željko cigler

Nadomestilo poslanske plače odobrili 37 nekdanjim poslancem, prejema ga še 27
17. 06. 2022 16.42Po izteku mandata imajo nekdanji poslanci pravico do nadomestila v višini 80 odstotkov zadnje plače za največ pol leta. Nadomestilo je bilo odobreno 37 poslancem osmega sklica DZ, je razvidno s spletne strani DZ. Zdaj ga sicer prejema le še 27 nekdanjih poslancev, nekateri so se namreč na novo zaposlili in jim tako nadomestilo ne pripada več.

Soočenje o zdravstvu: so predstavniki strank pravilno navajali podatke?
13. 04. 2022 06.00Po tretjem predvolilnem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki so preverjali resničnost izjav. Tokrat so se soočili: Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

KUL z vloženim predlogom za posvetovalni referendum zadržal namero SDS
06. 04. 2022 08.16Potem ko je odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino ob obstrukciji opozicije sprejel predlog odloka o preoblikovanju zasebne novomeške fakultete za industrijski inženiring v javni zavod, pa so poslanci strank KUL na pobudo Levice z vloženim predlogom za posvetovalni referendum vsaj začasno zadržali to namero koalicije. Odločanje o odloku je preloženo, dokler se poslanci ne bodo izrekli o predlogu za referendum.

Levica o izhodu Tomićeve: Nismo našli skupnega imenovalca
20. 01. 2022 17.57Vodja poslancev Levice, Matej T. Vatovec, je danes še v živo komentiral izstope poslancev Levice v zadnjih dneh. Kot je pojasnil, je stranka v fazi zaključevanja evidentiranja kandidatov, nekateri poslanci pa nimajo poravnanih vseh obveznosti. S poslanko Violeto Tomić pa po njegovih besedah pri nekaterih stališčih niso našli skupnega imenovalca.

Tomićeva o izstopu iz Levice: Stranka je daleč od tega, kar smo na začetku gradili
19. 01. 2022 16.16Najprej je sporočila, da na aprilskih volitvah na listi Levice ne bo kandidirala, zdaj je Violeta Tomić potrdila tudi, da izstopa iz stranke. "Stranka Levica je daleč od tega, kar smo na začetku gradili," je za 24ur.com o razlogih za izstop iz stranke povedala Tomićeva. V stranki Levici pa, da se je izvršni odbor ob sestavljanju kandidatne liste za državnozborske volitve odločil, da Tomićeve letos ne bo kandidiral v okraju Ljubljana-Center. "Povabili smo jo na sestanek, na katerem bi se pogovorili o možnosti kandidiranja v drugem okraju, a ga je zavrnila. Tako odločitev smo sprejeli zaradi delne izgube zaupanja v zadnjem času in nekaterih vsebinskih razhajanj," so pojasnili.

Odbor DZ za infrastrukturo zavrnil predlog zakona o sanaciji Celjske kotline
12. 01. 2022 23.05Člani odbora DZ za infrastrukturo so zavrnili predlog zakona o sanaciji Celjske kotline, ki ga je lani oktobra v parlamentarno obravnavo vložila nepovezana poslanka Janja Sluga. Člani odbora iz vrst opozicije so menili, da je zakon prvi korak pri reševanju degradiranih območij, koalicija pa je vztrajala pri pripravi sistemskega zakona.

Poslanec Levice Željko Cigler prestopil v poslansko skupino SD
12. 01. 2022 17.32Dosedanji poslanec Levice Željko Cigler je prestopil v poslansko skupino Socialnih demokratov. Kot so zapisali v stranki SD, gre za osebno odločitev poslanca. Po prestopu ima Levica v DZ skupaj sedem poslanskih mest, stranka SD pa 13.

