žabe

Upanje za ogroženo vrsto: po reševalni misiji se je izleglo več kot 30 žabic
03. 02. 2025 11.09V londonskem živalskem vrtu se je po dramatični, več kot 11.200 kilometrov dolgi reševalni misiji izleglo več kot 30 ogroženih žabic. Gre za Darwinovo žabo, ki je poimenovana po Charlesu Darwinu in se, potem ko je njen življenjski prostor začela zavzemati gliva chytrid, sooča z izumrtjem.

Nato: Rusija je poskušala ubiti direktorja Rheinmetalla
29. 01. 2025 15.07Višji uradnik Nata je za časnik Politico potrdil, da organizacija razpolaga z zanesljivimi informacijam, da je Rusija načrtovala umor Armina Pappergerja, direktorja največjega evropskega proizvajalca orožja Rheinmetall. Šlo je za del širšega načrta, pri katerem naj bi ruske tajne službe poskušale ubiti več direktorjev evropskih orožarskih podjetij, vse skupaj pa so preprečile ameriške in nemške varnostne službe.

Oblak, zrezek, žaba: v čem vse ljudje vidijo podobo Trumpa?
22. 01. 2025 09.54Podobo Donalda Trumpa pozna skorajda vsak. Prepoznavna pričeska, drža, dolga rdeča kravata, ten kože in kretnje politika so bile večkrat tarča kritik in šal, dejstvo pa je, da so se javnosti vtisnile v spomin. Tudi zato so ljudje ob pogledu na naključne in vsakdanje stvari pričeli videvati podobnosti s Trumpom. V čem vse ljudje vidijo podobo ameriškega predsednika?

Žalujoča orka na hrbtu nosi truplo umrlega mladiča
03. 01. 2025 08.45Orka, ki je s truplom svojega mladiča na hrbtu leta 2018 preplavala več kot 1600 kilometrov, je po besedah raziskovalcev zdaj izgubila še enega mladiča. Ponovno so jo namreč opazili, kako "žaluje" in truplo mladiča nosi sabo.

Analizirali DNK psov iz Černobila in odkrili presenetljive mutacije
29. 11. 2024 09.37Nova študija, v kateri so analizirali DNK več kot 300 divjih psov, ki so živeli na območju Černobila, je pokazala, da ti psi doživljajo hitrejše evolucijske spremembe kot živali v drugih regijah. Gre za pomemben prispevek k razumevanju vpliva sevanja na živa bitja. V preteklosti so na primer ugotovili, da so žabe na območju Černobila počrnele.

Oprema za utrjevanje tal – Zanesljivi stroji za stabilne in trdne površine
20. 11. 2024 00.15Utrjevanje tal je ključno za pripravo gradbenih površin, saj zagotavlja stabilno podlago za nadaljnja dela. V podjetju URNI d.o.o. ponujamo vrhunsko opremo za utrjevanje tal, zasnovano za učinkovito in zanesljivo uporabo v različnih gradbenih okoljih. Naša oprema omogoča optimalne rezultate tudi na zahtevnih terenih in omogoča dolgo življenjsko dobo površin.

Anna Kendrick: Več let si nisem priznala, da sem v nasilni zvezi
25. 10. 2024 07.00Igralka Anna Kendrick je nedavno priznala, da ji je bilo težko prepoznati znake, da je v nasilni zvezi. 39-letna zvezdnica filmov Prava nota, Milo za drago in Računovodja je razkrila, da je bila sedem let v zvezi, v kateri je njen nekdanji partner sčasoma postal nasilen. Kot je povedala, je najprej predvidevala, da je vzrok težav ona, a je nato spoznala, da težava tiči v njem.

Gradnja podhoda za žabe bo za 16 mesecev zaprla cesto
23. 10. 2024 18.35Prebivalci Radenskega polja pri Grosuplju so na nogah. Država in občina namreč nameravata obnoviti cesto Mlačevo–Rašica, pod njo pa zgraditi koridor za prehajanje žab. Biologi sicer pojasnjujejo, da podobne projekte izvajajo širom po Evropi, toda zaradi del bo cesta zaprta kar 16 mesecev, opozarjajo ogorčeni domačini.

Jure Pavlič do drugega mesta v najboljši peterici
11. 06. 2024 22.15Tekmovalci so morali poustvariti jed, ki jo je posebej za tokratni izziv skreiral sodnik Mojmir Šiftar. Jure Pavlič je presenetil s postavitvijo, krožnik pa je bil po okusih identičen originalu in tako vreden mesta v najboljši peterici kuharjev letošnje sezone.

