žetev

Med delom ugotovila, da ima vse več ljudi te težave
18. 10. 2024 08.40V svetu, kjer vladajo hitri tempo življenja, stres in sintetični izdelki, sta Ines Confidenti in Tilen Pahor izbrala drugačno pot. Zavestna odločitev, da zapustita udobje mesta in se podata na podeželje, kjer sta našla mir med sivkinimi polji, je odsev njunega prepričanja, da lepota prihaja iz narave. S to vizijo ustvarjata naravno kozmetiko, ki je veliko več kot to. Je odraz njunih vrednot, predanosti kakovosti in spoštovanja do okolja. Njuno zgodbo, ki bo predstavljena v nadaljevanju članka, lahko spremljate tudi v 9. sezoni oddaje Štartaj Slovenija, ki je že v polnem teku.

Zbogom Bora, mojster ex-yu rokenrola
04. 09. 2024 15.47Eden največjih rokerjev in pesnikov na Balkanu Bora Đorđević je v UKC Ljubljana umrl v 72. letu starosti zaradi zapletov kronične obstruktivne pljučne bolezni. Njegova glasbena in življenjska pot je bila vse prej kot dolgočasna, zato je prav, da si jo pogledamo podrobneje.

Slovenska živilska industrija – kaj je še v slovenski lasti?
26. 06. 2024 00.15S kampanjo "Mlinotest. V slovenski lasti." želijo v enem največjih slovenskih živilskih podjetij opozoriti potrošnike in slovensko javnost na to, da imamo v naši deželi še vedno številna podjetja, ki ostajajo v slovenski lasti, se borijo za nadaljevanje svoje tradicije.

Ste vedeli? Ta rastlina vsebuje več beljakovin kot meso
17. 11. 2023 06.00Sestri Metličar v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju predstavljata Poljko – linijo izdelkov iz črne soje, ki predstavlja čudovit spoj tradicije in inovacij. Črna soja je namreč ohranitvena sorta z Dravskega polja, iz katere na modernizirani kmetiji izdelujeta najrazličnejše beljakovinsko bogate izdelke, ki predstavljajo izvrsten nadomestek mesa.

Vrnitev med ruševine: učiteljica predaja glasbeno znanje na daljavo
12. 02. 2023 12.14Osnovnošolska učiteljica Natalija Sidor je ena prvih in redkih, ki so se vrnili v domačo vas Novogrigorivka v ukrajinski regiji Mikolajev. Takoj ko so znova dobili elektriko, je v poškodovani hiši sedla za prenosni računalnik in nadaljevala svoje poslanstvo – poučevanje glasbe.

Žetev prvega izdajateljskega tedna v novem letu ne navdušuje (preveč)
07. 01. 2023 11.00Queen Naija in Blair Perkins sta letošnji najboljši R&B par.

Rusija požela skoraj šest milijonov ton ukrajinske pšenice
04. 12. 2022 11.11Rusija je na ukrajinskih poljih letos požela približno 5,8 milijona ton pšenice v vrednosti okoli 950 milijonov evrov, je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa. Kljub bojaznim, da letos ukrajinski kmetje zaradi ruske agresije ne bodo poželi pšenice, se je žetev približala petletnemu povprečju.

Podražitvam hrane se ne bo moč izogniti brez regulacije cen energentov
07. 09. 2022 13.08Podražitve, nemotena oskrba z živili ter trenutna situacija v kmetijskih in živilskih podjetjih so teme, o katerih razpravlja Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, sestanka pa naj bi se udeležila tudi kmetijska ministrica. Še pred sestankom so pred medije stopili predstavniki živilsko-predelovalnih podjetij, ki so državo pozvali k takojšnji pomoči in sprejetju učinkovitih ukrepov, v nasprotnem primeru bodo morali dražiti, ogrožena pa so tudi delovna mesta.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'
31. 08. 2022 10.17Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom
23. 08. 2022 17.28Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Med obupanimi kmeti
13. 08. 2022 15.52Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Zavod za blagovne rezerve objavil naročilo za razširjen odkup pšenice
19. 07. 2022 20.52Zavod za blagovne rezerve je objavil razpis za razširjen odkup 40.000 ton pšenice letine 2022 za človeško prehrano. Naročilo, objavljeno na portalu javnih naročil, se nanaša na nakup do 14.000 ton pšenice in do 26.000 ton pšenice z obveznostjo skladiščenja na območju Slovenije.

