želodca

Zdravniške napake: 'Ukrepi, ki so na voljo prizadetim, nezadostni'
08. 04. 2025 19.41Na ministrstvu za zdravje potrjujejo, da so bili o napaki v izolski bolnišnici, kjer so mlajši pacientki operirali napačno koleno, obveščeni in da so uvedli interni strokovni nadzor. Kaj pa zunanji nadzor? Po novem zakonu o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu naj bi bila zanj pristojna novoustanovljena agencija za kakovost v zdravstvu, ki pa očitno še ne deluje, čeprav bi jo morali ustanoviti že prejšnji mesec. Tudi na zdravniški zbornici pravijo, da od uveljavitve novega zakona sami ne morejo več izvajati izrednih strokovnih nadzorov.

BLOG: Sezamova semena – cenjena povsod po svetu
02. 03. 2025 07.00Sezamova semena sodijo med najstarejša živila na svetu in so ena prvih rastlin, ki so jih ljudje gojili izključno zaradi semen in olja. Cenjena so v številnih kulturah po svetu, saj se uporabljajo za izboljšanje okusa hrane, zagotavljanje esencialnih maščob in zdravje kože. Sezamova semena vsebujejo visoko količino olja in imajo značilen oreškast okus, zaradi česar so pogosta sestavina v različnih kuhinjah.

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje
16. 02. 2025 13.28Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

Odstranitev želodca: ministrstvo v sistemski nadzor Barsosa
11. 02. 2025 09.49Na ministrstvu za zdravje so seznanjeni z izsledki nadzora Zdravniške zbornice Slovenije v medicinskem centru Barsos. Na podlagi izsledkov bodo uvedli sistemski nadzor, so napovedali. Gre za primer odstranitve želodca napačnemu bolniku. Zbornica pri zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti, dopušča pa možnost napake medicinske sestre.

Pri zdravniku niso odkrili napak, dvom padel na medicinsko sestro
28. 01. 2025 08.13Zdravniška zbornica Slovenije v izrednem nadzoru Medicinskega centra Barsos pri nadzorovanem zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti. Dopušča pa možnost, da je napako storila medicinska sestra pri označevanju histoloških vzorcev, so sporočili z zbornice. Gre za nadzor po primeru odstranitve želodca napačnemu bolniku.

Rak na želodcu: z bakterijo okužen vsak sedmi testirani, pozivi k odzivu
04. 12. 2024 13.50Testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je glavni povzročitelj raka želodca, se je v ZD Ljubljana doslej udeležilo 2598 posameznikov. Okužbo so potrdili pri 13,8 odstotka testiranih. Vse, ki se še niso odzvali na vabilo k testiranju, spodbujajo k udeležbi. S sodelovanjem v raziskavi namreč zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'
24. 11. 2024 07.00Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Raiven po urgentni operaciji: Zgodba, ki je bila zame zelo travmatična
08. 10. 2024 14.24Po tem ko je prestala urgentno operacijo in teden dni preživela v bolnišnici, se je glasbenica Raiven vrnila na splet ter na svojem Instagramovem profilu delila zgodbo, ki jo je označila za travmatično. "Jaz sem bila v totalnem šoku, nikoli v življenju nisem bila operirana, nikoli nisem bila pod splošno anestezijo," se je vsega skupaj spominjala pevka, ki je Slovenijo letos zastopala na Evroviziji.

Iskali Helicobacter pylori: 14 odstotkov pozitivnih testov
24. 09. 2024 15.21V okviru presejalnega pilotnega programa za preprečevanje raka na želodcu so v ZD Ljubljana približno 1600 pacientov že testirali na okužbo s Helicobacter pylori. Med njimi beležijo 14-odstotni delež pozitivnih rezultatov. V ZD Ljubljana in NIJZ ob tem vabijo vse, ki so prejeli vabilo za testiranje, da se nanj odzovejo.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje
18. 08. 2024 07.00Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

OnkoMan odgovarja Tini Gaber: O simptomih raka ozaveščamo vse leto
05. 08. 2024 21.13Partnerka slovenskega premierja Roberta Goloba Tina Gaber je v svojem prvem podkastu med drugim spregovorila o težavah slovenskega zdravstva in opozorila na, kot je sama opazila, pomanjkanje ozaveščanja o boleznih, kot je denimo rak. Na njen komentar se je odzvalo slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan, ki poudarja, da o simptomih bolezni ljudi ozaveščajo skozi vse leto, nazadnje so pripravili tudi uspešno kampanjo o bolezni raka prebavil.

