švedska zunanja ministrica

Zunanje ministrstvo ne izključuje prepovedi vstopa v Slovenijo za Dodika

04. 04. 2025 19.03

Zunanje ministrstvo ne izključuje možnosti, da bi Slovenija tako kot Nemčija in Avstrija predsedniku Republike Srbske Miloradu Dodiku prepovedala vstop v državo. Na ministrstvu pravijo, da pozorno spremljajo razmere v Bosni in Hercegovini in da se bodo tudi v prihodnje odzivali na razvoj dogodkov.

Rusija proti Natovim silam v Ukrajini, Zelenski: Ultimatom ne bomo popustili

18. 02. 2025 06.34

Delegaciji ZDA in Rusije sta v Rijadu razpravljali o obnovi odnosov med Moskvo in Washingtonom ter o Ukrajini, med drugim so se dogovorili, da bosta državi ponovno vzpostavili diplomatsko osebje v Washingtonu in Moskvi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je po pogovorih nastopil ostro: "Ukrajina ruskim ultimatom ni popustila pred tremi leti, ko je Moskva začela svojo obsežno invazijo, in tega ne bo naredila niti zdaj." Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je poudaril, da bi bila namestitev Natovih sil v Ukrajini za Rusijo nesprejemljiva.

Kdo bi napotil vojake v Ukrajino? Poljska proti, Slovenija in Nemčija previdni

17. 02. 2025 15.03

Po pripravljenosti britanskega premierja Keira Starmerja, da v Ukrajino v primeru konca vojne kot mirovne sile pošlje tudi britanske vojake, iz Evrope prihajajo različna stališča. Poljska vojakov ne namerava poslati, Švedska tega ne izključuje, Nemčija, Norveška in Slovenija pa menijo, da je o tem še prezgodaj govoriti. ZDA so medtem poslale svojim evropskim zaveznicam vprašalnik glede njihovega prihodnjega mirovnega angažmaja v Ukrajini.

Švedska prvič, Stoltenberg zadnjič. Z Golobom v Washington tudi Tina Gaber

09. 07. 2024 15.14

Tridnevni vrh Nata se v ameriški prestolnici začenja s slovesnostjo ob 75-letnici zavezništva, v nadaljevanju pa bodo voditelji govorili predvsem o odzivu vojaškega bloka na invazijo na Ukrajino ter krepitvi obrambne in odvračalne drže zavezništva. Tridnevnega dogodka se udeležuje tudi slovenska politična delegacija: Robert Golob, Tanja Fajon in Marjan Šarec. Premierjeva partnerica Tina Gaber pa se bo medtem v Washingtonu udeležila vzporednega damskega programa, ki ga bo gostila ameriška prva dama Jill Biden.

'Slovenija bo Ukrajini pomagala še naprej'

27. 06. 2024 07.16

Predsednica republike Nataša Pirc Musar potuje v Ukrajino, kjer bo na srečanju s kolegom Volodimirjem Zelenskim predala sporočilo, da bo Slovenija še naprej pomagala Ukrajini. Poudarila je, da je v Ukrajini spričo ruske invazije v igri spoštovanje mednarodnega prava in dodala, da Kijev brani mednarodni red. Z Zelenskim se je medtem v Bruslju srečal premier Robert Golob. Govorila sta tudi o dvostranskem varnostnem sporazumu, v katerem si Ukrajina želi bolj konkretne zaveze. Golob podpis sporazuma pričakuje julija.

Na pročelju vlade zaplapolala palestinska zastava

30. 05. 2024 06.28

Vlada je sprejela sklep o priznanju Palestine, je sporočil premier Robert Golob. Zdaj je na vrsti državni zbor, ki bo o tem odločal na izredni seji v torek, premier pa si želi, da bi sklep potrdili z aklamacijo. Zunanja ministrica Tanja Fajon je sicer že pred začetkom seje vlade izrazila prepričanje, da gre za zelo pomembno sporočilo miru. "Težko govorim, koliko držav bo sledilo, zdaj se nas je v tem krogu zbralo osem držav," je še dodala.

Je slovensko priznanje Palestine res tako blizu, kot se zdi?

22. 05. 2024 10.12

Slovenija uradno še ni priznala palestinske države. In zakaj ne? Slovenija na primer palestinsko upravo priznava kot legitimno predstavnico palestinskega naroda. Sicer so sprožili postopke za priznanje, a bodo do 13. junija šele ocenili uresničevanje pričakovanih dejanj ter v primeru doseženega napredka predlog za priznanje posredovali Državnemu zboru. Priznanje Palestine torej še ni tako blizu, kot se morda zdi.