Kmetje razočarani nad odločitvijo ministrstva, pridelek bodo prodali drugam
18. 07. 2022 20.03Kljub napovedi predsednika vlade Roberta Goloba, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, se bo očitno na koncu zgodilo ravno obratno. Kmetje so razočarani nad odločitvijo kmetijskega ministrstva, da najcenejšega ponudnika poišče z razpisom, zato zdaj svarijo, da bodo ves pridelek prodali drugam, Zavod RS za blagovne rezerve pa bi lahko po drugi strani najcenejšega ponudnika našel v tujini. In medtem ko nekateri pridelovalci trdijo, da je država ponudila nesprejemljivo odkupno ceno, agrarni ekonomisti odgovarjajo, da so kmetje želeli preveč in da mora država z davkoplačevalskim denarjem ravnati gospodarno.

'Ljudje morajo žito pustiti na njivah'
10. 07. 2022 12.45Ocenjuje se, da je v Ukrajini blokiranih 22 milijonov ton žita, tudi za novo žetev, ki se začenja, pa ne kaže dobro. Država običajno 30 odstotkov svojega žita pošlje v Evropo, 30 odstotkov v Severno Afriko in 40 odstotkov v Azijo. Tokrat bo drugače.

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene
08. 07. 2022 16.34Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Kmetje razočarani nad merili napovedanega razpisa za odkup pšenice
07. 07. 2022 16.38Vlada naj bi v skladu z napovedmi sprejela sklep o povečanju blagovnih rezerv in nato bo Zavod za blagovne rezerve objavil razpis za odkup letošnjega pridelka pšenice. Merilo za odkup bo najnižja cena. Za kmete je to razočaranje, v zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pa menijo, da bo najbolj oškodovan potrošnik.

Sanirani Vogršček spet prazen, od njega odvisni nasadi propadajo
06. 07. 2022 15.40V Vipavski dolini zaključujejo letošnjo žetev. Če so kmetje zadovoljni s povečanimi količinami požetega ječmena, je s pšenico nekoliko drugače. Zaradi nestimulativnih odkupnih cen so posejali manj ozimne pšenice. Suša medtem na kmetijskih površinah že pušča hude posledice, akumulacija Vogršček pa je prazna in ne omogoča namakanja.

'Na kmete nismo pozabili': sofinanciranje goriva in enkratna denarna pomoč
24. 06. 2022 06.00Na bencinskih servisih ob avtocestnem križu je dizelsko gorivo za vse voznike znova nekoliko cenejše. Država se je namreč odpovedala delu okoljskih dajatev. Poskrbela je tudi za višje povračilo potnih stroškov. Kmetje, ki se že pripravljajo na žetev pšenice, pa pravijo, da je država nanje pozabila. Kako zmanjšati vpliv dragih energentov na cene hrane? Kako ministrica za kmetijstvo Irena Šinko odgovarja kmetom, ki pravijo, da so pri sprejemanju ukrepov nanje pozabili, in kaj jim svetuje?

Glede na ceno pšenice se obetajo nove podražitve kruha
17. 06. 2022 12.55Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij na Bledu gosti kongres Mednarodnega pekarskega združenja (AIBI), ki obravnava tudi aktualne izzive, s katerimi se sooča panoga. Kot so ob uvodu v strokovni del kongresa izpostavili udeleženci, se glede na razmere na trgu tudi v Sloveniji obetajo nove podražitve pekovskih izdelkov.