Kirurg, ki je tekel v službo: Zaradi športa se mi je nehala tresti roka
01. 08. 2024 10.02Kirurg Brane Breznikar je želel sredi osemdesetih let izboljšati svojo kondicijo, a ker ob napornem delavniku ni našel časa za to, se je odločil, da bo v službo – namesto da bi se peljal z avtomobilom – tekel. Ker mu to kmalu ni bilo dovolj, je začel še kolesariti. In ker se kot nekdanji plavalec najbolje počuti v vodi, si je zgradil bazen. Štirideset let kasneje je za njim več kot petdeset izjemno zahtevnih triatlonskih preizkušenj Ironman. 74-letnik je danes upokojenec, ki čisto vsak dan vsaj delno posveti športu.

6 nasvetov za lajšanje prebavnih težav po tradicionalni kitajski medicini
09. 07. 2024 00.15Napihnjenost, zgaga, bolečine v želodcu ali trebuhu, napenjanje, driska ali zaprtje ... To so najpogostejše težave, ki se pojavijo, ko so v telesu oslabljeni prebavni procesi. S tradicionalno kitajsko medicino si lahko občutno izboljšate zdravje in počutje. Prvi korak je diagnostični pregled, ki ga Hiša TKM nudi brezplačno.

Kaja je prva oseba, ki so ji v Sloveniji preventivno odstranili želodec
23. 06. 2024 16.45"Zakaj bi vse življenje živela v strahu, če pa lahko nastanek raka z operacijo preprečiš?" Po smrti očeta je vedela, da ima v resnici le eno izbiro. Vedela je, da v nasprotnem primeru ne bo mirna. Po očetu je namreč podedovala redko genetsko mutacijo, ki v 80 odstotkih povzroči nastanek difuznega raka želodca. V Sloveniji preventivne odstranitve želodca sicer pred njo še niso izvedli, a zaupala je kirurgu, ki je nalogo nato tudi uspešno opravil. Njeno življenje se je zdaj obrnilo na glavo. "To je nek nov način življenja, na katerega se bo treba navaditi," pravi. Vendar pa svoje odločitve ne obžaluje.

Bronja Žakelj: Belo še vedno perem na devetdeset
13. 06. 2024 07.01Ko je bila stara 14 let, je izgubila mamo. Ko jih je štela 23, se je smrtno ponesrečil njen mlajši brat Rok. Pri 29 letih je odšla babica. Izbojevala je dve naporni, kruti bitki z rakom. Se ločila od partnerja, s katerim imata dva otroka. Bronja Žakelj je preživela vse to. O svojih težkih preizkušnjah, ki jih je preveč za eno življenje, je napisala izjemno uspešno knjigo Belo se pere na devetdeset. Zdaj po njeni življenjski zgodbi snemajo film.

Mirela Lapanović o grozoviti izkušnji v srbskem šovu: Produkcija je vse utišala
11. 06. 2024 12.50Leta 2015 je zmagala v zadnjem slovenskem Big Brotherju in s svojim nastopom v šovu dvigovala prah ter hkrati navduševala gledalce. Čeprav so se nekateri nad njo zgražali, je na koncu zmagala in domov odnesla 50 tisoč evrov. Mirela Lapanović je udeleženka šova, ki se je Slovencem zagotovo vtisnila v spomin. Kasneje je še nekaj let živela pod budnim očesom javnosti, nato pa povsem potihnila in izginila. Tudi njena družbena omrežja niso bila več, kar so bila prej. Kaj se je zgodilo? Po Big Brotherju je sodelovala še v srbskem šovu Parovi, kjer pa jo je čakala usoda, ki si je ne želi nobena ženska. Zdaj je prvič spregovorila o izkušnji, ki jo je za večno zaznamovala.