Levica za razrešitev Dimičeve s položaja predsednice odbora za izobraževanje
06. 12. 2021 12.32Predsednik DZ Zorčič je odločil, da na rednem decembrskem zasedanju ne bodo obravnavali predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). Kot je v izjavi za javnost dejala predsedujoča odboru Iva Dimic, ki ji opozicija očita številne nepravilnosti pri vodenju petkove seje, so se poslanci opozicije, predvsem Levice, na seji po njenih besedah neprimerno obnašali in zanalašč zavlačevali, da bi bila ta zaključena brez epiloga. Iz Levice so sicer nato sporočili, da jim je uspelo, da so s proceduralnim zavlačevanjem blokirali sejo in da jim je tako tokrat uspelo ustaviti "poskus kadrovanja SDS in lokanih šerifov v javnih šolah."

Odbor DZ za zdravstvo s strokovnjaki pozval k cepljenju
17. 09. 2021 06.16Člani odbora DZ za zdravstvo so razpravljali o pomenu precepljenosti v boju z novim koronavirusom. S strokovnjaki so državljane pozvali k cepljenju, za katerega se sicer od pogoja PCT odloča vse več ljudi. Med njimi veliko mladih, zato so danes poudarili vprašanje, kako doseči tudi starejše in ranljive. Opozicija poudarja odgovornost vlade.

Za starše, ki pripeljejo otroka v vrtec ali razrede prve triade, pogoj PCT ne velja
23. 08. 2021 11.03Vlada RS je na dopisni seji odločila, da za starše in druge osebe, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka v vrtec, v prve tri razrede osnovne šole, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, izjemoma ne velja pogoj PCT. Obvezno pa je nošenje zaščitne maske in upoštevanje vseh drugih preventivnih ukrepov. Za vse druge prihode staršev v vrtec ali šolo (na primer ob uvajanju otroka - novinca v vrtec, na pogovorne urice in roditeljske sestanke) pa vselej velja tudi pogoj PCT.

Opozicija: Kustečeva je ena najbolj neodgovornih ministric v zgodovini Slovenije
16. 08. 2021 11.47Le še dva tedna nas ločita do začetka novega šolskega leta, stroka pa še vedno nima odgovorov na številna odprta vprašanja. Direktor NIJZ je napovedal, da bodo učenci in dijaki 1. septembra zagotovo sedli v šolske klopi, ni pa nujno, da bodo tam tudi ostali. V opoziciji so zaradi "kaotičnega stanja pred začetkom novega šolskega leta" vložili zahtevo za sklic nujne seje Odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predsednika vlade pozivajo, naj nemudoma odgovori na vprašanje, kako si predstavlja pouk v naslednjem šolskem letu, Kustečevo pa so označili za "ministrico, ki je ni", zato je na nujno sejo tudi ne bodo povabili.

Zališanja stroke: Epidemiologi premalo slišani pri odločitvah o upravljanju epidemije
02. 07. 2021 06.33Opozicijska preiskovalna komisija, ki se ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19, je začela zaslišanja. Epidemiolog in nekdanji direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen je pred komisijo nastopil kot izvedenec in ocenil, da so bili nekateri omejevalni ukrepi neprimerni. Epidemiologa Mario Fafangel in Maja Sočan sta članom komisije pojasnila, da sta odstopila zato ker so imeli epidemiologi premalo besede pri odločitvah o upravljanju epidemije. Nekdanja vodja skupine Bojana Beović pa je pojasnjevala, katere ukrepe za omejevanje epidemije je skupina predlagala.

DZ potrdil Marjana Dikaučiča za ministra za pravosodje
15. 06. 2021 06.24Poslanci so z 44 glasovi za in 41 proti Marjana Dikaučiča izglasovali za novega pravosodnega ministra. Ta je za potrditev potreboval navadno večino glasov poslancev. Pravzaprav do konca glasovanja ni bilo znano, ali bo koalicija uspela zbrati glas za več za večino. Trije poslanci Desusa, to so Ivan Hršak, Branko Simonovič in Franc Jurša, na koncu niso glasovali. V opozicijskih vrstah oziroma v vrstah nepovezanih poslancev pa sta izstopali dve imeni. SD-jev Samo Bevk in nepovezani Branislav Rajić, ki ga danes v parlament sploh ni bilo. Kot je Dikaučič dejal po potrditvi, se zaveda podeljene odgovornosti.