Zaradi vojne bo Ukrajina pridelala za tretjino manj pšenice
07. 05. 2022 11.51Ukrajina je ena največjih svetovnih izvoznic pšenice, vendar vojna vpliva na kmetijstvo in oskrbo s hrano v državi, kar povzroča strah pred pomanjkanjem in zvišanjem cen na globalni ravni. Država naj bi po nekaterih ocenah v letošnjem letu pridelala za tretjino manj pšenice. Sankcije, uvedene proti Rusiji zaradi invazije, so na drugi strani povzročile višje cene energentov in gnojil, drugim večjim izvoznicam žit pa preti suša.

Nas čaka prehranska draginja?
10. 03. 2022 10.30Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Zaljubite se v edinstveno cvetlično kolekcijo Dedoles
25. 10. 2021 10.54
Začenja se sezona alergenega cvetnega prahu ambrozije
13. 08. 2021 08.50Sončno vreme v tem tednu je ugodno za sproščanje cvetnega prahu v zrak, kar prinaša težave ljudem z alergijami nanj. Še vedno poteka sezona pelina, v nižinah se začenja tudi sezona ambrozije. Pomembno vlogo bodo imele tudi trave in trpotec, vendar bo njihova obremenitev nizka. V zraku bodo večje količine cvetnega prahu kopriv in konopljevk.

Suša prizadela skoraj vse poljščine in travinje, ključno je namakanje
08. 07. 2021 16.01Pomanjkanje padavin in visoke temperature že močno vplivajo na kmetijske rastline. Zaradi suše so prizadete skoraj vse poljščine in travinje, ugotavljajo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer škodo zaradi suše okvirno ocenjujejo na 20 do 50 odstotkov. V teh razmerah je ključno namakanje, koristjo tudi drugi tehnološki ukrepi.

Muha je bila navdih za njegovo prvo pesem, njegova Olja pa za številne druge
19. 02. 2021 18.23Balašević je bil najbolj znan kot glasbenik, kantavtor. V njegovem bogatem glasbenem opusu so številne velike uspešnice, nekatere so postale celo himne. Svojim oboževalcem pa je zapustil tudi številna književna dela.

Veselimo se počasi! Superzvezdnik navdušil s presenetljivo mističnim albumom
16. 01. 2021 11.00Zaynova pripovednost učinkuje hipno. Kot da pop estetika še bolj naglo kot pred letom drsi v območje skrajno počasnih ritmov, počasnih misli, počasnih gibov, počasnega bivanja.

52 sadik konoplje naj bi zasegli na posestvu Zvezdane Mlakar
03. 11. 2020 19.35Policisti so oktobra v raciji na Viču zasegli 52 sadik in dober kilogram posušene konoplje, pri žetvi naj bi pomagali celo gasilci. Vse skupaj naj bi se dogajalo na posestvu igralke Zvezdane Mlakar. Kaj nam je razkrila v pogovoru?

Kako verjeti v Nežno kruti svet
27. 09. 2020 11.00Trap nam je vsem v navdih.

Žetev 1400 sadik konoplje so preprečili policisti
27. 08. 2020 13.0444-letnik z območja Vitanja, ki ga je policija že večkrat obravnavala, je v bližini svojega doma zasadil pravi nasad konoplje. A za žetev je bil prepozen, saj so policisti nasad odkrili, še preden bi sadike lahko požel. Pri njem doma pa so našli tudi posušene vršičke omenjene rastline.

V občini Starše prikazali žetev pšenice, kot je bila videti nekoč
19. 07. 2020 19.49V občini Starše, kjer se trudijo ohranjati stare običaje, so prikazali žetev pšenice, kot je bila videti nekoč. Oblekli so narodne noše, iz hlevov in kleti so prinesli kose in srpe ter se lotili dela. Moški so kosili, ženske pa so vezale snope. Včasih je žetveni dan veljal za praznik, tako kot trgatev ali koline.