BLOG: Kako izboljšati absorpcijo hranil?
21. 04. 2024 07.00Absorpcija hranil je ključnega pomena za naše zdravje, saj omogoča, da telo dobi vsa potrebna hranila – vitamine, minerale in druge pomembne snovi za optimalno delovanje. V tem članku si lahko preberete, kako lahko izboljšamo proces absorpcije hranil, ki je temelj za naše dobro počutje in vsesplošno zdravje.

Vpliv pandemije izginja, telesna pripravljenosti otrok se izboljšuje
17. 04. 2024 16.24Telesna pripravljenost in prekomerna prehranjenost otrok sta se po podatkih za leto 2022 začeli počasi vračati k vrednostim pred pandemijo covida-19, kažejo posodobljeni podatki NIJZ o zdravju prebivalcev v občinah. Na splošno je bilo v letu 2022 kazalnikov izboljšanja več kot tistih, ki so se poslabšali. Še naprej narašča bolniška odsotnost.

Kdo je zmagal na podelitvi country glasbenih nagrad CMT?
08. 04. 2024 12.58V teksaškem mestu Austin so podelili glasbene nagrade najboljšim country izvajalcem. Voditeljica prireditve je bila pevka Kelsea Ballerini, ki je bila tudi med nominiranci, s po tremi nominacijami pa so na podelitev čakali še Cody Johnson, Jelly Roll, Lainey Wilson in Megan Moroney. Na podelitvi so se spomnili tudi pokojnega pevca Tobyja Keitha, ki je februarja izgubil boj z rakom želodca.

Odzovite se na presejalni pilotni program za odkrivanje raka na želodcu
05. 04. 2024 14.19Pred svetovnim dnevom zdravja je strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič vse, ki so jih vabili k sodelovanju v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu, povabila, naj se na vabilo odzovejo. Pojasnila je, da so vabilo poslali 6200 zavarovancem, starim med 30 in 34 let, in uspešno pridobili odziv 1600 pacientov.

Siamski dvojčici kljubovali zdravnikom, ena se je tudi poročila
01. 04. 2024 17.24Siamski dvojčici in zvezdnici resničnostne serije na TLC-ju, Abby in Brittany Hensel, sta ponovno srečni. Abby, levorojena dvojčica, se je namreč leta 2021 poročila z Joshem Bowlingom, medicinskim bratom in veteranom ameriške vojske.

ZD Ljubljana s presejalnim programom za zmanjšanje možnosti nastanka raka na želodcu
05. 03. 2024 13.26Ob slovenskem tednu boja proti raku je ZD Ljubljana pozval povabljene paciente, stare od 30 do 34 let, k udeležbi v presejalnem pilotnem programu za odkrivanje raka na želodcu. Zdravljenje v primeru okužbe s Helicobacter pylori lahko namreč v do 89 odstotkih zmanjša možnost nastanka raka.

'Ni primerno, da je želodec vreden manj kot avto nemškega proizvajalca'
23. 02. 2024 19.27Koliko je vredno človeško življenje, se postavlja vprašanje po odmevnem razkritju dveh zdravniških napak in priznanju obeh zdravstvenih ustanov, kjer so zamenjali tkiva dveh pacientov in ju posledično napačno zdravili. Jasno je, da denar ne more nadomestiti škode ali povrniti življenja, ni pa to razlog za nizke odškodnine, ob tem opozarja strokovnjak za medicinsko pravo David Sluga.

Dve hudi napaki: ali varnostni vzvodi v zdravstvu delujejo?
22. 02. 2024 19.20Po javnem razkritju dveh hudih napak v zdravstvu, ki ju odgovorni niso prijavili na pristojno ministrstvo, čeprav bi to morali storiti v 48 urah, je vse več vprašanj. Koliko tovrstnih napak se še zgodi, ki pa nikoli ne pridejo v javnost? Preglednega registra zdravniških napak in učinkovitega sistema, ki bi urejal področje kakovosti in varnosti, Slovenija namreč nima. Na ministrstvu sicer zbirajo število t. i. varnostnih incidentov, zakonodajo na tem področju pa šele pripravljajo. "Tako slabo, kot je v zdravstvu danes, ni bilo še nikoli," pa ocenjuje predsednik Komisije za medicinsko etiko Božidar Voljč.

