariboru lotili celo fizioterapije na daljavo.

Umrla legendarna tekačica Helena Žigon
31. 07. 2020 14.02Slovenski šport žaluje za eno najprepoznavnejših rekreativnih tekačic: v 92. letu starosti je umrla legendarna Helena Žigon, ki je bila dolga leta redna udeleženka največjih tekaških prireditev v Sloveniji.

Z balkonov, vrtov in dvorišč odmevala slovenska pesem
23. 04. 2020 18.30Kljub težkim in čudnim časom, je vedno treba najti tudi prostor za dobre stvari. Po Sloveniji je v okviru projekta Petje s srci tako odmevala slovenska pesem. In ker se zdaj ne smemo družiti, so po državi peli na balkonih, na vrtovih, travnikih in dvoriščih domov za starostnike. Vsak je lahko pel kar je želel.

Kdo služi na račun epidemije in prodaja zaščitne maske, ki to sploh niso?
10. 04. 2020 10.52“Edina originalna visoko zaščitna maska za obraz, ki zadrži do 98 odstotkov bakterij.” Takšen je zapis na eni izmed embalaž zaščitnih mask, ki jih prodajajo na trgu in z zaščitnimi maskami nimajo nič skupnega, saj nimajo niti nosne zaponke. Edina stična točka je izkoriščanje epidemije in visoka cena, 25 evrov za 50 mask oziroma 50 centov za kos. "Voda je kalna in v akciji so najslabše možne roparice," pa je eden izmed komentarjev dolgoletnega dobavitelja medicinske opreme.