Karneval v Cerknici odplaknil dež, v Cerknem Pusta obsodili na smrt
11. 02. 2024 07.14Deževno vreme je okrnilo karnevalsko dogajanje na pustno nedeljo. V Cerknici so tako odpovedali tradicionalno karnevalsko povorko po ulicah, kljub temu so se nekatere maske predstavile na zabavi v prireditvenem šotoru. Na Ptuju pa so zaradi vremena skrajšali traso povorke. V Cerknem so prebrali obtožnico Pustu, ki je znova kriv za vse, kar se je slabega zgodilo v preteklem letu.

Od zime so močnejši, bodo tudi od dežja?
09. 02. 2024 14.12Organizatorji letošnjih pustnih povork zaskrbljeno zrejo v nebo. To je večinoma že posivelo, oblaki pa bodo iz dneva v dan postajali težji, dokler ne bodo prav ob koncu tedna na zemljo spustili debelih dežnih kapelj. Če bo teh preveč, bodo ponekod karnevalske povorke žal odpadle oziroma bodo potekale v okrnjeni izvedbi. Ponekod, na primer v Cerknici, bodo o tem odločili šele v zadnjem trenutku. Škoromati bodo ranljivo opremo skušali zaščiti s polivinilom, na Hrušici pri Jesenicah pa nameravajo nostalgična 80. leta obuditi ne glede na vreme.

Slovenci ubranili zlato iz Vikersunda in ostajajo najboljši 'letalci' na svetu
28. 01. 2024 15.55Slovenski smučarski skakalci Lovro Kos, Peter Prevc, Domen Prevc in Timi Zajc so premočno zmagali na ekipni tekmi svetovnega prvenstva v poletih na Kulmu in s tem ubranili zlato medaljo iz Vikersunda 2022. Srebrno odličje je osvojila avstrijska reprezentanca, bron pa Nemčija. Pred dvema letoma na SP v Vikersundu je bil Zajc srebrn, na ekipni tekmi pa so Slovenci osvojili naslov.

Grindavik nemočen pred silo narave: če vulkan izbruhne, bo mesto izbrisano
17. 11. 2023 20.04Potresna dejavnost na Islandiji se je upočasnila, vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da to še ne pomeni, da bi bilo območje varno. Iz nekaterih razpok, ki so nastale po tisočerih potresih, se še vedno dviguje para. Tudi tla se še niso umirila. Strokovnjaki se sicer ne morejo zediniti, kdaj natančno bi vulkan lahko izbruhnil. Evakuirano mesto Grindavik bi bilo tako lahko z obličja Zemlje izbrisano že v naslednjih nekaj dneh, a če vulkan tudi čez 10 dni še ne bo izbruhnil, se po besedah profesorice Kristina Jonsdottir verjetnost za katastrofo močno zmanjša. Na najnevarnejšem rdečem območju v mestu je sicer soseska zaradi kopičenja magme pod površjem poniknila za skoraj en meter.

Iz Grindavika rešili 15.000 piščancev, 53 mačk, tudi konje in žabe
16. 11. 2023 09.13Polotok na jugozahodu Islandije bi se lahko še desetletja soočal z vulkansko nestabilnostjo, opozarja islandski meteorološki urad (IMO). Iz majhnega ribiškega mesteca Grindavik, ki se vsak dan pogrezne za štiri centimetre, so zaradi številnih potresov in strahu pred bližajočim se izbruhom evakuirali 4000 prebivalcev. Dobrodelne organizacije in zavetišča pa so na pomoč priskočila tudi izgubljenim ali pozabljenim živalim v mestu. Do sedaj so rešili že 289 živali, prav tako pa so na pomoč priskočili tudi piščančji farmi s 15.000 piščanci. Strokovnjake je medtem šokirala ugotovitev, da magma globoko pod zemljo lomi kamnino in ustvarja podzemne tunele.

Tragedija, o kateri se ni pisalo: pred 60 leti v Slavino treščil 'Thunderjet'
23. 07. 2023 07.00Bil je torek, 28. maj, nekaj minut pred poldnevom in nebo je grmelo. Učiteljica v Osnovni šoli Slavina je zaradi slabega vremena učence uro prej spustila od pouka. Nekje zgoraj med oblaki se je medtem vodnik Rajković v lovcu F-84G 'Thunderjet' boril z neobvladljivimi silami, lažnimi občutki in vse bolj nemirnimi instrumenti letala. Gešparinov Aleksander je pred šolo bral Pionirski list, Brkinova Marija, Roželova Ivanka in Šurkleva Marija iz sosednje vasi Selce so pred nevihto hitele domov mimo Grgačeve hiše. Z neba se je utrgal kovinski blisk in z vso silo trčil v sosednjo Gešparinovo hišo. Marija se je pobrala in močno ožgana s prijateljicami stekla v vas, kjer še danes pretresa živ spomin na leto 1963.