Krogle, noži, bombe: atentati, ki so pretresli Evropo (in svet)

15. 05. 2024 22.38

Najodmevnejši atentat v zgodovini je bil umor ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, zaradi opravljanja svoje funkcije pa so umirali tudi evropski politiki. Srbski premier Zoran Đinđić je bil ustreljen v srce, za španskega predsednika vlade je bila usodna bomba baskovske separatistične organizacije. Umor švedskega premierja, ki je obležal v mlaki krvi, je več kot 30 let ostajal neraziskan. V Sloveniji bi bil napad lahko usoden za Boruta Pahorja, duhove pa še vedno buri tudi atentant na Ivana Krambergerja, znanega tudi kot "dobrega človeka iz Negove".

'Ruski preiskovalci trupla Navalnega ne bodo izročili še vsaj dva tedna'

19. 02. 2024 10.03

Ruski preiskovalci vsaj dva tedna ne bodo izročili trupla preminulega ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, potem ko njegovi materi že tretji dan zapored niso dovolili, da bi videla sinovo truplo, je sporočila tiskovna predstavnica Kira Jarmiš. Ostre obtožbe na račun vpletenosti ruskega predsednika Vladimirja Putina prihajajo tudi od vdove Julije Navalne, ki trdi, da oblasti truplo zadržujejo, da bi izginili sledovi zastrupitve. Več evropskih držav, tudi Slovenija, je na pogovor poklicalo ruske veleposlanike, v javnost pa je prišel tudi videoposnetek varnostnih kamer, na katerem zaporniško kolonijo zapušča konvoj vozil, domnevno s truplom Navalnega.

Izrael silovito bombardiral Han Junis: 'V Gazi več ni varnega mesta'

06. 12. 2023 09.39

Humanitarne razmere na jugu Gaze, kjer Izrael krepi napade, se vse bolj zaostrujejo. Po navedbah očividcev že več deset tisoč ljudi biva v šotorih na ulicah mesta Han Junis. Izraelske sile so medtem prebivalce na vzhodu mesta pozvale k evakuaciji na zahod mesta oziroma v Rafo ob meji z Egiptom.

Slovenija se pridružuje tožbi proti Madžarski zaradi kršenja pravic oseb LGBTIQ+

06. 04. 2023 16.41

Slovenija se bo pridružila tožbi Evropske komisije proti Madžarski zaradi kršenja pravic pripadnikov skupnosti LGBTIQ+, je odločila vlada. Po navedbah ministrstva za delo se Slovenija tožbi pred Sodiščem EU, ki jo podpirajo tudi številne druge članice EU, pridružuje z namenom izražanja podpore temeljnim vrednotam Unije.

Finska postala 31. članica zveze Nato: 'Finska je varnejša, zavezništvo močnejše'

04. 04. 2023 12.21

Finska, ki je spričo ruske agresije na Ukrajino maja lani zaprosila za članstvo v zvezi Nato, je v Bruslju predala dokumente o pristopu, s čimer je postala 31. članica zavezništva. Na Natu poudarjajo, da bo s tem Finska postala varnejša, Nato pa močnejši. Vstop Finske v Nato je pozdravila tudi Slovenija.

'To je zgodovinski teden. V torek bomo Finsko pozdravili kot 31. članico Nata'

03. 04. 2023 14.16

Finska bo v torek tudi uradno postala 31. članica zveze Nato, je sporočil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Novo članico bodo v zavezništvo sprejeli s slovesnostjo na sedežu Nata v Bruslju, ki bo potekala pred začetkom dvodnevnega zasedanja zunanjih ministrov. Na zasedanju se bodo posvetili nadaljnji podpori Ukrajini.

Zelenski zaveznikom: Pospešite dobave orožja, da porazimo ruskega Goljata

17. 02. 2023 06.56

V Münchnu se začenja varnostna konferenca, vodilni forum o globalni varnostni politiki, na katerem pričakujejo več kot 40 voditeljev, prek 90 ministrov in številne visoke predstavnike mednarodnih organizacij. V ospredju razprav bodo predvidoma vojna v Ukrajini in njene posledice ter naraščajoče napetosti med ZDA in Kitajsko. Na srečanju je prek video povezave že govoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in zaveznike pozval, naj pospešijo podporo njegovi državi, saj so od tega odvisna življenja Ukrajincev. K sodelovanju pri dobavi bojnih tankov Ukrajini je zaveznice ob odprtju varnostne konference v Münchnu pozval tudi nemški kancler Olaf Scholz, ki je zagovarjal pošiljanje orožja Kijevu.

'Skrajni čas je za vstop Hrvaške, Bolgarije in Romunije v schengen'

16. 11. 2022 12.57

Skrajni čas je, da Hrvaška, Bolgarija in Romunija postanejo članice schengenskega območja, je poudarila evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Po njenih besedah namreč izpolnjujejo vse pogoje, na vstop pa je pripravljeno tudi schengensko območje.