Janša bo 2. julija zaslišan pred Pavšičevo parlamentarno komisijo
15. 06. 2021 16.33Poslanec LMŠ Robert Pavšič je za petek, 2. julija, ob 14. uri sklical prvo sejo Preiskovalne komisije o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19. Na njej bo zaslišan tudi premier Janez Janša.

Dikaučiču zelena luč na pristojnem odboru DZ
10. 06. 2021 09.08Kandidat za pravosodnega ministra Marjan Dikaučič je dobil odobritev matičnega odbora za pravosodje. Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je ocenilo sedem članov odbora, proti jih je bilo šest. O imenovanju kandidata za ministra se mora izreči še državni zbor. Dikaučič sicer pravi, da se bo kot minister posebej zavzemal za avtonomijo pravosodja. Zapletov z imenovanjem delegiranih tožilcev pa ne komentira.

Del opozicije na odboru DZ ni uspel s predlogom za odstop Kustečeve
26. 04. 2021 18.57Odbor DZ za izobraževanje ni pozval ministrice za izobraževanje Simone Kustec k odstopu, kot so v zahtevi za sklic nujne seje odbora želeli v LMŠ, SD, SAB in Levici. Za sklep, s katerim bi jo pozvali k odstopu, je glasovalo sedem članov, proti pa osem.

Razširili obseg parlamentarne preiskave glede ukrepanja vlade v epidemiji
29. 03. 2021 15.18DZ je razširil obseg parlamentarne preiskave ustreznosti ukrepov v času epidemije covida-19. Po novem bo komisija, ki je bila na zahtevo LMŠ, SD, Levice in SAB ustanovljena 27. oktobra, lahko preiskovala tudi ukrepanje po tem datumu. Komisija je razširitev predlagala, saj po njihovem opozorilu vladno upravljanje z epidemijo še zdaleč ni zaključeno.

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje
15. 03. 2021 06.10Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.

Janez Poklukar je novi minister za zdravje
23. 02. 2021 06.34DZ je s 50 glasovi za in 31 proti podprl imenovanje Janeza Poklukarja za ministra za zdravje. Podprli so ga v SDS, SMC, NSi, SNS, pa tudi poslanca narodnih skupnosti in večina poslanske skupine DeSUS. Poslanec DeSUS Jurij Lep se je namreč glasovanja vzdržal. Prav tako so se glasovanja vzdržali v SAB, proti pa so glasovali v LMŠ, SD in Levici. 42-letni zdravnik je postal 18. minister za zdravje doslej in tretji v tej vladi.

Opozicija zahteva sproščanje ukrepov v izobraževanju
18. 12. 2020 11.13V soboto se sproščajo nekateri ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa, med katerimi pa ni odprtja izobraževalnih ustanov. Politika zdajšnje vlade je na tem področju neučinkovita, pravi opozicija, ki zahteva odprtje šol.

Kustečeva: Predlog zakona je spisan v prid otrokom
15. 12. 2020 12.27Predlog zakona o otrocih s čustvenimi težavami in motnjami v šolstvu, ki se ga je lotil DZ, predvideva preventivo ter določa pomoč otrokom od ugotovljene težave naprej. Podporo predlogu, o katerem bodo glasovali v četrtek, so napovedale vse poslanske skupine.

Obravnava otrok s čustvenimi in vedenjskimi težavami: nova ureditev delovanja vzgojnih zavodov
01. 12. 2020 18.17Odbor za izobraževanje je podprl predlog zakona o obravnavi otrok s čustvenimi in vedenjskimi težavami, ki na novo ureja delovanje vzgojnih zavodov, ki bodo po novem delovali kot strokovni centri. Nov zakon je potreben, saj je trenutna ureditev zastarela, je ob tem dejala ministrica Kustečeva.