Ruski otroci se številk učijo s štetjem strelnih ran
04. 06. 2023 10.40Vojna v Ukrajini je spremenila tudi življenje v Rusiji. Tudi otrokom. Ruska vlada je namreč invaziji in svojim vojaškim željam prilagodila učne načrte v osnovnih in srednjih šolah. Otroci se tako učijo, da "na zahodu živijo sami nepridipravi", pri matematiki pa se štetja učijo s pomočjo 'strelnih ran', narisanih na truplih.

Potomci nadaljujejo poslanstvo: Sin hranil aligatorja, vnukinja gledala
29. 05. 2023 10.01Otroka in zdaj že vnukinja pokojnega zoologa Steva Irwina gredo po očetovih oziroma dedkovih stopinjah. Njegov sin Robert je pred kratkim delil video, na katerem hrani aligatorko Daisy, ob njem pa jr še njegova sestra Bindi z dveletno hčerko Grace Warrior. Lovec na krokodile je bil eden najbolj znanih zoologov in ljubiteljev živali, ki je imel tudi svojo televizijsko oddajo. Umrl je leta 2006, ko ga je med potapljanjem na Velikem koralnem grebenu v prsni koš pičil skat.

Na cesti pogine tudi polovica lokalne populacije dvoživk
14. 03. 2023 09.38Toplejši večeri so prebudili dvoživke, ki spomladi zapustijo svoja prezimovališča in se napotijo proti vodam, kjer bodo odložile nov zarod. A prečkanje ceste je za številne lahko usodno. Pod avtomobilskimi kolesi namreč pogine tudi polovica lokalnih populacij. Prostovoljci se zato že zbirajo in pomagajo koristnim dvoživkam varno prečkati ceste.

Boj za prihodnost največje žabe na svetu – goliatke
26. 02. 2023 13.13Žaba goliatka je največja žaba na svetu, ki je na robu izumrtja. Kamerunski okoljevarstvenik Cedrick Fogwan se s posebnim projektom trudi, da bi 250 milijonov let stara živalska vrsta preživela.

Oživljanje po smrti? 200.000 evrov za ohranitev telesa, 60.000 za možgane
12. 02. 2023 12.39Berlinski startup Tomorrow Biostasis se osredotoča na kriokonzervacijo ljudi v upanju, da bi jih lahko sčasoma po smrti spet obudili. Hranili naj bi že trupla približno 10 umrlih, še na stotine pa naj bi jih želelo na čakalni seznam. A čeprav so si ljudje od nekdaj želeli premagati smrt, etičnih vprašanj nikakor ne manjka. Pa tudi znanost, ki bi jo za to potrebovali, je danes bolj kot realnost – znanstvena fantastika.

Krajane Mlake pri Kranju moti smrad po zažganem kebabu
02. 02. 2023 18.45Če je prednost majhnih naselij to, da lahko ljudje, ki tam živijo, uživajo v mirnem življenju in neokrnjeni naravi, se prebivalci Mlake pri Kranju s tem verjetno ne strinjajo. Pravijo, da jih moti mesnopredelovalni obrat, iz katerega prihaja smrad, številni ventilacijski sistemi, s katerimi je obrat opremljen, pa povzročajo neznosen hrup.

Torbica iz krokodilje kože znova odprla razpravo o nezakoniti trgovini
04. 08. 2022 10.42V londonskem živalskem vrtu ZSL nimajo živih siamskih krokodilov, saj jih je po vsem svetu ostalo le med 500 in 1000. Imajo pa torbico iz kože te vrste krokodila, ki so jo mejne oblasti Združenega kraljestva zasegle in jo predale živalskemu vrtu. Čeprav je torbica na ogled že zadnjih nekaj let, pa je nedavna objava njene fotografije na družbenem omrežju sprožila ponovno zanimanje za nezakonito trgovino.

