švedska vlada

Tudi Švedom je prekipelo: zaradi visokih cen v bojkot trgovin

25. 03. 2025 08.55

Nebrzdana rast cen hrane stiska tudi potrošnike na Švedskem. Izračunali so, da na leto povprečna družina za hrano porabi eno plačo več kot leta 2022. Potrošniki so se zato odločili za akcijo in organizirali teden bojkota trgovin. Trgovce obtožujejo, da mislijo le na lasten profit, pozabljajo pa na ljudi, opozarjajo tudi na pomanjkanje konkurence.

'Merilec svobode': svet znova zdrsnil navzdol, izboljšanje ponekod v Aziji

01. 03. 2025 07.00

Trend upada svobode po vsem svetu se nadaljuje že 19. leto zapored. Upad so znova spodbudili oboroženi spopadi in politično nasilje. A neprofitna organizacija Freedom House je kljub temu izboljšanje indeksa svobode zabeležila v 34 državah. V nekaterih azijskih državah so sicer v poročilu zaznali izboljšave, edina država s popolnim indeksom svobode na svetu pa je Finska.

Kdo bi napotil vojake v Ukrajino? Poljska proti, Slovenija in Nemčija previdni

17. 02. 2025 15.03

Po pripravljenosti britanskega premierja Keira Starmerja, da v Ukrajino v primeru konca vojne kot mirovne sile pošlje tudi britanske vojake, iz Evrope prihajajo različna stališča. Poljska vojakov ne namerava poslati, Švedska tega ne izključuje, Nemčija, Norveška in Slovenija pa menijo, da je o tem še prezgodaj govoriti. ZDA so medtem poslale svojim evropskim zaveznicam vprašalnik glede njihovega prihodnjega mirovnega angažmaja v Ukrajini.

Streljanje na švedski šoli: umrlo najmanj 10 ljudi, več ranjenih

04. 02. 2025 14.28

V streljanju na šoli v mestu Orebro na Švedskem je bilo po zadnjih podatkih ubitih okoli 10 ljudi, več je ranjenih. Policija sklepa, da je med mrtvimi tudi napadalec. Švedski premier in minister za pravosodje sta povedala, da gre za najhujši strelski napad v zgodovini države.

Na Švedskem ubit moški, ki je zažigal Koran

30. 01. 2025 15.17

V bližini Stockholma je bil v sredo ubit iraški begunec Salvan Momika, ki je s požiganjem in skrunitvijo islamske svete knjige Koran sprožil nasilne proteste v muslimanskih državah leta 2023. Švedska policija je sporočila, da je bil ustreljen.

Trumpov 'kolonializem': danski kralj odgovoril s spremembo grba

07. 01. 2025 12.56

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je že večkrat javno izrazil željo po širitvi meja Združenih držav. Ne le po Grenlandiji, prste steguje tudi po Panami in Kanadi. Ideje, da bi slednja postala 51. zvezna država ZDA, kanadski premier sicer ni komentiral, se je pa na Trumpove besede o priključitvi Grenlandije in na težnje otoka po odcepitvi s presenetljivo potezo odzval danski kralj Frederik X. Odločil se je namreč spremeniti kraljevi grb ter vanj vključiti polarnega medveda in ovna – simbola Grenlandije oz. Ferskih otokov.

Slovenija do junija podaljšuje nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko

22. 12. 2024 07.17

Slovenija je z današnjim dnem do 21. junija 2025 podaljšala začasni ponovni nadzor na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko. Veljati je namreč začel novi odlok, ki ga je v četrtek sprejela vlada. Ta se je za vnovično podaljšanje nadzora odločila v luči povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma.

Italijanski projekt superračunalnika s slovensko udeležbo do evropskega financiranja

10. 12. 2024 17.30

Italijanski projekt t. i. tovarne umetne inteligence, ki bo v Bologni nastal okoli novega superračunalnika, je bil skupaj s še šestimi tovrstnimi projekti uspešen na prvem roku razpisa Evropske komisije za financiranje s sredstvi EU. Pri projektu s petimi milijoni evrov soudeležbe sodeluje tudi Slovenija.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah

10. 12. 2024 15.30

Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

Povečana stopnja ogroženosti: nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko podaljšan

21. 11. 2024 15.25

Vlada se je seznanila z razlogi za podaljšanje nadzora na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko, ki trenutno velja do 21. decembra. Nadzor bo podaljšan še za šest mesecev. Vlada se je za podaljšanje odločila zaradi povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma, so sporočili po seji vlade.