Komisijo, ki bo preiskovala ukrepe Janševe vlade, bo vodil Pavšič
20. 11. 2020 11.43Državni zbor je s 83 glasovi za in nobenim proti sprejel sklep o imenovanju predsednika, podpredsednika, članov in namestnikov članov parlamentarne preiskovalne komisije, ki bo na zahtevo opozicije preiskovala ukrepanje vlade Janeza Janše v epidemiji. Preiskavo bo vodil poslanec LMŠ Robert Pavšič.

Topel obrok med šolanjem na daljavo le za socialno ogrožene
12. 11. 2020 19.02Na odboru za izobraževanje so koalicijske stranke zavrnile predlog opozicijskih strank, da bi v času šolanja na daljavo do toplega obroka bili upravičeni vsi osnovnošolci, ki bi se nanj prijavili. Namesto tega bo vlada brezplačni topel obrok omogočila le socialno ogroženim učencem in dijakom.

Pavšič predlagan za predsednika parlamentarne komisije, ki bo preiskovala ukrepanje v epidemiji
12. 11. 2020 17.14Mandatno-volilna komisija je državnemu zboru poslala predlog sklepa o imenovanju predsednika, podpredsednika, članov in namestnikov članov parlamentarne preiskovalne komisije, ki bo na zahtevo opozicije preiskovala ukrepanje vlade Janeza Janše v epidemiji. Preiskavo bo po predlogu MVK vodil poslanec LMŠ Robert Pavšič.

Ukrepanje Janševe vlade ob epidemiji: DZ odredil parlamentarno preiskavo
27. 10. 2020 19.30DZ je na zahtevo LMŠ, Levice, SD in SAB odredil parlamentarno preiskavo za ugotovitev dejanskega stanja in morebitne politične odgovornosti pri ukrepih, povezanih z epidemijo in blaženjem njenih posledic. Preiskava zajema čas vlade Janeza Janše, medtem ko na zahtevo koalicije že poteka preiskava, ki zajema tudi ukrepanje pred tem.

Erbežnik ni prepričal poslancev, iskanje ustavnega sodnika se nadaljuje
21. 10. 2020 13.51Čeprav so mu - podobno kot junija Andražu Teršku - napovedovali izvolitev, tudi drugi kandidat za ustavnega sodnika Anže Erbežnik v državnem zboru ni dobil dovolj glasov. Kot primernega ga vidi 44 poslancev, proti jih je bilo 35. Žogica se tako znova vrača k predsedniku republike Borutu Pahorju. Brez zadostne podpore je ostala tudi kandidatka za viceguvernerko Banke Slovenije Arjana Brezigar Masten.

Civilna iniciativa: Občina ne sme biti odvisna od Salonita
16. 10. 2020 13.16Pogodba med občino Kanal ob Soči in Salonitom Anhovo o opravljanju storitev na vodarni Močila je po oceni civilne iniciative Danes sporna, saj občini ne omogoča infrastrukturne neodvisnosti od Salonita. V civilni iniciativi namreč menijo, da bi morala biti oskrba pitne vode neodvisna od zasebnih podjetij. Člani matičnega odbora DZ pa so vlado medtem pozvali, naj preveri razpoložljiva evropska sredstva za zagotovitev pitne vode v Kanalu ob Soči.

Potrdili predlog novele zakona o varstvu okolja
06. 10. 2020 21.01Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je potrdil predlog novele zakona o varstvu okolja, ki med drugim daje podlago za ureditev ravnanja z odpadno embalažo od prihodnjega leta naprej.

Novela zakona o obrambi potrjena, Tonin: Vojake čaka bolj gotova prihodnost
29. 09. 2020 20.35Državni zbor je potrdil novelo zakona o obrambi, ki bo po zagotovilih predlagateljev z ministrstva za obrambo predvsem izboljšala položaj vojakov po 45. letu. Podprli so jo v koaliciji ter opozicijskih SD, SNS in SAB, pa tudi manjšinska poslanca. V LMŠ so bili vzdržani, proti pa je bila le Levica. DZ je opravil tudi razpravo o zakonu, ki predvideva 780-milijonsko investicijo v Slovensko vojsko med letoma 2021 in 2026, a zaradi predloga za posvetovalni referendum o njem še ni odločal.