Iz poškodovanih plinovodov ušla že več kot polovica plina

28. 09. 2022 11.01

Več kot polovica plina je že ušla iz plinovodov Severni tok 1 in 2, ki sta ju v ponedeljek prizadeli še nepojasnjeni detonaciji, je sporočila danska agencija za energijo. Po izračunih agencije se bosta ob nespremenjenih razmerah plinovoda izpraznila do nedelje, pri čemer pa bo v ozračje ušla velika količina toplogrednih plinov. Evropski voditelji so medtem prepričani, da je uhajanje plina na plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju posledica ciljno usmerjenih napadov. Kdo stoji za njimi, ni jasno. Zahod je s prstom hitro pokazal na Rusijo, ki je vse obtožbe zavrnila in jih označila za "neumne in absurdne".

'Celotna Slovenija je zainteresirana, da dobimo priložnost sedeti v Varnostnem svetu'

02. 08. 2022 08.36

Zunanja ministrica Tanja Fajon se v New Yorku udeležuje desete pregledne konference pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT), obisk na sedežu ZN pa izkorišča tudi za pogovore o kandidaturi Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta ZN za obdobje 2024-2025. "To ni projekt prejšnje vlade, to je projekt Slovenije," je dejala. Poleg tega se je ministrica udeležila še zasedanja Stockholmske pobude za jedrsko razoroževanje.

Ustavno sodišče: Istospolni partnerji se lahko poročijo in posvojijo otroke

08. 07. 2022 14.11

Ustavno sodišče je ugotovilo, da je ureditev, ki določa, da lahko zakonsko zvezo skleneta le dve osebi različnega spola in da istospolna partnerja, ki živita v formalni partnerski zvezi, ne moreta skupaj posvojiti otroka, v neskladju z ustavno prepovedjo diskriminacije zakonska ureditev. S tem je odločilo, da se istospolni partnerji lahko poročijo in skupaj posvojijo otroka pod enakimi pogoji kot zakonca. DZ ima šest mesecev za odpravo neustavnosti. Minister Mesec je napovedal, da bodo spremembe zakonodaje pripravljene v tednu ali dveh.

Nato začel proces ratifikacije za članstvo Švedske in Finske

05. 07. 2022 12.01

Postopek ratifikacije vstopa Švedske in Finske v zvezo Nato se je uradno začel, je na skupni novinarski konferenci z zunanjima ministroma omenjenih nordijskih držav sporočil generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg. Kot je dodal, gre za "zgodovinski korak" in "dober dan" tako za Nato kot za njegovi prihodnji članici.

Švedska in Finska družno v vložitev prošnje za članstvu v Natu

17. 05. 2022 10.53

Švedska in Finska bosta v sredo skupaj uradno vložili prošnji za članstvu v Natu na sedežu vojaškega zavezništva v Bruslju, je na skupni novinarski konferenci s finskim predsednikom Saulijem Niinistöm v Stockholmu sporočila švedska premierka Magdalena Andersson. Iz Bele hiše so sporočili, da se bosta skandinavska voditelja v četrtek v Washingtonu sešla z ameriškim predsednikom Joejom Bidnom. Ko sta državi oznanili, da bosta vložili prošnjo za članstvo v Natu, je glede skrbi za varnost v prehodnem obdobju nemški kancler Olaf Scholz dejal, da bo Nemčija okrepila vojaško sodelovanje z njima.

Po Finski še Švedska: vladajoča stranka sporočila, da podpira vstop v Nato

15. 05. 2022 09.43

Na Finskem so sprejeli odločitev, da bodo zaprosili za članstvo v Natu. Le nekaj ur zatem pa je odločitev, da podpira vstop v Nato, sprejela tudi vladajoča stranka na Švedskem in s tem državi odprla pot za nadaljnje korake pri vložitvi prošnje za članstvo. Obe nevtralni državi je k razmišljanju o vstopu v Nato spodbudila ruska agresija na Ukrajino. Članstvo Švedske in Finske v zvezi Nato bi pokazalo, da se "agresija ne izplača", pa je v luči ruske invazije na Ukrajino dejal generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg.

Finski zunanji minister: Vse države imajo možnost, da blokirajo postopek

14. 05. 2022 07.30

Zunanji ministri držav članic zveze Nato, med njimi vodja slovenske diplomacije Anže Logar, so v Berlinu začeli svoje prvo neformalno zasedanje v zgodovini zavezništva. Pridružila sta se jim tudi zunanja ministra Švedske in Finske, ki sta tik pred uradno odločitvijo glede pridružitve Natu. Finski minister je prepričan v rešitev turških skrbi glede tega vprašanja.