Med 224 novimi vrstami tudi opica z belimi obroči okrog oči
26. 01. 2022 13.37Opica z belimi obroči okrog oči je med 224 novimi vrstami, ki so jih identificirali na širšem območju regije Mekong, piše v najnovejšem poročilu Svetovnega sklada za divje živali (WWF). Poročilo naravovarstvene skupine, objavljeno v sredo, poudarja potrebo po zaščiti bogate biotske raznovrstnosti in habitatov v regiji, ki vključuje Vietnam, Kambodžo, Laos, Tajsko in Mjanmar.

Normalna nedostojnost in skuhana žaba, ki ničesar ne razume
14. 11. 2021 13.17Družba, zašli smo. Saj to je že vsem jasno, kajne? Ali nam je jasno ali nam ni? Sprašujem se, ker je zadnje čase normalno vse, kar nekoč ni bilo normalno. In mislim, da ima prav tisti, ki je pred letom in pol zapisal, da moramo imeti "močan glas za skupno dobro, glas vsakega posameznika proti hujskaštvu, ustvarjanju dodatnih izrednih razmer in neodgovornemu početju". Ja, premier ima prav!

Barceloni spodrsnilo pri Levanteju, ki se je dvakrat vrnil po zaostanku
11. 05. 2021 23.41Nogometaši Barcelone so si v tekmi 36. kroga španskega prvenstva privoščili hud zdrs na gostovanju pri Levanteju. Potem ko so ob polčasu vodili že z 2:0, so se domače žabe vrnile na 2:2. Ousmane Dembele je sicer kmalu zatem poskrbel za novo prednost Barce, ki pa je ni uspela zadržati. Končnih 3:3 je v 83. minuti postavil Sergio Leon. Atletico Madrid bo imel v sredo priložnost, da prednost pred Katalonci poviša na štiri točke.

Kljub slabemu vremenu reševanje žabic v polnem teku
05. 03. 2021 20.18Tudi letos po Sloveniji potekajo spomladanske akcije reševanja žabic pred avtomobili. Treba je poudariti, da se število prostovoljcev vsako leto povečuje. Takšne akcije so postale stalnica, pomoč dvoživkam pa nujno potrebna.

Le remi neučinkovitega Atletica pri Levanteju
17. 02. 2021 20.57Nogometaši Atletica iz Madrida so v zaostali tekmi španskega prvenstva le remizirali na gostovanju pri Levanteju 1:1. Domače je v vodstvo popeljal Makedonec Enis Bardhi v 17. minuti, 20 minut kasneje pa je za izenačenje in tudi končni izid poskrbel Marcos Llorente. Jan Oblak je branil vso tekmo. Kljub drugemu remiju v zadnjih treh tekmah pa Madridčani ostajajo trdno zasidrani na vrhu španskega prvenstva.

Zavetišče za eksotične živali prosi za pomoč
14. 02. 2021 20.07Kače, pajki, kuščarji in žabe. Eksotične živali so tudi pri nas priljubljeni hišni ljubljenčki, a se jih lastniki pogosto tako hitro, kot so se nad njimi navdušili, tudi naveličajo. V posebnem zavetišču na Bledu skrbijo za približno 250 takšnih živali, njihova oskrba pa stane več tisoč evrov mesečno. Zdaj iz zavetišča kličejo na pomoč. Zaradi epidemije so namreč ostali brez obeh virov financiranja – vstopnin obiskovalcev in delavnic za otroke.

Real z zmago začasno prehitel Atletico na prvem mestu
02. 01. 2021 20.33Nogometaši Reala so leto 2021 odprli zmagoslavno, potem ko so doma z 2:0 ugnali Celto iz Viga. Prvi zadetek je po asistenci Marca Asensia dosegel Lucas Vazquez, za končni rezultat pa je španski dvojec zamenjal vlogi. Villarreal je pred tem ugnal Levante (2:1), Betis in Sevilla pa sta na velikem mestnem derbiju remizirala z 1:1.

'Starodavna Sikstinska kapela': stenske poslikave prikazujejo izumrla ledenodobna bitja
06. 12. 2020 14.28Arheologi so razkrili 13 kilometrov dolgo "platno ledenodobnih živali", ki so ga leta 2017 odkrili v amazonskem gozdu v Kolumbiji, zdaj pa so znane tudi ugotovitve raziskav. Na tisoče stenskih poslikav prikazuje že izumrla bitja, kot je mastodon, lovske prizore in utrinke življenja prvih prebivalcev te regije. Gre za "starodavno Sikstinsko kapelo", eno najobsežnejših odkritij stenskih poslikav na svetu.