Obsežno operirali bolnika, ki raka prostate ni imel. Inštitut prevzema odgovornost
21. 02. 2024 11.00Minuli teden je prah dvignil primer, ko so bolniku, ki raka ni imel, odstranili želodec. A kot kaže, ne gre za prvi takšen incident. Na Inštitutu za patologijo Medicinske fakultete na ljubljanski univerzi so maja 2023 napačno diagnosticirali raka na prostati in pacienta operirali obsežneje, kot bi ga sicer. Inštitut za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani je za napako prevzel celotno odgovornost. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje pa meni, da skrb za kakovostno obravnavo v naših zdravstvenih zavodih, ki se pojavlja med pacienti, ni potrebna.

Kakšno odškodnino lahko pričakuje pacient, ki je ostal brez želodca?
19. 02. 2024 19.10Kakšno odškodnino lahko pričakuje pacient, ki so mu zaradi zamenjave vzorcev tkiva v zasebnem medicinskem centru Barsos novembra na Onkološkem inštitutu odstranili zdrav želodec? Medtem ko njegov odvetnik pričakovanega zneska še ne razkriva, je dolgoletni poznavalec odškodninskega prava v medicini, odvetnik Bernard Zupanc, prepričan, da povračilo škode ne bo milijonsko. Pa čeprav je pacient, kot smo razkrili, komaj v poznih štiridesetih, nikoli več ne bo imel povsem normalnega življenja. Kaj pa odškodnina za drugega pacienta, ki je bil zaradi napake prikrajšan za zdravljenje hudega raka? Jo bo sploh dobil?

Kakšno je življenje brez želodca?
18. 02. 2024 18.30Potem, ko so zaradi zamenjave vzorcev v kliniki Barsos na Onkološkem inštitutu želodec odstranili napačnemu pacientu, je vse več vprašanj o posledicah te hude medicinske napake. Tudi, kakšno je življenje brez želodca, enega pomembnejših organov v prebavni verigi. Ali bolnik brez želodca sploh še lahko je, kot je prej? Potrebne so prilagoditve, pojasnjuje klinični dietetik.

Odstranitev želodca: po razkritju hude napake več vprašanj kot odgovorov
17. 02. 2024 18.27Po javnem razkritju hude zdravniške napake, ko so zaradi zamenjave vzorcev tkiv na Onkološkem inštitutu v Ljubljani želodec odstranili napačnemu bolniku, še vedno ostaja neodgovorjenih veliko vprašanj. Poleg ključnega, kako so v Medicinskem centru Barsos, kjer so opravili analizo, zamenjali vzorce, se zastavlja tudi vprašanje, zakaj je Barsos Ministrstvo za zdravje o napaki obvestil šele dan po prvih novinarskih vprašanjih in kar dva tedna po tem, ko je bilo potrjeno, da so operirali napačnega bolnika. Pa bi morda napako lahko še pred operacijo zaznali tudi na Onkološkem inštitutu?

Odvetnik bolnika, ki so mu odstranili želodec: Ne moremo si predstavljati šoka
16. 02. 2024 11.00Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, in mu želodec tudi odstranili. A kot kaže, se je zgodila huda napaka, ker naj bi zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal tkivna vzorca dveh pacientov. Tako so operirali pacienta, ki raka sploh ni imel. Njegov odvetnik je povedal, da si ne moremo predstavljati, kakšen šok je doživel njegov klient. Poudaril je, da je šlo za zdravniško napako in da želijo razčistiti, kdo bo nosil odgovornost.

Kako so ugotovili, da so želodec odstranili napačnemu bolniku?
16. 02. 2024 15.30Predstavniki Medicinskega centra Barsos, Inštituta za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani ter Onkološkega inštituta Ljubljana so pojasnili, kako je prišlo do zamenjave vzorcev tkiv, zaradi česar so napačnemu bolniku odstranili želodec. Da je prišlo do zamenjave vzorcev, so ugotovili po operaciji, ko so opazili, da odstranjena tkiva niso rakava. Do zamenjave je prišlo v Barsosu. Kakšna je bila celotna bolnikova pot?