Tudi Norveška, Grčija in Hrvaška bodo izgnale ruske diplomate

06. 04. 2022 16.19

Norveška in Grčija sta se pridružili vse daljšemu seznamu držav, ki so se odločile za izgon ruskih diplomatov. Zaradi poboja v Buči je tudi hrvaški premier napovedal takšno potezo. V zadnjih dneh je bilo po usklajenih potezah držav članic EU izgnanih več kot 200 ruskih diplomatov.

33 ruskih diplomatov mora Slovenijo zapustiti do sredine aprila

05. 04. 2022 11.42

Slovenija se je po naših informacijah odločila za izgon 33 ruskih diplomatskih predstavnikov. Na ministrstvu za zunanje zadeve so pojasnili, da so ruskega veleposlanika obvestili o zmanjšanju diplomatskega in administrativno-tehničnega osebja ruskega veleposlaništva. Za podobno potezo se sicer te dni odloča več evropskih držav. Italija bo izgnala 30 ruskih diplomatov, je oznanil italijanski zunanji minister Luigi Di Maio. Danski zunanji minister Jeppe Kofod je nato sporočil, da bodo zaradi vohunjenja izgnali 15 ruskih obveščevalcev, ki so registrirani kot diplomati. Švedska pa bo izgnala tri ruske diplomate.

Skupina G7 ostro obsodila rusko invazijo. EU: Kremelj bo odgovarjal za svoja dejanja

24. 02. 2022 06.57

Voditelji držav skupine G7 so v skupni izjavi po današnjem virtualnem srečanju ostro obsodili rusko invazijo na Ukrajino, ki so jo označili za "neizzvan in popolnoma neupravičen napad", ter dejali, da Rusija s tem ogroža svetovni mir in stabilnost. Tudi ameriški predsednik je ostro obsodil neizzvan in neupravičen napad ruskih sil. Zatrdil je, da bodo zavezniki ravnali enotno in odločno. Prav tako je Evropska unija, pa tudi več evropskih držav obsodilo rusko invazijo na Ukrajino. Predsednika Evropske komisije Ursula von der Leyen in Evropskega sveta Charles Michel sta zapisala, da bo Kremelj odgovarjal za svoja dejanja.

Na Švedskem četrti odmerek za starejše od 80 let, Nemčija načrtuje odpravo ukrepov

14. 02. 2022 10.57

Švedska agencija za javno zdravje je priporočila četrti odmerek cepiva proti covidu-19 za starejše od 80 let in za vse, ki so nastanjeni v domovih za starejše ali prejemajo oskrbo na domu. Dodatni odmerek naj bi prejeli najmanj štiri mesece po tretjem. V Nemčiji medtem razpravljajo o sproščanju ukrepov, saj se razmere izboljšujejo. Nemška zunanja ministrica in zdravstveni minister sta se ob tem zavzela za uvedbo obveznega cepljenja. V Italiji je medtem proti covidu-19 cepljenih že več kot 90 odstotkov starejših od 12 let.

V Ukrajini obsežen kibernetski napad na vlado

14. 01. 2022 09.52

V Ukrajini se je zgodil obsežen kibernetski napad na spletne strani vlade, so sporočili z ministrstva za izobraževanje. Več spletnih strani še vedno ni dosegljivih, med njimi spletna stran zunanjega ministrstva in vlade. EU bo uporabila vse možnosti za pomoč Ukrajini po kibernetskem napadu, je poudaril visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell ob prihodu na drugi dan neformalnega zasedanja zunanjih ministrov EU v Brestu.

Opozorilo Dodiku: EU lahko v 24 urah v BiH pošlje več tisoč vojakov

13. 12. 2021 09.38

Najvišji predstavniki OVSE so opozorili oblasti Republike Srbske, da njihove poteze nevarno ogrožajo mir v BiH in regiji, Zeleni v Evropskem parlamentu pa so dejali, da je Unija pripravljena tudi vojaško reagirati in v BiH nemudoma poslati 6000 vojakov.

Logar in švedska ministrica Linde izmenjala poglede o aktualnih temah

26. 04. 2021 16.50

Minister Anže Logar na uradnem obisku gosti Ann Linde, ministrico za zunanje zadeve Kraljevine Švedske, ki trenutno predseduje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Minister in ministrica sta pregledala dvostranske odnose in sodelovanje med državama, ki se jima zdijo konstruktivni. Pozornost sta namenila tudi ključnim prioritetam prihajajočega slovenskega predsedovanja Evropski uniji in glavnim izzivom švedskega predsedovanja omenjeni organizaciji.

Države, ki želijo 'cepilni potni list' za potovanja in celo restavracije

07. 02. 2021 08.28

Vse bolj kaže, da bodo cepilni potni listi kmalu postali realnost. O njih očitno ne razmišljajo le v Evropi, ampak tudi v ZDA. Njihovi zagovorniki menijo, da bi tako lahko najlažje varno sprostili mednarodna potovanja po pandemiji covida-19.