V Skandinaviji posodobili brošure z nasveti za preživetje v vojni

18. 11. 2024 10.55

Na Švedskem bodo gospodinjstva začela prejemati izvode nove brošure z nasveti prebivalcem, kako naj se pripravijo in ravnajo v primeru vojne ali drugih nepričakovanih kriz. Nasvete prebivalcem za ravnanje v primeru kriz ali vojne sta nedavno posodobili tudi Norveška in Finska. Med drugim brošura vsebuje nasvete, kako bi preživeli več dni brez elektrike z zimskimi temperaturami do 20 stopinj Celzija pod ničlo.

Nedavno zgrajena ruska pravoslavna cerkev vzbuja sume. Kaj skriva?

12. 11. 2024 13.47

Izza visokih dreves na obrobju švedskega mesta Västerås se boči zlata kupola s križem na vrhu, drevesa obdaja visoka ograja, številni znaki pa opozarjajo, da je območje pokrito s kamerami. Če se sprehodiš mimo tega skrivnostnega kraja, do ograje priteče pes, ki opozarja, da se ne približuj preveč. In kaj se skriva v ozadju? Ruska pravoslavna cerkev, za nekatere nedolžen kraj čaščenja in bogoslužja, za druge pa potencialna grožnja švedski nacionalni varnosti.

Švedska tovarna baterij: kljub milijardnim investicijam pred finančnim zlomom?

13. 10. 2024 17.54

Švedsko podjetje Northvolt, ustanovljeno leta 2016, je veljalo za gonilo evropskih sanj o ogljični nevtralnosti s proizvodnjo 'najčistejših baterij za električne avtomobile'. Evropa je v podjetje polagala visoke upe tudi za zmanjšanje odvisnosti od uvoza baterij s Kitajske, zato so tudi nekateri največji evropski proizvajalci avtomobilov v podjetje optimistično vložili milijarde evrov. Obetavno zgodbo so prekinile novice o več smrtnih žrtvah med zaposlenimi v tovarni in poročila, da je proizvodnja daleč od načrtovanih 600.000 baterij letno. Spomladi je odjeknila še informacija, da je podjetje v rdečih številkah in išče dodatne takojšnje investitorje, napovedali so tudi odpuščanja. Ta teden pa je hčerinska družba Northvolta vložila predlog za stečaj.

Iran naj bi se s hekerskim napadom Švedski maščeval za sežige Korana

24. 09. 2024 12.54

Švedska trdi, da Iran stoji za obsežno hekersko operacijo, s katero naj bi se odzval na sežige Korana v državi lani poleti. Tožilstvo v Stockholmu je sporočilo, da so operacijo izvedli hekerji v imenu iranske revolucionarne garde, pri čemer so poslali na tisoče sporočil s pozivi k maščevanju za skrunitev svete knjige muslimanov.

Madžarski parlament že skoraj pod vodo, najhujši poplavni val šele prihaja

20. 09. 2024 17.20

Osrednjo Evropo so prizadele ene najhujših poplav v zadnjih desetletjih. Umrlo je najmanj 20 ljudi, škoda pa se bo merila v milijardah evrov. Visok vodni val je zdaj dosegel tudi Madžarsko, kjer so razmere v nekaterih krajih precej kritične. Dramatični posnetki prihajajo tudi iz madžarske prestolnice, kjer je Donava dosegla stavbo madžarskega parlamenta. Na poplavni val pa se pripravljajo tudi na Hrvaškem, kjer njegov vrhunec pričakujejo v sredo.

30.000 evrov priseljenski družini, če zapusti Švedsko

13. 09. 2024 06.00

Švedska bo močno okrepila shemo, ki sicer obstaja že desetletja in omogoča plačilo priseljencem v zameno za njihov odhod iz države, je sporočila vlada v Stockholmu. Trenutno lahko ena družina skupno prejme največ 40.000 švedskih kron (3500 evrov), ta znesek pa naj bi z letom 2026 povišali na 350.000 kron (več kot 30.000 evrov).

Švedski lovci v prvih dneh sezone lova odstrelili že več kot 150 rjavih medvedov

23. 08. 2024 17.23

V prvih dneh sezone lova na medvede na Švedskem so lovci pokončali že več kot 150 rjavih medvedov. Okoljski aktivisti obsojajo "popolni pokol medvedov", ki bi lahko ogrozil preživetje celotne skandinavske populacije rjavega medveda.

Na Švedskem razburja začetek obsežnega odstrela medvedov

21. 08. 2024 17.38

Na Švedskem se je začela sezona lova na medvede, med katero bodo lovci lahko do 15. oktobra ubili 486 rjavih medvedov oziroma 20 odstotkov populacije te živali v naravi. Aktivisti za pravice živali so prepričani, da je odstrel preveč radikalen in da gre bolj za "mačo prestiž" kot ohranjanje števila teh velikih zveri na varni ravni.

Po Putinu in Ši Džinpingu: Viktor Orban se bo srečal še s Trumpom

11. 07. 2024 19.41

Madžarski premier Viktor Orban naj bi odletel v Mar-a-Lago. Tam naj bi se srečal z Donaldom Trumpom. Orban je razjezil članice zveze Nato že s srečanjem z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in kitajskim Ši Džinpingom.

Slovenske oblasti so bile v letih 2020-2022 diskriminatorne do protestnikov

09. 07. 2024 06.28

Ravnanje slovenskih oblasti je bilo v letih 2020-2022 diskriminatorno do protestnikov, je v zadnjem poročilu o stanju pravice do protesta v Evropi ugotovila Amnesty International. Vlada je v tem obdobju z odloki omejila in tudi prepovedala shode, mirni protestniki pa so bili deležni številnih kazni in policijskega nasilja, ugotavljajo v poročilu.

'Slovenija bo Ukrajini pomagala še naprej'

27. 06. 2024 07.16

Predsednica republike Nataša Pirc Musar potuje v Ukrajino, kjer bo na srečanju s kolegom Volodimirjem Zelenskim predala sporočilo, da bo Slovenija še naprej pomagala Ukrajini. Poudarila je, da je v Ukrajini spričo ruske invazije v igri spoštovanje mednarodnega prava in dodala, da Kijev brani mednarodni red. Z Zelenskim se je medtem v Bruslju srečal premier Robert Golob. Govorila sta tudi o dvostranskem varnostnem sporazumu, v katerem si Ukrajina želi bolj konkretne zaveze. Golob podpis sporazuma pričakuje julija.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi

17. 06. 2024 16.28

Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Tonin, Stevanović, Mesec in Volk: je bila Sovjetska zveza res Rusiji največji sovražnik?

03. 06. 2024 06.00

V oddaji 24UR Zvečer so se v četrtek soočili Vojko Volk, ki kandidira na listi Gibanja Svoboda, Matej Tonin iz Nove Slovenije, Zoran Stevanović iz Resnice in Luka Mesec iz Levice. Res ruska ustava odreja varovanje Rusov prek svojih meja? Kakšni so pogoji za priznanje države? Je bila Slovenija res sama pri priznanju Palestine?

Na pročelju vlade zaplapolala palestinska zastava

30. 05. 2024 06.28

Vlada je sprejela sklep o priznanju Palestine, je sporočil premier Robert Golob. Zdaj je na vrsti državni zbor, ki bo o tem odločal na izredni seji v torek, premier pa si želi, da bi sklep potrdili z aklamacijo. Zunanja ministrica Tanja Fajon je sicer že pred začetkom seje vlade izrazila prepričanje, da gre za zelo pomembno sporočilo miru. "Težko govorim, koliko držav bo sledilo, zdaj se nas je v tem krogu zbralo osem držav," je še dodala.

Je slovensko priznanje Palestine res tako blizu, kot se zdi?

22. 05. 2024 10.12

Slovenija uradno še ni priznala palestinske države. In zakaj ne? Slovenija na primer palestinsko upravo priznava kot legitimno predstavnico palestinskega naroda. Sicer so sprožili postopke za priznanje, a bodo do 13. junija šele ocenili uresničevanje pričakovanih dejanj ter v primeru doseženega napredka predlog za priznanje posredovali Državnemu zboru. Priznanje Palestine torej še ni tako blizu, kot se morda zdi.

Šarec, Brglez in Prebilič – bo NEK res deloval še 40 let?

22. 05. 2024 06.00

V nedeljskem soočenju je Maja Sodja gostila tri kandidate za evropske poslance. Marjan Šarec (Gibanje Svoboda), Milan Brglez (SD) in Vladimir Prebilič (Vesna) so predstavili svoje poglede o priznanju Palestine, evropskem komisarju, zelenem prehodu in drugem bloku Jedrske elektrarne. Ali njihove izjave držijo?

Švedska v primeru vojne ne izključuje namestitve jedrskega orožja

13. 05. 2024 15.14

Švedski parlament bo junija odločal o obrambnem sporazumu z ZDA, ki bi poglobil sodelovanje najnovejše članice Nata z ameriško vojsko. Med javno razpravo o sporazumu je vlada vztrajala, da v mirnodobnem času ne bo namestitve jedrskega orožja na Švedskem, zdaj pa je premier Ulf Kristersson povedal, da tega v primeru vojne ne izključuje.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele

09. 04. 2024 12.00

Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

'Pot Švedske do Nata je bila trnova, država je za članstvo žrtvovala preveč'

01. 03. 2024 16.44

Večina Švedov meni, da je Švedska za članstvo v zvezi Nato žrtvovala preveč, hkrati pa priznavajo, da se bo s članstvom v zavezništvu okrepila varnost države, kažejo objavljeni rezultati ankete, ki jo je inštitut Indikatora izvedel za švedski radio SR.

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni

27. 02. 2024 08.15

Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.